מאת: ;

הלבנת הון היא פעולה כלכלית אשר ייעודה הסוואה של מקורות כספיים, אשר הושגו בדרכים לא חוקיות או הושגו באמצעים חוקיים, אולם בעליהם נמנע מלהצהיר עליהם כחוק, במטרה להימנע מחבויות מס. במשרדנו עורכי דין הלבנת הון, בעלי ניסיון ומומחיות בתחום הפלילי והאזרחי, לטיפול בעבירות על חוק איסור הלבנת הון, פשיעה כלכלית וצווארון לבן.
 

מהי הלבנת הון?

עבירה על חוק הלבנת הון מצריכה ידע והיכרות עם המערכת הפיננסית והחקיקה בנושא ואינה באה לידי ביטוי בפעולה יחידה. חשד להלבנת הון מתעורר לאחר ביצוע רצף עבירות ולאחר תהליך חקירה מורכב וארוך הנדרש לענות על שאלות כגון אופן השגת הכספים "השחורים", פעולות הרישום, ההצהרה וההפקדה של הכספים ועד לשימוש בכספים הללו לאחר פעולת ההלבנה. עבירות הלבנת הון לעיתים נקשרות גם לעולם הפשיעה המאורגנת וכוללות גם הלבנת כספים, כאשר ההתייחסות היא לרוב לעסקים חוקיים, המגלגלים ברישומי ההכנסות את אותם כספים שהושגו באמצעים בלתי חוקיים.
 

חוק איסור הלבנת הון

בשנת 2000 הצטרפה מדינת ישראל לשורה ארוכה של מדינות הנאבקות בפשיעה הכלכלית, תוך שילוב כוחות ויצירת כלים משותפים למעקב ולאכיפה, תוך חתירה למיגור הפשיעה המאורגנת שעיקרה בהלבנת הון. חוק איסור הלבנת הון ומימון טרור שנחקק בישראל נשען על עקרונות וכלים בתחום המניעה, הענישה וחילוט הרכוש, במטרה להרתיע מלביני הון, לאתרם לאחר מעשה, להענישם ולהשבת כספי המיסוי לקופת המדינה. לפיכך, ההתמודדות עם חקירה, חשד להלבנת הון או אישום, הינה התמודדות עם מערכת אימתנית, מחמירה, בעלת סמכא וכלים רבים, בהיבט הלוקלי והבינלאומי.
 

עבירות הלבנת הון

עם חקיקת חוק איסור הלבנת הון בשנת 2000, הלבנת הון בישראל מגדירה פעולות רבות, אשר בעבר נתפסו כפעולות השייכות "לתחום האפור" בשל תקנות שאינן חד משמעיות ועתה הפכו לבלתי חוקיות באופן מובהק והעובר עליהן חשוף להלבנת הון עונש, קנסות גבוהים ואף מאסר בפועל.
בין המקורות האפשריים לכספים הנדרשים להלבנת הון ניתן למצוא שתי קטגוריות בולטות:
 
כספים אשר הושגו במסגרת עבירות מקור הלבנת הון - כספים אשר הושגו בהיקפים גבוהים במיוחד ובמזומן, באמצעות עבירות אחרות המוגדרות כעבירות מקור, ביניהם סחר בסמים ובחומרים בלתי חוקיים, הימורים, גביית דמי חסות וכספי סחיטה, סחר בנשים ועבירות פליליות אחרות.
העלמת מס והכנסות - כספים אשר הושגו באמצעים חוקיים לחלוטין, על ידי בית עסק או אדם פרטי, באמצעות עבודה חוקית ומורשית, כספי ירושה ומתנה, רווחים מאתרי סחר בינלאומי ואחרים ובוצע בגינן עבירה של העלמת מס והכנסות. הכנסות כאלה בשל היקפן ובשל העובדה כי אינן מחוברות לארגוני פשיעה ולפעולות פליליות קל יותר להלבין באמצעות:
  • פיצול הפקדות-  פיצול והפקדות נפרדות של סכומי כסף גבוהים, ליצירת הפקדות שסכומן קטן מהסכום המחייב את הבנק לדיווח על פי חוק.
  • זיוף מסמכים, קבלות ורישומים-  קבלת כספים במסגרת פעילות עסקית חוקית, תוך זיוף, הסוואה, שינוי וטשטוש של מסמכים, חוזים וקבלות.
  • החלפת מוצרים גנובים במוצרים לגאליים.
 

