למשרדנו מחלקת דיני עבודה בעלת ניסיון עשיר בליווי מגוון רחב של לקוחות ישראלים ובינלאומיים, לרבות מאות חברות מהמובילות במשק הישראלי מתחום המסעדנות והמזון, התעשייה, ההיי-טק, נדל"ן, מלונאות, תקשורת ועוד. הייעוץ שאנו מעניקים ללקוחותינו מורכב מיחס אישי ואיתור פתרונות ייחודיים ויצירתיים גם במקרים מורכבים, כגון מיזוגים ורכישות, סכסוכי עבודה פרטניים וקיבוציים והליכי ליטיגציה.
 

משרד עורך דין דיני עבודה

אנו מלווים את לקוחותינו בכל ההיבטים של דיני עבודה ותגמול עובדים החל משלב הגיוס במגוון רחב של נושאים כולל הסכמי העסקה וסיום העסקה, תוכניות תמריצים ובונוסים, העסקת קבלנים ויועצים, סודיות ואי תחרות, סכסוכים קיבוציים, תגמול עובדים בכירים, פרטיות, הטרדה מינית וגיבוש מדיניות משאבי אנוש.
 
ליווי משפטי של המעסיק החל מהיום הראשון של העסקת העובד הכרחי לנוכח הוראות החוק המציבות כיום מנהלים בעמדה בה הם עלולים להיות חשופים יותר מאי פעם לתביעות משפטיות, לקנסות ולעיצומים.
 
ליטיגציה לדיני עבודה - מעסיקים כיום חשופים יותר מתמיד לתביעות מצד עובדים ומחשיפה מול הרשויות כגון: היטלים, קנסות, כתבי אישום או עיצומים כספיים. אנו מנחים את לקוחותינו ביישום השינויים הרבים שחלו בשנים האחרונות בחקיקה ובפסיקה, המציבים כיום רף דרישות גבוה וקפדני בפני המעסיקים בישראל.
 
משרדנו מייצג את לקוחותיו בכל סוגי ההליכים המשפטיים בכל הערכאות המשפטיות וכן בהליכי גישור ובוררות. צוות המחלקה מיומן ביותר בצמצום משמעותי של חשיפת המעסיק ובמידת הצורך מייצג אותו במסגרת חקירות מנהליות ופליליות ומעניק ייעוץ וייצוג בכתבי אישום של משרד הכלכלה ורשות האוכלוסין המתנהלים בבית הדין האזורי והארצי לעבודה.
 
היכרותנו עם הדין הישראלי הייחודי בתחום דיני העבודה והמיומנות הרבה שצברנו בתחום, הובילו אותנו ואת לקוחותינו להצלחות משמעותיות בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה כגון: מחיקת כתבי אישום שהוגשו נגד מעסיקים בחשד להעסקה שלא כדין ולהחלטות תקדימיות בתחום דיני העבודה. 
 
ליווי הליכי הגירה ורילוקיישן - אנו מלווים את לקוחותינו בהליכי השגת אישורי עבודה עבור מנהלים ועובדים והעסקת עובדים ומומחים זרים בישראל. המחלקה משלבת ניסיון וידע עשיר, המורכב ממומחיות עמוקה בדיני עבודה, המשפט המסחרי ודיני ההגירה והרילוקיישן, מה שמאפשר לנו לספק ללקוחותינו פתרונות משפטיים המותאמים לסביבת העבודה העסקית חוצת הגבולות.
 
דיני זכיינות – משרדנו מתמחה, בין היתר, בניהול משברים המתגלעים במארג היחסים בין הרשתות, הזכיינים והעובדים. אנו מעניקים ללקוחותינו פתרונות יצירתיים וברי ביצוע גם בסיטואציות מורכבות ומאתגרות.
 
ההיכרות עם עולם העבודה בישראל על כל מאפייניו, מאפשרת לנו לפעול למען לקוחותינו מתוך הבנת צרכיהם המיוחדים ותוך ירידה לפרטים הקטנים ביותר.
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-7940700, נייד: 054-4421253

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

מידע מקצועי

שינויים בכללים להקצאת אופציות לעובדים

משרד האוצר פרסם טיוטה לתיקון כללי מס הכנסה בנושא הקלות מס בהקצאת מניות לעובדים. יחד עם זאת יש לעמוד בתנאים נוקשים לצורך זכאות להטבות אלו. מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי לצורך עריכת תוכנית אופציות והגשתה באופן שיעמוד בתנאי הדין.

