מאת:


בהצעת חוק שהונחה על שולחן הכנסת בתאריך 25.7.12 ע"י חברת הכנסת רונית תירוש, מציעה חברת הכנסת להכיר בעובדים עצמאיים כזכאים לדמי אבטלה כתוצאה מכך שעסקם חדל מלפעול, או שהם חדלו מלעסוק בו.

ע"פ הצעת החוק לא ישולמו דמי אבטלה למובטל שהוא עובד עצמאי, יותר משלוש תקופות מרביות, לאורך כל ימי חייו.

כיום, הפרק בנוגע לדמי אבטלה בחוק הביטוח הלאומי, התשנ"ה–1995, קובע זכאות לדמי אבטלה לשכירים אשר חדלו מעבודתם וזאת, בתנאים המפורטים בחוק. עם זאת, חוק הביטוח הלאומי אינו מזכה, בשום תנאי, עובדים עצמאיים אשר נפלטו ממעגל העבודה בקבלת דמי אבטלה.

הדברים מקבלים משנה תוקף נוכח המיתון שנקלע אליו המשק הישראלי ואשר עלול  להעמיק בתקופה הקרובה. יש לציין כי רובם המכריע של העסקים בישראל הם עסקים קטנים אשר חלקם נמצאים כבר היום בסכנת סגירה. 

מדוע לדעתנו כדאי לקבל את הצעת החוק וליישמה כמה שיותר מהר?
1. מניעת אפליה - לא הוגן להפלות לרעה עצמאים בהשוואה לשכירים , נכון להיום עיקר הנטל מוטל על כתפי העצמאיים, חקיקת החוק המוצע תאפשר את השוויון בין העצמאים לשכירים, בהענקת ביטחון סוציאלי זהה.
2. קיום בכבוד – תשלום דמי האבטלה נועד בעיקרו לאפשר מינימום של קיום בכבוד לכל בעלי העסקים אשר נקלעו למצב של אבטלה הנמשכת על פני תקופה של מספר חודשים ולסייע להם לשוב למעגל התעסוקה.
3. עידוד יזמות – יזמות מעודדת פיתוח המשק ועסקים, מה שמביא להגדלת מספר העצמאיים וכפועל יוצא מכך, לצמצום האבטלה, והחזרתם של עובדים שכירים רבים למעגל העבודה.
4. הכרה בחשיפה לסכנות - כיוון שרוב העסקים במדינה הינם קטנים, הרי שעצמאים נתונים בחשיפה מתמדת לתנודות בשוק, לא פחות משכירים שמועסקים על ידם. ולכן העקרונות של תשלום דמי האבטלה צריכים להיות זהים.
5.  קבלת החלטה אובייקטיבית - קבלת החוק ומתן רשת הביטחון של דמי האבטלה, תאפשר לעצמאים לקבל החלטה מושכלת ואובייקטיבית באשר להמשך דרכם כעצמאים, ביודעם כי יזכו לתגמול במשך תקופה של מספר חודשים, ללא הכנסת השיקול של מצוקה כלכלית.
6. מניעת ביצוע עבירות - מתן דמי אבטלה לעצמאים שסיימו את דרכם העצמאית, יימנע בוודאות מן העצמאים למצוא לעצמם פתרונות למצוקתם הכלכלית, ע"י ביצוע עבירות מס, התחמקות מתשלום מיסים, לקיחת הלוואות ויצירת חובות כבדים כלפי בנקים, צדדים שלישים והגעה לשוק האפור.
7.  מניעת פשיטות רגל - קבלת החוק תמנע הגעה לפשיטות רגל, מה שיגרור אחריו פיטורים מרובים של שכירים, דבר שיביא למצב שהמדינה  תשלם דמי אבטלה למפוטרים בעל כורחם.  
8. מניעת הקמת עסקים עצמאים כושלים – כיוון שבחוק המוצע ישולמו דמי האבטלה לעצמאים רק שלוש פעמים לאורך כל תקופת החיים, הרי שבעלי העסקים ישקלו רבות בטרם ייפנו לדרך עצמאית.

לסיכום:
החקיקה תעזור לעצמאים שעסקם כשל, לקבל החלטה מושכלת ואובייקטיבית בדבר בחירת דרכם העתידית ללא אילוצי מצוקה כלכלית, תיצור יוזמות חדשות שיביאו להגדלת מספר המועסקים במשק, ותימנע ביצוע עבירות מס ופשיטות רגל.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייצוג גברים במקרי הטרדה מינית בעבודה

מאת: צוות האתר

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג חברות, גורמים פרטיים וכן עסקיים, בתלונות ו/או תביעות אשר מוגשות על פי החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה כנגד עובדים ועובדות.

דיני עבודה – היקפם וחשיבותם

מאת: צוות האתר

במציאות בה אנו חיים, דיני העבודה מתעדכנים ומשתנים בתדירות גבוהה מאוד וכך גם הפסיקה הבאה לפרש את אותם חוקים, בפני הערכאות השונות, מה שמחייב את המתמחים בתחום להתעדכן באותם חידושים על בסיס יומי.

תביעה להכרה ביחסי עובד-מעביד

מאת: צוות האתר

ישראלים רבים העובדים לטובת קיום משפחתם ובני ביתם, מוצאים את עצמם לא אחת נדרשים על ידי בעל העסק בו הם מועסקים ו/או בו הם מבקשים להיות מועסקים, לפתוח תיק "עוסק" עצמאי במשרדי מס הכנסה ומע"מ ולעבוד מולם "כנגד חשבונית".

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.