מאת: ;

ענף המסעדנות במלחמת חרבות ברזל - זכאות לפיצויים

כידוע לכולנו, החל מה-7.10.23 מדינת ישראל נמצאת במלחמה, לאור זאת הוכרז מצב מיוחד בעורף ב-7.10.23 שהורחב לכל שטח מדינת ישראל החל מה-12.10.2023. ממשלת ישראל הורתה על פינוי ישובים בצפון ובנגב המערבי ואסרה על כניסת אזרחים אליהם.
מטבע הדברים, האירועים פוגעים בכלל המשק, ובכלל זה פוגעים גם בענף המסעדנות.
מסעדות באזורים המפונים סגורות לחלוטין בהוראת המדינה, וחלקן אף ספגו פגיעות ישירות או נזקים כתוצאה מפעילות צה"ל.
מסעדות באזורים אחרים אינן מתפקדות גם הן באופן תקין, בין אם בשל העסקת עובדים המתגוררים ביישובים המפונים או עובדים שגויסו לשירות מילואים בצווי חירום, ובין בשל ירידה כללית בהיקף הפעילות עקב כך שאנשים נמנעים מהוצאות שאינן חיוניות בשל חששות כלכליים, בשל חששות ביטחוניים או בשל סיבות אחרות הנובעות מהמלחמה.
בדומה לעסקים אחרים, גם מסעדות שנפגעו ממצב המלחמה עשויות להיות זכאיות לפיצויים בגין נזקיהן, ונביא להלן סקירה קצרה לגבי האפשרויות העומדות בפניהן.
 

נזקים ישירים

מסעדות שספגו נזקים למבנים או למלאים בשל פגיעה ישירה של תחמושת (רקטה, פצצת מרגמה וכיו"ב) זכאיות לפיצוי בגין בגובה סכום הוצאות שיקום הנזק במלואן, או ההפרש בין שווי הנכס טרם ולאחר גרימת הנזק (הנמוך מביניהן), בצירוף הוצאות להקטנת הנזק שהוציא בעל הנכס בזמן אמת.
מסעדות שספגו נזקים כאלו נדרשות להודיע לרשות המסים על התרחשותו, ולאחר מכן לאמוד את הנזק באמצעות שמאי.
 

נזקים עקיפים

מלבד פיצוי בגין נזק ישיר, למסעדות ב"אזורי ספר" (ע"פ רשימה סגורה שבאתר רשות המסים) עשויה להתקיים גם זכאות לפיצוי עבור נזקים עקיפים שנגרמים בגין הפסד או מניעת רווח שלא ניתן היה למנוע באופן סביר, ובהם תשלום שכר עבודה ששולם לעובדים שפונו מבתיהם ובשל כך לא יוכלו להגיע לעבודתם, או נזק בגין חומרי גלם שהתקלקלו. בנוסף, נזק שניתן יהיה להציגו בשל הפסקת פעילות העולה על תקופה של 24 שעות, למשל במקרים של יישובים שפונו או צווים שונים של רשויות המדינה להגבלת פעילות עסקית.
 

מקדמות ע"ח פיצויים

רשות המסים מאפשרת לבעלי עסקים ביישובים שפונו (על פי רשימה מוגדרת) ושנגרם להם נזק להגיש בקשה למקדמה עד גובה 500,000 ₪ ע"ח תשלום הפיצוי בעתיד. המקדמות מחושבות במסלול שכר (ע"ב השכר שדווח בשנת 2022) או במסלול מחזורים (ע"ב מחזורי פעילות שדווחו למע"מ בשנת 2022).
בקשה לקבלת מקדמות ע"ח הפיצויים משמעה נקיטת ה"מסלול האדום", ויש להגישה עד ה-30.11.
 

