מאת:


מהי הלבנת הון?

הלבנת הון היא פעולה כלכלית אשר ייעודה הסוואה של מקורות כספיים, אשר הושגו בדרכים לא חוקיות, או לחילופין הושגו באמצעים חוקיים אולם בעליהם נמנע מלהצהיר עליהם כחוק, במטרה להימנע מחבויות המס עליהם.
 
הלבנת ההון לכשעצמה מצריכה ידע והיכרות עם המערכת הפיננסית והחקיקה בנושא ואינה באה לידי ביטוי בפעולה יחידה, כי אם ברצף פעולות ובתהליך מורכב וארוך הנדרש למספר עבירות, החל מאופן השגת הכספים "השחורים" וכלה בפעולות רישום, הצהרה והפקדה ועד לשימוש בכספים הללו לאחר פעולת ההלבנה. שמות נוספים לעולם הלבנת ההון שלובים בעולם הפשיעה המאורגנת, דוגמת כיבוס כספים, או מכבסת כספים, כאשר ההתייחסות היא לרוב לעסקים חוקיים אשר מגלגלים ברישומי ההכנסות את אותם כספים שהושגו באמצעים בלתי חוקיים.
 

הלבנת הון בישראל

בשנת 2000 הצטרפה מדינת ישראל לשורה ארוכה של מדינות הנאבקות בפשיעה כלכלית, תוך שילוב כוחות ויצירת כלים למעקב ולאכיפה בינלאומית, בחתירה למיגור פשיעה מאורגנת שעיקרה בהלבנת הון. החוק נשען על עקרונות וכלים בתחום המניעה, הענישה וחילוט רכוש, במטרה להרתיע מלביני הון, לאתר כאלה לאחר מעשה, להעניש ולהשיב כספי מיסוי לקופת המדינה. התמודדות עם חקירה, חשד או אישום בתחום הלבנת ההון, היא התמודדות עם מערכת אימתנית, מחמירה, בעלת סמכא וכלים רבים, בהיבט הלוקלי ובהיבט הבינלאומי.
 

כספי הלבנת הון – מקורות בולטים

בין המקורות האפשריים לכספים הנדרשים להלבנת הון ניתן למצוא שתי קטגוריות בולטות:

  1. כספי פשיעה - כספים אשר הושגו בהיקפים גבוהים במיוחד ובמזומן, באמצעות סחר בסמים ובחומרים בלתי חוקיים, הימורים, גביית דמי חסות וכספי סחיטה, סחר בנשים ועבירות פליליות אחרות.
  2. העלמת מס - כספים אשר הושגו באמצעים חוקיים לחלוטין, על ידי בית עסק או אדם פרטי, באמצעות עבודה חוקית ומורשית, כספי ירושה ומתנה, רווחים מאתרי סחר בינלאומי ואפשרויות נוספות. הכנסות כאלה בשל היקפן ובשל העובדה כי אינן מחוברות לארגוני פשיעה ולפעולות פליליות קל יותר יהיה להלבין באמצעות:
  • פיצול הפקדות - פיצול והפקדות נפרדות של סכומי כסף גבוהים, ליצירת הפקדות שסכומן קטן מהסכום המחייב את הבנק לדיווח על פי חוק.
  • זיוף מסמכים, קבלות ורישומים - קבלת כספים במסגרת פעילות עסקית חוקית, תוך זיוף, הסוואה, שינוי וטשטוש של מסמכים, חוזים וקבלות.
  •  החלפת מוצרים גנובים במוצרים לגאליים.

חשוב לדעת, בעוד שבעבר פעולות אלו נתפסו כפעולות השייכות "לתחום האפור" בשל תקנות שאינן חד משמעיות, החל משנת 2000 לאחר חקיקת חוק איסור הלבנת הון פעולות אלו אינן חוקיות באופן מובהק והעובר עליהן חשוף לקנסות גבוהים ועד לעונשי מאסר בפועל.
 

