מאת:

כיצד ממומשים דיני העבודה בישראל?

כיצד ממומשים דיני העבודה בישראל?
 

דיני העבודה ממומשים בין היתר באמצעות הסכמים קיבוציים, חקיקה הנוגעת לזכויות וחובות העובד והמעביד, ופסיקות בתי המשפט החולשות על התחום בעיקר בית הדין לעבודה. 
הנחת היסוד המשפטית עליהם מושתתים דיני העבודה גורסת כי בין המעביד לעובד קיימים יחסים א-סימטריים בהם העובדים נמצאים בעמדת כוח נחותה מזו של מעבידיהם. על מנת לאזן את אי הסימטריה הזו מפעילה המדינה מערכת משפטית המכילה מגוון חוקים כגון חוק שכר מינימום, ועקרונות דמוקרטיים חוקתיים כגון חופש ההתאגדות, זכות השביתה ועוד.
 
חוקי מגן
חוקי מגן הם חלק בלתי נפרד מהתחום המשפטי של דיני עבודה. בחוקי המגן מעוגנות זכויות עובדים אשר לא ניתנות להפרה בשום אופן, גם אם הן לא מצוינות בהסכמים שבין העובד למעביד. לעובד אין את היכולת לוותר על זכויות אלה, ולמעביד אסור בשום אופן לשלול אותן מן העובד.
בין חוקי המגן ניתן למנות את הסעיפים העיקריים כגון חוק שכר מינימום, זכויות חופשה וימי מחלה, שעות עבודה, גיל עבודה מינימלי ועוד. במסגרת דיני עבודה קיימים שני סוגי הסכמים עיקריים המסדירים את יחסי העובד והמעביד – הסכמים קיבוציים וחוזים אישיים.
 
הסכמים קיבוציים
הסכמים קיבוציים, שלא כמו חוזים אישיים, מסדירים את יחסי העבודה של המעביד מול ארגון העובדים ולא מול העובד הבודד. הסכמים קיבוציים מושתתים על מספר חרויות חוקתיות – חופש ההתאגדות, החירות לניהול משא ומתן קיבוצי ונקיטת אמצעים קולקטיביים לשם מאבק מקצועי, כגון שביתה. במקרים של סכסוכים מקצועיים בין ועדי עובדים למעביד רשאית המדינה להתערב, ובמקרה הצורך אף לאסור על שביתה במידה ומדובר במקצועות חיוניים כמו שביתה של צוותים רפואיים ועוד.
 
חוזים אישיים
במציאות הקיימת בשוק רוב חוזי העבודה, בעיקר בסקטור הפרטי, בין העובד למעביד הם חוזים אישיים. חוזים אלה מסדירים את יחסי הצדדים, בהם יתחייב העובד לספק את כוח עבודתו למעביד, בעוד שהמעביד מתחייב בפני עובדו לשלם לו את השכר שהוסכם ביניהם. כמובן שהסכמים אלה כפופים לחוקי המגן, וכך, למשל, השכר הניתן לעובד לא יכול לרדת מתחת לרף המינימום הקבוע בחוק.
 
החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה
ביום 19.6.12 נכנס לתוקף החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, תשע"ב-2011 (להלן: "החוק").
מטרתו של החוק הינה להדק את הפיקוח על מעסיקים ומגביר את אכיפת דיני העבודה לטובת העובדים בכלל ועובדי הקבלן בפרט. החידוש המרכזי בחוק מתבטא בהוספת האכיפה המנהלית בנוסף לאכיפה הפלילית והאזרחית. במסגרת האכיפה המנהלית ישוגרו התראות מנהליות ויוטלו עיצומים כספיים על מעסיקים (ועל מנהלים באופן ישיר), לאחר הליך מקוצר ומהיר של שימוע.