ביטוח פנסיוני לעובדים זרים

נושא הביטוח הפנסיוני לעובדים זרים, מעורר שאלות רבות, בין היתר, האם עובד זר זכאי להפרשות פנסיוניות? ככל שכן, האם ניתן לבצע הפרשות על שמו? האם עובדים זרים מסתננים זכאים גם כן להפרשות פנסיות? ועוד. במאמר זה, ננסה לענות על השאלות אשר הצטברו במשרדנו מקהל לקוחותינו הרחב.

תביעות כנגד עובדים הגונבים רשימת לקוחות מהמעביד ו/או מבית העסק

בעלי עסקים לומדים עד מהרה כי להקים עסק, לבנות מוניטין, לייצר עבודה, להגיע ללקוחות - זו מלאכה קשה וסבוכה הכרוכה במאמצים נפשיים רבים, בעלויות כספיות נכבדות ועוד.

תביעה עובדים כנגד מעבידים לתשלום פיצויי פיטורים

למחלקת דיני העבודה של משרדנו, המורכבת מעורכי דין, רואי חשבון וכלכלנים, ניסיון רב בייצוגם של עובדים הזכאים לקבל ממעבידם פיצויי פיטורים ומסיבה כזו או אחרת לא קיבלו את המגיע להם.

תביעות בבית דין לעבודה

לטובת כל תיק ותיק בונה המשרד צוות מומחים, המורכב הן מעו"ד והן מכלכלנים או רו"ח מתוך המשרד, אשר ילמדו את המקרה הספציפי שלך לטובת בניית קו הגנה ו/או תביעה מנצח, ברמה מקצועית וייחודית.

כיצד ממומשים דיני העבודה בישראל?

דיני העבודה ממומשים בין היתר באמצעות הסכמים קיבוציים, חקיקה הנוגעת לזכויות וחובות העובד והמעביד, ופסיקות בתי המשפט החולשות על התחום בעיקר בית הדין לעבודה.

התנכלות תעסוקתית במקום העבודה

הבוס מקלל אותך? קבוצת עובדים מחרימה אותך ולא מאפשרת לך לבצע את תפקידך? המעסיק משפיל אותך? משמיץ אותך? מזלזל בך באופן מופגן? אם כן, ייתכן שאתה חשוף להתנכלות או התעמרות תעסוקתית במקום העבודה, וזקוק לסיוע של בית הדין לעבודה באמצעות ליווי משפטי מתחום דיני העבודה.

תביעה להכרה ביחסי עובד-מעביד

ישראלים רבים העובדים לטובת קיום משפחתם ובני ביתם, מוצאים את עצמם לא אחת נדרשים על ידי בעל העסק בו הם מועסקים ו/או בו הם מבקשים להיות מועסקים, לפתוח תיק "עוסק" עצמאי במשרדי מס הכנסה ומע"מ ולעבוד מולם "כנגד חשבונית".

דיני עבודה – היקפם וחשיבותם

במציאות בה אנו חיים, דיני העבודה מתעדכנים ומשתנים בתדירות גבוהה מאוד וכך גם הפסיקה הבאה לפרש את אותם חוקים, בפני הערכאות השונות, מה שמחייב את המתמחים בתחום להתעדכן באותם חידושים על בסיס יומי.

ייצוג גברים במקרי הטרדה מינית בעבודה

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג חברות, גורמים פרטיים וכן עסקיים, בתלונות ו/או תביעות אשר מוגשות על פי החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה כנגד עובדים ועובדות.

זקיפת שווי הטבה בגין ימי גיבוש לעובדים

סוגיית זקיפת שווי הטבות בגין ימי גיבוש לעובדים הנו נושא נפוץ במסגרת ביקורות ניכויים, הן של מס הכנסה והן של הביטוח לאומי. כידוע, הכלל המנחה הנו כי במקרים בהם "טובת המעסיק" גוברת על "טובת העובד", הרי שאין לזקוף שווי לעובד אשר משתתף באירוע.

טיפים בענף המסעדנות - משמעויות ההלכה החדשה

בעקבות פסק הדין הארצי בעניין טיפים בענף המסעדנות – בתמצית על משמעויות ההלכה החדשה בהיבטי דיני העבודה בסיקור המיוחד הבא כאן.

דחיית תביעה ופסיקת הוצאות לתובע בבית הדין לעבודה - הצלחת משרדנו

משרדנו ייצג חברה מובילה במשק, העוסקת בתחום הפלסטיקה, אשר נתבעה על ידי עובד לשעבר בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב במסגרת סע"ש 38456-11-15.

