מאת:


שוב הקיץ כאן, ובני נוער רבים (מעל 60,000 לפי ההערכות) צפויים לנצל את חופשת הקיץ כדי לעבוד ולהרוויח דמי כיס. מאחר ומדובר בקטינים, מעניק החוק לאוכלוסיה זו הגנה ספציפית ומסדיר את העסקתם בהוראות מיוחדות שנועדו להבטיח כי הללו לא ינוצלו לרעה.
עו"ד גיל מור ממשרד דורון טיקוצקי צדרבוים השיב לנו על מספר שאלות בנושאים המהותיים ביותר בהקשר של עבודת נוער בחודשי הקיץ:

בני בן 14.5. האם מותר לו לעבוד בחופשת הקיץ?
לפי חוק עבודת הנוער תשי"ג-1953, ילד שמלאו לו 14 שנה, מותר להעבידו בתקופת חופשת לימודים רשמית, בעבודות קלות שאין בהן כדי להזיק לבריאותו ולהתפתחותו.

מהן הדרישות הרפואיות להעסקת בני נוער?
חשוב להדגיש שאין להעסיק עובד מתחת לגיל 18 ללא אישור רופא המשפחה שלו, המעיד כי בדק אותו ומאשר את העסקתו. לצד זאת, החוק קובע איסור על העסקת נער בעבודה שעלולה לפגוע בהתפתחותו הגופנית (למשל, הרמת משאות כבדים, ריתוך, מגע עם חומרי הדברה ועוד). את האישור הרפואי, לצד צילום תעודת הזהות, יש להפקיד במשרדו של המעסיק- והללו מהווים תחליף לפנקס עבודה,בו אין עוד צורך, לפי הודעת משרד הכלכלה שפורסמה בפברואר השנה.

מהו שכר המינימום כיום לנערים?
שכר המינימום השעתי לבני נוער מחושב לפי חודש עבודה בן 173 שעות (40 שעות עבודה שבועיות), ותעריפיו הינם כדלקמן:
בני נוער עד גיל 16 זכאים ל-17.39 שקלים לשעה (3,010 ₪ משרה מלאה); נערים עד גיל 17 זכאים ל-18.64 שקלים לשעה (3,225 ₪ משרה מלאה); נערים עד גיל 18 זכאים ל-20.63 שקלים לשעה (3,569 ₪ משרה מלאה), ונערים מעל גיל 18 זכאים לשכר המינימום במשק- 23.12 שקלים לשעה (4,300 ₪ למשרה מלאה).
בנוסף, חלה חובה על המעביד לשלם לנער או לנערה את הוצאות הנסיעה ממקום מגוריהם למקום העבודה, בהתאם למחיר נסיעה בתחבורה ציבורית (חופשי חודשי וכד'), אך לא יותר מ-26.40 שקלים ליום עבודה.

המעסיק הציע לשלם לבתי תוספת שכר על מנת לעבוד בשבתות, בלילות, ובמשמרת כפולה. האם הדבר אפשרי?
החוק קובע איסור העסקת נערים עד גיל 18 בשעות נוספות. עד גיל 16 המגבלה היא 8 שעות עבודה ביום, ובין גילאי 16-18 עד 9 שעות ביום, ובכל מקרה- לא יותר מ- 40 שעות בשבוע. מבחינת יום מנוחה, קיים איסור על העסקת נוער ביום המנוחה השבועי (שבת בציבור היהודי, שישי/שבת/ראשון לבחירת העובד לבני עדות אחרות). בנוגע לשעות היממה, ככלל אין להעסיק בני פחות מ-16 לאחר השעה 20:00 ועד לשעה 8:00 למחרת. לגבי בני 16-18, העסקתם אסורה בין 22:00 ל-6:00, אך ניתן בהיתר מיוחד ממשרד הכלכלה להעסיקם עד 23:00.

בתי הוזמנה לתקופת ניסיון בבית קפה במשך 3 ימים, ולאחריה הודיעו לה שלא התקבלה לעבודה. האם היא זכאית לשכר?
מדובר בסוגיה נפוצה ביותר ככל שמדובר בהעסקת בני נוער, ומרבית התלונות מתעוררות בהקשר זה. לעניין זה חשוב לדעת שימי תקופת התלמדות / ניסיון / הכנה וכד' נכללים כולם בהעסקתו של בן הנוער (כמו כל עובד רגיל) וחייבים בתשלום!

על מי חלה החובה לתעד את שעות העבודה?
החוק מטיל את חובת תיעוד השעות על המעביד- באמצעי ממוחשב או בהחתמת בן הנוער על פנקס נוכחות. עם זאת, מומלץ גם לעובד לתעד בעצמו את שעות עבודתו.

בני נקנס על ידי המעסיקה שלו כיוון שאיחר להגיע למשמרת. האם הדבר חוקי?
באופן עקרוני, הפחתה משכרו של הנער העובד, בין אם באמצעות קנס, או כל "עונש" אחר היא אסורה ובלתי חוקית
יחד עם זאת, בהתייחס לשאלה, הרי שיש לאבחן בין המקרה שתואר לעיל, לבין מקרה לדוגמא בו מתוך 8 שעות משמרת עבד הנער 7 שעות בלבד, וזאת בעקבות איחור. במקרה כזה, המעביד נדרש לשלם לנער אך ורק עבור שעות עבודתו בפועל, קרי 7 שעות.

מה הכלים העומדים לרשותי במידה וזכויותיו של בני נפגעו?
למרבה הצער, המציאות מלמדת כי לעיתים קרובות בוחרים מעסיקים לנצל את היעדר מודעותם של בני נוער עובדים לזכויותיהם, ופוגעים בזכויותיהם של אלה בדרכים שונות.
לפיכך, לשם הגברת המודעות והגנה על בני נוער עובדים, מפעיל משרד הכלכלה, אפליקציה ייעודית המאפשרת לבני הנוער בראש ובראשונה להכיר את זכויותיהם ואת חובות מעסיקיהם, וכן כלי עזר שונים דוגמת כלי עריכת רישום מסודר של שעות העבודה, מחשבון שכר ואפילו אפשרות הגשת תלונה למשרד הכלכלה במקרה של העסקה פוגענית.

כמו כן, מפעיל משרד הכלכלה טלמסר לפניות ותלונות 1-800-354-354.
נוער עובד בחופש הגדול  - מדריך זכויות

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייצוג גברים במקרי הטרדה מינית בעבודה

מאת: צוות האתר

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג חברות, גורמים פרטיים וכן עסקיים, בתלונות ו/או תביעות אשר מוגשות על פי החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה כנגד עובדים ועובדות.

דיני עבודה – היקפם וחשיבותם

מאת: צוות האתר

במציאות בה אנו חיים, דיני העבודה מתעדכנים ומשתנים בתדירות גבוהה מאוד וכך גם הפסיקה הבאה לפרש את אותם חוקים, בפני הערכאות השונות, מה שמחייב את המתמחים בתחום להתעדכן באותם חידושים על בסיס יומי.

תביעה להכרה ביחסי עובד-מעביד

מאת: צוות האתר

ישראלים רבים העובדים לטובת קיום משפחתם ובני ביתם, מוצאים את עצמם לא אחת נדרשים על ידי בעל העסק בו הם מועסקים ו/או בו הם מבקשים להיות מועסקים, לפתוח תיק "עוסק" עצמאי במשרדי מס הכנסה ומע"מ ולעבוד מולם "כנגד חשבונית".

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים