מאת:


לצד מערכת ההתדיינות המשפטית ויישוב הסכסוכים במסגרת כותלי בית המשפט, קיימים הליכים חלופיים נוספים, מהותיים לא פחות, כאלו המאפשרים לבעלי הדין לפתור את הסכסוך מחוץ לבית המשפט עצמו. גישור הינו הליך אלטרנטיבי לישוב תביעות, כזה המוצע אף פעמים רבות על ידי שופטים (בראותם בטובת בעלי הדין) וזאת על מנת להסיט ו-'לנתב' את הדיון המשפטי לאפיקי פשרה והידברות בהסכמה, תוך חסכון ניהול ההליך בערכאה המשפטית.

 

עפ"י תקנה 2 לתקנות המשפט (גישור) תשנ"ג-1993 (להלן: "תקנות הגישור"), גישור משמעו - "הליך שבו נועד מגשר עם בעלי הדין, כדי להביאם לידי הסכמה על יישוב הסכסוך, בין היתר על ידי בירור הנושאים שבמחלוקת, גילוי מידע הדרוש בקשר עם הסכסוך והצעת אפשרויות לפתרון". הליך הגישור הינו וולנטרי, כך שהצדדים למחלוקת המשפטית יגיעו אליו אך ורק במידה והביעו את הסכמתם מראש לניהול הליך הגישור. זאת ועוד, כל אחד מבעלי הדין, רשאי בכל שלב של ההליך - אף ללא צורך בנימוק כלשהו - להודיע כי הוא אינו חפץ בהמשך ההליך ובכך יביא לסיומו. מטרתו העליונה של המגשר בכל התהליך הוא לסייע בידי הצדדים להגיע לכדי הסכמות במישור משא ומתן חופשי – מבלי שיש לו כל סמכות להכריע בסוגיה שבמחלוקת (להבדיל מהליך בוררות או כל הליך המתנהל בערכאת בית משפט).

 

הליך גישור - איך זה עובד?

המגשר, כצד ניטרלי להליך, יסייע ו-"ינתב" את ניהול המשא ומתן החופשי וזאת הן בפגישות משותפות לשני הצדדים והן בפגישות אישיות עם כל אחד מהצדדים בהן הוא נוהג להציג בפני כל צד את חוזקותיו וחולשותיו, על מנת לסייע לצדדים להגיע להסכמות המגלמות שביעות רצון מלאה בסיום ההליך. ככל שגובשו הסכמות בהליך הגישור, יועלו הן על הכתב ע"י המגשר ויוגשו על ידו לבית המשפט לצורך מתן תוקף של פסק דין להסכמות אלו. יתרה מזו, חשוב להדגיש ולהבהיר כי כל פיסת מידע אשר תימסר ו/או תוצג במסגרת הליך הגישור, לא תהווה ראייה ולא ניתן יהיה לעשות בה שימוש בהליך האזרחי. כך, ככל והמשא ומתן במסגרת ההליך לא צלח - אין בעלי הדין יכולים למסור ולהציג לבית משפט הדן בעניינם, דברים שהובאו בגישור, וודאי שלא ניתן להעיד את המגשר מטעם מי מהצדדים. בסופו של יום, הליך הגישור הנו הליך מהיר, שהתועלת שעשויה לצמוח ממנו עולה לאין שיעור על החסרונות שבפנייה להליך זה (עלויות מגשר, עיכוב מסוים בבירור התיק), ועל כן לא בכדי יותר ויותר צדדים מסכימים להעניק הזדמנות לפתרון הסכסוך ביניהם בדרך של גישור.
 

כיצד אנחנו יכולים לסייע בנושא זה?

בראש מחלקת הליכי בוררות וגישור במשרדנו  עומד השופט הבכיר בדימוס יעקב וגנר, לו ניסיון של כ-30 שנה כשופט צבאי ו-23 שנים כשופט, סגן נשיא ושופט בכיר של בית משפט  השלום בחיפהעו"ד יעקב וגנר מתמחה בין היתר, במתן ייעוץ משפטי אסטרטגי לפרטיים ועסקים, אם לפני נקיטה בהליך משפטי ואם במהלכו. כמו כן עוסק עו"ד וגנר בגישורים ובוררויות בכל תחומי המשפט האזרחי, לרבות במתן ייעוץ וגישור בתביעות ביטוח, נזיקין, חברות, שותפויות, חוזים, דיני אישות, מקרקעין, ליקויי בניה, הוצל"פ ועוד. השופט הבכיר וגנר משמש גם מגשר חילופי בהסכמה לפי סעיף 39 (1)  להוראות פרק ד' לתקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט 2018 שתוקפם הוא מיום 5.9.19. היה ומי מלקוחותיכם מתלבט משפטית, האם להגיש תביעה, כיצד להתנהל, כיצד להתגונן, האם האסטרטגיה שלו נכונה, מה הסיכוי שלו או שהוא מעוניין בהגשת הליך שהוגש בהסכמת הצדדים לפי סעיף 39(א)(1) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט 2018, מוזמנים לפנות אלינו בכל עת.

הליך גישור ליישוב סכסוכים

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.8 ע"י 5 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גישור לפתרון סכסוכים בימי קורונה

מאת: עו"ד אלי דורון; עו"ד מתן חמו; עו"ד יעקב באיירסקי; דניאל דורון

אנחנו סבורים שבמיוחד בעת הזאת, הן שיקולי יעילות, הן שיקולים משפטיים והן שיקולי סולידריות, מצדיקים שקילה ובחינה רצינית של הצדדים לבצע ניסיונות כנים ליישב את הסכסוך המשפטי באמצעות הפנייתו ובסיועו של מגשר מקצועי ומנוסה.

גישור חובה בהליכים אזרחיים

מאת: יעקב וגנר שופט בכיר בדימוס, עו"ד בורר ומגשר; סטס קפיליוביץ, משפטן

בשנת 2018, שרת המשפטים איילת שקד, תיקנה את תקנות סדר הדין האזרחי לפיהן, החל מחודש פברואר 2020, בכל תובענה שסכומה או שווי נושאה עולה על 40,000 ₪, תחויב במינוי מגשר לצדדים.

ייעוץ משפטי לתביעות מורכבות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

על התייעצות עם שופט בדימוס, בעל 30 שנות ניסיון, אשר שמע וניהל אין ספור משפטים חשבת? השופט בדימוס - יעקב וגנר, עו"ד, אשר שימש כסגן נשיא בית המשפט השלום בחיפה, נמנה על צוות משרדנו.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם