מאת:

הליכי פשיטת רגל נעשים בימינו יותר נפוצים, אם כתוצאה ממגפת הקורונה ואם מאין ספור עילות אחרות - נכון להיום כמות תיק פשיטת הרגל הנפתחים גדולה מאי בפעם.

מסתבר כי נכון להיום ואולי לאור חקיקה מקילה בנושא ואולי כתוצאה מאירועים לא צפויים כמו מגפת הקורונה שהוכרזה כמגפה עולמית, יותר ויותר בעלי עסקים ובכלל מעדיפים, תחת התמודדות ממושכת עם תביעות כספיות וניסיון לעמוד בנטל תשלום חובות, לפנות לעבר ערוץ של פשיטת רגל במסגרתו יעשה סדר, ירוכזו כלל הנושים ויקבע תשלום חודשי אחד לכולם, עד להפטר מיוחל שיאפס את החוב. כך יוצא שמדי שנה מוגשות אלפי בקשות להכרזה כפשיטת רגל, לקבלת הגנה מבית המשפט, וזאת על ידי אזרחים רבים אשר מבקשים הכרה בהם כפושטי רגל. בחלק גדול של המקרים החייב מגיע במהרה למסקנה כי מצבת החובות שלו אל מול כלל ההכנסות לא תאפשר לו לשלם את החובות, אלא לאחר שנים ארוכת וקשות של עבודה קשה, אם בכלל, כשבמקביל יהיה עליו להתמודד עם עיקולים, תביעות, הליכים משפטיים, הליכי הוצאה לפועל ועוד ועוד קשיים אשר בסופו של יום לא בהכרח יוציאו אותו מהמשבר ויביאו אותו בסוף התהליך לנקודת ההתחלה, משמע יאלצו אותו לנסות ולהכריז על עצמו כפושט רגל.
 
בעוד שבעבר עצם הגשת בקשה כאמור הייתה נתפסת ככתם ממנו לא יוכל החייב להשתחרר והפגיעה בשמו הטוב תהא בלתי הפיכה, הרי שעם חלוף השנים, שינויים בחקיקה, התרבות המקרים ועוד, כל אלה הביאו ומביאים בפועל ישראלים רבים לכלל מסקנה לפיה הנזק התדמיתי הוא לא כפי שהיה ומשכך נכון שלא לעכב את ההתמודדות עם החייבים ותחת זאת לבקש מבית המשפט המחוזי הכרה כפושט רגל. היתרון הגדול בהליך של פשיטת הרגל בהשוואה להליכים אחרים דוגמת איחוד תיקים וכדומה זו העובדה לפיה בסיום ההליך ניתן לחייב "הפטר", מה שאומר שלמעשה החובות של אותו פושט רגל, גם אם לא שולמו במלואם, מתאפסים, מה שמאפשר לאותו בעל עסק לפתוח דף חדש, חיים חדשים ולחזור למעגל התעסוקה והעסקים כבעבר. יתראה מזאת, עצם הגשת הבקשה להכרה כפושט רגל מביאה עד מהרה לידי כך שהמבקש מוגן מפני עיקולים המוטלים ע"י אין ספור נושים ותחת זאת נקבע עבורו סכום אחד חודשי אותו עליו לשלם לקופת הנשייה, סכום שנקבע בהינתן הכנסותיו השוטפות, ככל שיש כאלה, אל מול כלל הוצאותיו השוטפות לטובת החזקת בית, הוצאות רפואיות, טיפול בו ובמשפחה ועוד. משמע, רק לאחר שבוחנים את כל הפרמטרים נקבע ע"י בית המשפט סכום חודשי אותו על האזרח לשלם וכל עוד הוא משלם את הסכום האמור לא ניתן להטיל כנגדו עיקולים והלה יכול לחזור לשגרת חיים סבירה לחלוטין ובמקרים המתאימים אף להמשיך ולנהל את עסקו או עסק אחר. עתה בעקבות מגפת הקורונה ניתן להניח כי יותר ויותר עסקים יתקשו לעמוד בהתחייבויותיהם השוטפות, מה שאומר שיותר ויותר אנשים ינסו לפנות לערוץ זה של פשיטת רגל. ההחלטה לבקש הכרה כפושט רגל רחוק מלהיות קלה, אולם היא חייבת להיעשות במהירות וללא אמוציות. ההחלטה חייבת להתקבל בצורה קרה ומחושבת. למשרדנו המורכב מעו"ד, רו"ח וכלכלנים התמחות בנושא, כך למשל, אין מקום להיאבק מאבק סרק מול חלק מהנושים אם ברור לאיש המקצוע כי בסופו של יום לא ניתן יהיה לעמוד בהתחייבויות, מה שיוביל לפשיטת רגל. באותה מידה אין מקום לשלם רק לחלק מנושים ו/או לפרוש חובות לנושים פחות לוחצים, אם משום שהעדפת נושים שקולה לעבירה פלילית ואם משום שעדיף לשמור את הכסף שנותר לטובת הסדר נושים בהליך של פשיטת רגל, במקום לאבד את האגורה האחרונה בהישען על אמונת סרק לפיה ניתן יהיה להימנע מפשיטת רגל.
 

