מאת:


עבירות מס – הגנה משפטית מנצחת בסיוע עו"ד ורו"ח מומחה בדיני מס פלילי, יוצאי מס הכנסה, מע"מ, מכס ומשרד המשפטים

 

עבירות מס הינן עבירות אשר בחלקן הגדול מוגדר על ידי המדינה כ-"פשע" וזאת משום שהחוק והפסיקה רואים בחלק מהעבירות גזלה או גניבה מקופת המדינה ולכן ההתייחסות לאלה על ידי רשויות המס ובתי המשפט רצינית ומחמירה. עיקר עברות המס עניינן בפעולות שאזרחים עושים או נמנעים מלעשות ואשר יש בהן כדי לפגוע בהכנסות המדינה ממיסים. לפעמים מדובר בעבירות המיוחסות לאדם פרטי ולפעמים מדובר בעבירות המיוחסות לחברה בע"מ ו/או למנהליה.  

 

עבירות מס הכנסה

חלק מעבירות המס המיוחסות לחשוד הינן עבירות אותן מבצע האזרח, לגישת המדינה, במהלך שנת המס, תוך כדי התנהלות שוטפת ובחלק אחר של המקרים ממוקדות העבירות בטענות בדבר הגשת דוחות שנתיים כוזבים של פרטיים או חברות (כמו דו"ח שנתי) ו/או דוחות המוגשים כל מספר שנים (כמו הצהרת הון) ואשר האזרח, לטענת רשויות המס, בכוונת תחילה, נמנע מלדווח על כל ההכנסות שלו או שביצע פעולות אשר הפחיתו שלא כדין את חבות המס העולה מהם ו/או פגעה ביכולת של רשות המס לבחון את סבירות דיווחיו (למשל – באמצעות הכללת הוצאות או חשבוניות פיקטיביות).

 

העלמת מס וחוק העונשין

המדינה מתייחסת בחומרה לעבירות מס ומשכך זו פעלה, לאחרונה ממש, לטובת הכללת עבירות מס ברשימת העבירות המוגדרות כ-"עבירת מקור" ע"פ חוק איסור הלבנת הון, ביחד עם עבירות, סמים, סחר בנשק, סחר בנשים ועוד, מה שמקנה היום למדינה סמכויות נוספות ואף להאשים עברייני מס בעבירות על פי חוק איסור הלבנת הון. מטבע הדברים, גם בתי המשפט מייחסים לעבירות מס חומרה יתרה ועל כך ניתן ללמוד מרף ענישה ההולך ומחמיר, המצודד במאסר בפועל לתקופות מהותיות ובסנקציות המוטלות על האזרח, אם ע"פ חוק איסור הלבנת הון, אם ע"פ פקודת מס הכנסה, אם ע"פ חוק מע"מ ואם ע"פ חקיקה נפרדת מחמירה אחרת.

 

 

איתור עבירות מס - חקירות מס הכנסה

הניסיון מלמד כי המדינה, באמצעות מחלקת חקירות מס הכנסה, מחלקת חקירות מע"מ ומכס, הרשות להלבנת הון, מחלקת מודיעין ועוד גופים חוקרים אחרים, כמו יחידת להב 433, שוקדים לילות כימים לטובת איתור עבירות מס אשר בוצעו ו/או מבוצעות על ידי ישראלים יתרה מזאת המדינה משקיעה משאבים רבים לטובת איתור חוקרים ועובדי רשות מס אחרים להם יכולות, השכלה והכשרה מהטובים ביותר במשק הישראלי.

 

יתרה מזאת, מחלקת המודיעין של מס הכנסה, מע"מ, מכס ועוד פועלים בשנים האחרונות תוך הסתמכות על טכנולוגיות צבאיות מודיעיניות אשר מסייעות לגופים החוקרים להגיע לאותם ישראלים אשר מבצעים ו/או ביצעו עבירות מס חמורות יותר ו/או חמורות פחות. 

 

מעבר לאמור, הרי שמאז נפילת מגדלי התאומים בארה"ב ב 11/09 , כל החסיונות הבנקאים, בארץ, בשוויץ ובעשרות מדינות נוספות השייכות ל oecd ו/או לארה"ב , קרסו כמגדל קלפים, כך שכל המידע בנוגע לחשבונות בנק בשוויץ או בכל מדינה אחרת הנוגעים בתושבי מדינת ישראל מועבר מדי שונה באופן אוטומטי לידי מחלקות המודיעין של רשויות המס בישראל ואלה, בהסתמך על טכנולוגיות המבוססות בחלקת על פיתוחים של יחידות צבאיות כמו 8200 , פועלות לאיתור חשודים בביצוע עבירות מס.

