מאת:

על משבר הקורונה והשלכותיו בישראל

משבר מגפת הקורונה (Covid-19) נפל על המשק העולמי בכלל ועל המשק הישראלי בפרט כרעם ביום בהיר. גם הפאסימיים ביותר שבישראלים לא העלו על דעתם אפשרות למצב בו המשק ייסגר, ללא כל התראה ראויה מוקדמת, עקב אירוע דוגמת מגפה. מטבע הדברים אי הידיעה על התפתחות דרמטית שכזו והעוצר הנידון, אף מנעה מישראלים רבים להיערך נכונה, לתכנן את צעדיהם, לחסוך כספים לשעת צרה וכו' - בפועל, ההפך הוא הנכון.
 

המדינה, כזכור, ערב הקורונה, הייתה בנסיקה של ממש - המשק תסס כפי שמעולם לא ראינו, ישראלים פעלו כמעט בכל ענף וכמעט בכל תחום, שדות התעופה היו עמוסים לעייפה בישראלים מטיילים ובישראלים המקדמים עסקים כאלו ואחרים אשר פעלו מחוץ לגבולות מדינת ישראל לטובת קידום עסקאות רבות. הלכה למעשה, כך חווינו במשרדנו ערב הקורונה, אנשי עסקים ישראלים רבים אשר הצליחו בארץ, אם בתחומים מסחריים ואם בתחומים אחרים, הרגישו במידה מסוימת כי פוטנציאל הגדילה שלהם בישראל נבלם, כי הרגולציה מכבידה וכי שיעורי המס בענפים מסוימים לא מעודדים ומשכך עליהם להקים חברות ופלטפורמות בינלאומיות בחו"ל לטובת חדירה לשווקים חדשים מחוץ לגבולות המדינה, וכך הם גם פעלו. בהקשר זה ניתן למצוא ישראלים רבים אשר העדיפו, ערב הקורונה, לא לשלם את מס הרכישה הגבוה בגין רכישת נדל"ן להשקעה בישראל ותחת זאת העדיפו לרכוש ולהיכנס למיזמים בתחום הנדל"ן מעבר לים, אחרים הקימו חברות למסחר בינלאומי אשר ייצרו מוצרים מגוונים בסין ונקטו בפעולות לטובת החדרת תוצרתם גם למדינות נוספות מחוץ לגבולות המדינה. בנוסף יותר ויותר ישראלים נכנסו לעולם המסחר האלקטרוני E-commerce ולעולמות ה-Drop Shipping, מה שאפשר להם, מהפיג'מה בבית ו/או מבית הקפה הסמוך לביתם, באמצעות המחשב הנייד, לבצע עסקאות בין-לאומיות ולתפעל חנויות אינטרנטיות, ללא חשיפה וכמעט ללא סיכון ובשורה התחתונה לייצר לעצמם הכנסות ענק במינימום השקעה, עלות וזמן. כך יוצא שערב המשבר, אלפים רבים של ישראלים קנו או ייצרו תוצרתם בחו"ל ומכרו אותה לכלל העולם, באמצעות חברות ענק כמו אמזון או באמצעות אתרים אחרים ולטובת הבטחת התנהלות חוקית ושקופה פנו למשרדי עורכי דין המתמחים בתחום על מנת להבטיח כי כך יעשה. מעבר לאמור, בחינת הנעשה ערב המשבר מלמדת כי ניתן לאתר אנשי עסקים ישראלים רבים אשר היו בתנופה אדירה ומשכך אלה נמנעו מלחסוך כספים ותחת זאת העדיפו להשקיע את הכספים בפיתוח עסקים חדשים, ברמת מחייה גבוהה וכו', הכל מתוך אמונה לפיה יוכלו להמשיך ולהתפתח כפי שהתפתחו בימים עברו.