עידכון פסיקה – טיפים כשכר עבודה ותשלום זכויות סוציאליות מהטיפים

הליך סע"ש (י-ם) 1516-08-13, ניתן ביום 27.3.2017 ע"י כבוד השופטת שרה ברוינר ישרזדה בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים. בסקירה זו נביא לעיונכם את עיקרי פסק הדין וכן סקירה משלימה של פסק דין נוסף בנוגע לתשלום זכויות סוציאליות מתוך כספי הטיפים.

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב החיל לראשונה את צו ההרחבה בענפי הייבוא, ייצוא, מסחר ושירותים על מסעדות

בפסק דין שניתן לאחרונה ע"י סגנית הנשיאה, כב' השופטת אריאלה גילצר-כץ במסגרת ת"צ 69277-03-16 שמרון ואח' נ' אלוניאל בע"מ, קיבל בית הדין בקשה לאישור תובענה ייצוגית וקבע כי צו ההרחבה בענפי הייבוא, ייצוא , מסחר ושירותים חל על מסעדות.

העסקה באמצעות חברת כ"א / קבלן שירותים

התופעה של התקשרות מעסיקים עם קבלני כח אדם וקבלני שירותי ניקיון נפוצה מאוד בקרב מעסיקים שונים בישראל. להעסקה מעין זו יש יתרונות ברורים למעסיק, כדוגמת אספקת עובדים ללא צורך בהליכי מיון וקבלה, החלפת עובדים בקלות וכיוצא בזה. לצורך כך, המעסיקים מתחייבים בתשלום לא מבוטל בגין העסקת העובדים באמצעות חברות כוח האדם או קבלני השירותים.

מדריך העסקת בני נוער

ישראל כמדינה אשר מקדשת זכויות אדם, שמה לה למטרה לשמור על זכויותיהם של העובדים גם אם אלו קטינים. לשם כך נחקקו חוקים ותוקנו תקנות ייחודיות להסדרת יחסי העבודה בין מעבידים לבני הנוער. כך למשל נחקק חוק עבודת הנוער, תשי"ג – 1953. חוק זה הינו "חוק מגן" הבא להבטיח את זכויותיהם של בני נוער עובדים, בזמן שהם מבקשים להתפרנס בכבוד. החוק שם במרכזו את בני הנוער וקובע הוראות ברורות לגבי שעות עבודתם, שעות המנוחה שלהם וכו'. בנוסף לחוק זה תוקנו גם תקנות עבודת הנוער השונות. הבאות לשמור על בריאותם, חינוכם ובטיחותם של בני הנוער.

קריאה להגדלת סכום מענק העבודה והגדלת מאגר הזכאים

משרדנו קורא לשר האוצר להגדיל את סכום מענקי העבודה וכן את מאגר הזכאים באמצעות הורדת קריטריונים הקבועים בחוק, כחלק מהרפורמה במשק, ובכך לעודד ישראלים רבים המעדיפים לא לעבוד משום ששכר העבודה שלהם נמוך, לצאת לעבוד ולצאת ממעגל האבטלה.

נדחתה תביעת עובדת לתשלום פיצויי פיטורין בטענה שפוטרה בשל היותה בהיריון - הוכח כי התפטרה מרצונה ממקום העבודה

התובעת הועסקה ע"י הנתבעת כמוכרת במשרה חלקית בשכר שעתי החל מחודש 12/09 ועד לסוף חודש 10/12, במועד סיום עבודתה היו לתובעת 3 ילדים כאשר הייתה בהיריון עם ילדה הרביעי. בחודש דצמבר בשנת 2010, יצאה התובעת לשמירת הריון וחזרה לעבודה לאחר חופשת לידתה השלישית בחודש ספטמבר 2012.

מעביד חב חובת זהירות מוגברת כלפיי עובדיו

התובע, נפצע ביום 6.7.2009 בעת השתמש בדיסק חיתוך שהשתחרר מאחיזתו בעת עבודתו. לטענתו, דיסק החיתוך היה ללא מגן ובעת שדיסק החיתוך היה ללא הגנה, הפרה הנתבעת שהינה המעסיקה, את החובות החלות עליה מתוקף החוק.