 

אותן מחלקות מודיעין מעבדות את המידע, בוחנות אותו, משוות אותו לנתונים המוצהרים ע"י האזרח לרשויות המס בישראל וככול שיש בנמצא העדר שקיפות – פועלות הן אל מול החשוד, בונות הן תכנית חקירה המתחילה בדר"כ כסמויה ועד מהרה הופכת לחקירה גלויה המלווה ,לא אחת, במעצרים, בחקירה תחת אזהרה, בחלוטים, בהכנת התיק לפרקליטות, לטובת אפשרות של הגשת כתב אישום, העברת תיק ראיות מסוכם לפרקליטות ובמקרים המתאימים – להגשת כתב אישום. ברגע בו תיק החקר יוצא אל העולם – מטרת הגוף החוקר היא לבנות מצבת ראיות המלמד מעל לכל ספק ע"כ שהעבירות המיוחסות לחשוד אכן בוצעו. חומר זה עובר לפרקליטות וזו, לאחר בחינת החומר והמצאת דרישות להשלמת חקירות, תחליט האם להגיש או לא להגיש כנגד החשוד כתב אישום ובכך להפוך אותו ל "נאשם", על כל המשתמע מכך.

 

עבירות מס - מדוע זה בעצם קורה במחוזותינו?

תשלום מס  הוא חלק בלתי נפרד מחייו של האדם העובד במדינה מתוקנת וכל אדם בין אם הוא שכיר ובין אם הוא עצמי חייב על פי חוק לשלם מס בגין הכנסותיו ו/או בגין פעולות מסחריות המבוצעות על ידו, הכול בהתאם למדרגות המס הנקובות בחוק. מדינתנו ידועה ביוקר המחייה, העלויות גבוהות, שיעורי המס רחוק מלהיות נמוכים, הפיתויים גדולים וכל אלה, לא אחת, מביאה אזרחים מן היישוב לקחת סיכון ולגלוש לעבר המישור הפלילי וזאת גם אם המשמעות היא לסכן את שמם הטוב, את פועלם, את משפחתם ועוד. לפעמים הישראלי יבצע את העבירה בשל קשיים תזרים בעסקו המונעים ממנו לעמוד בנטל המס ולפעמים הישראלי יבצע את העבירה מטעמים אחרים.  

 

ייעוץ וליווי אישי - עו"ד לענייני מס פלילי

מסיבות שונות שנפרט עליהם בהמשך, אזרחים רבים פונים לשירותים המשפטיים השונים של עורכי דין לענייני מס פלילי. אזרחים פונים לעו"ד מס פלילי לצורך התמודדות נכונה מול רשויות המס בישראל, בין אם מדובר ביעוץ מס הנוגע בדין הפלילי - לצורך גיבוש אסטרטגיה והתנהלות עקב ביצוע עבירות מס שנחשפו ו/או כאלה שיש בנמצא חשש לחשיפה ו/או  ייעוץ מס  לצורך מקסום הטבות מס ניתנות ומקסום הוראות החוק, מבלי להפר אותו ומבלי לגלוש חו"ח למישור הפלילי. כך יוצא שאזרחים פונים לא אחת לעו"ד מס פלילי מתוך דאגה דווקא לשמירה על עקרונות החוק, על עקרונות השקיפות וכדומה וזאת לטובת קבלת החלטות באשר לאופן ביצוע עסקאות, כך שבסופו של יום ישולם על ידם, ע"פ דין, המס המינימאלי.

 

חוות דעת משפטית מיסים 

באותה  מידה, יש הפונים לעו"ד מס לטובת קבלת חוות דעת באשר לחוקיות המהלך המתוכנן ו/או לטובת קבלת החלטות מיסוי אשר ייקבעו את עמדת רשות המס בטרם תבוצע פעולה  - גם אלה לשם נטרול חשיפה פלילית פוטנציאלית. עו"ד מס פלילי מקצועי ומנוסה בתחום מכיר היטב את חוקי המס, את העבירות הכלולות בספר החוקים, את המרכיבים שעל המדינה להוכיח בטרם תוכל לנקוט בהליך פלילי כנגד אזרח.

 

ייצוג משפטי מעו"ד מס פלילי

עו"ד מס פלילי מכיר היטב את הנדרש מהגוף החוקר בטרם זה יהיה רשאי לנקוט בהליך פלילי כנגד אזרח. עו"ד מס פלילי מכיר היטב  את זכויות האזרח היה ונעצר, מודע הוא לאפשרויות שחרור הלקוח ממעצר, יודע הוא מה עליו לעשות בניסיון למנוע הגשת כתב אישום ובשעת הצורך – יודע עו"ד המס  הפלילי כיצד לנהל את ההליך הפלילי בפני בית המשפט המוסמך, לטובת הוכחת חפותו של הלקוח ו/או לטובת סיום הפרשה בדרך של הסדר המתיישב עם האינטרסים של הלקוח.  

