מאת:


בבית הדין לעבודה בחיפה, ניתן פסק דין הקובע כי עובד שסיפק שירותי מחשוב לחברת חשמל באמצעות חברות שבבעלותו, אינו נחשב עובד של חברת החשמל, ואינו זכאי לתנאים הסוציאליים משל היה עובד החברה.
 
התובע, מומחה בתחום המחשבים, סיפק שרותי מחשוב וניתוח מערכות מידע לחברת החשמל באמצעות חברות שונות שחלקן היו בבעלותו. התובע בעצמו הועסק כשכיר בחברות שבבעלותו. בהסכמי השירות שבין החברות בבעלות התובע לבין חברת החשמל נכללו הוראות מפורשות בנוגע ליחסי עובד-מעביד, ונקבע כי העובדים המועסקים אינם עובדי חברת חשמל אלא עובדי חברות השירותים וכי בשום מקרה לא ייווצר ביניהם יחסי עובד-מעביד. חברת החשמל שילמה לחברות תשלום על פי תעריף קבוע בהתאם לשעות העבודה, כנגד חשבונית מס שהוציאו החברות. בכל הנוגע למשכורתו של התובע, לחברת החשמל לא הייתה יד בדבר ומשכורתו נקבעה בהתאם להסכמותיו עם חברות השירותים. בית הדין קבע כי אמנם יש לקבל את טענת הנתבעת כי התובע אינו עונה להגדרת עובד לשם תנאים סוציאליים אך שב וחזר על ההלכה לפיה עצם החתימה על הסכמה כי אדם אינו בסטטוס של עובד הנה חסרת תוקף שכן לא ניתן להתנות על מעמדו של אדם כעובד. בנוגע למעמד התובע, האם הוא שכיר או שמא הנו קבלן עצמאי, קבע בית הדין כי שאלה זו תיקבע בהתאם למהות היחסים שנוצרו בין הצדדים.
 
בית המשפט בחן את היחסים בין התובע לנתבעת באמצעות "מבחן ההשתלבות" על צידו החיובי והשלילי:
- בצדו החיובי נבדק האם פעילותו של העובד נחוצה לשגרת העבודה ולכן איננו גורם חיצוני. בית הדין קבע כי עבודתו השוטפת של התובע בפרויקטים חיוניים בחברה באה לידי ביטוי בפן זה, כלומר מדובר בפעילות שהנה נחוצה לחברה וניתן לומר כי הרחקתו יכולה לפגוע בפעילות יום יומית של החברה. אך מנגד כאשר יצא הנתבע לחופש לא נדרש לאישור וכך גם בעת שחלה, לא הציג אישורי מחלה.
- בפן השלילי בדק בית הדין האם התובע אינו בעל עסק עצמאי משלו המשרת את החברה כעסק עצמאי, חיצוני, וקבע כי לא התקיים לגבי התובע פן זה, שכן לתובע עסקים עצמאיים משלו וכחלק מעסקיו נתן את שרותיו לנתבעת. עוד הוסיף בית הדין כי בהסתמך על העובדות שבאו בפניו, לתובע אף הוצע להיות עובד מן המניין בחברת החשמל אך הוא בחר שלא להיענות להצעה זו בשל שיקולים כלכלים וחשש שהכנסותיו יפגעו. בית הדין אף נוכח לדעת כי התובע הרוויח בממוצע יותר מכפול לעומת השכר שהיה מרוויח אילו היה שכיר בנתבעת.
 
לאור נתונים הללו, פסק בית הדין כי אין להצהיר על התובע כעובד חברת החשמל ולכן הוא אינו זכאי לתשלום נוסף מחברת החשמל.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייצוג גברים במקרי הטרדה מינית בעבודה

מאת: צוות האתר

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג חברות, גורמים פרטיים וכן עסקיים, בתלונות ו/או תביעות אשר מוגשות על פי החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה כנגד עובדים ועובדות.

דיני עבודה – היקפם וחשיבותם

מאת: צוות האתר

במציאות בה אנו חיים, דיני העבודה מתעדכנים ומשתנים בתדירות גבוהה מאוד וכך גם הפסיקה הבאה לפרש את אותם חוקים, בפני הערכאות השונות, מה שמחייב את המתמחים בתחום להתעדכן באותם חידושים על בסיס יומי.

תביעה להכרה ביחסי עובד-מעביד

מאת: צוות האתר

ישראלים רבים העובדים לטובת קיום משפחתם ובני ביתם, מוצאים את עצמם לא אחת נדרשים על ידי בעל העסק בו הם מועסקים ו/או בו הם מבקשים להיות מועסקים, לפתוח תיק "עוסק" עצמאי במשרדי מס הכנסה ומע"מ ולעבוד מולם "כנגד חשבונית".

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.