מאת:


הוצאה לפועל הוא השם שניתן לגוף מוסדי במדינה שמהותו סיוע בעת גביית כספים מחייבים. על מנת להיעזר בגוף זה, נדרש לפנות באופן עצמאי ויזום לאחת מלשכות ההוצאה לפועל בהתאם לאזורי השיפוט, זאת משום שפעולות אלה לא מופעלות בצורה אוטומטית כחלק מפסק הדין שניתן בבית המשפט מורה את גביית הכספים.

 

מדובר בפעולה המוכרת כמעט לכל אזרח במדינה בין אם נתקל בה בעצמו או שמע על כך מסביבתו.
למעשה, זהו מושג המתייחס לאישור עבור מימוש זכויות אשר ניתנו לגורם התובע אותן מגורם אחר באופן משפטי.

 

הוצל"פ - המבנה הארגוני

לשכות ההוצאת לפועל השונות מהוות זרועות מבצעות של פסקי דין בענייני גבייה וממוקמות בסמוך לבתי משפט השלום.
על פי החוק, ניתן לגשת לכל לשכה בארץ על מת לפתוח תיק ואין חובה לפתוח את התיק דווקא בלשכה הסמוכה לבית המשפט שבו נקבע פסק הדין.

ראש ההוצאה לפועל: התפקיד הבכיר בלשכה. ראש ההוצל"פ הוא הסמכות המאשרת את הוצאת הצווים וביצוע פעולות הגבייה השונות.

מוציא לפועל: מי שמבצע את הפעולות בשטח לפי החלטותיו של ראש ההוצאה לפועל.
פעולות אילו יכולות להתבטא בעיקול של רכוש או חפצים, חשבונות בנק, פינוי החייב ממגוריו ועוד.
 

מתי ניתן להשתמש בהוצאה לפועל?

בעזרת הוצאה לפועל ניתן לטפל במקרים קיצוניים של קשיים בגבייה, אך נדרש להכיר את מהותה מבנה ואופן פעילותה ולהיעזר בשירותיו של עורך דין הוצאה לפועל המתמחה בתחום זה.  כך לדוגמא, במקרים רבים הנתבע חייב לתובע כסף והוא מתחמק או מסרב לשלם. אז, מגיש התובע בקשה ללשכת ההוצאה לפועל, ובה הוא מבקש למעשה לחייב על פי החוק את הנתבע לשלם את חובו. על מנת שהליך זה יתממש, צריך התובע להוכיח את קיום החוב וזכאותו אליו בבית המשפט, ולאחר שניתן לו התוקף המשפטי הוא רשאי להפעיל את רשות ההוצאה לפועל. זו, מפעילה סנקציות שונות כלפיי החייב עד שזה נעתר לבקשה, כמובן לאחר שעודכן מראש שאם לא ישלם עד המועד הנקוב ינקטו כלפיו הליכים שונים.

בשירותים אילו ניתן להשתמש במצב בו נקבע פסק דין המגבה פעולות והליכים לשם גבייה או אילוץ החייב לשלם את חובו. כלומר רק פסק דין אשר קיימת בו הוראה מעשית ניתן למימוש באופן הזה. בפסקי דין אלו נכללים גם פסקי דין בענייני תשלום מזונות ופסקי דין אשר ניתנו בבתי דין רבניים. ההוצאה לפועל היא כלי הכרחי ויעיל במקרים מסוימים אשר החוק מגדיר אך מומלץ להשתמש בה רק כמוצא אחרון ועל פי התקנות והכללים הנקובים בחוק בשל השלכות רבות כלפי האדם החייב.
 

על הליך ההוצאה לפועל

בעת הפנייה ללשכה, על הזוכה בפסק הדין להעביר לידיה את כל המידע הקיים ברשותו אודות אותו חייב, ומסמכים המעידים על קיום החוב והזכות לגבייתו, כגון פסק דין בעניין, המחאות שחזרו ועדויות נוספות בנוגע לפרטי החוב. לאחר קבלת כל המסמכים והעדויות, נפתח תיק בלשכת ההוצאה לפועל. בהמשך לכך, מוטלת על הזוכה (מי שזוכה בפסק הדין) האחריות והחובה ליידע את החייב בעניין הפעולות שננקטו ועתידות להינקט כלפיו לאור קיום החוב ובמסגרת ההוצל"פ, זאת על מנת לאפשר לחייב תגובה וסגירת החוב לפני תחילת ההליכים נגדו שעלולים לגבות ממנו מחיר כבד יותר מאשר החוב עצמו. הוצאה לפועל היא לא תהליך קל עבור אף אחד מהצדדים, אך איחוד תיקים יכול לסייע במצבים רבים לחייב וכתוצאה מכך גם לעודד את פדיון החוב.
הוצאה לפועל

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.83 ע"י 6 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ועדת החוקה אישרה את החוק להסדרי חוב בזמן הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח);צביה שיף,עו"ד

ועדת החוקה אישרה אתמול לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי (תיקון מס' 4 - הוראת שעה) (נגיף הקורונה החדש) (עיכוב הליכים לשם גיבוש ואישור הסדר חוב), התשפ"א 2021. החוק ייכנס לתוקפו שבועיים מיום פרסומו וחברות ויחידים יוכלו להיכנס להסדר בשנה הקרובה.

חישוב גובה מענק קורונה לעסקים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רמי זועבי, משפטן

משרדנו נותן את הליווי המשפטי המקצועי ואת הסיוע המלא בחישוב הנוסחאות והגשת הבקשות והמסמכים לרשויות המדינה - מה גובה המעניק שמגיע לכם? לחצו כאן למספרים המלאים.

מגפת חדלות הפירעון מאיימת למוטט את כלכלת ישראל

מאת: ד"ר שלמה נס, שותף מייסד בכיר במשרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות'

משבר הקורונה מציב את המדינה תחת זעזוע חמור. מעבר למגיפה הבריאותית, ההשלכות הכלכליות מטרידות, אולי אף יותר. משקי בית, עסקים וחברות רבים, אשר דחו תשלומים, לקחו הלוואות, הגדילו חובות והרחיבו מסגרות אשראי – מגיעים לקווים אדומים והסכנה הגדולה ניצבת לפנינו. אם המדינה לא תפעל באופן אקטיבי להצלת המצב הכלכלי, נתעורר לתוך "מגיפה" חדשה – מגפת חדלות הפירעון.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים