מאת:


השוק הפולני מהווה זה מספר שנים לא מבוטל מוקד משיכה אטרקטיבי עבור אנשי עסקים ומשקיעים ישראלים. הסיבות העומדות בבסיס מגמה זו שונות ומגוונות, וקשורות, בין השאר, לגודלו של השוק המקומי (כ-40 מיליון תושבים), להצטרפותה של המדינה לאיחוד האירופי, לקרבתה למדינת גרמניה ולהסכמי סחר חופשי עליהם חתומה המדינה.

 

לצד כל אלו, מהווה שיטת המס הנוחה במדינה מוקד משיכה בפני עצמה. ברשימה זו נבקש לסקור בקצרה מספר נתונים מיסויים, שיש בהם כדי לבסס את מדינת פולין כיעד אטרקטיבי ומושכל לביצוען של פעילויות עסקיות והשקעות מגוונות בהיבט המיסוי. 

 

ההיבטים המרכזיים במיסוי הפולני

מס חברות בשיעור מופחת: חברה תושבת פולין חייבת במס חברות בשיעור 19% (משיעורי המס חברות הנמוכים באיחוד האירופאי) בגין כל הכנסה ללא קשר למקום הפקתה, בעוד חברה זרה, חברה שאין לה מקום ישיבה או מועצת מנהלים (דירקטוריון) בתוך גבולותיה הטריטוריאליים של פולין, ממוסה רק בגין הכנסות שנצמחו ממקורות בפולין. כמו כן, רווחי הון מומסים ככל הכנסה אחרת בידי החברה. 
 

דיבידנדים: דיבידנד המשולם ע"י חברה פולנית כפוף לניכוי מס במקור בשיעור 19%, אלא אם קיימת אמנה למניעת כפל מס הקובעת שיעור מס שונה. כמו כן, דיבידנד, המועבר מחברה פולנית אחת לחברה פולנית אחרת או לחברה תושבת אחת ממדינות האיחוד האירופאי, פטור מניכוי מס במקור בכפוף לדירקטיבת חברת אם–בת של האחוד האירופאי.  
 

ריבית ותמלוגים: כפופים לניכוי מס במקור בשיעור 20%, אלא אם קיימת אמנה למניעת כפל מס הקובעת שיעור מס מופחת. ריבית ותמלוגים המשולמים לחברה תושבת אחת ממדינות האיחוד האירופאי, כפופים לניכוי מס במקור בשיעור מופחת בכפוף לדירקטיבת ריביות ותמלוגים של האיחוד האירופאי.  
 

מיסוי יחידים: יחיד תושב פולין חייב במס בפולין בגין כל הכנסה ללא קשר למקום צמיחתה, בעוד תושב זר חייב במס רק בגין הכנסה שהפיק על אדמת פולין בלבד. יחיד תושב פולין הנו מי שמרכז חייו נמצא בפולין, או מי שישב בפולין מעל ל-183 ימים בשנת המס. תושב פולין כפוף לשיעורי מס פרוגרסיביים הנעים בין 19% ל-32% הכל בהתאם לגובה הכנסתו. יחד עם זאת, ליחידים ניתנת אפשרות לבחור שיעור מס קבוע של 19% בגין הכנסותיהם מפעילות עסקית וזאת מבלי שתינתן להם האפשרות לניכוי הוצאות.
 

אמנה למניעת כפל מס

ישראל ופולין חתומות על אמנה למניעת כפל מס - כפועל יוצא, חברה המשלמת דיבידנד לחברה תושבת המדינה האחרת חייבת בניכוי מס במקור בשיעור 5% ככל ומקבל הדיבידנד מחזיק במישרין לפחות ב-15% מהון החברה משלמת הדיבידנדים; 10% בכל המקרים האחרים. לגבי ריבית, קובעת האמנה, כי חובה לניכוי מס במקור בשיעור של 5% ואילו לגבי תמלוגים קובעת האמנה כי שיעור הניכוי מס במקור יעמד על 5% מסכום הברוטו של תמלוגים המשתלמים עבור השימוש או עבור הזכות לשימוש בציוד תעשייתי, מסחרי או מדעי; 10% מהסכום ברוטו של התמלוגים בכל המקרים האחרים.

 

לאור כל האמור לעיל, יעשה היזם הישראלי נכון אם בטרם יבחר להשקיע בפולין יתייעץ עם המבינים בתחום, הן לגבי השלכות המס והן לגבי הדרך בה כדי לבצע את ההשקעה (באמצעות חברה או באופן אישי).

 

** פורסם במקור באתר "מחלקה ראשונה" - News1.co.il

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.8 ע"י 5 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שיטת המס בפולין ואמנת כפל מס עם ישראל

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; לירן יזהר, משפטן

אמנות מס הן הסכמים בינלאומיים בין שתי מדינות או יותר בהם נקבעים כללי מיסוי שמטרתם מניעת כפל מס. כללים אלו רלוונטיים, דרך כלל, לגבי הכנסות להן זיקה ליותר ממדינה אחת, כך שנוצרת סכנה לכפל מס.

מיסוי חברות בפולין

מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון ) - עדי נויוביץ', משפטנית

סיקור מקצועי במיוחד בנושא מיסוי החברות הנהוג במדינת פולין - שיעור מס החברות, ריבית, תמלוגים, תשלומים, מיסוי עקיף וכל מה שצריך לדעת בנושא כאן לפניכם.

פולין כיעד לעסקים לישראלים

מאת: משפטנית נוי קרן

פולין הצטרפה בשנת 2004 לאיחוד האירופי והחלה בצמיחה כלכלית ותרבותית. אין ספק כי קצב התפתחות והתרחבות כלכלת המדינה מעורר כבוד - פולין נהנית זה שנים מאחוזי צמיחה גבוהים ומיקומה הגאוגרפי וההסכמים הקיימים עם מדינות מהאיחוד האירופי מייצרים פוטנציאל גדול לשיווק מוצרים ופיתוח עולמה העסקי.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.