מענקים למסעדות ביישובים ב"אזור מיוחד"

המחוקק החליט להעניק פיצויים גם לעסקים שפועלים ביישובים המצויים ב"אזור מיוחד" בהתאם להנחיות פיקוד העורף לגבי היקף הפעילות המותר באזורים אלו. בתקנות מוגדרים אילו יישובים מוגדרים כ"אזור מיוחד".
מענקים אלו מחושבים במסלול שכר – כפיצוי עבור שכר עובדים שנדרשו להישאר עם ילדיהם בבית בהיעדר מסגרות חינוך בשל המצב, או בשל נסיבות שקבועות בתקנות.
מענקים אלו אפשריים גם במסלול מחזורים המחושבים כפונקציה של ההפרש בין מחזור הפעילות בחודש אוקטובר 2023 ובין מחזור הפעילות באוקטובר 2022.
תביעות למענקים מסוג זה ניתן להגיש במערכת המקוונת בתקופה ה-19.11 ועד ה-19.3.24.
 

מענק סיוע למסעדות מחוץ ל"יישובי ספר"

מלבד זאת, למסעדות שאינן ב"יישוב ספר" קיימת אפשרות לקבלת מענק סיוע המשכיות עסקית הוצאות קבועות (כמו הקורונה)) – כרגע לאוקטובר-נובמבר בלבד. מענק זה מחושב בהתאם למחזור השנתי של העסק, הוצאותיו השוטפות והפגיעה שנגרמה לו, וכן כפונקציה של השכר המשולם לעובדים. תנאי הסף לקבלת מענק זה הינו ירידת מחזורים ביחס לשנה הקודמת בשיעור 12.5% עבור מסעדות המדווחות למע"מ בדיווח דו-חודשי או 25% עבור מסעדות המדווחות בדיווח חד-חודשי, וכן ישנם תנאים נוספים.
סכום הפיצוי מחושב על פי נוסחה קבועה אך ניתן להגדילה באמצעות הצגתן של הוצאות שאינן מופיעות בדוחות שמוגשים למע"מ.
מערכת מקוונת להגשת תביעות נפתחה באתר רשות המסים, ויש להגיש תביעה בתוך 90 ימים מה-16.11,  החלטה בתביעה תינתן בתוך 8 חודשים ועליה ניתן להגיש השגה תוך 60 ימים. לאחר החלטה בהשגה ניתן להגיש ערר ועל החלטה בערר ניתן אף להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי.
 
חשוב לציין שגם מסעדות כפופות להוראות החוק, ויש להגיש הודעה על נזק ותביעה לפיצויים בהתאם להוראות הדין.
את התובענות יש להגיש בליווי תחשיבים המלמדים על הנזק שנגרם לעסק, בין היתר על בסיס דוחות שמאי, דוחות מס, בסיס ביצועיו בעבר ותחזיות להמשך וכיו"ב.
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

חובת הקיבוצים לתבוע רק במסלול האדום - עדכונים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד

רק תביעה במסגרת המסלול האדום תאפשר לקיבוץ לתבוע את הנזקים שנגרמו לו ואין ולא יכולה להיות נוסחה המפצה מדויק יותר את הקיבוץ. רק במסגרת תביעה אדומה ניתן יהיה להתקרב לפיצוי מלא, כאשר ברור וגלוי כי הנטל לתשלום הפיצוי חייב לחול על כלל אזרחי המדינה, על כל קופת המדינה, יהא הפיצוי אשר יהא.

השגה במסלול ירוק וערר במסלול האדום: מהן ההבדלים ומה צריך לדעת?

מאת: אלי דורון, עו"ד

התבקשתם להחזיר כספים שניתנו לכם בעקבות תביעת מס רכוש במסלול הירוק? או שאולי לא קיבלתם את הסכום המלא בתביעה במסלול האדום? יש מה לעשות! - כך תפעלו>

הימשכות המלחמה דורשת תביעה משפטית במסלול האדום

מאת: אלי דורון, עו"ד

ככל שהמלחמה מתארכת, מתחדדת המסקנה – לעוסקים ביישובי הספר בקו העימות מומלץ להגיש תביעה ב"מסלול האדום"

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.