תביעות עקב הפצת לשון הרע באינטרנט

עידן רשת האינטרנט והרשתות החברתיות מאפשר לכולנו להתבטא ולהגיע לקהל גדול יותר מאי פעם ללא מתווכים, ובדומה לכל כלי שימושי ניתן בימנו לנצל זאת במקרים רבים גם לרעה.
הפצת לשון הרע ומידע שיקרי לקהל רחב, אפשרות אשר בעבר הלא רחוק הייתה מוגבלת אך ורק למי שיש בידיו הנגישות לכלי תקשורת ממוסדים, הפכה להיות קלה ומיידית. אם בעבר מי שנפגעו לרוב מהפצת מידע שיקרי היו בעיקר אנשים ידועים, כיום עשויים למצוא עצמם אנשים מהשורה מתמודדים מול מידע שקרי ומכפיש שזוכה לתפוצה רחבה. בשל נסיבות אלו, מכירים היום בתי המשפט בנפקות חוק לשון הרע על פרסומים ברשת, על אף שבמקור, הכיר החוק באמצעי תקשורת מסורתיים בלבד.
 
ההתמודדות המשפטית
על מנת להתמודד עם פרסום מכפיש ושקרי ברשת, עומדות לרשות הנפגע שתי דרכים:
1. האחת, לתבוע את הפוגע בתביעה אזרחית.
2. והשנייה, לפנות לדין הפלילי באמצעות הגשת קובלנה.
לכל אחת מהדרכים יתרונות וחסרונות מובנים - הגשת תביעה אזרחית היא פשוטה יחסית בשל רף ההוכחה הנדרש וניתן לעתור באמצעותה לכלל הנזקים שנגרמו בשל הפצת המידע המכפיש ואף לדרוש פיצוי ללא הוכחת נזק. הגשת קובלנה פלילית חמורה יותר, משום שהרשעה משמעותה רישום פלילי לצד הפוגע. בנוסף, על פי חוק לשון הרע, ניתן לדרוש פיצוי כספי ללא הוכחת נזק גם ממי שהורשע בהליך הפלילי. מאידך, רף ההוכחה בדין הפלילי הוא גבוה בהרבה מרף ההוכחה הנדרש בהליך אזרחי ולא ניתן לעתור באמצעותו לכלל הנזקים הנוספים שנגרמו לנפגע, אם סכומם עולה על רף הפיצוי הקבוע בחוק.
 
כיצד נוכל לסייע בנושא?
במשרדנו, המורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס, מחלקה אזרחית גדולה אשר לה ניסיון ספציפי בתחום - מחלקה זו תדע להגיש לבקשתכם תביעה אזרחית כנגד מי שפגע בכם ברשת. למשרדנו אף עורכי דין המתמחים בדין הפלילי, לרבות יוצאי רשויות האכיפה, אשר יגישו קובלנה פלילית כנגד הצד הפוגע, אם הדבר יידרש.
 
צור עמנו קשר ותן לנו הזכות להגן עליך!

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

מידע מקצועי

אדם המשדל אדם אחר לבצע עוולת לשון הרע חייב לפצות את הנפגע

בית המשפט העליון הכריע, כי ניתן לחייב אדם המשכנע אנשים אחרים לבצע פרסום לשון הרע לפצות את הנפגע, גם אם המשדל עצמו לא ביצע כל פרסום ברבים. בפסק דינו חייב בית המשפט העליון את הזמר והמשפיען יואב אליאסי הידוע בשם הבמה- "הצל" לפצות בעלת עסק בתחום המזון על כך שהוא קרא לאנשים אחרים להיכנס לדף הפייסבוק של העסק ולהשאיר שם ביקורת שלילית על העסק.

לשון הרע - עדכוני פסיקה

שני פסקי דין חדשים אשר יצאו בשבועות אחרונים ממחישים את נטל ההוכחה המוטל על המפרסם להוכחת אמיתות הפרסום. הוכחת אמיתות הפרסום הינה הגנה מפני טענות בדבר הוצאת לשון הרע, כך שכל מי שנטען כלפיו כי פרסם דבר מה המהווה הוצאת לשון הרע, חייב לטעון להגנתו – "אמת דיברתי".

תביעת הוצאת לשון הרע

תביעת הוצאת לשון הרע כנגד מי שהכפיש או פגע בשמך הטוב - אנו נדע לבנות עבורך תביעה, נתמכת בטיעון כלכלי, אשר תרתיע את המפיץ ותגרום לו לחדול ממעשיו והשמצותיו.

תביעת לשון הרע באינטרנט

במשרדנו, המורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס, מחלקה אזרחית גדולה אשר לה ניסיון ספציפי בתחום - מחלקה זו תדע להגיש לבקשתכם תביעה אזרחית כנגד מי שפגע בכם ברשת. למשרדנו אף עורכי דין המתמחים בדין הפלילי, לרבות יוצאי רשויות האכיפה, אשר יגישו קובלנה פלילית כנגד הצד הפוגע, אם הדבר יידרש.

"איום סתם" - אינו בגדר הוצאת לשון הרע

אימתי ייחשבו קללה וגידוף כ "לשון הרע"? באילו נסיבות תחשבנה מילות גידוף כאיומים, ובאילו נסיבות איום יכנס בגדרי "לשון הרע" בניגוד ל "איום סתם"?

תאגיד זכאי לפיצוי ללא הוכחת נזק בגין לשון הרע

תאגיד זכאי לקבלת פיצויים ללא הוכחת נזק שנגרם לו בגין עוולת לשון הרע כנגדו, מכוח סעיף 7א לחוק איסור לשון הרע - סיקור מקצועי מיוחד אודות פסק דין רע"פ 2015/15.

תביעת לשון הרע בגין גידופים באירוע ספורט

בית משפט השלום, בת"א 26685-01-14, קיבל תביעת לשון הרע הנוגעת לאירועים שהתרחשו במסגרת אירוע ספורט. הנתבע הינו שחקן טניס מצטיין, המשחק בנבחרת ישראל לטניס נכים ומאמן במקצועו. באירוע האמור שיחק הנתבע כנגד שחקן יריב, אשר תודרך על ידי התובע - מדריך טניס שולחן.

בית המשפט קבע כי אב יפצה את בנו בסך 150,000 ₪ בגין פרסומים המהווים לשון הרע

סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע תשכ"ח-1965 (להלן: "החוק") קובע כי לשון הרע: "היא דבר שפרסומו עלול – (1) להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז, או ללעג מצדם, (2) לבזות אדם בשל מעשים, התנהגותו או תכונות המיוחסים לו, (3) לפגוע באדם במשרתו ... בעסקו, במשלח ידו או במקצועו".

בית משפט השלום בחיפה קיבל את תביעתו של עובד נמל חיפה כנגד חברו לעבודה בגין הוצאת לשון הרע ונזק גופני ופסק עבורו פיצוי כספי כולל בסך של 27,000 ₪!!!

לאחרונה ניתן פסק דינו של בית משפט השלום בחיפה בת.א. 08-06-9705 במסגרתו התקבלו טענותיה של ב"כ התובע – עו"ד מעין פלד ממשרד עוה"ד דורון, טיקוצקי, צדרבוים, עמיר, מזרחי ושות', ונפסק לתובע פיצוי כספי בסך כולל של 20,000 ₪ בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 7,000 ₪, תוך דחיית התביעה שכנגד מטעם הנתבע.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.