הוצאת אזרחות ודרכון רומניים עבור ישראלים

דרכון רומני מקנה למחזיק בו כיום זכויות של אזרח האיחוד האירופי, לרבות זכויות עבודה ומעבר.
חוק האזרחות ברומניה קובע כי מי שנולד ברומניה או שהוריו אזרחי רומניה זכאי לקבל אזרחות רומנית.
על רקע הצטרפותה של רומניה כחברה שווה למדינות האיחוד האירופי בשנת 2007 יחד עם עוד 10 מדינות ממזרח אירופה שהצטרפו בשנה הקודמת, יכולים אזרחים ישראליים, יוצאי רומניה, לממש את זכותם ולזכות באזרחות אירופאית. ישראלים רבים להם שורשים רומניים מבינים את היתרון הגדול שבהחזקת דרכון רומני. רומניה כאמור היא חלק מהאיחוד האירופאי, כך שהמחזיק דרכון רומני ו/או אזרחות רומנית, יכול לקבל הטבות בכל מדינות האיחוד האירופאי, כמו כל אזרח אחר, לרבות מעמד של תושב, זכות לימוד לילדים, אפשרות הקמת עסק ברומניה, תנועה חופשית בתוך מדינות האיחוד האירופאי ועוד. למעשה המחזיק דרכון רומני, יכול לנוע בכל מדינות אירופה כמו כל אזרח אירופאי אחר ולקבל את ההטבות הניתנות לאזרחי האיחוד האירופאי.
 

תנאים לקבלת אזרחות רומנית / דרכון רומני:
הוכחת רצף מדויק של שינוי השם והשינויים שנעשו בו מיום הלידה ועד היום. לשם כך, על המבקש אזרחות להשיג בין היתר, תעודות לידה, תעודות נישואין, אישורי אזרחות וכן תעודות המעידות על שינויי השם. על-פי החוק ברומניה, זכאים אף לאזרחות רומנית אלו שנולדו בחבלי ארצות שהיו משויכות לרומניה לפני מלחמת העולם השנייה כדוגמת מולדובה, אוקראינה, הונגריה, בולגריה ועוד. החוק העיקרי המסדיר את נושא האזרחות הרומנית, הינו חוק האזרחות הרומנית (חוק מספר 21), משנת 1991 על תיקוניו. החוק מונה בין היתר את התנאים, בהם אזרחי רומניה לשעבר יוכלו להשיב בחזרה את אזרחותם הרומנית. טיפול בקבלת האזרחות רומנית כרוך בהוצאת מסמכים מארכיונים המצויים ברשויות המקומיות ברומניה ובהגשת מסמכים, בין היתר מישראל, לרשויות אלו. לעתים אף יש צורך בפניה לבתי המשפט על מנת להסדיר את פרטיו האישיים של היליד הרומני במידה והרישום בישראל אינו תואם את מרשם הלידה מרומניה. לפיכך, ככלל, נדרשת מעורבות של אדם הבקיא בשפה הרומנית ובהתנהלות ישירה מול הרשויות ברומניה.
 
אזרחות רומנית - שאלות נפוצות:
 
מה ההבדל בין אזרחות רומנית לדרכון רומני?
הדרכון הרומני הוא למעשה ביטוי להיות האדם אזרח רומני - לא ניתן להנפיק דרכון רומני למי שאיננו אזרח רומני. לכן, כאשר באים לבקש דרכון רומני למעשה באים לבקש, או להוכיח, אזרחות רומנית.

מי זכאי לאזרחות רומנית?
 1. ילידי מולדובה / אוקראינה (בשטח שהיה שייך בעבר לרומניה) שנולדו בין השנים 1919-1940 וצאצאיהם הביולוגיים או המאומצים.
 2. הצאצאים הזכאים להגיש את הבקשה הראשונית להתאזרחות הם צאצאים עד וכולל דור שלישי (נכדים). לאחר מימוש האזרחות על ידי הדור השלישי הדורות הבאים אחריהם יוכלו גם הם לממש זכאותם לאזרחות רומנית.
 3. כל ילידי רומניה וצאצאיהם הביולוגיים או המאומצים.
   
מהם היתרונות שמקנה לי האזרחות הרומנית?
עם כניסתה של רומניה לאיחוד האירופי בשנת 2007 והצטרפותה כחברה מלאה ככל הנראה בשנת 2013, אזרחות רומנית הינה אזרחות אירופית לכל דבר, המקנה למחזיק בה בין היתר:
 • מעבר חופשי בין מדינות האיחוד האירופי.
 • רישיונות עבודה בכל אחת ממדינות האיחוד.
 • לימודים אקדמיים בחינם או בהנחות משמעותיות ברוב מדינות האיחוד.
 • שהייה בלתי מוגבלת ומגורים בכל אחת  ממדינות האיחוד, בכפוף לחוקי המדינה.
 • בקרוב - פטור מהוצאת ויזה לארה"ב.
 • רכישת נדל"ן ברומניה כיזם פרטי ולא כחברה - אפשרי רק במידה והמבקש מחזיק באזרחות.
   
