מהות הגישור וחשיבותו בהליכים משפטיים ולבר משפטיים

הסופר הנודע יהודה עמיחי, כתב מזמן כי "מן המקום שבו אנו צודקים לא יצמחו לעולם פרחים באביב",
וזאת כמשל לכך כי האדם ה"צודק" משלם מחיר שייתכן שהיה ניתן למנוע על ידי משא ומתן והתפשרות של שני הצדדים המתקיימת בתהליך הגישור.

הליך הגישור, כמוהו גם הבוררות, מוסדרים כיום בחוק ובתי המשפט נוטים להשתמש בהם באופן תדיר - דוגמא לכך היא חובת הגישור הקיימת היום בחוק לזוגות המעוניינים להתגרש. הגישור הוא הליך שבו נועד מגשר עם בעלי הדין כדי להביאם לידי הסכמה על יישוב הסכסוך בין היתר על ידי בירור הנושאים שבמחלוקת, גילוי מידע הדרוש בקשר לסכסוך והצעת אפשרויות לפתרונו, כלומר מטרתו של הגישור הוא לייתר את הדיון המשפטי הסבוך כדי לאפשר לצדדים לחסוך זמן וממון יקר. עם זאת יש לציין כי ישנם מצבים שהגישור אינו אפשרי, בעיקר בענייני תאונות דרכים וכן בתיקים בהם ניתן להגיש תביעה בסדר דין מקוצר.

פתרון סכסוכים מחוץ לכותלי בית המשפט

גישור הוא בעצם הליך פתרון סכסוכים בין פרטים בחברה, ובין פרטים לגופים או גופים לגופים, מחוץ לכותלי בית המשפט על כל הכרוך בכך, דהיינו המגשר אינו מחויב לפעול על פי סדרי הדין וקבילות הראיות כשם שבית המשפט מחויב לפעול על פיהם. מטרת הגישור היא לסיים את ההליך באופן המהיר והטוב יותר לשני הצדדים, באופן שניתן יהיה להפחית את הנזק לשני הצדדים, בניגוד לבית המשפט אשר בדרך כלל מכריע באופן "שפוגע" יותר בצד מסוים, דהיינו ישנו מנצח ומפסיד. בגישור לעומת זאת המטרה היא ששני הצדדים יוותרו מנצחים. הליך הגישור הוא ההליך המומלץ לאנשים שנמצאים בסכסוך ורוצים להימנע מהבירוקרטיה והעלויות הכבדות של בתי המשפט. ניתן לפנות להליך גישור בכל שלב של הסכסוך, כל זמן שלא ניתנה הכרעה על ידי בית המשפט. צדדים שיש ביניהם סכסוך יכולים לפנות למגשר מיד כשמתגלה הסכסוך (ביחד או לחוד) ואפילו לאחר שהחלו הליכים בבית משפט עם עורכי דין. מערכת המשפט בישראל עושה גם היא שימוש נרחב בהליכי גישור בתיקים שונים. בית המשפט מפנה למהו"ת (מפגש היכרות ותאום) כמעט בכל תיק שמגיע לבית המשפט וסכום התביעה בו עולה על 75,000 ש"ח.

איך הליך גישור בעצם עובד?

הגישור מתחיל בדרך כלל בשיחה משותפת של הצדדים בה כל אחד אומר את דעתו ומציג את זווית הראייה שלו על הסכסוך. הליך הגישור מתנהל באמצעות שיחות משותפות של הצדדים עם המגשר, ומשיחות נפרדות של כל אחד מהצדדים עם המגשר בנפרד. לאחר השיחה המשותפת עוברים הצדדים לפגישות נפרדות עם המגשר בהם הם יכולים לומר את הדברים האישיים אשר הם לא רוצים או יכולים לומר ליד הצד האחר. לאחר השיחות הנפרדות מתקיימת בדרך כלל שיחה משותפת נוספת בה מנסה המגשר לגשר בין עמדות הצדדים ולראות ולהבין את זווית הראייה של הצד השני. חשוב לציין כי ניתן להשתמש בגישור כמעט בכל תחום שיש בו סכסוך. תפקידו של המגשר הוא לייצר שיח בין הצדדים שנמצאים בסכסוך. מכאן שכישוריו של המגשר הם בעיקר ביכולת שלו לייצר תקשורת ופחות בהבנה שלו בנושאי הסכסוך, עם זאת להבנתו של המגשר יכולה להיות לעיתים חשיבות מכרעת, לפיכך מומלץ לבחור מגשר בעל ידע וניסיון חיים אשר יידע לפתור את המחלוקת בצורה הטובה ביותר שתיטיב עם שני הצדדים.

כיצד אנחנו יכולים לסייע בתחום?

