קניין רוחני הוא מונח משפטי כללי המתייחס לזכויות הקשורות ליצירה בטובין ובמשאבים שאינם מוחשיים כגון המצאות, תוכנות מחשב, סמלים או מילים שמזהים מוצר מסחרי, עיצובים גרפיים, ספרות ויצירות אמנות, מוזיקה וסרטים, ציורים וצילומים.
 
מטרתם העיקרית של דיני הקניין הרוחני הינה להגן על התוצרים הרוחניים והאינטלקטואליים הנ"ל ובכך לספק תמריץ וכדאיות להמצאה וליצירה. בשל כך, נחשבת ההגנה על הקניין הרוחני לאחד הכלים החשובים בצמיחתן הכלכלית של מדינות. דיני קניין רוחני משיגים תכלית זו באמצעות הענקת זכויות בלעדיות ליוצרים, ממציאים ומעצבים, כדי להבטיח להם הנאה כלכלית מפרי עמלם הרוחני והאינטלקטואלי תוך כדי איזון בינם לבין האינטרס הלגיטימי של הציבור לעשיית שימוש הוגן ביצירות בנסיבות מסוימות.
 
הקניין הרוחני מחולק לכמה ענפים מרכזיים:
פטנטים, זכויות יוצרים, סימני מסחר, מדגמים ועוד כמה ענפים ממוקדים יותר, כמו זני צמחים, זכויות שידור, הגנה על מעגלים מודפסים, וזכויות המכונות "זכויות שכנות", כמו זכות ביצוע של מבצעים. זכויות יוצרים עוסקים בהגנה שניתנת ליוצר או לבעלים של יצירה מפני שימוש בלתי מורשה ביצירה שהיא קניין רוחני שלו. הגנה זו באה להגן על דרכי ביטוי, ומטרתה לעודד את העשרת עולם הביטויים. ככלל, נהוג לסמן יצירה שרוצים להדגיש שיש למישהו זכויות שמורות עליה באמצעות הסימון © ולידו הביטוי "כל הזכויות שמורות", אך ברוב מדינות העולם (כולל בישראל) הדבר איננו הכרחי, והיצירה תהיה מוגנת גם ללא הסימון, אם היא עומדת בתנאים מהותיים אחרים. למעשה, דיני זכויות יוצרים מגנים על "ביטוי מקורי". כתוצאה מן האמור, מה שאינו נחשב ל"ביטוי", כגון רעיונות ועובדות, אינו מוגן בזכויות יוצרים. כמו כן, הדרישה כי הביטוי יהיה "מקורי" הינה מרכזית בדיני זכויות יוצרים, ומגלמת דרישה שמקור היצירה הוא ביוצר. בהתאם לכך, מי שמעתיק יצירה של אחר, גם אם ההעתקה נעשית ברשות, איננו המקור של היצירה, ולכן ההעתקה איננה מוגנת. כל יצירה שאדם יצר (גם אם לא פורסמה), ללא תלות במדיום שבו פורסמה, מוגנת על ידי החוק, ובתור שכזו אין להעתיקה ללא רשותו של בעל זכויות היוצרים. מעבר לדרישה הנ"ל לפיה על כל יצירה להיות מקורית כדי שתזכה להגנה, נוספה דרישה נוספת והיא דרישת הקיבוע. הכוונה היא לכך שהיצירה צריכה להיות מקובעת בחפץ פיזי. כך למשל, לחן צריך להיות מוקלט על תקליטור או רשום על נייר בתור תווים מוסיקליים.
 
משרדנו, צבר במשך השנים ידע וניסיון רבים בייצוג לקוחות בתחום הקניין הרוחני, בין אם מדובר בצד שטוען כי הפרו את זכויות הקניין הרוחני שלו ובין אם מדובר בצד הנתבע בשל הפרת זכויות הקניין הרוחני של אחרים. באמצעות צוות עורכי דין מיומן, ידע משרדנו לייצג באופן המיטבי כל בעל דין בתחום הקניין הרוחני, בין אם בערכאות המשפטיות השונות ובין אם מול גופים מוסדיים רלבנטיים כגון רשם סימני המסחר.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

מידע מקצועי

מישהו משמיץ אותך? אנו נסייע לך משפטית כנדרש

המציאות בה אנו חיים כרוכה בלא מעט השמצות, הוצאת לשרון הרע, פרסומים שקריים ו"הדלפות" של נתונים שגויים ולא נכונים, כאלה שיש בהם כדי לפגוע באחרים, אם ברמה האישית ואם ברמה העסקית, אם בדרך מפורשת ואם בדרך עקיפה. התחרות במדינתנו גדלה במגוון תחומים ובפועל יש בנמצא כאלה העושים רבות, לפעמים ברמה היום-יומית לטובת הכפשות של חבריהם למקצוע ו/או של גורמים אחרים, לרבות יריבים עסקיים ו/או יריבים במישורים חברתיים אחרים, מה שבסופו של יום מסב לגורמים המושמצים נזק תדמיתי וממוני.

העתקת תמונות ותכנים באינטרנט

משרדנו מתמחה בטיפול משפטי והתגוננות בפני תביעות שעניינן העתקת תמונות ותכנים באינטרנט ו/או הפרת זכויות יוצרים, על ידי צוות עורכי דין מנוסים בתחום.

רישום סימני מסחר והגנה כנגד מפרים

סימן מסחרי הינו אמצעי חשוב ביותר לטובת מיתוג וקידום מוצר, שירות ועוד, ומשכך חשוב וראוי לרשום אותו בצורה נכונה, כסימן הנמצא בבעלות ממציאו. רישום הסימן המסחרי מבטיח את הבעלות של הלקוח בסימן ומאפשר לו לעשות בו שימוש באופן בלעדי ובכלל זה, להשתמש בו לטובת פרסום פועלו, לבדל אותו מאחרים, למכור אותו, להשכיר אותו וכו'.

נתקבלה תביעת לשון הרע בגין פרסום כוזב בעיתונות

בית המשפט לתביעות קטנות קיבל תביעת לשון הרע כנגד "ידיעות אינטרנט" ומערכת התרבות והבידור של אתר YNET. התובע, ישראל שי, הינו בעלים של חברה העוסקת בייעוץ בטחוני, ובעבר כיהן כמפקד היחידה לאבטחת אישים בשב"כ, ופרש מתפקיד זה בשנת 1994.

תפקיד המכס מול הפרות זכויות קניין

על תופעת הפרת זכויות הקניין הרוחני ותפקידו של אגף המכס במלחמה בתופעה זו.

הפחתות מס בתחום הקניין רוחני

בתאריך 24 במאי 2012 נתנה הממשלה הקפריסאית אור ירוק להענקת שורה ארוכה של תמריצי מס אשר נועדו להביא לצמיחתה וחיזוקה של כלכלת האי השוכן בים התיכון. תמריצי המס נוגעים לתחומים נרחבים תוך מתן דגש מיוחד על משטר הקניין הרוחני במדינה, מתוך תכלית עיקרית שמטרתה לשפר ולשכלל את התחרותיות בענף זה ולהביא להרחבת ההשקעה בפיתוח ומחקר.

ביהמ"ש הורה לשותף במיזם אינטרנטי להשיב את התוכנה והדומיין בו עשה שימוש לחברה המשותפת

לאחרונה התפרסם פסק דין מפי כב' השופטת ד'ר דרורה פלפל, שעניינו תביעה למתן צו מניעה קבוע ולקביעת פיצוי כספי בגין הפרת זכויות קניין רוחני ועשיית עושר ולא במשפט הנובעות מהעברת רישום הבעלות בשם המתחם "Blidira.co.il" על שם חברת "מקורות תוכנה בע"מ. כמו כן מעשיית שימוש שלא כדין בדומיין ובתוכנה שפותחה במסגרת מיזם אינטרנטי.

ע"א 9183/09 The Football Association Premier League Limited נגד פלוני

המשיב הוא בעל אתר אינטרנט המציע לגולשים צפייה ישירה במשחקי כדורגל בשידור חי ללא תשלום. בית המשפט המחוזי קבע כי לא הופרו זכויות היוצרים של הליגה שמשדרת את השידור החי. כמו כן קבע בית המשפט המחוזי לעניין "שימוש הוגן" כי מדובר במקרה זה בפעילות שיש בה תרומה חברתית חשובה, וכי למשתמשים קיימת זכות להשתתף בחיי התרבות ולצפות במשחקי ספורט בינלאומיים.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.