 

על אף האמור ובניגוד לציפיות, משבר הקורונה הגיע גם לארץ הקודש - זה הביא, לפחות בתחילת הדרך, לעצירה כמעט מוחלטת של מאות אלפי עסקים, אנשי עסקים ושכירים, ואין ספור אזרחים מצאו עצמם ללא מקור פרנסה, אם כשכירים ואם כעצמאיים. יתרה מזאת, תושבי המדינה, כך הורגש היטב, אולי בגלל הלחץ ששודר מדי ערב במהדורות החדשות והתחזיות הקודרות, נכנסו לסוג של הלם. אנשי עסקים, חברות ובתי עסק "הסתגרו" בתוך עצמם וניסו להבין מה אירע בדיוק, מה עובר על העולם ובשורה התחתונה ניסו לבצע תכנון מחדש ולבחון מה השינויים הנדרשים לטובת הישרדותם הכלכלית. כתוצאה מכך, רבים עצרו תוכניות ועשו כל שניתן על מנת לחסוך כסף ולהימנע מכל פעולה של שחרור כספים. על כך גם ניתן להוסיף את העובדה לפיה מורל העם, לפחות בחודשים הראשונים, נפגע ופסיכולוגית אנשים העדיפו להימנע מביצוע פעולות, גם אם פשוטות, גם אם כלכלית יכלו לעשותן. בתחילה, כך התרשמנו, חלק נכבד מאנשי העסקים העדיפו "לשבת על הגדר", לתת לימים לחלוף, לבחון להיכן נושבת הרוח ורק אחר כך לקדם פעולות. לשון אחר, בחודשים הראשונים של תקופת הקורונה, ישראלים רבים נקטו בפעולות אשר יש בהן כדי לנסות להשתחרר ממחויבויות כספיות ולשם כך חלקם בחרו לנסות ולהפר הסכמים, התקשרויות חוזיות והתחייבויות, העדיפו לא לשלם לצדדים שלישיים או לא לשלם למי שכבר השלים עבורם עבודות, לא לשלם שכירויות או על סחורות שהתקבלו וכל זאת למרות שעל פי תנאי ההתקשרות החוזית מחויבים הם היו לשלם. מעבר לאמור, גם אנשי עסקים מסוימים העדיפו, לטובת "מקרר מלא באוכל לביתם", לבצע עבירות מס, להימנע מתשלום מס ולבצע מהלכים הנוגדים את אופיים והנוגדים את דרך פועלם. בנוסף ובעיקר עקב אי הוודאות, ישראלים רבים, כך התרשמנו, עשו בדק בית, בחנו את התנהלותם עד כה ולאור אי הוודאות החליטו לעשות את מה שנמנעו מלעשות בעבר והחליטו, בניגוד לתכנון המקורי, להגיש תביעות ולפעול משפטית כנגד גורמים החייבים להם כספים ו/או גורמים אותם ניתן לתבוע כספית וכו'. הלכה למעשה, כך ראינו, המשבר בתחילתו הפך ישראלים רבים להיות יותר אגרסיביים, להילחם ולהתעקש וזאת גם אם עסקינן בנושאים ועניינים שבהיעדר הקורונה נמנעים הם היו מלעשות כן. יוצא כי משבר הקורונה גרם לישראלים להיות קשובים לזכויותיהם ולנקוט בהליכים כנגד שותפים, לווים, יורשים, צדדים עסקיים ו/או פרטיים והכל מתוך מטרה לקבל מהם כספים אשר לדעתם מגיע להם, כספים אותם לא היו דורשים "בנסיבות רגילות". דוגמא טובה לכך ניתן לראות בעלייה בכמות התביעות שבתוך המשפחה, תביעות של החזר חובות בין אחים או בני משפחה אחרים, תביעות והתנגדויות לצוואות אשר לדעת מי מהצדדים אינן משקפות את רצון המנוח ועוד. אם בעבר לתבוע אח או בן משפחה היה בגד של "חציית קו אדום", היום פעולות שכאלה מתבצעות כדבר שבשגרה ובן משפחה המרגיש כי נפגע וכי מגיע לו תשלום שלא קיבל, יפעל לטובת עתיד בני ביתו, אכיפת זכויותיו וזאת גם אם ברור לו כי המהלך יביא לידי סיום הקשר עם אותו בן משפחה נתבע.

