מאת:

העברת כספים מחשבון בנק בחו"ל בזמן מלחמת חרבות ברזל

המצב המלחמתי בו אנו נתונים מכניס ויכניס משפחות ועסקים רבים ללחץ כלכלי כזה או אחר, ברמות משתנות.
יתרה מזאת, המצב הבטחוני מכניס רבים למצב של אי וודאות ואי ידיעה באשר ליכולת לייצר הכנסות במעלה הדרך, מה שמחייב את אותם גורמים להיערך לטובת הבטחת יכולת עמידה עתידית בהוצאות השוטפות ו/או האחרות הצפויות בחודשים הקרובים.
לשם כך, ישראלים רבים פועלים בימים אלה ממש לטובת ניתוב כספים לחשבון הבנק שלהם בישראל, אם מפוליסות ביטוח בישראל, אם מקופת גמל ואם מחשבונות בנק בחול שם חסכו הם כספים לטובת ימים קשים, דוגמת אלה בהם אנו נתונים.
בכל הקשור להעברת כספים מחול לישראל יש לקחת בחשבון כי בטרם תעביר כסף לחשבון בישראל, טוב תעשה באם תוודא תחילה כי הכספים המצויים בחשבון הבנק הזר הם "לבנים" וכי יש בידיך את כל האישורים המעידים על כך והיה ויש בנמצא בעיה ו/או היה ואין בידך אסמכתאות ו/או היה והכספים "שחורים" אזי נכון לטפל בעניין מבעוד מועד, עוד בטרם תעביר את הכספים לישראל, לטובת הבטחת קליטת הכספים בישראל בחוקיות ובשקיפות וללא מעצורים מצד הרשויות ו/או הבנקים.
 


במאמר מוסגר יאמר כי גם אם אין כוונה להעביר כספים שחורים לישראל, נכון וחובה לפעול מול רשויות המס לטובת הכשרת הכספים ולטובת הסרת המחדלים ו/או  לשם צמצום או מניעת נזק וחשיפה פלילית ו/או אזרחית.
בהקשר זה נוסיף כי המערכת הבנקאית פועלת כ"שומר סף" של המדינה והמשמעות היא כי קצין הציות של המערכת הבנקאית חייב לבדוק את הכשרות של הכספים אותם מבקש אתה להכניס לישראל וזאת משום שקבלת כספים לחשבון בישראל המועברים ממקור ו/או מחשבון בנק  "שחור" עלול להתפרש כפעולה של הלבנת הון ו/או כסיוע בהלבנת הון, מה שהבנקים ימנעו מלבצע.
משכך, בכל מקרה בו יש בנמצא כספים "שחורים", הנמצאים בחול, אותם מבקש אתה (או לא רוצה) להעביר לישראל, אזי טוב תעשה באם תפעל במיידי לטובת הכשרת הכספים האמורים, טרם המצאת הוראה לבנק בחול להעברתם לישראל.

משכך, בטרם יעבור הכסף, יש בנמצא חובה לפעול במיידי מול רשויות המס בישראל לטובת הסרת המחדלים ותשלום מלא המס, בשקיפות מלאה.

בנוסף, יש לקחת בחשבון כי נכון להיום אין בנמצא בתוקף נוהל של "גילוי מרצון" ומשכך, לכאורה, רשות המס לא מחויבת להימנע מנקיטת הליכים פליליים כנגד בעל החשבון וזאת גם אם האזרח הסיר את מחדליו האזרחיים  מיוזמתו.
המשמעות היא כי שעה בה יש בנמצא כספים שחורים אותם יש לחשוף בפני הרשויות, אזי נכון יהיה לפעול בזהירות יתרה אל מול הנהלת רשות המס וזאת מתוך מגמה להביאה לכלל הבנה לפיה על המדינה "להסתפק" בהסרת המחדלים האזרחיים ובתשלום המס ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי מול האזרח.
מבלי לפגוע באמור, יובהר כי בכל מקרה בו ישראלי מדווח על חשבון בנק "שחור" ומשלם את המס בגינו בטרם המדינה חשפה אותו, אזי מצבו טוב מהותית בהשוואה למצב בו רשות המס הגיע לבעל החשבון בזכות מאמציה החקירתיים.
כאן המקום להוסיף כי נכון להיום לרשויות המס בישראל יש שורה ארוכה של הסכמי לחילופי מידע עם עשרות מדינות בעולם , לרבות שוויץ, גרמניה, ארה"ב ועוד, כך שהמידע בדבר ישראלים המחזיקים חשבונות בנק בחול מגיע לרשות המס בישראל ביוזמת אותן מדינות.

יוצא כי נכון וראוי לפעול לשם חשיפת החשבונות וזאת בלי כל קשר לעצם ההחלטה להזרים את הכסף "השחור" לישראל וקל וחומר - היה ואכן מתכוונים להעביר את הכסף לישראל.
יוצא כי בנסיבות בהן מבקשים להעביר כסף "שחור" מבנק בחול לבנק בישראל, אזי יש בתחילה לפעול לטובת גיבוש הסכם שומה עם רשויות המס במסגרתו יוסכם על המס לתשלום.

הסכם השומה יוצג בפני הבנק הישראלי לטובת קליטת הכסף בישראל. במסגרת ההסכם השומה יש בנמצא אפשרות לכלול את מס' חשבון הבנק בחול, כך שלא תהא מחלוקת באשר למקור הכספים המועברים לישראל.

מהלך שכזה מחויב במציאות.   
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הקמת עסק תאום בחו"ל בעקבות המלחמה

מאת: אלי דורון, עו"ד

החלטתם אסטרטגית להקים עסק בחול? עסק אשר ידע לייצר את ההכנסות אותם אתם מבקשים לייצר בימים בהם מדינת ישראל מושבתת כתוצאה ממלחמה ו/או בכלל להקים עסק בחול אשר ידע לעשות את מה שהם יודעים לעשות בישראל, כך תעשו זאת נכון.

רילוקיישן לקפריסין בגיל פרישה

מאת: אלי דורון, עו"ד

קפריסין הינה אחד היעדים האטרקטיביים לביצוע רילוקיישן בגיל פרישה. יחד עם זאת, כדאי לדעת כי ביצוע רילוקיישן בגיל פרישה הינו מורכב יותר, בעיקר בשל העובדה כי לרוב האנשים בגילאים אלו משולמת פנסיה, ריביות או דיבידנדים שמקורם בישראל וכן רבים מחזיקים בנכסים שונים, בהם נכסי מקרקעין.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.