האם אתם משלמים יותר מדי ארנונה?
ארנונה היא מס שהרשות המקומית גובה על נכסים בתחומה. מי שמחויב בארנונה הוא בעל הנכס או מי שמשתמש בו (המחזיק). לרשויות המקומיות כח ואמצעים בדין לגבות חובות ארנונה ממי שאינו משלם את חובו.
 
על מה ניתן לערער?
 • גודל השטח המחויב
 • סיווג השטח
 • מי המחזיק אשר אמור לשלם את הארנונה.
לכל רשות מקומית הגדרת שטח שונה שניתן לחייבו - כך למשל עיריית תל אביב מחייבת את הנכסים בשיטת נטו (לא כל היקף הנכס כולל קירות חיצוניים וללא שטחים פתוחים), על פי צו ארנונה תל אביב לא אמורים לחייב בגין שטחים משותפים בנכסים מסחריים (אלא בנסיבות מאוד מיוחדות); בקרית אונו מחייבים את מלוא השטחים כולל מרפסות.
יש רשויות שאינן גובות בגין שטחים משותפים בבתי מגורים ויש כאלו שגובות בגין מלוא השטח. בחלק מהרשויות המקומיות גובים עבור שטחי בריכות שחיה פתוחות כאילו היו שטחי מגורים. לכן חשוב לבדוק את שטח הנכס המחויב בהתאם לצו הארנונה של אותה רשות - האם הנכס מחויב בשיטת נטו או ברוטו? מה כולל השטח המחויב? האם כולל שטחים משותפים ו/או מרפסות פתוחות? האם ניתן לטעון שחלק מהנכס אינו בשימוש ו/או הרוס ו/או בשיפוצים? האם בשטח הנכס המחויב כלולים גם שטחים שאינם שייכים לכם (למשל של השכנים?).
 
סיווגים שונים
לכל רשות סיווגים שונים בצו הארנונה שלה אליהם מתלווים תעריפים שונים ומגוונים. יש לשים לב האם בנכס מתקיים שימוש רק למגורים, האם מגורים מעורב בשטחי משרד לעבודה מהבית, האם מדובר על בית תוכנה / חברת סטרטאפ / סטודיו לגרפיקה? האם מדובר על סיווג תעשייה, ומה קורה כאשר יום אחד מחליטה הרשות המקומית לשנות סיווג ללא ששונה השימוש ובכך להעלות את תעריפי הארנונה במאות אחוזים?

שינוי סיווג:
 • יש מקרים שהרשות המקומית מחליטה לשנות סיווג למרות שלא חל כל שינוי בשימוש או בזהות המחזיק.
 • יש מקרים שבעל הנכס מחליט לבדוק האם הסיווג לפיו הוא מחויב הינו נכון.
 • ויש מקרים בהם מומחה ארנונה מאיר את עיני בעל הנכס שהסיווג אינו נכון.
שינוי סיווג וגודל רטרואקטיבית:
 • כל רשות מקומית והנוהג שלה, וכל מקרה צריך להיבדק לגופו.
  בכל מקרה אסור לוותר על בדיקה תוך תשומת לב לעלות תועלת.
 • לעיתים ניתן להסתפק במו"מ מול הגורמים ברשותה מקומית
 • ולפעמים אין ברירה ויש לפנות לערכאות משפטיות.
   
אז מה עושים?
מגישים השגה תוך 90 יום מקבלת שומה בד"כ בתחילת שנה. (סיווג, גודל, מחזיק). על מנהל הארנונה להשיב תוך 60 ימים. אם נדחתה ההשגה, יש להגיש תוך 30 יום ערר לוועדת הערר. על החלטות ועדת הערר ניתן להגיש ערעור בבית משפט לעניינים מנהליים. מומלץ מאוד לא לגשת להליכי השגה וערר ללא ליווי משפטי על ידי מומחה בתחום.
 
