מאת:

הפלה, בין אם טבעית ובין אם מלאכותית, הינה אירוע טראומתי, בלתי צפוי לעתים וקשה מנשוא הן מהבחינה הפיזית והן מהבחינה הנפשית בעבור כל אישה שחווה אותו.

ההלכה היהודית קובעת שעל תינוק שנולד ללא רוח חיים אין לשבת שבעה. המקובל בחברה, הן המסורתית והן החילונית, שבמקרה של לידת מת לא נוהגים על פי הלכות האבלות המקובלות ומצפים מהאישה לחזור למעגל החיים הנורמטיבי כמעט מיידית. כידוע, אישה הרה חווה שינויים הורמונאליים וגופניים אשר יש בהם כדי להשפיע על תפקודה. כך למעשה, גם גופה של אישה הרה העוברת הפלה וחווה התערבות פולשנית הופך, מבחינה פיסית, לתשוש עייף וכואב.  בנוסף כל הציפיות, התקוות והחלומות שלה ללדת תינוק בריא מתנפצים באחת והיא מוצאת את עצמה סובלת מפגיעה נפשית קשה מאוד אשר ברוב המקרים אינה זוכה לתמיכה והכרה חברתית. נוסף על הפן הפיזי והנפשי, נשים במצבים אלה חוששות למקור פרנסתן בשל כך שהן נאלצות להעדר מעבודתן.
לאור האמור, מצבן של נשים שחוו אירוע של הפלה מחייב עיגון ראוי בחוק של זמן התאוששות סביר וחזרה לעבודה בהדרגה תוך שמירה על תפקידן ומעמדן, בהתאם לשלב ההיריון בו הן נמצאו.

חוק עבודת נשים, תשי"ד-1954 (להלן: "החוק") כנוסחו כיום, קובע במפורש כי עובדת שהפילה רשאית להיעדר מעבודתה שבוע לאחר ההפלה. במידה ורופא אישר בחתימתו שמצב בריאותה של האישה, מחמת ההפלה מחייב שתיעדר זמן רב יותר, רשאית האישה להיעדר מעבודתה על פי קביעתו, אך לא יותר מששה שבועות. תקופה זו אינה באה במניין ימי ההודעה המוקדמת (במקרה של פיטורים) ודינה כדין היעדרות מפאת מחלה.
נוכח האמור, במסגרת הצעת חוק עבודת נשים (תיקון – אבדן הריון), התשע"ד–2014 (להלן: "הצעת החוק") שהוגשה לאחרונה ע"י מספר חברי כנסת, מוצע לקבוע כי עובדת שהפילה עד השבוע ה-20 להריון תוכל להיעדר מעבודתה בין שבוע ל-7 שבועות, לפי מה שהרופא יקבע. אם ההפלה הייתה עד השבוע ה-10 להריון תהיה ההיעדרות על חשבון תקופת המחלה ואם ההפלה אירעה לאחר מכן ועד תום השבוע ה-20, העובדת הנעדרת תהיה זכאית למלוא שכרה.

עובדת שהפילה מתום 20 השבועות הראשונים של ההיריון ועד תום השבוע ה-26 להריון, תהיה רשאית להיעדר מעבודתה שבוע לאחר ההפלה, ואם אישר רופא כי מצב בריאותה מחמת ההפלה ולהתאוששות מאבדן ההיריון מחייב שתיעדר זמן רב יותר, הזמן שקבע הרופא, אך לא יותר מ-14 שבועות. היעדרות זו לא תהיה על חשבון חופשת המחלה הצבורה.
עוד מוצע במסגרת הצעת החוק לכלול גם בחוק עבודת נשים את ההגדרה "לידה" מחוק הביטוח הלאומי, וכך להבהיר כי עובדת שהפילה אחרי השבוע ה-26 להריונה, זכאית לצאת לחופשת לידה לכל דבר ועניין, לרבות תשלום דמי לידה מהמוסד לביטוח הלאומי וההגנות הניתנות לעובדת ששבה מחופשת לידה.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שינויים בכללים להקצאת אופציות לעובדים

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרד האוצר פרסם טיוטה לתיקון כללי מס הכנסה בנושא הקלות מס בהקצאת מניות לעובדים. יחד עם זאת יש לעמוד בתנאים נוקשים לצורך זכאות להטבות אלו. מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי לצורך עריכת תוכנית אופציות והגשתה באופן שיעמוד בתנאי הדין.

ביטוח פנסיוני לעובדים זרים

מאת: עמית גרוס, עו"ד

נושא הביטוח הפנסיוני לעובדים זרים, מעורר שאלות רבות, בין היתר, האם עובד זר זכאי להפרשות פנסיוניות? ככל שכן, האם ניתן לבצע הפרשות על שמו? האם עובדים זרים מסתננים זכאים גם כן להפרשות פנסיות? ועוד. במאמר זה, ננסה לענות על השאלות אשר הצטברו במשרדנו מקהל לקוחותינו הרחב.

ייצוג גברים במקרי הטרדה מינית בעבודה

מאת: צוות האתר

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג חברות, גורמים פרטיים וכן עסקיים, בתלונות ו/או תביעות אשר מוגשות על פי החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה כנגד עובדים ועובדות.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.