החל מסוף שנות ה-80 החלה פולין בצעדי ליברליזציה נרחבים ששיאם בהצטרפותה הרשמית לאיחוד האירופי ב-1/5/2004.
השתלבותה של פולין באיחוד האירופי המשיכה, ובהמשך הצטרפה פולין ל-"אמנת שנגן" במסגרתה נפתחו גבולותיה של פולין לשאר מדינות האיחוד.

לקבלתו של דרכון פולני מספר משמעויות - דרכון פולני מאפשר יכולת תנועה חופשית ב-27 מדינות האיחוד, מאנגליה (עד ליציאתה מהאיחוד) במערב ועד קפריסין במזרח. כמו כן, אזרחים פולניים זכאים ללמוד במוסדות אקדמאים בכל מדינות האיחוד. בפולין הלימודים האקדמיים הם במימון המדינה, אולם יש להדגיש כי על מנת להנות מהנחה של אזרח אירופי בשכר הלימוד במדינות האיחוד עליך להיות קודם תושב קבע באירופה במשך 3 שנים רצופות. בפני המחזיק בדרכון פולני נפתחות אופציות תעסוקתיות רבות ובכללן האפשרות להשקיע בנדל"ן. מי שאינו אזרח פולין לא יכול לרכוש נדל"ן ללא חבירה לשותף מקומי, דרישה שמתייתרת עם קבלת האזרחות הפולנית. כמו כן, אזרחי פולין בעבר שרכושם הולאם או נעזב במלחמת העולם השנייה יכולים לתבוע את הרשויות לפיצוי על אובדן הרכוש. בימים אלה מקודמת בפרלמנט הפולני חקיקה שתקל על קבלת הפיצויים בגין רכוש שהוחרם על ידי הנאצים או על ידי המפלגה הקומוניסטית בתקופות מאוחרות יותר. מדובר ברכוש המוערך בסכום של 20 מיליארד דולר, כאשר אמנם הפיצוי יהיה חלקי בשיעור של 15%, אך עדיין מדובר בסכומים משמעותיים. 

לאור האמור, ישראלים רבים מתעניינים באפשרות להוצאת דרכון פולני - בישראל מצויים כ-1.2 מיליון אזרחים ישראליים הזכאים לדרכון ואזרחות פולנית, כאשר עשרות אלפים כבר מימשו את זכותם.

זכאות לאזרחות פולנית

ככלל זכאי לאזרחות פולנית כל מי שיכול להוכיח כי הוא צאצא לבן משפחה שנולד בפולין או בכל השטחים שהיו חלק מפולין בין שתי מלחמות העולם (אוקראינה, בלרוס וליטא) - הורים, סבים וסבתות ללא הגבלת דורות וגם אם אינם עוד בין החיים. עם זאת, הכלל כפוף לחריגים המצויים בחקיקה הפולנית: חוקי האזרחות הפולנית משנים 1920, 1951 ו-1961 קובעים את הדין בדבר הזכאות לאזרחות פולנית ביחס לתקופות השונות. באופן כללי, יש מקרים בהם על פי הדין הפולני, אזרח עלול לאבד את אזרחותו הפולנית לצמיתות. דוגמא בולטת לכך הינה גברים אשר שירתו בצבא זר (לא פולני) לפני תאריך 19/1/1951 המועד בו שונה החוק הפולני יאבדו את אזרחותם הפולנית. גם נשים שקיבלו אזרחות זרה עד 19/1/51, בהיותן מעל גיל 18, איבדו את אזרחותן הפולנית. באופן כללי, אזרחים שהיגרו מפולין לאחר 19/1/51 יהיו זכאים ביתר קלות לקבלת אזרחות פולנית וכך גם צאצאיהם לדורותיהם.