 

על הפעילות הציבורית של משרדנו בימים אלו

משרדנו, המורכב משורה של מחלקות ייעודיות, מתמחה הן בטיפול בסכסוכים עסקיים והן בטיפול בסכסוכים פרטיים, הן בסוגיות מס, הן בסיוע לישראלים אשר ביצעו עבירות מס, והן בשיקום עסקים, חדלות פירעון ופשיטות רגל. מכוח זאת, מגיעים לטיפול משרדנו מגוון רחב של מקרים המשקפים את ההתנהלות המשפטית של המשק הישראלי בשעת הקורונה, מה שמאפשר לנו לראות מקרוב את מה שבאמת מעסיק בימים אלה את הישראלי, בעיקר בחודשים הראשונים של המגפה, בעיקר במישורים המשפטיים ואף לעשות הנדרש לטובת האמור. ראייתנו זו את המצב לאשורו ולפעמים, גם את המצוקה של הלקוח, גרמה לנו לנקוט בשורה של פעולות אל מול משרדי ממשלה מתוך מטרה לקדם הליכים כלכליים אשר יפצו את האזרח בגין המצב שנוצר כתוצאה מהמגפה. בין היתר, משרדנו עתר לבית המשפט העליון בשם שורה ארוכה של ארגונים, לרבות לשכת עורכי הדין, לשכת יועצי המס ועוד עשרות גופים, וזאת במטרה לנסות ולגרום למדינה לפצות את האזרח, אם בדרך של מנגנון הדומה לזה שחל במקרה של מלחמה, על פי חוק מס רכוש, ואם בדרך אחרת אשר תפצה את האזרחים, במיוחד את אלה שכל חייהם שילמו ביטוח לאומי ומיסים לרוב.

 

העתירה שהוגשה לבית המשפט העליון נדחתה וזאת מן הטעם כי האמור מחייב שינויי חקיקה, אך יחד עם זאת, אנו תקווה כי היא השפיעה משהו על עמדת הממשלה ועל מנגנוני הפיצוי. יתרה מזאת ד"ר שלמה נס, הנמנה על שותפיו המייסדים של משרדנו, נדרש ע"י שר הכלכלה להמציא דו"ח מפורט בו הוא התבקש להמציא את המלצותיו באשר לנדרש לטובת הוצאת המשק ממשבר הקורונה ואכן דו"ח כאמור, מפורט עד מאוד, נערך והומצא לשר הכלכלה במועד. על כך ניתן להוסיף עוד שורה של פניות מטעמנו כפירמת עו"ד הרואה את המצוקה מקרוב ו/או את הצרכים המשפטים ו/או הכלכליים של הציבור. לאור זאת משרדנו פנה מספר פעמים לשר האוצר ובמסגרת פניות אלה הצענו הצעות אשר יש בהם לדעתנו כדי להניע את המשק ו/או כדי להזרים במהירות כספים נכבדים לקופת המדינה המתרוקנת. כך יצא שמחלקת המס של משרדנו הציעה בכתב לשר האוצר להפחית את שיעורי מס הרכישה בגין רכישת דירות מתוך אמונה כי קנייה ורכישה של דירות ובנייה בכלל הינם הקטר של המשק, הצענו להפחית את שיעור המע"מ על רכישת דירות בפריפריה מתוך תקווה להביא לידי עידוד בניה ורכישה של דירות בפריפריה ומעבר של אזרחים מאזורי ביקוש לפריפריה, מה שצפוי היה להוריד את מחירי הדירות באזורי ביקוש. בנוסף אף הצענו בפנייה נפרדת ומפורטת לשר האוצר לאפשר לאזרחי המדינה לנקוט בהליך של "חנינת מס" אשר תאפשר לרבים אשר העלימו הכנסות על אדמת ישראל ואשר נוהל הגילוי מרצון, שהסתיים בשנת 2019, ממילא לא היה אטרקטיבי עבורם, להכשיר את הונם כנגד תשלום 20% מההון המוכשר. במסגרת זו הצענו לפעול את מול המדינה ולהביא לידי חשיפת הון לא מדווח, חשיפת הכנסות עליהן לא שולם מס, ולהביא לידי הכשרת הון "שחור", אותו ישראלים צברו במגוון רחב של אופנים. מטבע הדברים, הצעותינו אשר הגיעו לגורמים המוסמכים, יבחנו והממשלה היא זו שתחליט מה לקבל מתוך ההמלצות ובאיזו מידה ומה לדחות מתוך כלל ההצעות שהוצעו על ידינו. במקביל, משרדנו שוקד לטובת סיוע לאזרחים ועסקים רבים אשר מפאת המצב נמנעו מלשלם את המס שהיו מחויבים לשלם, להביא לידי הסרת המחדל ובכך לנטרל חשיפות מיותרות. בכל הקשור להתנהלות מול רשויות המס, ניתן לשבח את הנכונות והגמישות של הרשויות המבינות אף הן את המצוקה של האזרח. כמו כן, אנו פועלים רבות לטובת סיוע לישראלים רבים אשר עסקם נכנס לקושי תזרימי המחייב טיפול. בהקשר זה אנו פועלים מול שורה ולטובת שורה של פרטיים וארגונים, חברות ועסקים, קטנים כגדולים וזאת במטרה לנסות למנוע קריסה של העסק. העדפת משרדנו, בניצוחו של ד"ר נס, תמיד היא לנסות ולשקם את העסק, תחת הכנסתו להליך של הקפאת הליכים ו/או פירוק אולם היה ואין בנמצא ברירה, יודע משרדנו לפעול במהירות מול הגורמים הנדרשים ומול בתי המשפט לטובת איתור משקיע, בחינת אפשרות מיזוג ו/או הגשת בקשות של הקפאת הליכים, הסדרי נושים, פירוקים, פשיטות רגל ועוד.     