שכרו של משקיף מטעם בית משפט יקבע על בסיס שעתי

בפס"ד פר"ק (ת"א) 50735-10-15 שנדון בבית המשפט המחוזי בת"א עלתה שאלה באשר לשכרו של משקיף מטעם בית משפט. המבקש, עו"ד במקצועו, מונה לתפקיד משקיף לשם הבטחת זכויות של מחזיקי אגרות חוב. לטענתו, השקיע שעות עבודה מרובות ולכן אף זכו מחזיקי האג"ח להחזר מלא של חובם.

התקבלה בחלקה תביעת עובד לקבלת בונוסים

התובע עבד בנתבעת כעובד פרסום בכיר במשך 5 שנים, עד לפיטוריו. בין הצדדים נחתם הסכם עבודה אישי המפרט את תנאי עבודתו ושכרו של התובע. על פי ההסכם, שכרו הגלובאלי הועמד על 9,500 ₪, וכן נקבע מנגנון בונוסים כדלקמן:

נדחתה תביעת איש מחשבים שסיפק שירות לחברת חשמל להכרה כעובד חברה

בבית הדין לעבודה בחיפה, ניתן פסק דין הקובע כי עובד שסיפק שירותי מחשוב לחברת חשמל באמצעות חברות שבבעלותו, אינו נחשב עובד של חברת החשמל, ואינו זכאי לתנאים הסוציאליים משל היה עובד החברה.

פס"ד גולדמן נ' דקל ערובה למזרח התיכון בע"מ

ישנם מקרים בהם מעסיקים מנסים להסוות פיטורים של עובד ולהציגם כהתפטרות, כך הם יכולים להימנע מתשלומי פיצויי פיטורין כדין ובנוסף להימנע מהפרוצדורה הקבועה בחוק במקרה של פיטורים, דוגמת שימוע, הודעה מוקדמת ועוד... במקרים כאלו המגיעים לפתחם של בתי הדין, נדרשים השופטים לקבוע האם מדובר בהתפטרות מרצונו של העובד, אשר לא מחייבת את מעסיקו בתשלום פיצויי פיטורין, או שמא מדובר בפיטורים על ידי המעסיק בפועל.

שעות עבודה נוספות

חוק שעות עבודה ומנוחה, תשי"א-1951, המסדיר את שעות העבודה של כלל העובדים בישראל, הינו אחד מחוקי המגן המסדירים את זכויות העובד במדינת ישראל. חוקי מגן נוספים הם חוק דמי מחלה, חוק חופשה שנתית, חוק שכר מינימום, חוק פיצויי פיטורים, חוק שוויון הזדמנויות בעבודה וכד'. אחד המאפיינים המרכזיים של חוקי המגן הוא היותם קוגנטיים, כלומר, לא ניתן להתנות עליהם. הכוונה לכך היא שאם תוכן חוזה ההעסקה גורע מהזכויות המגיעות לעובד על פי חוקים אלו, לא יהיה הדבר בר-תוקף, וזאת אף אם נעשה בהסכמתו המלאה של העובד.

קבלן/נותן שירותים - עצמאי או עובד?

בזמן אחרון קיימת תופעה מדאיגה בשוק העבודה לפיה המעסיקים מעדיפים להעסיק עובדים כקבלנים עצמאיים, בעוד למעשה הם שכירים לכל דבר.

תניית אי תחרות בחוזה העסקה - האם לעולם תקפה?

תניית אי תחרות הינה סעיף בחוזה העסקה הקובע כי העובד מתחייב, עם סיום העסקתו באותו מקום עבודה, להימנע מעבודה במקומות אחרים. תנייה זו יכולה להתייחס לעבודה בנושא מסוים, בתחום מסוים, או במקום עבודה מסוים, וזאת לפרק זמן משתנה, על פי נוסח הסעיף בחוזה.

בית הדין האיזורי עבודה הורה למשרד החינוך להחזיר מורה לעבודתה לאחר שהושעתה

לאחרונה, קבע בית הדין לעבודה בחיפה כי יש להשיב לאלתר מורה לעבודתה, זאת לאחר שהושעתה ע"י משרד החינוך בשל הליך פלילי המתנהל כנגדה.

תוספת כלכלה ואש"ל כרכיב תשלום פיצויי פיטורים

האם תשלום תוספת כלכלה או דמי אש"ל לעובד הינו רכיב שיש להכלילו בשכר העבודה ולשלם בגינו פיצויי פיטורים?

בית הדין האזורי לעבודה: העובד ויתר על זכותו לשימוע ועל כן תדחה תביעתו על פיטוריו בהיעדרם

בשורת פסקי דין נקבע זה מכבר כי הזכות לשימוע הינה זכות טבעית בדיני העבודה ולפיכך, אף שקיימת פררוגטיבה ניהולית למעסיק אשר מאפשרת לו לפטר אדם כראות עיניו

תוקפו של ויתור על זכויות מגן בהסכם עבודה

העיקרון המנחה במשפט העבודה הוא כי העובד בדרך כלל נמצא בעמדת מיקוח חלשה יותר ממעבידו. לשם כך, נחקקו חוקי מגן המקנים תנאי עבודה מינימאליים לעובדים, כלומר, תנאי סף בחוזה העבודה. המאפיין המרכזי של חוקי המגן הוא היותם קוגנטיים – היינו, מדובר בזכויות אשר המעביד לא יכול להתנות עליהן ואילו העובד לא יכול לוותר עליהן.

בית הדין האזורי לעבודה: בנסיבות חריגות ישללו מעובד פיצויי פיטורין

לאחרונה נתן בית הדין לעבודה בנצרת (סע"ש 33618-07-12), פסק דין המאשר למעסיק לשלול באופן חלקי פיצויי פיטורים מעובד שפוטר. המדובר בתביעה שהגיש עובד כנגד מעסיקו, לאחר שנשללו ממנו לחלוטין פיצויי הפיטורין שלו. כמו כן דרש התובע קבלת הפרשי שכר, תשלום בגין שעות נסיעה לעבודה, דמי חגים ופיצוי בגין אי הפרשה לקרן השתלמות.

ביהמ"ש: פיצוי בסך 116,000 ₪ לעובדת שפוטרה עקב היותה בהריון

חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, תשמ"ח-1988 נועד לאסור על מעביד להפלות בין עובדיו מסיבות שונות, ובין היתר בשל הריון. חוק זה הינו פועל יוצא של עקרון השוויון הנובע מחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו, המהווה תשתית חוקית וערכית למערכת המשפט בישראל ולמעשה מתווה את העקרונות לפיהן כלל רשויות המדינה, גופים ציבוריים ומעסיקים פרטיים חייבים לנהוג. לצערנו, חרף הוראות החוק הברורות, אנו נתקלים רבות במעסיקים המפרים את הוראותיו, תוך פגיעה קשה בעובד, על לא עוול בכפו.

חוק הודעה למועמד לעבודה – וודאות על חשבון המעסיק או אי וודאות חקוקה?

כחלק מהמגמה לקידום זכויותיו של העובד וחיזוק מעמדו אל מול המעסיק בעל האמצעים, הוגשה לאחרונה הצעת חוק פרטית לדיון מוקדם בכנסת אשר באה להגן דווקא על המועמדים לעבודה, גם אלו שלא התקבלו. מוצע בחוק כי מציע משרה יהיה מחויב להודיע לכל אדם אשר פונה אליו במענה להצעה, מהם שלבי תהליך הקבלה לעבודה ובמקרה של קבלה או אי קבלה, יהיה מחויב המציע להודיע בכתב למועמד על החלטתו אם לקבלו ואם לאו, וזאת בתוך 21 ימים מיום קבלת עובד אחר לאותה משרה. יש לציין כי עפ"י הצעת החוק דין המדינה כדין כל מציע עבודה אחר. כמו-כן, מוצעת גם סנקציה פלילית אשר באמצעותה ניתן יהיה לחייב את

פיצויי פיטורים לעובד מחברה בבעלותו

מאמר זה עוסק בהיבטים הקשורים לקבלת פיצויי פיטורים מחברה של עובד המשמש/שימש כבעליה, בהתאם לפקודת מס ההכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961, לתקנות, צווים ופסיקה הרלבנטיים לנושא.

מימוש דיני עבודה בישראל

דיני העבודה ממומשים בין היתר באמצעות הסכמים קיבוציים, חקיקה הנוגעת לזכויות וחובות העובד והמעביד, ופסיקות בתי המשפט החולשות על התחום בעיקר בית הדין לעבודה.

נוער עובד בחופש הגדול - מדריך זכויות

שוב הקיץ כאן, ובני נוער רבים (מעל 60,000 לפי ההערכות) צפויים לנצל את חופשת הקיץ כדי לעבוד ולהרוויח דמי כיס. מאחר ומדובר בקטינים, מעניק החוק לאוכלוסיה זו הגנה ספציפית ומסדיר את העסקתם בהוראות מיוחדות שנועדו להבטיח כי הללו לא ינוצלו לרעה.