אני מקבל דרכון רומני או דרכון אירופי? מה ההבדל?
לאחר שסיים כאמור את הליך ההתאזרחות שלו, הלקוח אמור להחזיק בידו דרכון רומני, שנחשב לדרכון אירופי. למעשה אין דרכון אירופי אחיד לכול מדינות האיחוד. לכל מדינה באיחוד יש את הדרכון שלה - דרכון בריטי, דרכון צרפתי, דרכון גרמני וכו', וכולם נחשבים לדרכונים אירופים מאחר והמדינות המנפיקות אותם שייכות לאיחוד האירופי, אם כך דרכון רומני = דרכון אירופי.
 
האם אני צריך לדעת רומנית? 
לא, אין צורך בידיעת השפה הרומנית כחלק מהתהליך.
 
האם אני צריך להישבע אמונים לרומניה?
רק במקרים בהם בן המשפחה שנולד ברומניה איבד אזרחותו ויש להשיבה. במקרה זה השבועה תינתן גם על ידיו וגם על ידי הצאצאים מבקשי האזרחות. 
במידה ובן המשפחה יליד רומניה לא איבד את אזרחותו הרומנית המבקשים לא יידרשו לשבועה.

 
איך משיגים אזרחות רומנית?
תהליך ההתאזרחות מתחיל באותו בן משפחה יליד רומניה - בין אם מדובר בסבא, בסבתא, באחד ההורים או בלקוח עצמו.
תחילה יש להגיש בקשה לאזרחות עבור אותו בן משפחה, ורק לאחר שמעמדו כאזרח רומני מוסדר ניתן לאזרח גם את הדורות הבאים אחריו.
 • ניתן וצריך להגיש את הבקשה עבור בן משפחה יליד רומניה גם אם אינו בחיים
 • ניתן להגיש את הבקשה עם עבור ילידי שטחים שהיו בעבר שטחי רומניה והיום שייכים למדינה אחרת, זאת בהנחה שהשטח היה שטח רומני בעת הלידה
 • לא ניתן לדלג על דור בהתאזרחות. אם מדובר בנכד שמעוניין להתאזרח על סמך אחד הסבים, הוא חייב להגיש בקשה להתאזרחות גם עבור אחד ההורים
 • כל עוד ישנו בן משפחה עד דרגה שלישית (סב) יליד רומניה, שנת עלייתו ארצה לא רלוונטית לעניין הזכאות לאזרחות.
  הזכאות קיימת מתוקף היוולדו ברומניה. שנת העלייה חשובה רק לעניין הצורך בהשבת האזרחות ומימוש הזכאות.
מי שנמצא כי אבדה אזרחותו הרומנית יכול להגיש בקשה להשיבה. כל עוד אין לו רישום פלילי וכל עוד כל הפרטים במסמכיו הרומנים והישראלים תואמים, האזרחות תושב לו.

כיצד אנחנו יכולים לסייע בנושא?
משרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס עמית גרוס ושות' מפעיל דסק משרדים בינלאומי מיוחד ברומניה ובקיא בכל נבכי החוק, המשפט והבירוקרטיה הרומנית.  
למשרדנו סניף ברומניה מזה שנים רבות, המתמחה בהוצאת דרכונים רומניים עבור ישראלים להם שורשים ברומניה וכן בליווי ישראלים המבקשים לפעול ברומניה. צוות המשרד מטפל במאות משפחות המבקשות לקבל דרכון רומני, אם להורה ואם לילדיו ונכדיו. משרדנו, בניגוד לאחרים, פועל עצמאית באמצעות צוותו הרומני - לא באמצעות צדדים שלישיים או משרדים של אחרים - אנו אלה שנותנים את המענה לישראלי, לטובת קידום הוצאת דרכונים במהירות, ביעילות ובשקיפות. אנו עושים כן עבור הישראלים במינימום עלות ובמינימום טרחה. צוות משרדנו מורגל לבצע את כל הנדרש לטובת קידום מהלכים שכאלה.
 