טיפול בעבירות הלבנת הון וכיבוס כספים

עבירות הלבנת הון משתייכות לקבוצת עבירות המס אשר בתחום הטיפול של רשות המיסים. תחום המיסוי נחשב לאחד הנפגעים העיקרים מתהליך הלבנת הכספים, כאשר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדווחת על העלמות מס להלבנת הון אשר עומדים על 3%-5% מן התוצר הגולמי.  כאמור, הלבנת כספים היא פעולה בלתי חוקית בעליל והעונשים המשפטיים בגין ביצוע עבירה זאת הינם חמורים ומשלבים קנסות גבוהים ותקופות מאסר - עד לעשר שנות מאסר בפועל.
יחד עם זאת, חוקרי רשות המיסים מפרידים בין עבירות מס טכניות המתקיימות בשל טעויות בירוקרטיות, איחורים בדיווח, טעויות אנוש וכדומה לבין עבירות מס שנועדו לצורך העלמת מיסוי ו/או הלבנת הון, ביודעין, בזדון ובהיקפים גבוהים. בעוד שהראשונות יכולות להסתכם באזהרה, דרישה לתיקון ועד קנס מנהלי, העבירות המכוונות משתייכות למישור הפלילי וכאמור הטיפול בהן מוקפד ומחמיר פי עשרת מונים. פתיחת חקירה מטעם רשות המיסים עשויה לאיים על הנחקר בקנסות כבדים ובענישה מחמירה, כאשר ליווי מקצועי של עורך דין הלבנת הון מנוסה ומוביל בתחום, יוכל לסייע בהפחתת האישומים ושמירתם במישור הטכני בלבד, ועד לסגירה החקירה והימנעות מאישום כליל.
 

ניהול ההליכים

רשות המיסים רשאית לפתוח בחקירה כנגד כל אזרח, אדם פרטי, בעל עסק או חברה, לאיתור ולגילוי כספי הלבנת הון. זאת תחת ניהול חקירה סמויה: מעקב, קבלה ובחינת מסמכים ורישומים פיננסיים. בכלל זאת, גם זימון החשוד לחקירה- תשאול מקיף וגילוי חשדות, צו מעצר לצרכי חקירה, מעצר בפועל, הקפאת נכסים, חילוט, עיקול על חשבון בנק, נכסים ועסקים.
בעוד שרבים מאמינים בשיתוף פעולה ומסירת מידע כדרך לניקוי שמם ולסגירת חקירות, חשוב לדעת כי בתחום המיסוי והלבנת ההון הדרך הבטוחה והנכונה ביותר לטיהור השם ולהימנע מהאשמות טכניות או פליליות, היא בליווי עורך דין מומחה בתחום הלבנת ההון. בכדי למנוע טעויות שלא ניתן לתקן אותן בדיעבד, כבר בשלב הזימון לחקירה ראשונית מומלץ לגייס עורך דין אזרחי מוביל בתחום, לייעוץ, להכנה, לליווי ובמקרה הצורך לייצוג משפטי.
 

ייעוץ, ליווי וייצוג על ידי עורך דין הלבנת הון

חשוב לדעת כי הזכות להיוועץ בעורך דין הלבנת הון, להיות מלווה ואף מיוצג במעמד החקירה, עומדת לרשות כל אזרח הנתון לחקירה, ללא קשר לאופי החשדות, העילה לקיום החשדות, או היקף העבירה לכאורה בגינה הוא צפוי להיחקר. יתרה מכך, בשל מורכבות התחום והחומרה בה נוהגת המדינה, אין ליווי וייצוג כזה נתפס כמחזק את אשמת הנחקר לכאורה, והוא נהוג ומקובל. ככלל, כל עורך דין העוסק בתחום האזרחי יוכל לתת מענה בחקירות ובחשדות של עבירות מסוג זה, אולם ניסיון רחב בעולם המיסוי, הפיננסיים, ראיית החשבון והמשפטים, הוא שייצור את ההגנה האופטימלית ואת הייצוג והליווי המקצועי ביותר. 

