מאת:


הביטקוין (Bitcoin) סוגר שנה בזינוק של 300%, הישראלים קופצים על המטבע המצליח, אך מס הכנסה מתעקש כי ביטקוין אינו מטבע – סיכום שנת 2020 בתחום ואיך צולחים את שנת 2021 בשוק מטבעות הקריפטו?
 
השבוע זינק הביטקוין בשיעור של 12% והגיע לרף חדש של 35,587 דולר, שיא חדש שלא היה עד היום. המטבע המצליח ביותר בשוק מטבעות הקריפטו סגר את שנת 2020 בזינוק שנתי של יותר מ-300%. הבסיס לכל התהליך מוסבר על ידי כלכלנים, בייחוד לאור העלייה הגוברת של התעניינות בביטקוין ואף השקעה בו מצד משקיעים גדולים, שרואים בו מטבע מוביל כלי גידור נגד עליית האינפלציה ושחיקת ערך הדולר המתמשכת. מעניין לראות כי בפסיקות של בית המשפט בישראל ניתנה התייחסות לתנודתיות הגבוהה בשער החליפין של המטבע לצד הטענה כי קיים בו פן "מפוקפק" ונעשים באמצעותו שימושים בסיכון גבוה ביותר. בשל הזינוק בערך המטבע, ישראלים רבים נכנסו למעורבות מול זירות מסחר בעולם והחלו לסחור ולהשקיע במטבע זה, מבלי לדעת כי מילוי "הארנק הדיגיטלי" או תרגום המטבעות או חלק מהם לשירותים, רכישות, פיאט וכו', ללא דיווח והסדרה של פעילותם, הופכת פעולות אלו למעשה למסחר במטבעות דיגיטליים "שחורים" או כאלה שאינם נקיים דיים, מה שאומר כי בשעת הצורך לא ניתן יהיה להמיר את המטבעות למזומנים פיאט, משמע כי כל מימוש או כל ניסיון מימוש ייצר עבורם בעיה, יחשוף אותם לעבירות פליליות ובשורה התחתונה עלול להביאם למצב בו הם לא יוכלו לממש את המטבעות הדיגיטליים שנצברו על ידם. מס הכנסה יצא לא פעם בהבהרות כי מסחר, השקעה או כל פעילות הביטקוין ושאר המטבעות הקריפטוגרפים, חייבים בדיווח ובמס, מה שאומר כי כל תושב ישראלי צריך לדווח על רווחים והפסדים בכל עסקה שנעשתה בביטקוין. חשוב לדעת כי על פי עמדת רשות המיסים ה-"ביטקוין" לא נחשב "מטבע", מאחר שאינו משמש כ-"כסף" כאמצעי תשלום רשמי של מדינה, מה שמכונה "הילך חוקי" ומשכך רשות המס רואה במטבעות הדיגיטאליים כ-"נכס" .
 
מאחר ורשות המיסים מתייחסת אל הביטקוין כנכס, חלים על הפעילות בו כללי מיסוי של עסקאות בנכסים הכוללים חובת דיווח והמיסוי החל הוא בדרך כלל מס רווחי הון העומד בישראל על 25% ליחידים (המס חל אך ורק על הרווח מהמכירה). על כל פעולה של מכירה או המרה, חל מס רווחי הון ולכן גם המרה של ביטקוין בתמורה לשירות, מוצר או נכס אחר (כמו מטבע קריפטוגרפי אחר) נחשבת בעיני מס הכנסה כפעולת מכירה ולכן מחויבת בדיווח ובמס. יש לשים לב כי גם כאשר לא נמשך כסף ממשי לחשבון הבנק, עדיין נחשבת הפעילות כאירוע מס המחייב דיווח. הביטקוין אינו תלוי בגוף מרכזי כמו בנק מרכזי או מדינה, מה שמחד מסביר את אי יציבותו ומאידך מקנה לו מעמד בלתי תלוי - מאחר ואינו מבוקר על ידי גוף מרכזי מוכר, יש חשש וחשדנות במערכות השונות כלפיו.
שוק מטבעות הקריפטו לשנת 2021

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.66 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

המרת מטבע דיגיטלי / קריפטו מסוג אחד לאחר

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מעניק ייעוץ משפטי מיוחד לממירי מטבעות דיגיטליים / קריפטו מסוג אחד לסוג אחר במטרה להביא לידי הכשרת מטבעות וארנקים דיגיטליים, הלבנה של מטבעות שחורים וכו' - קראו כאן בהרחבה בנושא.

דיווח ותשלום מס על מכירת מטבעות דיגיטליים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

לאחרונה פרסמה רשות המסים את טופס 1399 לשנת המס 2019, המכונה "הודעה על מכירת נכס וחישוב המס המגיע לשנת המס 2019", במסגרתו ישנה התייחסות מפורשת לדיווח אודות מכירה של מטבע וירטואלי בעמודה חדשה וייעודית לכך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם