מאת: ; ;

הודעה על הוספת יישובים למסלולי פיצוי מיטיבים

ביום 22.1.24 הודיעה רשות המסים, בהתאם להחלטת ועדת הכספים של הכנסת מיום 16.1.24, על צירופם מספר יישובים נוספים לרשימת יישובי הספר המוגדרים על פי חוק מס רכוש וקרן פיצויים. כל הפרטים במאמר:
כחלק מהתמודדות עם נזקי המלחמה הכלכליים ("נזקים עקיפים") שנכפו על בעלי העסקים, פורסמו מספר מתווים לפיצויים של בעלי עסקים, בשל ירידה בהכנסותיהם, ואלו רשאים להגיש תביעת פיצוי לרשות המסים - מנהל מס רכוש, באחד מהמסלולים הבאים:

ה"מסלול האדום" - מסלול הרלוונטי אך ורק לבעלי עסקים המצויים ביישובי ספר בקווי עימות, על פי רשימה סגורה שהוגדרה בחוק מס רכוש וקרן פיצויים, התשכ"א-1961. כאשר התביעה עצמה מוגשת בתום המלחמה ולאחר שהתגבש מלוא הנזק. ומטרת הפיצוי בתביעה זו, הוא להעמיד את הניזוק במקום שבו היה אלמלא פרצה המלחמה שפגעה בהכנסותיו. במסגרת תביעה במסלול האדום, ניתן לתבוע פיצוי מלא הכולל הפסד ומניעת רווח וראשי נזק אחרים שאינם נלקחים בחשבון בשאר המסלולים. כמו כן, מסלול זה אינו כפוף לנוסחאות ולהחלטות ממשלה, בניגוד למסלולים המקבילים שעניינם פיצוי בגין נזק עקיף, וכל עוד המלחמה מוסיפה להימשך ולהתנהל בשטח, זכאי הניזוק להגיש בקשה לקבלת מקדמות על חשבון סכום הפיצוי סופי שיאושר בתביעה העתידית שתוגש, כאמור לאחר תום המלחמה.

המסלול הירוק "מיוחד" - שנחקק במסגרת תקנות מס רכוש וקרן פיצויים (תשלום פיצויים)(נזק מלחמה ונזק עקיף)(חרבות ברזל- הוראת שעה), התשפ"ד - 2023  ואשר מותאם לבעלי עסקים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה ויישובים נוספים בצפון המוגדרים כ"אזור מיוחד". מסלול זה מציע שלושה מסלולים להגשת תביעה לפיצוי על פי התיקון לחוק – מחזורים, שכר וחקלאות. כאשר בכל אחד מן המסלולים הללו זכאי בעל עסק להגיש תביעתו בהתאם לקריטריונים שנקבעו בתיקון לחוק ואשר מתאימים ומאפיינים את פעילותו העסקית והכנסותיו, ומוסיף אלמנטים נוספים לקביעת אמדן הנזק העקיף כגון "מקדם הנזק" ונוסחאות נוספות המקנות תוספות לפיצוי בעלי עסקים העומדים בתנאים הקבועים בחוק.

והמסלול הירוק ("הרגיל") - המכונה גם מסלול "הוצאות המזכות" או "מסלול המשכיות עסקית", שנחקק במסגרת חוק התוכנית לסיוע כלכלי (הוראת שעה – חרבות ברזל), התשפ"ד – 2023 (תיקון מספר 33 לחוק) ומיועד לעוסקים שמחזור עסקיהם הוא בין 12 אלף ₪ לבין 400 מיליון ₪ בשנת 2022 ("תקופת הבסיס"). מנגנון פיצוי זה מתאים לבעלי עסקים ברחבי הארץ בלא תלות במקום מושבם של עסקיהם, כאשר הפיצוי משמש להשתתפות בהוצאותיהם הקבועות והוצאות השכר, באם וכתוצאה מהמלחמה חוו ירידה בהיקף של 25% מהכנסותיהם במקרה של עסק המדווח באופן חד חודשי למע"מ או 12.5% במקרה של עסק המדווח בדיווח דו-חודשי.

ביום 22.1.24 הודיעה רשות המסים, בהתאם להחלטת ועדת הכספים של הכנסת מיום 16.1.24, על צירופם מספר יישובים נוספים לרשימת יישובי הספר המוגדרים על פי חוק מס רכוש וקרן פיצויים, התשכ"א-1961, ועתה בעלי העסקים ביישובים הבאים זכאים גם הם להגיש תביעת פיצוי ב"מסלול האדום": בני נצרים, ברור חיל, דורות, נווה וצוחר. עד להחלטה כאמור, יישובים אלו היו זכאים להגשת תביעת פיצוי במסלול הירוק "המיוחד", עתה נפתחה בפניהם הדלת להגשת תביעה במלול האדום בתום המלחמה. כמו כן, בעלי העסקים ביישובים אלה רשאים כבר עתה להגיש בקשות למקדמות לחודשים אוקטובר, נובמבר ודצמבר 2023.

בנוסף לזאת, נוספו לרשימת היישובים המוגדרים כ"אזור מיוחד", לפי תקנות מס רכוש, והיישובים הבאים הזכאים כעת גם הם להגשת תביעה במסלול "ירוק מיוחד": אור הגנוז, בר יוחאי, מירון, ספסופה וקדיתה. בעלי העסקים שעסקיהם ממוקמים ביישובים הנ"ל רשאים עתה להגיש תביעות במסלול ירוק באחד ממסלוליו של ה"מסלול הירוק המיוחד" המוגדרים בתקנות: מחזורים, שכר וחקלאות, וכן רשאים הם לקבל מקדמות על פי המסלול אליו יגישו תביעתם בגין חודשים אוקטובר, נובמבר ודצמבר 2023. 

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 3 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.