 

עורך דין הלבנת הון - טיפול בעבירות הלבנת הון, עבירות מס והלבנת כספים

עבירות הלבנת הון משתייכות לקבוצת עבירות המס אשר בתחום הטיפול של רשות המיסים. תחום המיסוי נחשב לאחד הנפגעים העיקרים מתהליך הלבנת הכספים, כאשר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדווחת על העלמות מס להלבנת הון אשר עומדים על 3%-5% מן התוצר הגולמי. כאמור, הלבנת כספים היא פעולה בלתי חוקית בעליל והעונשים המשפטיים בגין ביצוע עבירה זאת הינם חמורים ומשלבים קנסות גבוהים ועד עשר שנות מאסר בפועל.
יחד עם זאת, חוקרי רשות המיסים מפרידים בין עבירות מס טכניות המתקיימות בשל טעויות בירוקרטיות, איחורים בדיווח, טעויות אנוש וכדומה לבין עבירות מס שנועדו לצורך העלמת מיסוי ו/או הלבנת הון, ביודעין, בזדון ובהיקפים גבוהים. בעוד שהראשונות יכולות להסתכם באזהרה, דרישה לתיקון ועד קנס מנהלי, עבירות הלבנת הון משתייכות למישור הפלילי וכאמור הטיפול בהן מוקפד ומחמיר פי עשרת מונים.
פתיחת חקירה מטעם רשות המיסים עשויה לאיים על הנחקר בקנסות כבדים ובענישה מחמירה, כאשר ליווי מקצועי של עורך דין הלבנת הון מנוסה ומוביל בתחום, יוכל לסייע בהפחתת האישומים ושמירתם במישור הטכני בלבד, ועד לסגירה החקירה והימנעות מאישום כליל.
 

עו"ד הלבנת הון - ניהול הליכים

רשות המיסים רשאית לפתוח בחקירה כנגד כל אזרח, אדם פרטי, בעל עסק או חברה, לאיתור ולגילוי כספי הלבנת הון. זאת תחת ניהול חקירה סמויה: מעקב, קבלה ובחינת מסמכים ורישומים פיננסיים. בכלל זאת, גם זימון החשוד לחקירה - תשאול מקיף וגילוי חשדות, צו מעצר לצרכי חקירה, מעצר בפועל, הקפאת נכסים, חילוט כספים, עיקול על חשבון בנק, נכסים ועסקים.

בעוד שרבים מאמינים בשיתוף פעולה ומסירת מידע כדרך לניקוי שמם ולסגירת חקירות, חשוב לדעת כי בתחום הלבנת הון הדרך הבטוחה והנכונה ביותר לטיהור השם ולהימנעות מהאשמות טכניות או פליליות, היא בליווי עו"ד הלבנת הון לייעוץ, הכנה ובמקרה הצורך לייצוג משפטי. עו"ד הלבנת הון מומחה יסייע במניעת טעויות שלא ניתן לתקן אותן בדיעבד, כבר בשלב הזימון לחקירה הראשונית.  

חשוב לדעת כי הזכות להיוועץ בעורך דין הלבנת הון, להיות מלווה ואף מיוצג במעמד החקירה, עומדת לרשות כל אזרח הנתון לחקירה, ללא קשר לאופי החשדות, העילה לקיום החשדות, או היקף העבירה לכאורה בגינה הוא צפוי להיחקר. יתרה מכך, בשל מורכבות התחום והחומרה בה נוהגת המדינה, אין ליווי וייצוג כזה נתפס כמחזק את אשמת הנחקר לכאורה, והוא נהוג ומקובל. ככלל, כל עורך דין העוסק בתחום האזרחי יוכל לתת מענה בחקירות ובחשדות של עבירות מסוג זה, אולם ניסיון רחב בעולם המיסוי, הפיננסיים, ראיית החשבון והמשפטים, הוא שייצור את ההגנה האופטימלית ואת הייצוג והליווי המקצועי ביותר. 
 

