מאת:


לאחרונה היינו עדים להודעה דרמטית של ממשלת שוויץ כי תפתח בחקירה נגד  בנק HSBC . יתכן ובעלי חשבונות בסניף השוויצרי של הבנק הבריטי HSBC חשים עכשיו היטב את הפתגם המוכר  כי לא לעולם חוסן. זאת לאחר שהתבשרנו באמצעי התקשורת השונים על החלטת התובע הכללי השוויצרי לפתוח בחקירה כנגד הבנק בחשד להלבנת הון סיוע ללקוחות לחמוק מתשלום מסים , שכללה חיפוש מסמכים במשרדיו. החקירה הזו היא שלב בעליית מדרגה כעת מצידה של שוויץ  להיאבק בתכנוני מס לא חוקיים ולפגוע בדימוי של שוויץ כמדינה בעל חסינות בנקאית גבוהה ביותר

כפי שראינו בשבוע שעבר, כאשר עובד לשעבר בבנק חשף בתקשורת הצרפתית מסמכים של הבנק משנת 2007, הישראלים, לפחות נכון לאז, כיכבו בו במקום ה-6 מבין כ-200 מדינות בעולם מבחינת היקף החשבונות. מעל 6200 ישראלים החזיקו כ-10,000 חשבונות, ובהם הון כולל של כ-10 מיליארד דולר. לא פחות.

עבור אלפי הישראלים הללו, וכנראה עוד רבים אחרים שמחזיקים כיום בחשבונות בנק בשווייץ, גן העדן הפיננסי כבר לא נעול יותר בפני פולשים מן החוץ, וההגנות והחסיונות מוסרים בזה אחר זה: הכל החל בנוהל הגילוי מרצון, שעליו הכריזה רשות המסים בישראל לפני מספר חודשים וצובר תאוצה, במסגרתו, ניתנת חסינות פלילית לתקופה מוגבלת למי שיצהיר על ההון הלא מדווח מרצונו בטרם נפתחה בעניינו חקירה. לאחר מכן, כחלק משינוי הגישה ברשות המסים, שהובילה אותה ליישם היבטים במדיניות ה-FATCA האמריקאית, נחתמו הסכמים בינלאומיים עם הבנקים בשווייץ.

ההשלכות על הלקוחות הישראליים

הסכמים אלה הביאו אחדים מהבנקים הללו להודיע ללקוחותיהם הישראלים שעליהם להציג אישור מרשות המסים על כך שהכספים בחשבונות מדווחים לה, או שתהליך גילוי מרצון הביחס לחשבונות הללו נמצא בעיצומו. אמנם לא היה מדובר באולטימטום מפורש, אך בהחלט זו הייתה נורה אדומה גדולה, כיוון שנגד לקוחות אמריקאים כבר הופעלו סנקציות. כעת, לפי הכרזת התובע הכללי בז'נבה, יתכן שיזומנו לחקירה או למתן עדות גם לקוחות בבנק - בהחלט סיטואציה לא נעימה עבור מי שהפקיד כספים בבנק בשווייץ מתוך הסתמכות על מסורת הסטורית של חסיון בנקאי נטול פשרות.

ומה בנוגע לחשדות כנגד הבנקים עצמם? יתכן שניתן ללמוד על כך מחקירת הרשויות בארה"ב כנגד בנקים רבים, וביניהם גם בנק לאומי ובנק מזרחי. החקירה האמריקאית, שהחלה לפני כשנתיים, כבר חשפה שבנקים אלה ייעצו וסייעו ללקוחותיהם לבצע עבירות העלמת מס והלבנת הון, בין היתר בשיטה של הלוואות Back-to-Back. ההערכה היא שכעת הבשילה החקירה הסמויה גם של הרשויות בשווייץ ועוברת לשלב הגלוי, שבמסגרתו יזומנו לקוחות לחקירה ועדות בשאלה כיצד סייע להם הבנק.

ובכן, מהי ההשלכה על ישראלי שיש בבעלותו חשבון בבנק השוויצרי לאור ההתפתחות החדשה? ההתפתחויות צריכות להאיץ אף יותר במי שהפקיד בחשבונות הבנק כספים ממקורות שעליהם לא דיווח לקבל ייעוץ  ולהתחיל בתהליך של הגילוי מרצון. הבקשה הראשונית שמפרטת את ההכנסות כדי לקבוע האם הן חייבות במס ובאיזה שיעור, מוגשת באנונימיות. הניסיון באופן הניסוח וההצגה של הבקשה הוא בעל חשיבות והשפעה על הקביעה של רשות המסים.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הטבות מס לתושב חוזר ותיק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

על מנת לעודד את אזרחי ישראל לחזור ולמדינתם בשנת 2008 אושרה רפורמת מס מקיפה, שעיקרה מתן הטבות מס לתושבים חוזרים ולתושבים חוזרים ותיקים...

תכנון השלכות מס לפני רילוקיישן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

שוקלים לעשות רילוקיישן לחו"ל? - כך תתכננו את השלכות המס הנובעות מהמעבר

החשיבות בהכנת הצהרת הון יזומה לתושבים חוזרים ועולים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד ויועץ מס

מומלץ לכל תושב חוזר ותיק או עולה חדש, להכין "הצהרת הון יזומה" בצירוף כלל המסמכים המאמתים, כדי לקבע את ההון אשר נצבר בחו"ל, כאשר על הון זה לא חלו דיני המס בישראל בעת צבירתו בשל היותם "תושבי חוץ"...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.