עקב הרעה בתנאי העבודה, התקבלה תביעת העובדת לתשלום הפרשי שכר ופיצויים

הלכה פסוקה היא כי למעביד אין זכות לשנות באופן חד צדדי תנאים בחוזה העבודה האישי עם עובד, וכי שינוי חד צדדי שכזה מהווה הפרה של החוזה ומקנה זכות לתרופות לפי חוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה), התשל"א-1971. הלכה נוספת היא כי ניתן לשנות את תנאי ההעסקה של העובד בהסכמת שני הצדדים, והסכמה זו אפשר שתהיה מפורשת או משתמעת מהנסיבות.

עובדים בחברה לפיתוח זרעים שפוטרו לאחר שלקחו לביתם ארגז עגבניות- יקבלו פיצויי פיטורים

הפסיקה בנושא שלילת פיצויי פיטורים אינה עקבית, ועדיין לא נקבעה הלכה ברורה לכן לא ניתן לדעת כיצד ינהג ביהמ"ש וכל מקרה נידון לגופו ובהתאם לנסיבותיו הספציפיות.

פיצוי עובדת עקב הפרת החובה לשוויון לפי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות

עובדת לשעבר בתנובה מרכז שיתופי לשיווק תוצרת חקלאית בע"מ (להלן: "תנובה") תבעה את תנובה, את הסתדרות העובדים הכללית החדשה, את ועד העובדים של תנובה ואת יו"ר ועד העובדים, לסעדים שונים בעקבות פיטוריה מהעבודה בתנובה אשר לטענתה הפרו את חובת השוויון לפי חוק שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלויות.

הצעת חוק עבודת נשים (תיקון - אבדן הריון)

הפלה, בין אם טבעית ובין אם מלאכותית, הינה אירוע טראומתי, בלתי צפוי לעתים וקשה מנשוא הן מהבחינה הפיזית והן מהבחינה הנפשית בעבור כל אישה שחווה אותו.

הצעת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה

חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, התשמ"ח-1988, קובע כי קבלת אדם לעבודה לא תהיה מושפעת ממאפיינים אשר אינם רלוונטיים להעסקתו כגון: מין, נטייה מינית, הורות, לאומיות, ארץ מוצא ועוד.

פיצוי לעובד בגין "פיטורין שלא כדין"- "עדן טבע מרקט" תפצה עובד שפוטר לאחר שהואשם בגניבה

עסקינן בתביעה לתשלום פיצויים בגין "פיטורין שלא כדין", חוסר תום לב ועוגמת נפש. כאשר מדובר בפיטורין שלא כדין על בית הדין לעבודה לשקול באם יש לבטל את הפיטורין או לחלופין לפסוק פיצויים לעובד.

נדחתה תביעת עובדת שפוטרה לפיצויים בטענה כי פוטרה עקב טיפולי הפוריות

טיפולי פוריות מוסדרים בחוק בסעיפים 7(ג)(4) ו- 7(ג1) לחוק עבודת נשים תשי"ד-1954, וקובעים תנאים לצורך טיפולי פוריות. בתי הדין קבעו כי עובד\ת שלא יקיים את התנאים, לא תקום לו ההגנה מפני פיטורים בתקופה זו ולבטח לא יקבל פיצויים במצב דברים בו יפטרוהו.

חוזר 207- אוקטובר 2013

והפעם- חידושי פסיקה מהזמן האחרון: מעקב טלפוני: המעביד התקין במכשיר הנייד שסיפק לעובד (איש מכירות) "שירות מעקב" שאיפשר איכון העובד. העובד טען לפגיעה בפרטיות. ביה"ד האזורי פסק:

נדחתה תביעת פיצויים עבור עובדת שטענה כי פוטרה עקב טיפולי פוריות

טיפולי פוריות מוסדרים במסגרת סעיפים 7(ג)(4) ו- 7(ג1) לחוק עבודת נשים תשי"ד-1954, וקובעים תנאים לצורך טיפולי פוריות. בתי הדין קבעו כי עובד\ת שלא יקיים את התנאים, לא תקום לו ההגנה מפני פיטורים בתקופה זו ולבטח לא יקבל פיצויים במצב דברים בו יפטרוהו. התנאים, כדלהלן:

בית הדין האזורי לעבודה דחה תביעת עובד לפיצויי פיטורין לאחר שקבע כי היה שותף לקנוניה נגד מעסיקו, תוך שהוא עובד במקביל אצל מס' מעסיקים

"מי שעבד... אצל מעביד אחד או במקום עבודה אחד ופוטר, זכאי לקבל ממעבידו שפיטרו פיצויי פיטורין." כך קובע סעיף מספר אחד לחוק פיצויי פיטורים. האם בכל סיטואציה מכתב פיטורים מהווה פיטורים כדין ומזכה את העובד בפיצויי פיטורים כאמור בחוק?