כיצד אנחנו יכולים לסייע בשלב החקירה?

זומנת לחקירת רשויות המס? הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות מס או עבירות הלבנת הון? במשרדנו עורכי דין ורואי חשבון מומחים, יוצאי רשויות מס, חוקרי מס הכנסה בעברם, מנהלים ובכירים במוסדות ורשויות ביניהם: מע"מ, פרקליטות, לשכות משפטיות וגופים נוספים. בזכות ההרכב המגוון והמקצועי ,אנו חולשים על מאגרי ידע וקשרים ענפים עם מוסדות ורשויות, בקיאים בהתנהלות הפנימית על בוריה, ומנוסים במתן פתרונות יעילים במסגרת החוק, לכלל סוגי התיקים, החקירות והתביעות.
 

משרד עו"ד הלבנת הון

למשרדנו ניסיון והצלחות מוכחות בטיפול במאות תיקים פלילים בתחום הלבנת הון וברקורד המשרד מאות לקוחות מרוצים. לזכותנו אף נרשמו תקדימים רבים. למשרדנו היכולת לטפל בכל כתב אישום שעניינו עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות מס בכל מקום בישראל ולעשות כל הנדרש, ביצירתיות רבה, על מנת להביא לפתרון סיטואציה באופן אופטימלי ובמינימום נזקים, משאבים ועלויות האפשריים.
למשרדנו ניסיון רב הן בתחום המס הפלילי והן במיסוי האזרחי, דבר האפשר ראיית התמונה בשלמותה, והיכולת לעשות ככל הנדרש במטרה להביא לסגירה של התיק בכל המישורים. לקוחותינו זוכים ביחס אישי, הקשבה וזיהוי של הבעיה בכלים מקצועיים מובילים, ייעוץ והכוונה לפתרון בסטנדרטים גבוהים במיוחד, תוך זמינות גבוהה.
אנו מחזיקים בכלים ובצוותים תומכים לאיתור טענות משפטיות, חשבונאיות וכלכליות, חוות דעת מקצועיות בשלל תחומים ושליטה מלאה בעגה המשפטית ובמורכבויותיה, לטובת קידום וסגירה מלאה של תיקי מיסוי, הלבנת הון ועבירות כלכליות נוספות. אנו מספקים שירות מקצועי מוביל לצד דיסקרטיות מלאה וליווי אישי - המעניקים לכל לקוח ופונה ביטחון, שקט נפשי ופתרונות ישימים לכל אתגר ובעיה.
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.89 ע"י 37 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הסדרת ארנק דיגיטלי שחור - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון - צעד מתבקש למילוי הקופה המתרוקנת. לאחרונה פורסם כי רשות המס החליטה להפעיל מחדש את נוהל "גילוי מרצון" שמאפשר לנישומים תושבי ישראל לפנות מיוזמתם לרשות המסים ולדווח על הכנסותיהם שטרם הוצהרו תוך קבלת חסינות מפני העמדה לדין.

חשבוניות פיקטיביות וסנקציה של כפל מס

מאת: אלי דורון, עו"ד

לאחרונה ניתן בבית המשפט המחוזי לוד-מרכז פס"ד נוסף בהמשך ישיר למלחמה של רשויות המס בחשבוניות פיקטיביות. בפסק הדין דחה בית המשפט את ערעורו של בעל המניות בחברה וקבע, כי בפסיקה הוצבה דרישה מהותית כי חשבונית מס תשקף עסקה אמיתית שהתרחשה ואת הצדדים האמיתיים לעסקה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.