תהליך קבלת אזרחות רומנית
תהליך קבלת אזרחות רומנית או דרכון רומני עשוי להיות מאוד מורכב ולהיתקל בלא מעט מכשולים בירוקרטיים ולצערנו ללא היכרות עם אנשי קשר הבקיאים בנבכי הפרוצדורות הרומניות קבלת אזרחות רומנית היא משימה כמעט בלתי אפשרית. הבשורות הטובות הן שיש לנו את מלוא הידע והיכולות לזרז למענכם את התהליכים הללו ולהפוך אותם להרבה יותר פשוטים ויעילים:
 1. עבודה שנעשית ברומניה עצמה, על ידי עו"ד רומנים ובתיאום מלא עם המשרדים בישראל.
 2. היכרות מלאה עם החוק והליכי הביורוקרטיה הרומנים.
 3. טיפול בהוצאת מסמכים גם משטחי מולדובה ואוקראינה.
 4. שירותים נלווים מלאים: נוטריון, תרגום לרומנית ואפוסטיל.
 5. ניסיון בטיפול במאות לקוחות.
פנו אלינו לטובת קידום הוצאת הדרכון הרומני. אל תבזבז זמן, קשה לדעת מתי החוק הרומני ישתנה אם בכלל ומתי יוחלט להפסיק אפשרות זו של מתן אזרחות רומנית לישראלים ודרכון רומני בהתאם. לכן, כדי לפעול בנושא מיידי וזאת כל עוד החוק מאפשר זאת. צור עמנו קשר עוד היום ואנו נטפל בעניינך בהקדם!
 
>> דרך משרדנו ניתן גם להוציא דרכון אוסטרי - אזרחות אוסטרית
 
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

מידע מקצועי

מסלולי המס בגין הכנסה משכירות ברומניה

בהתאם להוראות פקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961, קיימים שני מסלולים למיסוי תושב ישראלי בגין הכנסות המופקות משכר דירה מחו"ל.

עסקאות נדל"ן ברומניה - ליווי משפטי

לדסק משרדנו שברומניה ניסיון רב בכל הקשור בביצוע עסקאות נדל"ן ברומניה, אם קניה ואם מכירה והלכה למעשה למשרדנו מאגר גדול של גורמים אשר מסייעים לנו לקדם עסקאות מסוג זה במהירות וביעילות.

תרמית השקעות ברומניה - הנתבעת חויבה בהשבת הכספים

בית משפט השלום ברמלה, מפי השופט זכריה ימיני, קיבל תביעתם של משקיעים, להחזר כספי השקעתם ברכישת קרקע ברומניה לאחר שהוכח כי הקרקע לא נקנתה בהתאם לזיכרון הדברים שערכו הצדדים.

הכללים החשובים לשכירת נדל"ן ברומניה

באם השכירות מבוצעת באמצעות משרד תיווך, רצוי כי הדייר יבצע מו"מ עם הסוכנות ויתעקש על מחיר קבוע ולא על תשלום שמחושב לפי אחוזים משווי העסקה שכן במצב עניינים כזה אינטרס הסוכנות יהיה שכרה ולא חתירה למחיר עסקה הוגן.

איך תמנע מפולשים להשתלט על הקרקע שלך ברומניה

ישראלים לא מעטים מחזיקים בבעלותם קרקעות ברומניה. חלקם רכשו את הקרקע כהשקעה, חלקם קיבלו אותה בירושה וחלקם קיבלו את הקרקע בהליכי השבה ("רסטיטוציה") מממשלת רומניה לאחר שזו הולאמה מבעליה בעת השלטון הקומוניסטי.

פעילות עסקית ברומניה

הקשר המסחרי והכלכלי שנוצר בין ישראל לרומניה הינו בעל פוטנציאל רב ומשמעות רחבה בתחומים שונים כגון איכות הסביבה, בנייה, תיירות, נדל"ן, תקשורת ועוד. על מנת לממש את הפוטנציאל העסקי שלכם ברומניה, ניתן להקים חברה זרה בשטחה וליהנות ממערכת המעודדת מאוד משקיעים זרים ומאפשרת חסכון הוצאות ותכנון מס אפקטיבי.

נדלן להשקעה בעיר בראשוב, רומניה

5 דירות למכירה בפרויקט מגורים חדש ויוקרתי בשכונת סטופין, בעיר בראשוב - סך הדירות בבניין 8, כאשר 3 מתוכן כבר נמכרו ואוכלסו (לא קיימים שעבודים על הנכס), לחצו כאן לפרטים המלאים.

הזדמנות השקעה בפרויקט נדל"ן ברומניה

בימים אלו מוצעת למכירה חברה רומנית המחזיקה בזכויות להקמת פרויקט מגורים בשכונת סטופין, ברשוב רומניה. במסגרת הפרויקט, ניתן להקים כ-5 בנייני מגורים על שטח כולל של כ-6.5 דונם, באזור מאוכלס וללא צורך בהקמת תשתיות. זהו השטח היחיד שאיננו בנוי בכל השכונה.

רכישת דירה ברומניה - איך ולמה?

כיום, בעקבות המשבר בשוק הנדל"ן, כאמור, ניתן לרכוש דירה במרכז בוקרשט במחיר נמוך יחסית, ולמרות זאת, להשכירו במחיר גבוה יחסית המשקף תשואה נאה על ההשקעה. קביעה זו מבוססת על העובדה כי המשבר יצר קושי רב בלקיחת משכנתאות בשוק הפרטי למגורים ולכן יש כיום ביקוש גובר לדירות להשכרה.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.