 

כיצד אנחנו יכולים לסייע בשלב החקירה?

זומנת לחקירת רשויות המס? הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות מס או עבירות הלבנת הון? משרדנו  המורכב מעורכי דין ורואי חשבון מומחים, יוצאי רשויות מס, חוקרי מס הכנסה בעברם, מנהלים ובכירים במוסדות ורשויות בניהם: מע"מ, פרקליטות, לשכות משפטיות וגופים נוספים. בזכות ההרכב המגוון והמקצועי ,אנו חולשים על מאגרי ידע וקשרים ענפים עם מוסדות ורשויות, בקיאים בהתנהלות הפנימית על בוריה, ומנוסים במתן פתרונות יעילים במסגרת החוק, לכלל סוגי התיקים, החקירות והתביעות.
 

שירותי משרד עו"ד דורון טיקוצקי, ושות' - בתחום הלבנת הון

למשרדנו ניסיון והצלחות מוכחות בטיפול במאות תיקים פלילים מסוג זה וברקורד המשרד מאות לקוחות מרוצים. לזכותנו נרשמו תקדימים רבים. למשרדנו היכולת לטפל בכל כתב אישום שעניינו עבירות מס בכל מקום בישראל ולעשות כל שנדרש, ביצירתיות רבה, על מנת להביא לפתרון סיטואציה באופן אופטימלי ובמינימום נזקים, משאבים ועלויות האפשריים. למשרדנו ניסיון רב הן בתחום המס הפלילי והן במיסוי האזרחי, דבר האפשר ראיית  התמונה בשלמותה, והיכולת לעשות ככל הנדרש במטרה להביא לסגירה של התיק בכל המישורים. לקוחותינו זוכים ביחס אישי, הקשבה וזיהוי של הבעיה בכלים מקצועיים מובילים, ייעוץ וכוונה לפתרון וליווי אישי על פי הנדרש בסטנדרטים גבוהים במיוחד, תוך זמינות גבוהה.
 
אנו מחזיקים בכלים ובצוותים תומכים לאיתור טענות משפטיות, חשבונאיות וכלכליות, חוות דעת מקצועיות בשלל תחומים ושליטה מלאה בעגה המשפטית ובמורכבויותיה, לטובת קידום וסגירה מלאה של תיקי מיסוי, הלבנת הון ועבירות כלכליות נוספות. אנו מספקים שירות מקצועי מוביל לצד דיסקרטיות מלאה וליווי אישי - המעניקים לכל לקוח ופונה ביטחון, שקט נפשי ופתרונות ישימים לכל אתגר ובעיה.
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.94 ע"י 36 גולשים

עשוי לעניין אתכם

בעל מניות הפועל להברחת נכסי החברה חשוף לתביעת המפרק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

פסק דין זה של בית המשפט המחוזי בירושלים ממחיש, כי גם כאשר נדחית תביעה להרמת מסך המוגשת נגד בעל מניות ו/או נגד מנהל של החברה, בכך לא מתבטל הסיכון לחיובו האישי. ככל שהחברה מגיעה לחדלות פירעון, רשאי בית המשפט של פירק לבחון מחדש את התנהלותו של בעל המניות ובמקרים המתאימים לחייב אותו בחובות החברה.

עורך דין עבירות מכס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); פרבר גולן, רו"ח ומשפטן

נתפסם במכס נתב"ג? - כך תפעלו: מידי שנה ישראלים ורבים נתפסים על ידי רשויות המכס בגין זאת שלא הצהירו על טובין שרכשו בחו"ל החייבים בדיווח ובתשלום מכס בכניסה לישראל...

קנס בגין אי ניהול ספרים כחוק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט העליון קבע: על מנהל מע"מ הנכבד להפעיל שיקול דעת בקביעת סכום הקנס בגין אי ניהול ספרים כחוק

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.