מאת:

בהצעת חוק שהונחה על שולחן הכנסת בתאריך 25.7.12 ע"י חברת הכנסת רונית תירוש, מציעה חברת הכנסת להכיר בעובדים עצמאיים כזכאים לדמי אבטלה כתוצאה מכך שעסקם חדל מלפעול, או שהם חדלו מלעסוק בו.

ע"פ הצעת החוק לא ישולמו דמי אבטלה למובטל שהוא עובד עצמאי, יותר משלוש תקופות מרביות, לאורך כל ימי חייו.

כיום, הפרק בנוגע לדמי אבטלה בחוק הביטוח הלאומי, התשנ"ה–1995, קובע זכאות לדמי אבטלה לשכירים אשר חדלו מעבודתם וזאת, בתנאים המפורטים בחוק. עם זאת, חוק הביטוח הלאומי אינו מזכה, בשום תנאי, עובדים עצמאיים אשר נפלטו ממעגל העבודה בקבלת דמי אבטלה.

הדברים מקבלים משנה תוקף נוכח המיתון שנקלע אליו המשק הישראלי ואשר עלול  להעמיק בתקופה הקרובה. יש לציין כי רובם המכריע של העסקים בישראל הם עסקים קטנים אשר חלקם נמצאים כבר היום בסכנת סגירה. 

מדוע לדעתנו כדאי לקבל את הצעת החוק וליישמה כמה שיותר מהר?
1. מניעת אפליה - לא הוגן להפלות לרעה עצמאים בהשוואה לשכירים , נכון להיום עיקר הנטל מוטל על כתפי העצמאיים, חקיקת החוק המוצע תאפשר את השוויון בין העצמאים לשכירים, בהענקת ביטחון סוציאלי זהה.
2. קיום בכבוד – תשלום דמי האבטלה נועד בעיקרו לאפשר מינימום של קיום בכבוד לכל בעלי העסקים אשר נקלעו למצב של אבטלה הנמשכת על פני תקופה של מספר חודשים ולסייע להם לשוב למעגל התעסוקה.
3. עידוד יזמות – יזמות מעודדת פיתוח המשק ועסקים, מה שמביא להגדלת מספר העצמאיים וכפועל יוצא מכך, לצמצום האבטלה, והחזרתם של עובדים שכירים רבים למעגל העבודה.
4. הכרה בחשיפה לסכנות - כיוון שרוב העסקים במדינה הינם קטנים, הרי שעצמאים נתונים בחשיפה מתמדת לתנודות בשוק, לא פחות משכירים שמועסקים על ידם. ולכן העקרונות של תשלום דמי האבטלה צריכים להיות זהים.
5.  קבלת החלטה אובייקטיבית - קבלת החוק ומתן רשת הביטחון של דמי האבטלה, תאפשר לעצמאים לקבל החלטה מושכלת ואובייקטיבית באשר להמשך דרכם כעצמאים, ביודעם כי יזכו לתגמול במשך תקופה של מספר חודשים, ללא הכנסת השיקול של מצוקה כלכלית.
6. מניעת ביצוע עבירות - מתן דמי אבטלה לעצמאים שסיימו את דרכם העצמאית, יימנע בוודאות מן העצמאים למצוא לעצמם פתרונות למצוקתם הכלכלית, ע"י ביצוע עבירות מס, התחמקות מתשלום מיסים, לקיחת הלוואות ויצירת חובות כבדים כלפי בנקים, צדדים שלישים והגעה לשוק האפור.
7.  מניעת פשיטות רגל - קבלת החוק תמנע הגעה לפשיטות רגל, מה שיגרור אחריו פיטורים מרובים של שכירים, דבר שיביא למצב שהמדינה  תשלם דמי אבטלה למפוטרים בעל כורחם.  
8. מניעת הקמת עסקים עצמאים כושלים – כיוון שבחוק המוצע ישולמו דמי האבטלה לעצמאים רק שלוש פעמים לאורך כל תקופת החיים, הרי שבעלי העסקים ישקלו רבות בטרם ייפנו לדרך עצמאית.

לסיכום:
החקיקה תעזור לעצמאים שעסקם כשל, לקבל החלטה מושכלת ואובייקטיבית בדבר בחירת דרכם העתידית ללא אילוצי מצוקה כלכלית, תיצור יוזמות חדשות שיביאו להגדלת מספר המועסקים במשק, ותימנע ביצוע עבירות מס ופשיטות רגל.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שינויים בכללים להקצאת אופציות לעובדים

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרד האוצר פרסם טיוטה לתיקון כללי מס הכנסה בנושא הקלות מס בהקצאת מניות לעובדים. יחד עם זאת יש לעמוד בתנאים נוקשים לצורך זכאות להטבות אלו. מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי לצורך עריכת תוכנית אופציות והגשתה באופן שיעמוד בתנאי הדין.

ביטוח פנסיוני לעובדים זרים

מאת: עמית גרוס, עו"ד

נושא הביטוח הפנסיוני לעובדים זרים, מעורר שאלות רבות, בין היתר, האם עובד זר זכאי להפרשות פנסיוניות? ככל שכן, האם ניתן לבצע הפרשות על שמו? האם עובדים זרים מסתננים זכאים גם כן להפרשות פנסיות? ועוד. במאמר זה, ננסה לענות על השאלות אשר הצטברו במשרדנו מקהל לקוחותינו הרחב.

ייצוג גברים במקרי הטרדה מינית בעבודה

מאת: צוות האתר

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג חברות, גורמים פרטיים וכן עסקיים, בתלונות ו/או תביעות אשר מוגשות על פי החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה כנגד עובדים ועובדות.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.