השלבים הנדרשים:

על המבקש לקבל דרכון פולני לעבור מספר משוכות: בשלב הראשון על מבקש הדרכון לעבור בדיקת זכאות לקבלת אזרחות פולנית - זהו שלב בו מומלץ לחקור אודות ההיסטוריה המשפחתית. כל מידע, גם אם לא נראה בעל חשיבות, עשוי להיות מהותי להוכחת השורשים הפולניים. מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום על מנת שיבדוק את זכאותכם וימליץ לכם על הדרך המתאימה להגשת הבקשה. בשלב הבא על המבקש להגיש מסמכים רלוונטיים המוכיחים האזרחות הפולנית של קרוב המשפחה וכן מסמכים נוספים, כמו גם המסמכים הדרושים עבור כל מבקש עצמו. זמן ההמתנה הממוצע לאשרור האזרחות נע בין תקופה של מספר חודשים עד שנה ואף יותר תלוי במידת המורכבות בכל תיק. בשלב האחרון, לאחר קבלת אישור האזרחות המיוחל, יש להתחיל בהליך לצורך הוצאת דרכון פולני (אירופאי).

למשרדנו דסק פולין בראשותו של השופט בדימוס עו"ד יאן רובינזון המשמש אף כקונסול של כבוד מטעם שגרירות פולין בישראל.
לעו"ד רובינזון קשרים ענפים במגזר העסקי בפולין וניסיון רב שנים בכל הנוגע לאזרחות פולנית ולהליכים לקבלתו של דרכון פולני.

>> זקוקים לשירותיו של עו"ד פולני בנושאים אחרים? לחצו כאן.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

מידע מקצועי

שיטת המס בפולין ואמנת כפל מס עם ישראל

אמנות מס הן הסכמים בינלאומיים בין שתי מדינות או יותר בהם נקבעים כללי מיסוי שמטרתם מניעת כפל מס. כללים אלו רלוונטיים, דרך כלל, לגבי הכנסות להן זיקה ליותר ממדינה אחת, כך שנוצרת סכנה לכפל מס.

מיסוי חברות בפולין

סיקור מקצועי במיוחד בנושא מיסוי החברות הנהוג במדינת פולין - שיעור מס החברות, ריבית, תמלוגים, תשלומים, מיסוי עקיף וכל מה שצריך לדעת בנושא כאן לפניכם.

פולין כיעד לעסקים לישראלים

פולין הצטרפה בשנת 2004 לאיחוד האירופי והחלה בצמיחה כלכלית ותרבותית. אין ספק כי קצב התפתחות והתרחבות כלכלת המדינה מעורר כבוד - פולין נהנית זה שנים מאחוזי צמיחה גבוהים ומיקומה הגאוגרפי וההסכמים הקיימים עם מדינות מהאיחוד האירופי מייצרים פוטנציאל גדול לשיווק מוצרים ופיתוח עולמה העסקי.

פולין כיעד השקעות אטרקטיבי במזרח אירופה

פולין חברה באיחוד האירופאי משנת 2004 וכלכלתה נחשבת ליציבה יחסית למדינות אחרות שנפגעו מההאטה הכלכלית הגלובלית. למרות היותה בעלת תמ''ג (תוצר מקומי גולמי) נמוך משמעותית מהממוצע האירופאי, היא היחידה מבין מדינות האיחוד שעברה את המשבר הכלכלי עם צמיחת תמ''ג חיובית. משנת 2006 צמחה כלכלת פולין בשיעורים של בין 4% ל-4.7% לשנה, זאת יחד עם תחזיות אופטימיות לפיהן כי עד שנת 2015 המשק הפולני יצמח בשיעור שנתי של 3.8%. תחזיות אלה נטועות בקרקע ומתבססות על מיקומה האטרקטיבי של פולין, בין גרמניה לרוסיה, על שלטונה היציב, המערכת הפיננסית החזקה שלה וכן על הביקוש המקומי

שיטת המס בפולין - על קצה המזלג...

ברשימה זו נבקש לסקור בקצרה מספר נתונים מיסויים, שיש בהם כדי לבסס את מדינת פולין כיעד אטרקטיבי ומושכל לביצוען של פעילויות עסקיות והשקעות מגוונות בהיבט המיסוי.

אמנה למניעת כפל מס בין ישראל לפולין

נוסח ההסכם הרשמי המלא בין ממשלת מדינת ישראל ובין ממשלת הרפובליקה של פולין בדבר מניעת מסי כפל ומניעת התחמקות ממס לגבי מסים על הכנסה.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.