תשלום עבור עבודה כנגד חשבוניות מס

עובד שקיבל תשלום עבור עבודתו כנגד חשבוניות מס הוכר כעובד החברה - סיקור מיוחד בעניין פסק דין אילן ארבל נ' חברת איי.וי.וו בע"מ, בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו.

הועלה שיעור השתתפות המעסיק בדמי הביטוח הלאומי

עדים אנו לאחרונה לשינויי חקיקה שנעשים במסגרת התוכנית הכלכלית של הממשלה שנועדה לצמצם את הגירעון בתקציב המדינה ולהתמודד עם השלכות המשבר בכלכלה העולמית על הכלכלה הישראלית.

הצעת חוק הביטוח הלאומי

בהצעת חוק שהונחה על שולחן הכנסת בתאריך 25.7.12 ע"י חברת הכנסת רונית תירוש, מציעה חברת הכנסת להכיר בעובדים עצמאיים כזכאים לדמי אבטלה כתוצאה מכך שעסקם חדל מלפעול, או שהם חדלו מלעסוק בו. ע"פ הצעת החוק לא ישולמו דמי אבטלה למובטל שהוא עובד עצמאי, יותר משלוש תקופות מרביות, לאורך כל ימי חייו.

נטרול חשיפה אזרחית ופלילית למעבידים

ביום 19.6.12 נכנס לתוקף החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, תשע"ב-2011 (להלן: "החוק") וזאת כעבור 6 חודשים מיום פרסומו ב- 19.12.11.

קבלת הפרשי שכר

הצעת החוק שהונחה על שולחנה של הכנסת ע"י חברי הכנסת דליה איציק וחיים כץ, אושרה בקריאה ראשונה בתאריך 11.7.12. הצעת החוק משנה למעשה את חוק שכר שווה לעובד ולעובדת(תיקון מס' 2) (הארכת תקופת ההתיישנות בתובענה לקבלת הפרשי שכר או גמול אחר), התשע"ב-2012.

עד כמה ניתן להעמיס על המעסיקים?

בהתאם להסכם שנחתם בחודש ינואר 2011 בין ההסתדרות ללשכת התיאום של התאחדות התעשיינים, שכר המינימום יגדל בחודש אוקטובר הקרוב ל- 4,300 ₪ (לעומת 4,100 ₪ כיום). לפי ההסכם נקבע כי ההעלאה בשכר המינימום תתבצע בשתי פעימות: אחת ביולי 2011 (העלאה ל-4,100 ₪) והשנייה כאמור באוקטובר 2012 (העלאה ל- 4,300 ₪).

החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה

ביום 18/06/2012 נכנס לתוקפו החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה (להלן: "החוק"). מטרת החוק הינה להגביר ולייעל את אכיפתם של דיני העבודה, על מנת לשפר את מצבם של כלל העובדים בישראל ובעיקר את מצבם של עובדי הקבלן בתחומי הניקיון, השמירה וההסעדה.

אושר סופית: הצעת חוק שירות הקבע בצה"ל (גמלאות)

בתאריך 18.6.12 אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שירות הקבע בצבא הגנה לישראל (גמלאות) (תיקון מס' 27),התשע"ב-2012.

עובד שפוטר ללא פיצויים

נאורני מרדכי אשר פוטר אחרי 16 שנות עבודה בחברה לאריזות פלסטיק הגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה נגד מעביד ו-5 חברות. למעשה מדובר באותו מעביד שפתח וסגר חברות בתדירות גבוהה. העובד תובע באמצעות עו"ד שירה לוי ממשרד עורכי דין דורון, טיקוצקי צדרבוים, פיטורין שלא כדין, פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות והיעדר שימוע בסך 178,449 ₪.

כספי פיצויים יהיו נזילים בכל עת לעובד שפרש

מליאת הכנסת אישרה ב-2.5.12 בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לתיקון פקודת מס הכנסה (מס` 190) שהעלה חבר הכנסת חיים כץ. לפי הצעת החוק שאושרה סופית, ישונו תחשיבי מס ההכנסה בקרנות הפנסיה וכספי הפיצויים המשולמים לעובד עם עזיבתו את מקום העבודה.

