מאת:

כחלק מהמגמה לקידום זכויותיו של העובד וחיזוק מעמדו אל מול המעסיק בעל האמצעים, הוגשה לאחרונה הצעת חוק פרטית לדיון מוקדם בכנסת אשר באה להגן דווקא על המועמדים לעבודה, גם אלו שלא התקבלו. מוצע בחוק כי מציע משרה יהיה מחויב להודיע לכל אדם אשר פונה אליו במענה להצעה, מהם שלבי תהליך הקבלה לעבודה ובמקרה של קבלה או אי קבלה, יהיה מחויב המציע להודיע בכתב למועמד על החלטתו אם לקבלו ואם לאו, וזאת בתוך 21 ימים מיום קבלת עובד אחר לאותה משרה. יש לציין כי עפ"י הצעת החוק דין המדינה כדין כל מציע עבודה אחר. כמו-כן, מוצעת גם סנקציה פלילית אשר באמצעותה ניתן יהיה לחייב את מפר החוק, והיא הטלת קנס בסך של עד 14,000 ₪. 
 
הצעת חוק זו נועדה למעשה לקדם נורמה התנהגותית אשר מטרתה להגביר את תחושת הוודאות אצל המועמדים לעבודה. עפ"י דברי ההסבר להצעת החוק, ראיון קבלה לעבודה הוא צומד דרכים של ממש עבור כל מועמד לעבודה, אולם על אף זאת מעסיקים רבים המראיינים מועמד אינם מחזירים לו תשובה, ובכך משאירים אותו במצב של חוסר וודאות לגבי עתידו. 
 
לטעמנו הצעה זו הינה חיובית בשל תרומתה להגברת הוודאות והפחתת הלחץ הנפשי ותחושת המצוקה עבור רבים אשר מחפשים עבודה. כידוע, בתחומי מקצוע רבים על המועמד לבצע הכנות משמעותיות טרם הראיון ולהתכונן נפשית ואף פיזית לכל ראיון. הגברת הוודאות תחסוך זמן יקר ומשאבים כספיים עבור רבים מבין דורשי העבודה ותאפשר להם לכלכל את צעדיהם בקלות יתירה. יש לציין כי הצעת החוק מגנה באופן מסוים גם על האינטרסים והפררוגטיבה של המעסיק, בכך שהודעה בכתב למועמד יכולה להישלח לאחר 21 יום מיום שליחתה לעובד שכן התקבל. קרי, נותרת למעסיק האפשרות להשאיר את המועמד שלא התקבל על מצב "המתן" / "Stand By" עד אשר המעסיק יחליט סופית לקבל עובד אחר. יחד עם זאת ניתן לייחס ביקורות כנגד הצעת החוק, גם בשל העובדה כאמור כי טובת הפררוגטיבה הניהולית של המעסיק באה על חשבון המועמד והוא נשאר למעשה במצב של חוסר וודאות, אך גם בשל העובדה כי החוק בנוסחו הנוכחי עלול להביא לתביעות נזיקיות רבות כנגד מעסיקים שונים מכוח טענות להפרת חובה חקוקה. לעיתים, ובייחוד מצד דורשי עבודה מיואשים עלולות לצוץ תביעות סרק על סך עשרות אלפי שקלים ואף להביא להצפת בתי המשפט בהתאמה לאחוזי האבטלה במשק. 
 
לסיכום, אין ספק כי הצעת החוק הינה חיובית מסיבות רבות והיא מתאימה למגמה המבורכת של חיזוק העובד החלש שנאלץ להתפשר פעמים רבות על מקום העבודה אל מול המעסיק בעל האמצעים. אולם יחד עם זאת יש לתת את הדעת גם לשיקולי הנגד שעלולים לגרום לפספוס התוצאה הרצויה או להביא לתופעות לוואי שליליות.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שינויים בכללים להקצאת אופציות לעובדים

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרד האוצר פרסם טיוטה לתיקון כללי מס הכנסה בנושא הקלות מס בהקצאת מניות לעובדים. יחד עם זאת יש לעמוד בתנאים נוקשים לצורך זכאות להטבות אלו. מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי לצורך עריכת תוכנית אופציות והגשתה באופן שיעמוד בתנאי הדין.

ביטוח פנסיוני לעובדים זרים

מאת: עמית גרוס, עו"ד

נושא הביטוח הפנסיוני לעובדים זרים, מעורר שאלות רבות, בין היתר, האם עובד זר זכאי להפרשות פנסיוניות? ככל שכן, האם ניתן לבצע הפרשות על שמו? האם עובדים זרים מסתננים זכאים גם כן להפרשות פנסיות? ועוד. במאמר זה, ננסה לענות על השאלות אשר הצטברו במשרדנו מקהל לקוחותינו הרחב.

ייצוג גברים במקרי הטרדה מינית בעבודה

מאת: צוות האתר

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג חברות, גורמים פרטיים וכן עסקיים, בתלונות ו/או תביעות אשר מוגשות על פי החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה כנגד עובדים ועובדות.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.