מאת: ;

מס חברות

מה זה מס חברות?

מס חברות הוא המס שמוטל על הכנסותיהם החייבות של תאגידים (חברות וכיו"ב) והוא נפרד מהמס שמוטל על בעלי מניותיהם של התאגיד כיחידים. בפועל, נוצר מיסוי "דו שלבי" לפיו טרם הרגע בו בעל המניות "פוגש את הכסף", מתרחשים שני אירועי מס - מס על הכנסות החברה ומס הדיבידנד שמחולק לבעלי המניות.
כידוע, כל מדינה קובעת לעצמה את כללי המיסוי, וניתן לראות הבדלים בין מדינות בכל הנוגע להטלת המסמס חברות. כך למשל, ישנן מדינות המעניקות פטורים והקלות מס על רווחים מפעילויות מסוימות אותן המדינות מבקשות לתמרץ, ומן העבר השני ישנן מדינות שאינן פועלות כך, ומחייבות במס בשיעור מלא את כלל היבטי הפעילות.
לפיכך, נטל המס הופך לשיקול נוסף במערך השיקולים לגבי פעילות באמצעות תאגיד, ומלבד השאלה אם לפעול כאמור, נדרש גם לבחון היכן כדאי להקים את התאגיד כדי להשיג תוצאת מס אופטימלית.
דבר זה גורם לכך שמדינות הרוצות לעודד יזמים ומשקיעים להשתלב בשטחן ובכך לתרום לשגשוג הכלכלה, מורידות את שיעורי מס חברות או מעניקות הקלות ותמריצי מס שונים.
כך למשל ישנן מדינות רבות אשר רוצות למשוך משקיעים לשטחן ולכן הן מורידות את שיעורי מס חברות ומאפשרות הקלות נוספות. מדינות אלה נקראות "מקלטי מס". במדינות שנחשבות למקלטי מס שיעור גביית המיסים נמוך מאוד, או אפילו אפסי, למשל - קפריסין, איי מאן, אנדורה, לוקסמבורג ועוד.
 

שיעור מס חברות בישראל

המיסוי בישראל דומה מאוד למדיניות הנהוגה במדינות רבות בעולם ובמיוחד במדינות אירופה. בישראל נדרשים בעלי החברות לעמוד בנטל המס הכפול. כאשר שיעור מס חברות ה"רגיל" המוטל על הכנסותיהם החייבות של חברות עומד על 23% לשנת 2023.
ישנן סוגי חברות שזכאיות לחישוב מס שונה כך למשל "חברת בית" – שמניותיה מוחזקות בבעלות של עד 5 אנשים והיא איננה חברת בת של חברה גדולה, או למשל חברה משפחתית שכל מנהליה הם בני אותה משפחה, או למשל אגודה שיתופית קיבוץ, מושב וכו').
 

מס חברות 2023

במדינת ישראל סברו רבים כי מיסוי חברות ירד בעקבות המשבר הכלכלי שנגרם עקב מגפת הקורונה. אף על הציפייה, לא בוצע כל שינוי בשיעור מס חברות בישראל בשנת 2023 והוא עומד על שיעור של 23% בדומה לשנה הקודמת.
 

הטבות מס בישראל

מדינת ישראל מעניקה הטבות מס לתאגידים הפועלים באזורים "מועדפים" (אזורי פריפריה) או בתחומי פעילות מועדפים (בעיקר חברות הייטק).
חוקי עידוד (חוק לעידוד השקעות הון, תשי"ט-1959 ו- חוק עידוד התעשיה (מיסים), תשכ"ט-1969) מעניקים הטבות מס משמעותיות הן לגבי שיעור המס החל על חברה (בין אם על דרך של שיעורי מס מיטיבים ובין אם על דרך של זכאות לניכוי הוצאות באופן מיטיב), וכן מעניק שיעורי מס מיטיבים גם לבעלי מניות של חברות אלה.
הטבות מס אלו עשויות להביא לחסכון מס בהיקף נרחב עבור מפעלים יצרניים העונים על תנאיו. עם זאת, העמידה בתנאי הזכאות מחייבת הכרה בחברה כמפעל מוטב, מפעל מועדף או מפעל טכנולוגי מועדף, שכרוכה בעמידה בתנאים מורכבים המחייבים תכנון קפדני של הפעילות, סוגיה ומיקומה.
כשמדובר בהקמת חברה, חשוב מאוד לברר מהן תקנות המס במדינה בה עתידים להקים את העסק, או לחילופין - לבדוק באילו הטבות מס עשויה לזכות החברה בהתאם לאופייה ומיקומה בארץ.
יצוין כי לאחרונה צועד העולם לעבר שיעור מס חברות גלובלי מינימלי בשיעור של 15% אשר יוחל במדינות ה- OECD. אנו מעריכים שישראל צפויה לאמץ שיעור מס זה, ובכך עשוי לחול שינוי של ממש במערך תמריצי המס המוצעים כיום לחברות בישראל. נכון לשנת 2023 טרם החליטה ממשלת ישראל על הצטרפות למהלך.
 