כלומר, עובדים שיגישו תלונה לאגף האכיפה במשרד התמ"ת על הפרת זכויותיהם ותלונתם תמצא מוצדקת, יוכלו להביא להטלת עיצומים כספיים כבדים היכולים להגיע במצטבר למאות אלפי שקלים על המעסיק, וכל זאת בהליך מנהלי מקוצר ויעיל יותר מההליך הפלילי המסורבל (אשר החשיפה אליו נותרת על כנה) וכל זאת במקביל לזכות התביעה האזרחית העומדת לעובד בבית הדין לעבודה. ההליך יחול על מעסיקי כלל העובדים ולא רק על מעסיקי עובדי קבלן ומזמיני שירותים של עובדי קבלן.
 
מחלקה ייעודית המתמחה בפתרון סכסוכי עבודה
למשרדנו, המורכב ממיטב עו"ד, כלכלנים ורואי חשבון, כמו גם מפרקליטים יוצאי פרקליטות ומשרדי ממשלה אחרים, מחלקה ייעודית המתמחה בפתרון סכסוכי עבודה.
המטריה המשפטית הנרחבת של תחום דיני העבודה במשרדנו עוסקת במגוון תחומים אשר נועדו להסדיר כנדרש את יחסי העבודה השונים בין העובד למעביד, ארגון העובדים וכו'. מחלקת עו"ד דיני עבודה של משרדנו מתמחה בייצוג עובדים והגנה על זכויותיהם על פי חוק וכמו כן, למשרדנו הכלים והיכולת להנחות מעסקים כיצד לנהל את עסקם וכיצד עליהם להעסיק את מצב עובדיהם באופן המתיישב עם החקיקה הענפה הקיימת והמתפתחת, כך שהמתחייב מחקיקת המגן וחקיקה אחרת הנוגעת בזכויות העובד תיושם ובכך לנטרל חשיפה פלילית של המעסיק, פרטי או חברה  ומנהליהם. 
המחלקה פועלת גם בייצוג מעסיקים הנתונים בחקירה של  משרד התמ"ת ו/או בהליכים משפטיים אחרים הקשורים בחשדות לביצוע עבירות, הקשורות בתנאי העסקת עובדים בארגון ו/או בביצוע עבירות אחרות הקשורות ביחסי עובד מעביד. אנו משוכנעים כי יש בנמצא חשיבות מכרעת, שעה בה נפתחת חקירה כאמור, לקבל ייעוץ משפטי מיידי, דוגמת זה הניתן על ידי משרדנו, המתמקד בזכויות החקירה, אסטרטגיה, מגבלות החקירה, אופן ההתנהלות אל מול העובדים בארגון בשעת החקירה ולאחריה, התנהלות מול הלשכה המשפטית של משרד התמ"ת ונקיטת צעדים חוקיים נוספים, הכל במטרה להביא לידי נטרול החשיפה הפלילית ו/או סיום הפרשה במינימום זמן ונזק למעורבים.
 
תנו למומחים ביותר בתחום דיני העבודה לייצג אתכם במקצועיות! 
לייעוץ ראשוני ופרטים נוספים צרו עימנו קשר: 
054-4251054
 
 
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שינויים בכללים להקצאת אופציות לעובדים

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרד האוצר פרסם טיוטה לתיקון כללי מס הכנסה בנושא הקלות מס בהקצאת מניות לעובדים. יחד עם זאת יש לעמוד בתנאים נוקשים לצורך זכאות להטבות אלו. מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי לצורך עריכת תוכנית אופציות והגשתה באופן שיעמוד בתנאי הדין.

ביטוח פנסיוני לעובדים זרים

מאת: עמית גרוס, עו"ד

נושא הביטוח הפנסיוני לעובדים זרים, מעורר שאלות רבות, בין היתר, האם עובד זר זכאי להפרשות פנסיוניות? ככל שכן, האם ניתן לבצע הפרשות על שמו? האם עובדים זרים מסתננים זכאים גם כן להפרשות פנסיות? ועוד. במאמר זה, ננסה לענות על השאלות אשר הצטברו במשרדנו מקהל לקוחותינו הרחב.

ייצוג גברים במקרי הטרדה מינית בעבודה

מאת: צוות האתר

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג חברות, גורמים פרטיים וכן עסקיים, בתלונות ו/או תביעות אשר מוגשות על פי החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה כנגד עובדים ועובדות.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.