מאת:

ביום 19.6.12 נכנס לתוקף החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, תשע"ב-2011 (להלן: "החוק") וזאת כעבור 6 חודשים מיום פרסומו ב- 19.12.11. 

מטרתו של החוק כפי שנקבעה בסעיף 1 שבו הינה להגביר ולייעל את אכיפתם של דיני העבודה באמצעות מנגנון חדש לאכיפת זכויות עובדים: העיצום הכספי וההתראה המינהלית. חוק זה למעשה מהדק את הפיקוח על מעסיקים ומגביר את אכיפת דיני העבודה לטובת העובדים בכלל ועובדי הקבלן בפרט.

החידוש המרכזי בחוק מתבטא בהוספת האכיפה המנהלית בנוסף לאכיפה הפלילית והאזרחית. במסגרת האכיפה המנהלית ישוגרו התראות מנהליות ויוטלו עיצומים כספיים על מעסיקים (ועל מנהלים באופן ישיר), לאחר הליך מקוצר ומהיר של שימוע. 

כלומר, עובדים שיגישו תלונה לאגף האכיפה במשרד התמ"ת על הפרת זכויותיהם ותלונתם תמצא מוצדקת, יוכלו להביא להטלת עיצומים כספיים כבדים היכולים להגיע במצטבר למאות אלפי שקלים על המעסיק, וכל זאת בהליך מינהלי מקוצר ויעיל יותר מההליך הפלילי הארוך והמסורבל (אשר החשיפה אליו נותרת על כנה) וכל זאת במקביל לזכות התביעה האזרחית העומדת לעובד בבית הדין לעבודה. ההליך יחול על מעסיקי כלל העובדים ולא רק על מעסיקי עובדי קבלן ומזמיני שירותים של עובדי קבלן.

כמו כן, החוק יטיל, לראשונה, על מעסיקים המזמינים שירותי כח אדם בתחומי הנקיון, אבטחה והסעדה, את האחריות לוודא שמירה על זכויותיהם של עובדי הקבלן המועסקים אצלם. במידה ויופרו זכויות עובדים אלו, יהיו מזמיני השירות (ומנהליהם באופן אישי) חשופים להטלת עיצום כספי אישי בגין אחריותם להפרת זכויות העובדים.

מאידך, מקנה החוק למעסיקים, מזמיני השירות, הגנות מפני האחריות המוטלת עליהם וזאת באם ינקטו בקפדנות באמצעים הנדרשים מהם על מנת למנוע פגיעה בזכויות עובדי הקבלן המועסקים בחצרם והכוללים:
• עריכת בדיקות מדגמיות על ידי "בודק שכר מוסמך"; 
• התאמת מערך הסכמים מול קבלני כח האדם להוראות החוק החדש; 
• נקיטת אמצעים המונעים פגיעה בזכויות עובדי הקבלן, הן מול קבלן כח האדם עצמו והן מול עובדיו באופן ישיר.

ביחס לחוק החדש, מבטיח משרד התמ"ת אכיפה מהירה, יעילה וכואבת למעסיקים עבריינים בשוק העבודה הכוללת: טיפול מהיר בתלונות עובדים באמצעות קנסות מינהליים; שימוע בפני התמ"ת למעסיקים החשודים כפוגעניים; עיצומים כספיים אישיים כבדים על מנכ"לי חברות ומעסיקים; הגדלה משמעותית של גובה הקנסות המקסימליים - עד מאות אלפי שקלים במצטבר; חשיפת ופרסום שמות מעסיקים מפרי חוק באתר משרד התמ"ת; הגברת האכיפה על חברות קבלן הנותנות שירות בענפי השמירה, האבטחה, הניקיון וההסעדה וחיזוק מערך האכיפה במשרד התמ"ת, האמון על אכיפת חוקי עבודה.


משרד דורון טיקוצקי קנטור גוטמן ועמית גרוס, המונה למעלה מ- 90 עו"ד, רו"ח וכלכלנים, יוצאי פרקליטות המדינה, רשויות המס, ועוד  נשמח לתאם פגישה אישית ולא מחייבת עם כל מעסיק שיפנה אלינו בעניין זה, ושבמסגרתה נסביר לו את הוראות החוק, הדרישות החדשות מהמעסיקים אשר נובעות ממנו וכיצד עליו לטפל בנדרש על מנת להבטיח התנהלות תקינה ומסודרת העונה על דרישות החוק ובכך להימנע מחשיפה לסנקציות אזרחיות ופליליות כאמור.
 
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שינויים בכללים להקצאת אופציות לעובדים

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרד האוצר פרסם טיוטה לתיקון כללי מס הכנסה בנושא הקלות מס בהקצאת מניות לעובדים. יחד עם זאת יש לעמוד בתנאים נוקשים לצורך זכאות להטבות אלו. מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי לצורך עריכת תוכנית אופציות והגשתה באופן שיעמוד בתנאי הדין.

ביטוח פנסיוני לעובדים זרים

מאת: עמית גרוס, עו"ד

נושא הביטוח הפנסיוני לעובדים זרים, מעורר שאלות רבות, בין היתר, האם עובד זר זכאי להפרשות פנסיוניות? ככל שכן, האם ניתן לבצע הפרשות על שמו? האם עובדים זרים מסתננים זכאים גם כן להפרשות פנסיות? ועוד. במאמר זה, ננסה לענות על השאלות אשר הצטברו במשרדנו מקהל לקוחותינו הרחב.

ייצוג גברים במקרי הטרדה מינית בעבודה

מאת: צוות האתר

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג חברות, גורמים פרטיים וכן עסקיים, בתלונות ו/או תביעות אשר מוגשות על פי החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה כנגד עובדים ועובדות.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.