תהליך תשלום מס חברות

עבור כל שנת מס על החברה מוטלת חובת תשלום מס. עליה להגיש לרשויות המס דו"ח שנתי במסגרתו מפורטות כלל הכנסותיה והוצאותיה, ובאמצעותו מחושבת חבות המס בפועל.
אף על פי שחישוב המס הוא חישוב שנתי, מס חברות נדרש לשלם מידי חודש בחודשו מקדמות על חשבון המס מידי חודש, לפיהן החברה משלמת מס סכום יחסי על בסיס הכנסותיה בשנת המס הקודמת ובהתאם לדרישת רשויות המס.
בתום שנת המס, מתבצע החישוב ה"אמיתי" כלומר לפי סך הרווחים בפועל, ואז, במידה ויתברר שחברה שילמה מס בסכום הגבוה מן הסכום בו היא חייבת, קיימת בידיה האפשרות לפנות לרשות המיסים בבקשה לקבלת החזר מס.
אם במהלך השנה, החברה שילמה כמקדמות שיעור מס הנמוך מסכום המס הנובע מהכנסותיה החייבות בפועל אז היא תהיה חייבת בהפרש.
 

עורכי דין מיסוי חברות

הוראות דיני המס רבות ומגוונות, ותכנון מס אף נעשה מורכב יותר כשמדובר בבחינת מיקום פעילות החברה או בפעולות שמקנות זכאות להטבות מס. לכן, חשוב מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין מיסים, אשר ידע לסייע בתכנון המס. 
תהליך תשלום המס הינו באופן חודשי ובצורת מקדמה, לכן חשוב מאוד לעקוב אחריו ובאופן דקדקני גם לדרוש את ההחזרים המגיעים בהתאם.
במשרדנו עורכי דין מיסים, המלווים חברות ותאגידים בארץ באופן שוטף, ומייעצים להם בכל ענייני המס באמצעות תכנון מס מותאם אישית, ומוודאים כי הם עומדים בחוקי המס ומייעלים את התנהלותן מול רשות המיסים.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.79 ע"י 29 גולשים

עשוי לעניין אתכם

העברה של זכויות במקרקעין מיחיד לחברה

מאת: אלי דורון, עו"ד

העברת זכויות במקרקעין מיחיד לחברה הינה פעולה אשר ניתן לבצעה בפטור ממס, אך יש לבצעה תוך בחינה של עמידה בתנאים הקבועים בסעיף 70. כל הפרטים במאמר>>

הצהרת פרודים והמשמעות המיסוייות

מאת: אלי דורון, עו"ד

סיטואציות של גירושין הן נושא שכיח להן נדרשת רשות המיסים. במקרים של הליכי גירושין והנתק המתחולל בין בני הזוג, עליהם לפעול כך. כל הפרטים המאמר>>

מועד הגשת התביעות במסלול האדום

מאת: אלי דורון, עו"ד

בהתאם לסעיף 36 לחוק מס רכוש וקרן פיצויים התשכ"ח 1961, תביעה לפיצוי בגין נזק עקיף במסלול האדום תוגש תוך שלושה חודשים מקרות הנזק. אך מאחר ומלחמת חרבות ברזל נמשכת כבר חודשים ארוכים הובהרו פרטים נוספים.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.