מאת:

בבית הדין לעבודה בחיפה, ניתן פסק דין הקובע כי עובד שסיפק שירותי מחשוב לחברת חשמל באמצעות חברות שבבעלותו, אינו נחשב עובד של חברת החשמל, ואינו זכאי לתנאים הסוציאליים משל היה עובד החברה.
 
התובע, מומחה בתחום המחשבים, סיפק שרותי מחשוב וניתוח מערכות מידע לחברת החשמל באמצעות חברות שונות שחלקן היו בבעלותו. התובע בעצמו הועסק כשכיר בחברות שבבעלותו. בהסכמי השירות שבין החברות בבעלות התובע לבין חברת החשמל נכללו הוראות מפורשות בנוגע ליחסי עובד-מעביד, ונקבע כי העובדים המועסקים אינם עובדי חברת חשמל אלא עובדי חברות השירותים וכי בשום מקרה לא ייווצר ביניהם יחסי עובד-מעביד. חברת החשמל שילמה לחברות תשלום על פי תעריף קבוע בהתאם לשעות העבודה, כנגד חשבונית מס שהוציאו החברות. בכל הנוגע למשכורתו של התובע, לחברת החשמל לא הייתה יד בדבר ומשכורתו נקבעה בהתאם להסכמותיו עם חברות השירותים. בית הדין קבע כי אמנם יש לקבל את טענת הנתבעת כי התובע אינו עונה להגדרת עובד לשם תנאים סוציאליים אך שב וחזר על ההלכה לפיה עצם החתימה על הסכמה כי אדם אינו בסטטוס של עובד הנה חסרת תוקף שכן לא ניתן להתנות על מעמדו של אדם כעובד. בנוגע למעמד התובע, האם הוא שכיר או שמא הנו קבלן עצמאי, קבע בית הדין כי שאלה זו תיקבע בהתאם למהות היחסים שנוצרו בין הצדדים.
 
בית המשפט בחן את היחסים בין התובע לנתבעת באמצעות "מבחן ההשתלבות" על צידו החיובי והשלילי:
- בצדו החיובי נבדק האם פעילותו של העובד נחוצה לשגרת העבודה ולכן איננו גורם חיצוני. בית הדין קבע כי עבודתו השוטפת של התובע בפרויקטים חיוניים בחברה באה לידי ביטוי בפן זה, כלומר מדובר בפעילות שהנה נחוצה לחברה וניתן לומר כי הרחקתו יכולה לפגוע בפעילות יום יומית של החברה. אך מנגד כאשר יצא הנתבע לחופש לא נדרש לאישור וכך גם בעת שחלה, לא הציג אישורי מחלה.
- בפן השלילי בדק בית הדין האם התובע אינו בעל עסק עצמאי משלו המשרת את החברה כעסק עצמאי, חיצוני, וקבע כי לא התקיים לגבי התובע פן זה, שכן לתובע עסקים עצמאיים משלו וכחלק מעסקיו נתן את שרותיו לנתבעת. עוד הוסיף בית הדין כי בהסתמך על העובדות שבאו בפניו, לתובע אף הוצע להיות עובד מן המניין בחברת החשמל אך הוא בחר שלא להיענות להצעה זו בשל שיקולים כלכלים וחשש שהכנסותיו יפגעו. בית הדין אף נוכח לדעת כי התובע הרוויח בממוצע יותר מכפול לעומת השכר שהיה מרוויח אילו היה שכיר בנתבעת.
 
לאור נתונים הללו, פסק בית הדין כי אין להצהיר על התובע כעובד חברת החשמל ולכן הוא אינו זכאי לתשלום נוסף מחברת החשמל.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שינויים בכללים להקצאת אופציות לעובדים

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרד האוצר פרסם טיוטה לתיקון כללי מס הכנסה בנושא הקלות מס בהקצאת מניות לעובדים. יחד עם זאת יש לעמוד בתנאים נוקשים לצורך זכאות להטבות אלו. מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי לצורך עריכת תוכנית אופציות והגשתה באופן שיעמוד בתנאי הדין.

ביטוח פנסיוני לעובדים זרים

מאת: עמית גרוס, עו"ד

נושא הביטוח הפנסיוני לעובדים זרים, מעורר שאלות רבות, בין היתר, האם עובד זר זכאי להפרשות פנסיוניות? ככל שכן, האם ניתן לבצע הפרשות על שמו? האם עובדים זרים מסתננים זכאים גם כן להפרשות פנסיות? ועוד. במאמר זה, ננסה לענות על השאלות אשר הצטברו במשרדנו מקהל לקוחותינו הרחב.

ייצוג גברים במקרי הטרדה מינית בעבודה

מאת: צוות האתר

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג חברות, גורמים פרטיים וכן עסקיים, בתלונות ו/או תביעות אשר מוגשות על פי החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה כנגד עובדים ועובדות.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.