שופט הכדורסל עידו פרידמן הגיש באחרונה תביעה

הטענה כי הועבר משיפוט בליגה לאומית לשיפוט בליגה הארצית, והעברה זו שקולה לפיטורין. מדובר בתביעה שחושפת תופעה לפיה לכאורה איגוד הכדורסל מנייד שופטים בין ליגות ופוגע בתנאי השכר ותנאים נילווים. סכום התביעה על סך 102,978 שקל.

מענק לעובד בתמורה להתחייבות להמשיך לעבוד בחברה- מענק הוני בפוטנציה

חרף רוחות המיתון הנושבות בישראל, מעבידים רבים מוכנים גם בימים אלה לשלם לעובדים מובחרים מענק, בתמורה לכך שיתחייבו להמשיך ולעבוד אצלם למשך פרק זמן מוגדר.

הוצאות אש"ל שהוצאו על ידי עובד

תיקון לתקנה 2 לתקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסויימות) חסם בפני נישומים את האפשרות לנכות את הוצאות האש"ל בארץ ובחוץ לארץ כהוצאה מותרת בניכוי, אף אם הוצאות אלו היו הכרחיות לייצור הכנסה.

הסוף להוצאות האש"ל

שלטונות המס סבורים שהוצאות האש"ל הן הוצאות פרטיות שאינן כרוכות בהליך הפקת הכנסה התיקון בחוק לפקודת המס שאישרה הכנסת אוסר ניכוי הוצאות אש"ל - קראו כאן בנושא.

דיני עבודה - יחסי עובד מעביד - זכותו של מעביד ברשימת לקוחות - סוד מסחרי, עקרון חוזי או זכות יסוד חוקתית

צורך חיוני לקיומם של ארגונים אשר עוסקים במתן שירותים הינו ניהול רשימות של קהל לקוחותיהם.

לידתו ומותו של חוק מס מעסיקים

חוק מס מעסיקים הוטל בשנת 1975 על כלל המעסיקים בישראל בשיעור קבוע מהמשכורת המשולמת לכל עובד. בדברי ההסבר לחקיקה נאמר כי המס הוטל כמס זמני לטובת איזון התקציב, עד להנהגת מס ערך מוסף. יחד עם זאת, מעניין לציין כי חרף העובדה שמס ערך מוסף הוטל זמן לא רב לאחר הטלתו של מס מעסיקים, המשיך זה האחרון להתקיים עוד שנים רבות עד לביטולו.

חובת עובד כלפי מקום עבודתו, לאחר סיום העבודה

עובד מחויב מכוח תפקידו בחובת אמונים ותום לב כלפי מעבידו בתקופת עבודתו, אך גם עם סיום יחסי העבודה בין הצדדים, מוטלת על העובד חובת אמונים וחובת תום לב כלפי מעסיקו לשעבר.

התנהגות עובד המאפשרת פיטוריו ללא זכאות לפיצויי פיטורין

ככלל, מדיניות בתי הדין בנושא היא כי פיטורי עובד כשלעצמם מהווים פגיעה חמורה ועונש מספק ולכן יבחנו נסיבות המקרה בכללותן ורק במצב של הפרת משמעת חמורה ישללו הפיצויים - קראו כאן בהרחבה בנושא.

מיסוי מענק לעובד בתמורה להתחייבות להמשיך לעבוד בחברה

מענק לעובד בתמורה להתחייבות להמשיך לעבוד בחברה- ימוסה רק ב-20%? פסק דין חיים ניסים נ' פקיד שומה חיפה, שפך אור על הסוגיה המורכבת - קראו כאן בהרחבה בנושא.

הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית הייתה קיימת מקדמת דנא ואוזכרה עוד בספרות העתיקה ובמאמרי מלומדים, ואולם רק בעשורים האחרונים של המאה העשרים קובצו התרחשויות מיניות לא רצויות אלה תחת הכותרת "הטרדה מינית" ( (sexual harassment, והיו לביטויו של דפוס התנהגות חברתי, מוכר, מוגדר ומתויג כשלילי.

עוד על מיסוי פיצויי פיטורין ומענקי פרישה

שאלת שיעור המיסוי על מענקי פרישה ופיצויי פיטורין, עוררה קשיים רבים במשך השנים, דבר שהוביל לפסיקה לא אחידה,ולחילוקי דעות בין רשויות המס, שלרוב מעונינות לראות במענקים אלו כהכנסת עבודה, היינו הכנסה פירותית, החבה במס הכנסה.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.