ייעוץ וליווי משפטי למגזר השלישי - עמותות, הקדשות וחברות לתועלת הציבור

משרדנו מייעץ ומייצג מלכ"רים הפועלים ללא כוונת רווח, עמותות, חברות לתועלת הציבור, ארגונים לא ממשלתיים (NGOs) והקדשות בכל תחומי פעילותם החל משלב ההתאגדות ועד לליווי שוטף בהמשך. כמו כן, המשרד מייעץ למוסדות המלכ"ר השונים ולמנהליו במילוי תפקידם וחובותיהם כנושאי משרה.
 
אנו מייעצים, מייצגים ומלווים את הארגונים בתחום המגזר השלישי כבר משלב התכנון לקראת הקמתם ועיצוב המתכונת המשפטית והתקנונית לצורך התנהלותם, בשלבי הפעילות השונים ואף בקבלת אישור ניהול תקין. במקרה הצורך אנו מסייעים גם בהשגת וליווי תוכנית לתיקון ליקויים ומניעת או עצירת הליכי פירוק ובליווי בהליכי חקירה וביקורת. 
 
המחלקה מסייעת לעמותות, להקדשות ולחברות לתועלת הציבור לא רק להיחלץ ממצוקות ותקופות משבר בהתנהלותן, אלא אף לסייע להן מראש במבנה תאגידי נכון ובפעילות בהתאם להוראות הדין והנהלים הרלוונטיים. זאת, בנוסף להתמודדות עם מצבי מצוקה בשל נסיבות חיצוניות או פנימיות, לרבות טענות של רגולטורים שונים אודות אופן פעילותה ואף איום או נקיטת סנקציות כנגדה.
 
המחלקה מלווה את פעילותו של המלכ"ר באופן שוטף, לרבות מול נותני שירותים, ארגונים אחרים, רשויות וספקים, ומעניקה לו תוך סינרגיה ושיתוף פעולה עם מחלקות המשרד, מעטפת רחבה וכוללת הן בתחום עולם הארגונים ללא כוונת רווח והן בתחומי עולמות משפטיים נלווים כגון דיני עבודהמיסים, מקרקעין, הגנת הפרטיות, פירוקים, ליטיגציה ועוד.
 
המחלקה מתמחה גם בפירוק מרצון של עמותות וחברות וכן בייצוג בתחומים נוספים של המגזר השלישי ותחומים נושקים כגון התנהלות ומשברים באגודות עותומניות שנוספו בשנים האחרונות לאחריותו של רשם העמותות וצפויה בהן פעילות נרחבת של בקרה וביקורת של רשם העמותות  לעומת העבר. כמו כן מייצגת המחלקה ומלווה תאגידים סטטוטוריים, מועצות דתיות וחברות קדישא גם אם אינן מאוגדות כעמותות וכן גופים ציבוריים נוספים.
 
לקוחותינו נהנים מיחס אישי ושירות מהיר, מקצועי ויעיל המותאם לצרכים הספציפיים של כל ארגון ותוך הסתייעות בניסיוננו העשיר עם רשות התאגידים, משרד המשפטים, גורמי ממשלה אחרים ואף השלטון המקומי.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

מידע מקצועי

התמודדות עם רגולציה בהקדשות בישראל

תחום ההקדשים (אגב - ניתן לומר גם הקדשות) הינו תחום מורכב אשר מעטים הם עורכי הדין שעוסקים בו ומכירים אותו לעומק. בישראל רשומים למעלה מ 3,300 הקדשים (על פי אתר גיידסטאר), מדובר כאמור בתחום מורכב ביותר מאחר והוא כולל מעורבים שונים יוצר ההקדש, הנהנים ממנו והנאמן ואף נמשך לאורך שנים רבות. להקדשות בישראל נכסים רבים: נכסי מקרקעין (כ 1,200 נכסים מרביתם על קרקעות ותיקות במרכזי הערים ולכן גם יקרות) וכן נכסים אחרים בשווי כולל של כ 6 מיליארד(!!) ₪.

אגודות עת'מניות - כדאי להיערך לשינויים שבדרך

התקנות המוצעות נועדו להחיל על אגודות עות'מניות את חובת הדיווח והשקיפות בדומה למה שנדרש מתאגידים אחרים בישראל ובכך להסדיר את פעולתן ככל שניתן. מובן כי לאור השינוי הצפוי יש להיערך לכך בהקדם.

אישור ניהול תקין לעמותה

כל גורם שעובד עם עמותות בישראל מכיר ויודע אודות קיומו של אישור ניהול תקין - הבעיה שלא כולם מבינים את חשיבותו ואת הסכנה הטמונה בהעדרו מבחינת העמותה. מהו אישור ניהול תקין? מתי האישור נדרש ומתי רצוי? על שאלות אלו ואחרות ננסה להשיב במאמר הבא.

אסיפה כללית בעמותה בעידן הטכנולוגי

האם כאשר עמותה חפצה בכך, ניתן לקיים אסיפות כלליות עם אמצעים דיגיטליים ואם כן מהם התנאים לכך? המענה לשאלה זאת, בניגוד אולי למצופה, איננו פשוט ואיננו טריוויאלי.

ליווי וניהול עמותה בתקופה של אי וודאות

ליווי עמותות וארגונים למטרות ציבור, חושפים בעייתיות בהתייחסות של גופים אלו, בייחוד כפי עצמם. גופים אלו נדרשים לרגולציה ולניהול כספים מורכב, אך בשל התדמית הפחות רשמית- לעיתים ההתנהלות בהם אינה מבוקרת דיו, אינה מלווה מקצועית - ועל לא פעם הצרות, או מצבים של חדלות פירעון מגיעות לפתחן.

עמותה בישראל

עמותה בישראל הינה תאגיד המורכב משני בני-אדם או יותר החוברים למען מטרה מסוימת (לרוב מטרה ציבורית) שלא נועדה לעשיית רווחים, ונרשמה בפנקס העמותות על ידי רשם העמותות שבמשרד המשפטים שמפקח על פעילותן. פעילות העמותות מוסדרת באמצעות חוק העמותות, התש"מ-1980, קראו כאן בהרחבה בנושא.

רכישת דירה על ידי עמותה / מלכ"ר

לסיווגה של עסקת רכישת דירת מגורים על ידי מלכ"ר חשיבות רבה בבואנו לבדוק את חבות המס שתוטל על המלכ"ר, שכן במקרים רבים סוגיית הסיווג אינה חד משמעית ויש לבחון כל מקרה לגופו ובהתאם לנסיבות המקרה הספציפיות.

פירוק עמותה והתנהלות מול רשם העמותות

משרדנו יידע לטפל בליקויים ו/או בהתנהלות מול רשם העמותות ולפעול לטובת סגירה נכונה של עמותה, פירוקה או נקיטה בכל פעולה חוקית נדרשת אחרת לטובת הבטחת התנהלות תקינה - קראו כאן בהרחבה בנושא.

ייסוד וליווי משפטי של עמותות

משרדנו מעניק ייעוץ וליווי משפטי מקיף בכל הנוגע להתנהלותן של עמותות, מוסדות, חברות וארגונים לא ממשלתיים מהמגזר השלישי, מגזר ההתנדבות - לחצו כאן לפרטים.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.