כיצד אנחנו נוכל לסייע לך?
למשרדנו המורכב מעו"ד ורו"ח היכולת לנתח את מצבך ולקבל עבורך באופן בדוק החלטה האם יש מקום לנסות ולהתמודד עם הנושים בדרך של ייעול העסק וכדומה או שעדיף לחסוך מעצמך עוגמת נפש, עלויות משפטיות ונזקים רבים ופשוט לפנות להליך של פשיטת רגל. בהקשר זה חשוב להזכיר כי הליך פשיטת רגל אינו שקול ל-"עונש" אלא ל-"מתנה" אותה מערכת המשפט מעניקה לאזרח. לא כל אחד זכאי לקבל מעמד של פושט רגל, לשם כך על החייב להראות כי פעלת בתום לב וכי לא נקטת בפעולות לא חוקיות של העדפת נושים, הברחת נכסים ועוד. חוסר תום לב עלול לשלול את היכולת של החייב לקבל את המעמד המיוחל של פושט רגל, מה שאומר שלנצח יידרש הוא להיות בהליכים חילופיים אשר ככול הנראה לעולם לא יגמרו, מה שיאלץ את החייב להמשיך ולשלם מדי חודש לכלל נושיו, בעוד שבהליך של פשיטת רגל ניתן תוך פרק זמן קצר להגיע למצב של איפוס החובות מול כלל הנושים ולפתוח דף חדש.  
 
