מאת:


במה שנראה כמו חור נוסף שננעץ בחגורה המתהדקת סביב צווארם של אזרחי ארה"ב, גובש לאחרונה הסכם בין משרד האוצר הישראלי לבין מקבילו האמריקאי לעניין קידום אכיפת המס בין המדינות. 
 
במסגרת ההסכם נקבע כי רשות המס בישראל תדאג להעביר לגורמים אמריקאים מידע רלוונטי אודות אזרחי ארה"ב או בעלי גרין קארד המחזיקים בחשבונות בנק בישראל. את המידע תקבל רשות המיסים ישירות מן המוסדות הפיננסיים עצמם. כמו כן, נקבע כי בהמשך הדרך תדווח רשות המס האמריקאית לרשות המס הישראלית על חשבונות של ישראלים בארה"ב. 
 
אין ספק כי מדובר בחוליה נוספת בשרשרת של מהלכים דרסטיים כחלק ממלחמה כללית בהעלמות המס. בתוך כך, מן הראוי להזכיר את הוראות חוק ה-
The Foreign Account Tax Compliance Act במסגרתו, חייב כל אזרח ארה"ב המחזיק בנכסים פיננסיים בחשבון בנק מחוץ לארה"ב לדווח על כך לרשות המיסים של ארה"ב מידי שנה.
 
בנוסף, מחייב חוק זה את הגופים הפיננסיים הזרים לדווח ישירות לרשות המס של ארה"ב אודות חשבונות בנק המנוהלים על ידיהם והמוחזקים על ידי אזרחי ארה"ב. בחוק זה, ניצלה ארה"ב את מעמדה ככלכלה החזקה בעולם תוך איום בהטלת חרם כלכלי על מוסדות פיננסים זרים אשר יפעלו בניגוד לחוק, ובכך פגעה בחיסיון ממנו נהנו לקוחות המוסדות הפיננסים בכל העולם.

המציאות בפועל

לאמתו של דבר, כבר בימים אלו מועברים לידי רשות המיסים של ארה"ב מידע על אזרחי ארה"ב המחזיקים בחשבונות בנק במדינות רבות בעולם תוך כדי הסרת חיסיון המידע אשר היה קיים עד כה בבנקים רבים בעולם.  מגמת הסרת החיסיון הבנקאי הולכת ומתגברת כל העת וביתר שאת במסגרת ההסכם שנחתם לאחרונה, וכך ממשיכה רשות המיסים של ארה"ב את הרחבת מעגל הפיקוח על אזרחיה.
 
נזכיר כי גם המוסדות הפיננסים במדינת ישראל כפופים לחוק ה-FATCA  וכיום, מחתימים הבנקים את לקוחותיהם הקיימים והחדשים אשר להם אזרחות אמריקאית על טופס ויתור סודיות המתיר לבנק לדווח לרשות המס של ארה"ב על חשבונות אלו המנוהלים בארץ, בכפוף לחוק ה- FATCA.
 
לאור האמור לעיל, על אזרחים אמריקאים או בעלי גרין קארד שבבעלותם חשבונות בישראל שאינם מדווחים בארה"ב, כמו גם תושבי ישראל שבבעלותם חשבונות בארה"ב שאינם מדווחים כדין בישראל, לפעול לאלתר בנושא. למותר לציין כי משמעות העלמת מס, הן בארה"ב והן בישראל, הנה עבירה פלילית המסכנת את מעלים המס בעונשי מאסר ובכתם פלילי וחברתי לשארית חייו.
 
לשם הגנה מהליך פלילי ומהסיכון שבהעלמת המס, מומלץ לפנות לעו"ד בקיא ומנוסה ולפנות דרכו אל רשות המס בהליך גילוי מרצון. במסגרת הליך זה, פונה הנישום אל רשות המס ומדווח מרצונו החופשי על כספים אשר לא דווחו בעבר. הליך זה מקנה לנישום חסינות מפני ההליך הפלילי, מלבין את הכנסותיו באופן חוקי, בכפוף לתשלום המס המתבקש.
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הטבות מס לתושב חוזר ותיק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

על מנת לעודד את אזרחי ישראל לחזור ולמדינתם בשנת 2008 אושרה רפורמת מס מקיפה, שעיקרה מתן הטבות מס לתושבים חוזרים ולתושבים חוזרים ותיקים...

תכנון השלכות מס לפני רילוקיישן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

שוקלים לעשות רילוקיישן לחו"ל? - כך תתכננו את השלכות המס הנובעות מהמעבר

החשיבות בהכנת הצהרת הון יזומה לתושבים חוזרים ועולים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד ויועץ מס

מומלץ לכל תושב חוזר ותיק או עולה חדש, להכין "הצהרת הון יזומה" בצירוף כלל המסמכים המאמתים, כדי לקבע את ההון אשר נצבר בחו"ל, כאשר על הון זה לא חלו דיני המס בישראל בעת צבירתו בשל היותם "תושבי חוץ"...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.