מאת:


לאחרונה נתן בית הדין לעבודה בנצרת (סע"ש 33618-07-12), פסק דין המאשר למעסיק לשלול באופן חלקי פיצויי פיטורים מעובד שפוטר. המדובר בתביעה שהגיש עובד כנגד מעסיקו, לאחר שנשללו ממנו לחלוטין פיצויי הפיטורין שלו. כמו כן דרש התובע קבלת הפרשי שכר, תשלום בגין שעות נסיעה לעבודה, דמי חגים ופיצוי בגין אי הפרשה לקרן השתלמות. 
 
אף שהתביעה התקבלה ברובה, באופן שבו על המעסיק הוטל לשלם לתובע סך של כ- 33,000 ₪, הרי שבית הדין לא חסך בביקורות על התנהלותו הקלוקלת, בלשון המעטה, של התובע במהלך ימי העסקתו אצל המעסיק. כך לשם הדוגמא, עלה כי התובע הרבה לעסוק בענייניו הפרטיים בזמן העבודה, השתמש ללא אישור ברכב המעסיק לצרכי תעמולת בחירות לרשות המקומית שבה התגורר, הרבה להיעדר ממקום עבודתו ללא כל הסבר, עבר עבירות משמעת חמורות, התנהג באופן לא הולם, גרם לנזקים משמעותיים למעסיק וכד'. בגין אותה התנהלות, אישר בית הדין למעסיק לשלול לעובד 20% מפיצויי הפיטורין.
הגם שפסק הדין מקפח לכאורה את המעסיק הנתבע, שכן עולה כי התובע עשה את כל אשר לאל ידו כדי להביא לפיטוריו, לרבות עבירות משמעת חוזרות ונשנות, תוך זלזול מוחלט במעסיקו, ואף גרם למעסיק חסרון כיס, עת השתמש ברכב המעסיק לצרכים פרטיים שנויים במחלוקת (מערכת בחירות), הרי שמבחינת המעסיקים, "חצי הכוס המלאה" העולה מפסק הדין הינה העובדה כי בית הדין אישר למעשה שלילה חלקית של פיצויי פיטורין מעובד, וכך למעשה הציב תמרור אזהרה לעובדים אחרים. כידוע, ככלל, הפסיקה רואה את הפיטורים כשלעצמם כעונש כבד בפני עצמו, , וכי  מסיבה זו, ברוב המכריע של המקרים לא מוצאים לנכון בתי הדין לעבודה לתת יד לשלילת פיצויי הפיטורין של העובד, המהווים חלק מרשת הביטחון הסוציאלית של העובד ובטווח המיידי נועדו להבטיח לעובד בטחון כלכלי כלשהו עד אשר ימצא מקור פרנסה אחר.
 
הפסיקה כבר קבעה כי שלילת פיצויי פיטורין מעובד, אף אם נסיבות פיטוריו מוצדקות לחלוטין, ייעשו אך ורק במקרים חריגים ביותר – וגם אז ייעשו במשורה. בפסק הדין דנן, קיבל עקרונית בית הדין את טענות המעסיק, כי לאור התנהגות התובע עובר לפיטוריו, יש מקום לשלול ממנו את פיצויי הפיטורין, אלא שבית הדין קבע כי שלילה זו תהא חלקית בלבד, ותעמוד על 20%. ברי כי הגם שמדובר בשלילה חלקית ונמוכה יחסית של פיצויי הפיטורין, הרי שעצם השלילה היא היא הבשורה מבחינת המעסיקים, אשר יתכן ויש בה כדי להרתיע עובדים בטרם יפעלו מול המעסיק בחוסר תום לב. 
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייצוג גברים במקרי הטרדה מינית בעבודה

מאת: צוות האתר

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג חברות, גורמים פרטיים וכן עסקיים, בתלונות ו/או תביעות אשר מוגשות על פי החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה כנגד עובדים ועובדות.

דיני עבודה – היקפם וחשיבותם

מאת: צוות האתר

במציאות בה אנו חיים, דיני העבודה מתעדכנים ומשתנים בתדירות גבוהה מאוד וכך גם הפסיקה הבאה לפרש את אותם חוקים, בפני הערכאות השונות, מה שמחייב את המתמחים בתחום להתעדכן באותם חידושים על בסיס יומי.

תביעה להכרה ביחסי עובד-מעביד

מאת: צוות האתר

ישראלים רבים העובדים לטובת קיום משפחתם ובני ביתם, מוצאים את עצמם לא אחת נדרשים על ידי בעל העסק בו הם מועסקים ו/או בו הם מבקשים להיות מועסקים, לפתוח תיק "עוסק" עצמאי במשרדי מס הכנסה ומע"מ ולעבוד מולם "כנגד חשבונית".

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.