 

טיפול משפטי בתיק מס פלילי

כמובן שטיפול משפטי בתיק מס פלילי ע"י עו"ד מומחה בדיני המס הפלילי ואשר לו ניסיון בהתנהלות מול כל הגורמים הקשורים, עשוי, לא אחת, בהכירו את הפרקטיקה, את הענישה במקרים דומים, את הפסיקה של השופטים השומעים את התיק, את המדיניות של הפרקליטות המטפלת, את הכשלים שבתיק ואת הליקויים שבחקירה -  להביא לידי סיום הפרשה במינימום נזק ובמינימום עלות. על מנת לטפל בתיק מס חייב העו"ד להיות מנוסה בתחום, עליו להכיר את כל הפרמטרים, עליו להכיר את הפסיקה העדכנית, עליו לדעת לאתר את ה"חורים" או המחדלים שבחקירה , להבין המתחייב מהאזרח ובהישען על כל אלה –לדעת  להגיד ללקוח מתי נכון להילחם, עד איזה שלב נכון להילחם, עד כמה ללחוץ על הסדר עם הפרקליטות ובסופו של יום - להביא את הלקוח למצב בו עניינו הפלילי יסתיים, אם בהסדר כופר, אם בעיכוב הליכים, אם בהסדר טיעון ואם בהכרעת דין וזאת במינימום נזק ולא אחת אף ללא הגשת כתב אישום. כל תיק, כמובן, חייב להבחן לגופו.

 
 

כיצד נגרמות בעצם עבירות המס?

עבירות מס נגרמות בדרך כלל שעה בה האזרח, מדעת או שלא מדעת, התנהל אל מול רשויות מס הכנסה ו/או מע"מ בשקיפות שאינה מתיישבת עם המתחייבת על פי דין ו/או באופן שאינו מתיישב עם המועדים ו/או הכללים הקבועים בחוק ואשר יש בהם כדי לאפשר לרשות המס לעשות מלאכתה נאמנה. עבירות מס מתבצעות כאשר חייב בתשלום מס הכנסה ו/או מע"מ  ו/או מכס  אינו ממלא אחר הוראות החוק ו/או אינו מדווח על מלא הכנסותיו ו/או משתמש במסמכים כאלה או אחרים אשר יש בהם כדי להפחית לכאורה את חבות המס ו/או פועל בדרכי עורמה ו/או כל תחבולה אשר לגישת המדינה מלמדים על אי עמידה במתחייב מתושב ישראל. חשוב לדעת כי עבירות המס בישראל מתחלקות לשתי קטגוריות:

 

עבירות מס טכניות

אלה הן עבירות מס אשר לשם הוכחת קיומן והרשעת האזרח, רשות המס אינה נדרשת  להוכיח כי האזרח התכוון לבצע עבירה. יש לקחת בחשבון כי הפסיקה מתייחסת גם לעבירות אלה בחומרה ויש בנמצא מצבים בהם מוטלים על הנאשם עונשי מאסר בפועל בגין עבירות אלה, כך שיש להתייחס אליהן במלא הרצינות. להלן דוגמאות לעבירות טכניות -

א. אי העברת מס שנוכה לפי פקודת מס הכנסה – עסקינן בעבירות במסגרתן המעביד, משלם המשכורות, לא מעביר למס הכנסה את מרכיב המס הנובע מהמשכורות של עובדיו וזאת למרות שבעיני החוק הוא אמור לתפקד כנאמן המעביר את הכסף מהעובד למדינה.

ב. אי הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה ו/או דוחות תקופתיים למע"מ – גם כאן למעשה יש חובה להגיש דוחות ולהעביר את הערך המוסף למדינה- העוסק אמור לתפקד כנאמן לכל דבר ועניין.

ג. אי ניכוי מס במקור – מצב בו בעל חברה המשלם לספקים של העסק בגין עמלם, לא ניכה את המס במקור בגין תשלומים ששולמו להם כמתחייב על פי דין.

ד. אי הגשת הצהרת הון – מצב בו אזרח נדרש על ידי רשות המס להגיש הצהרה על כלל נכסיו במועד מסוים אולם האזרח נמנע מלעשות כן.