למשרדנו המורכב מ-75 עורכי דין, כלכלנים ורו"ח, מחלקת בוררות וגישור - המחלקה מנוהלת על ידי עורך דין נוטריון ומגשר אלי קולס, ששימש בשתי קדנציות כחבר כנסת בכנסת ישראל, כיו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת ישראל. עו"ד קולס הינו מומחה בעל שם בתחום הבוררות, ובעל ידע וותק רב בתחומי סכסוך רבים. יתרה מזאת, על צוות המשרד נמנים שורה ארוכה של עו"ד, רו"ח וכלכלנים יוצאי משרד המשפטים ורשויות המס ואלה, ככל שנדרש, עומדים לטובת ניהול הליך בוררות מקצועי ומדויק, בניהול עו"ד אלי קולס. במשרדנו, עורכי הדין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן ושות', באמצעות מומחה לגישור - עו"ד אלי קולס, ח"כ לשעבר ויו"ר וועדת חוקה חוק ומשפט, ניתנים שירותי גישור איכותיים. נשמח באם תפנו למשרדנו לטובת ניהול הליך של גישור, כאמור.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

מידע מקצועי

גישור ובוררות בין רואי חשבון או יועצי מס מסוכסכים

הניסיון מלמד כי גם רואי חשבון ו/או יועצי מס ( להלן – מייצגים), במיוחד כאלה המנהלים פרקטיקה משותפת, מוצאים את עצמם, לא אחת, בסכסוך משפטי. הסכסוך המשפטי יכול להיווצר משורה מגוונת של סיטואציות, אם בין שותפים, אם בין עובדים שכירים בפירמה לבין בעליה, אם בין משרדיי מייצגים העובדים האחד מול השני, אם בהתנהלות מייצגים מול קבלני משנה ועוד.

גישור כאפשרות לפתרון סכסוכים

במשפחה, בעסקים, בחיים - אף אחד לא אוהב סכסוכים. עם זאת, מה לעשות, הם חלק מהחיים - ולעיתים הם בלתי נמנעים. יש מי שבוחר ללכת לבית המשפט, אבל לא פעם בתי המשפט עמוסים מאוד – דבר הגורם לאנשים רבים לבחור בדרך של גישור כאופציה ליישוב מחלוקות. מה זה גישור? מהם יתרונותיו ומתי הוא רלוונטי?

גישור לפתרון סכסוכים בימי קורונה

אנחנו סבורים שבמיוחד בעת הזאת, הן שיקולי יעילות, הן שיקולים משפטיים והן שיקולי סולידריות, מצדיקים שקילה ובחינה רצינית של הצדדים לבצע ניסיונות כנים ליישב את הסכסוך המשפטי באמצעות הפנייתו ובסיועו של מגשר מקצועי ומנוסה.

גישור חובה בהליכים אזרחיים

בשנת 2018, שרת המשפטים איילת שקד, תיקנה את תקנות סדר הדין האזרחי לפיהן, החל מחודש פברואר 2020, בכל תובענה שסכומה או שווי נושאה עולה על 40,000 ₪, תחויב במינוי מגשר לצדדים.

ייעוץ משפטי לתביעות מורכבות

על התייעצות עם שופט בדימוס, בעל 30 שנות ניסיון, אשר שמע וניהל אין ספור משפטים חשבת? השופט בדימוס - יעקב וגנר, עו"ד, אשר שימש כסגן נשיא בית המשפט השלום בחיפה, נמנה על צוות משרדנו.

השופט הבכיר בדימוס יעקב וגנר מצטרף לפירמת עורכי הדין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן , נס, גרוס ושת'

פירמת עורכי הדין DTKG&G מקבלת בברכה את הצטרפותו של השופט וגנר כחלק מהנבחרת המצליחה של המשרד. וגנר הוא אחד מהדמויות המוכרות ביותר בעולם המשפט החיפאי והפך עם השנים לשם דבר ולסמכות משפטית המוכרת ומכובדת על ידי כולם. הצטרפותו של וגנר אל מחלקת ההליכים האלטרנטיביים של המשרד משמחת מאוד, בכך יוכל להנחיל את ניסיונו רב השנים ולהמשיך ולעסוק בעבודה משפטית ובתחומי מומחיותו ולתרום מניסיונו רב השנים. וגנר רואה בהליכים האלטרנטיביים, כמו גישור ובוררות, פתרון לעומס המוטל על בתי המשפט. אנו רואים זכות גדולה וכבוד רב בהצטרפותו של שהשופט בדימוס וגנר אל משרדנו.

כוחה של בוררות, סמכותו של בורר

שוב הוכח מוסד הבוררות כאמצעי יעיל וסופי להכרעת סכסוכים, וכהליך משפטי שאין להקל ראש בחשיבותו, ולכן יש ליחס לו חשיבות דיונית לא פחותה מזו המופנית והנדרשת בבתי המשפט, הן מבחינה מקצועית, והן מבחינת סמכותו, ותוקפו של הליך זה.

הליך גישור ליישוב סכסוכים

גישור הינו הליך אלטרנטיבי לישוב תביעות, כזה המוצע אף פעמים רבות על ידי שופטים (בראותם בטובת בעלי הדין), וזאת על מנת להסיט ו'לנתב' את הדיון המשפטי לאפיקי פשרה והידברות בהסכמה, תוך חסכון ניהול ההליך בערכאה המשפטית.

מתי תינתן בקשת רשות ערעור על החלטת ביהמ"ש הדן בענייני בוררות?

ככלל, פסק בורר מהווה מעשה בית דין בין הצדדים למחלוקת ולאחר אישורו על ידי בית המשפט הוא מהווה פסק דין לכל דבר ועניין. יחד עם זאת לא תמיד הצדדים יהיו מוכנים לקבל את החלטת הבורר, ועל כן צד שירצה להתנגד לפסק יפנה לעילות המנויות בחוק הבוררות על מנת לבטלו.

על נאמנותו של בורר

בית המשפט המחוזי בחיפה סילק תביעה של נושה שטען שהבורר היה חלק מקנוניה של שני הצדדים לבוררות להבריח נכסים ולהתחמק מהחזר החובות וקבע כי אין הבורר חייב חובת נאמנות כלפי צדדים שלישיים.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.