מקרים מיוחדים בהם ניתן לקבל פטור מתשלום ארנונה לתקופה מסוימת:
 • נכס ריק מכל אדם או רכוש (פעם אחת בחיי נכס באת הבעלות).
 • נכס חדש שטרם אוכלס.
 • נכס הרוס במשך שנים.
 • שיפוץ בנכס (חשיבות לדיווח לרשות המקומית  בזמן).
לעו"ד אורית פפר ניסיון רב בתחום הארנונה הן כגזברית עירייה לשעבר והן כעורכת דין המייצגת נישומים רבים בפני רשויות מקומיות שונות ומשלבת הבנה מעמיקה בצווי הארנונה השונים, יכולת ייצוג בוועדת הערר וידע משפטי וכלכלי.
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

מידע מקצועי

הפחתת חיובי ארנונה

למשרדנו סוללת עורכי דין המומחים בניהול הליכים בתחום הארנונה, חיובי ארנונה, בביטול והפחת - קראו כאן בנושא.

האם אתם משלמים יותר מדי ארנונה?

אל תישארו עם זה לבד, הטעות הגדולה והבסיסית היא שלא מתייעצים עם המומחים בתחום. הקדימו רפואה למכה ופנו למומחים בתחום להתייעצות, כל איחור וכל פספוס מועדים יכול לעלות בהרבה מאוד כסף ובהליכים משפטיים מיותרים.

ארנונת עסקים בתל אביב

צו הארנונה של עיריית תל אביב קובע כי נכסים המשמשים למגורים יחויבו כולל כל השטחים המשותפים ואילו נכסים שאינם משמשים למגורים יחויבו ללא השטחים המשותפים למעט אם בעל/השוכר של הנכס באותה הקומה/בניין מחזיק ביותר מ-80% משטח הקומה.

מדוע לא לגשת למכרז ללא ליווי של עו"ד המתמחה בדיני מכרזים?

רשויות מקומיות, תאגידי מים וגופים ציבוריים וממשלתיים מחויבים על פי דין לפרסם מכרזים טרם חתימה על התקשרות עם ספק או נותן שירות (מעל סכום מסוים). מכרזים אלו כפופים לדין המנהלי ולהוראות המכרז שאין לסטות מהן. משכך , יש להקפיד על מילוי כל התנאים בעת הגשת הצעת המחיר בהתאם להוראות במכרז.

עמידה בדרישות הטכניות של תנאי המכרז - דרישה מהותית לאישור הצעה

לא תמיד מספיק שהצעת המחיר נמוכה ושלמציע יש את כל הכישורים בכדי לזכות במכרז, שכן לדרישות הטכניות של תנאי המכרז קיימת חשיבות רבה, ואי עמידה בהם עלולה בסבירות רבה למדי להביא לפסילת ההצעה - להלן סיקור נרחב בנושא.

בית המשפט העליון אין פטור לבעלים מתשלום ארנונה בדירה מפוצלת ללא היתר

באחרונה בית משפט העליון הבהיר את עמדתו לגבי סוגיה רוחבית הנוגעת לחיוב ארנונה על דירה מפוצלת. רבות נכתב על דירות מפוצלות ובשנים האחרונות מתרבה גם הפסיקה בנוגע לקנסות שהוטלו על בעלי דירות שפיצלו את דירותיהם שלא כדין.

חברות מחפשות דרכים להמנע מתשלום חוב ארנונה

בזמנו, היו כאלה שנהגו להחביא דולרים "מתחת לבלטות" או להטמין שטרות ומטבעות בגרביים נושנות. בימינו אנו ובעידן המודרני מטמונים שכאלה מתגלים בדמות נכס שנרכש בחו"ל לפני שנים וכעת עובר במתנה או ירושה, חשבון בנק שהוחזק בשוויץ, או "סתם" מניות או אגרות חוב שנרכות המיוחדות המנויות בסעיף 119א(א) לפקודת מסשו אי שם בחו"ל, וכעת הגיע המועד הרצוי למימושן.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.