 

על אף האמור לעיל, נראה כי "יש אור בקצה המנהרה"...
נראה כי המשק הישראלי מתחיל להתרגל במידה מסוימת למצב ומבין כי חובה להמשיך ולפעול לצד הקורונה עד להימצא פתרון. האוכלוסייה בסופו של דבר הפנימה כי מדובר במצב זמני, שיחלוף עד מהרה, ומשכך אין מקום לעצור פעילות עסקים ו/או לבלום הליכים מתוכננים. משכך, יש בנמצא אנשי עסקים רבים המבינים כי זוהי תקופה של הזדמנויות, תקופה בה ניתן לאתר עסקאות במחירים נמוכים יחסית, תקופה בה נכון לשדרג דירות ו/או "לקנות את השותף" ו/או לקנות עסקים נוספים ו/או לעשות סדר בעסק ו/או להתפנות לטובת הליכים משפטיים שנדחו עד כה. הישראלי מבין כי יש בנמצא צורך לשמור על כללי הבטיחות וההנחיות השונות, אולם במקביל מבין הוא כי חובה עליו להמשיך לפעול ולקדם מהלכים לטובת שמירה על הקיים ולטובת "המחר". הקורונה לא תישאר עמנו לנצח, אנשים מבינים זאת ומשכך פועלים הם מתוך ראיית יום המחר. מטעם זה וכנראה מטעמים רבים נוספים, שמחים אנו לראות חזרה מהירה של רבים לטיפול בעניינים משפטיים "רגילים" ולא רק כאלה הנוגעים בקורונה ובכלל זאת קידום מיזמים חדשים, רכישת עסקים, הגשת תביעות כספיות, טיפול משפטי בסכסוכים, התחדשות עירונית, קידום עסקים ברמה הבינלאומית, עריכת הסכמים וקידום הפיתוח העסקי של פועלם. מדינתנו מורכבת מאין ספור אנשי עסקים אמינים, מקצועיים וחרוצים, כאלה היודעים לחשוב צעד אחד קדימה, לשאוף ולדחוף, להילחם על זכויותיהם, ליזום ולייצר – ואת אלה, לשמחתנו, רואים אנו חוזרים יותר ויותר לפעילות נמרצת ומאומצת.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

יבוא מוצרים רפואיים ואחרים הקשורים במגפת הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מציע ליווי משפטי ומסחרי לישראלים המבקשים לייבא לארץ מוצרים רפואיים ואחרים הקשורים במגפת הקורונה - לחצו כאן לכל הפרטים.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.