כאמור עתה מגפת הקורונה מאיימת על אלפי עסקים - ההכנסות יורדות, יתכן שהן תמשכנה לרדת, בעוד שההוצאות נותרות ללא שינוי. הנפגעים הראשונים הם אולי חברות תעופה, בתי מלון, תיירים וכדומה, אולם עד מהרה וככול שהמגפה נכנסת לתוך שורות העם – הנפגעים הם גם עסקים קטנים ובינוניים. כך שנזקי מגפת הקורונה עלולים להגיע לדוגמא לבתי קפה משום שאנשים יעדיפו להישאר בבית או למסעדות ובאותה מידה יכולים הנזקים עקב מגפת הקורונה להגיע לכל עסק וזאת רק משום שאנשים יעדיפו לא לצאת מהבית ולהימנע ממגע עם אנשים זרים. ברור כי ככול שהמגפה תתרחב אנשים יעדיפו להתבודד ולהסתגר. נכון שעדין מוקדם לקבוע, אך ככל שמספר הנדבקים יגדל וככול שמספר הנפטרים יעלה, כך גם הלחץ והפאניקה יגברו, מה שעלול לגרום לראשי המדינה לקבל החלטות קשות נוספות אשר יש בהן כדי להביא לידי סגירה ועקב זאת לקריסה של עסקים רבים. עסקים אלה, בחלק גדול של המקרים, כתוצאה ממגפת הקורונה, עלולים למצא עצמם בהליך של פשיטת רגל. כאן המקום להסביר כי במסגרת הליך של פשיטת רגל בית המשפט ממנה נאמן. אותו נאמן אמור, בין השאר, לחקור את כל פרטי המקרה ולהעביר את המלצותיו לבית המשפט באשר לתום הלב או העדר תום הלב של האזרח המבקש להיות מוכר כפושט רגל וכן להעביר ממצאים באשר להיקף הנכסים, מה נעשה בהם, האם היה ניסיון להבריח נכס ועוד. יתרה מזאת לאותו נאמן יש סמכויות חקירה נרחבות, המאפשרות לו לבדוק האם פלוני ביצוע עבירות במסגרת הליך פשיטת הרגל או בתקופה שקדמה לקריסה. כך למשל הנאמן יבדוק האם הייתה העדפה של נושים מסוימים או האם הייתה העברה של נכסים מסוימים לצדדים שלישיים או האם בוצעו הליכים אחרים לטובת הברחת נכסים, חתימה על הסכמים ו/או נקיטה בפעולות פיקטיביות של חלוקת או העברת נכסים. כאן בדיוק משרדנו המתמחה בדיני חדלות פירעון ובשיקום עסקים והמורכב מרו"ח, כלכלנים ועו"ד ידע לעזור לך. אנו נדע לעזור לבעל העסק הנתון בקושי תזרימי אם לטובת בחינת אפשרות שיקום והצלת העסק ואם לטובת נקיטה בהליך של פשיטת רגל. כמו כן משרדנו ידע לתן לפונה מענה לטובת ליווי אלה המוזמנים לחקירה בפני הנאמן. יובהר כי לחקירה בפני הנאמן השלכות אזרחיות ופליליות מרחיקות לכת ולכן מאוד חשוב להיות מלווה ע"י עו"ד מומחה לתחום. הברחת נכסים או העדפת נושים פרט להיותה עוולה אזרחית, מקימה היא עבירה פלילית ,כך שהחשיבות בליווי מקצועי ביותר - קריטית. במשרדנו שורה של מומחים דוגמת ד"ר שלמה נס - עו"ד ורו"ח, אפי אוחנה שהינו כלכלן ועו"ד, עו"ד ורו"ח ירון טיקוצקי שהינו יוצא משרד המשפטים ורשויות המס, עו"ד שי גליקמן ועוד שורה של מומחים אשר ידעו לקחת את המקרה שלך ולעשות כל שניתן לטובת שמירה חוקית עליך ועל זכויותייך. אנו נדע להתייחס במדי לכל הפרמטרים, לבחון היטב את התנהלותך ולבנות אסטרטגיה משפטית מתאימה אשר תשמור עליך ועל בני ביתך באופן אופטימאלי. אנו נדע לעזור במקרים המתאימים להימנע מפשיטת רגל ולהביא לידי שיקום העסק ובאותם מקרים שנכון לפנות לתהליך של פשיטת הרגל – נדע לקדמו נכונה מול הגורמים המתחייבים וללוות אותך אל מול הנאמן.
 
אנו מציעים לך לא לחכות, אם אתה מזהה קושי תזרימי או צופה בעיית נזילות עקב מגפת הקורונה ו/או מכל סיבה אחרת, אל תחכה – פנה אלינו וביחד נקבל את ההחלטות הנכונות. באותה מידה, היה וזומנת לחקירה ע"י נאמן בפשיטת רגל, צור עמנו קשר וקבל מאתנו ייעוץ לאלתר, בטרם תחקר. התקשר כעת לעו"ד אלי דורון 054-4251054

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.91 ע"י 12 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גביית חוב מלקוח

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה בייצוג וסיוע משפטי לעסקים וחברות לטובת גביית חובות כספיים מלקוחות, פרטיים ועסקיים, בגין מכר או שירותים שקיבלו ואשר מסרבים לשלם עבורו - לחצו כאן לפרטים.

הליך פשיטת רגל בשל משבר הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע לפעול בשם של אדם פרטי ו/או בשם של חברה הנתונים בקושי כלכלי, לפנות לבית המשפט ולקבל הגנה משפטית אשר תעצור את כלל הנושים והעיקולים ותאפשר לבעל העסק להמשיך ולהתקיים במגבלות הקיימות, ללא עיקולים וללא הפרעות.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.