מאת:


הדין בפולין קובע כי חברה שמקום רישומה הוא בפולין או שהועד המנהל שלה (הדירקטוריון) יושב בפולין, תחשב כתושבת פולין לצורכי מס. חברה תושבת פולין חייבת במס בפולין על כל הכנסה שהפיקה ו/או שנצמחה לה, וזאת ללא קשר למקום הפקתה או צמיחתה של ההכנסה, בעוד שחברה שאינה תושבת פולין עשויה להתחייב במס בפולין אך ורק בגין הכנסה שהפיקה ו/או שנצמחה לה בפולין.

 

על רווחי חברה מוטל בפולין מס חברות בשיעור אחיד של 19%. רווחי הון שמפיקה חברה ממוסים בפולין ככל הכנסה אחרת וכפופים אף הם למס חברות בשיעור של 19%. דיבידנד המשולם ע"י חברה תושבת פולין לחברה זרה כפוף לניכוי מס במקור בשיעור של 19%, אלא אם אמנת המס הרלוונטית מציינת שיעור מס נמוך. יחד עם זאת, דיבידנד המשתלם ע"י חברת בת תושבת פולין לחברת אם תושבת האיחוד האירופאי, המחזיקה בלפחות 10% מהון המניות של חברת הבת לתקופה מתמשכת של לפחות שנתיים, המסתיימת במועד תשלום הדיבידנד, יהיה פטור ממס, הכל בהתאם ל-EC parent-subsidiary directive.

 

ריבית ותמלוגים בפולין

ריבית, תמלוגים ותשלומים עבור שירותים בלתי מוחשיים המשולמים ע"י חברה תושבת פולין למי שאינו תושב פולין (יחיד או חברה) כפופים לניכוי מס במקור בפולין בשיעור של 20% אלא אם אמנת מס החברות הרלוונטית מציינת שיעור מס נמוך יותר. על מנת ליהנות משיעור ניכוי מס במקור נמוך יותר בהתאם לאמנה על מקבל ההכנסה להציג תעודת תושבות שהוצאה על ידי רשויות המס של מדינת האמנה. כמו כן, פולין חתומה על הדרקטיבה האירופאית לעניין ריבית ותמלוגים, ולפיכך מריבית ותמלוגים המשולמים על ידי חברה תושבת פולין לחברת אם זרה תושבת אחת ממדינות האיחוד האירופאי, ינוכה מס במקור בשיעור של 5% בלבד עד 1/7/13 כשלאחר מכן יהיו התשלומים האמורים פטורים מניכוי מס במקור בפולין וזאת בכפוף לכך כי חברת האם הזרה מחזיקה לפחות ב–25% ממניות החברה הפולנית לתקופה מתמשכת של לפחות שנתיים במועד תשלום הריבית או התמלוגים.

 

מיסוי עקיף

שיעור המע"מ על רוב העסקאות למכירת טובין ו/או מתן שירותים בפולין עומד על 22%. יצויין כי החל מתאריך ה-1.1.1992 נכנסה לתוקף אמנה למניעת כפל מס בין ישראל לפולין.

 

>> זקוקים לייעוץ אישי של עו"ד פולני בנושא? לחצו כאן.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שיטת המס בפולין ואמנת כפל מס עם ישראל

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; לירן יזהר, משפטן

אמנות מס הן הסכמים בינלאומיים בין שתי מדינות או יותר בהם נקבעים כללי מיסוי שמטרתם מניעת כפל מס. כללים אלו רלוונטיים, דרך כלל, לגבי הכנסות להן זיקה ליותר ממדינה אחת, כך שנוצרת סכנה לכפל מס.

פולין כיעד לעסקים לישראלים

מאת: משפטנית נוי קרן

פולין הצטרפה בשנת 2004 לאיחוד האירופי והחלה בצמיחה כלכלית ותרבותית. אין ספק כי קצב התפתחות והתרחבות כלכלת המדינה מעורר כבוד - פולין נהנית זה שנים מאחוזי צמיחה גבוהים ומיקומה הגאוגרפי וההסכמים הקיימים עם מדינות מהאיחוד האירופי מייצרים פוטנציאל גדול לשיווק מוצרים ופיתוח עולמה העסקי.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.