 

עבירות מס מהותיות

העבירות המהותיות מוגדרות על פי החוק בישראל כעבירות מס חמורות המסווגות כ-"פשע" וככאלו שנעשו בכוונת תחילה. בגין עבירות מסוג זה, במקרה של הרשעה, יש בנמצא חשש ממשי לעונש מאסר בפועל וזאת גם בדר"כ דרישת הפרקליטות מבית המשפט עת נגזר דינו של המורשע. בין עבירות המס המהותיות ניתן למנות:
1. העלמת מס.
2. השמטת הכנסות.
3. ניהול פנקסי חשבונות כוזבים.
4. הגשת דוחות כוזבים.
5. סיוע לאחר ביצוע עבירות מס.
6. הגשת דוחות מע"מ כוזבים.
7. הברחת נכסים.
8. רשימונים כוזבים.

כתבי אישום בגין עבירות מס מהותיות מוגשות לרוב על ידי הפרקליטות, העונש המקסימלי בגין ביצוע עבירות אלו הוא עד 7 שנות נאסר בגין כל עבירה.

 

משרד עורכי דין המתמחים בדיני המס הפלילי

משרדנו מורכב מעו"ד מס פלילי, יוצאי מס הכנסה ,יוצאי מע"מ, יוצאי מכס  ויוצאי משרד המשפטים ופרקליטות  המתמחים בדיני המס הפלילי. משרדנו מתמחה בייצוג הדוק ואישי של אזרחים וחברות  הנחשדים בביצוע עבירות מס בכל הארץ. לנו הבקיאות והידע לטפל במידי בעניינך במסירות, בדיסקרטיות ובנאמנות חסרת פשרות, ללא כל עיכוב ותוך התחשבות מירבת בכל הנוגעים בדבר. למשרדנו ניסיון טיפול מוצלח במאות לקוחות אשר נחשדו בביצוע עבירות מס, טכניות ו/או מהותיות. למשרדנו מאות הצלחות, זיכויים ו/או הסדרים אשר התיישבו עם האינטרס של הלקוח. אנו מורגלים לייצג את הלקוח, תוך הבנת מצוקתו,  החל מהשלבים הראשונים של החקירה או החשש מפני חקירה ועד לסיום התיק.

 

אנו, צוות עו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס ומי שייצגו בעבר את רשויות המס ומשרד המשפטים והפרקליטות, יודעים לקבל פיקוד מידי על המשבר ולנקוט עבורך בכל פעולה נדרשת, לטובת צמצום הנזק, נטרול פגיעה בעסק ו/או בבני המשפחה ולהחזירך במהירות לחיי שיגרה. פנה אלינו עתה, אנו נדע במיידי מה יש לעשות על מנת לצמצם את הנזק. אנו נראה לנגד עיננו רק את טובתך. ברגע בו תקלט אצלנו, הבעיה שלך הופכת, במידה רבה, להיות הבעיה שלנו ומשכך לא ננום ולא נשקוט עד להשלמת המתחייב מאתנו. נהפוך כל אבן לטובת קידום עניינך. נעבוד סביב השעון עד למציאת פתרון חוקי המתיישב עם האינטרס הישיר שלך. נמצה כל הליך, נצמד אליך ואל בני ביתך ועסקך, הכל בהתאם לצורך ובהסכמה שלך. נעשה כן, תוך שמירה על ייחס אישי ומקצועי. הניסיון מלמד חד משמעית כי נדע להביא לך את התוצאה הטובה ביותר לנסיבות ואם יש בנמצא סיכוי לסיים הפרשה ללא כתב אישום – נדע לעשות כן. עשינו זאת רבות!

 

התקשר אלינו עתה, אל תחכה, תן לנו את הזכות לדאוג עבורך לענייך זה - חייג כעת לעו"ד אלי דורון 054-4251054

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.85 ע"י 35 גולשים

עשוי לעניין אתכם

בעל מניות הפועל להברחת נכסי החברה חשוף לתביעת המפרק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

פסק דין זה של בית המשפט המחוזי בירושלים ממחיש, כי גם כאשר נדחית תביעה להרמת מסך המוגשת נגד בעל מניות ו/או נגד מנהל של החברה, בכך לא מתבטל הסיכון לחיובו האישי. ככל שהחברה מגיעה לחדלות פירעון, רשאי בית המשפט של פירק לבחון מחדש את התנהלותו של בעל המניות ובמקרים המתאימים לחייב אותו בחובות החברה.

עורך דין עבירות מכס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); פרבר גולן, רו"ח ומשפטן

נתפסם במכס נתב"ג? - כך תפעלו: מידי שנה ישראלים ורבים נתפסים על ידי רשויות המכס בגין זאת שלא הצהירו על טובין שרכשו בחו"ל החייבים בדיווח ובתשלום מכס בכניסה לישראל...

קנס בגין אי ניהול ספרים כחוק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט העליון קבע: על מנהל מע"מ הנכבד להפעיל שיקול דעת בקביעת סכום הקנס בגין אי ניהול ספרים כחוק

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.