מאת:


דובאי - מקלט המס שהפך גן עדן לתושבי חוץ

כינון היחסים בין מדינת ישראל לאיחוד האמירויות מביא עימו התעניינות רבה מצדם של אנשי עסקים וחברות מובילות בארץ. איחוד האמירויות, הנמצאת על חופי המפרץ הפרסי, מורכבת משבע נסיכויות קטנות ונחשבת לאחת מיצואניות הנפט הגדולות בעולם. בשנים האחרונות נהנתה המדינה מפיתוח וצמיחה כלכלית אשר הציבה את דובאי, הנסיכות הידועה מבין השאר, כאחת ממוקדי המסחר והפיננסים המובילים בעולם.
 
מעמדה של דובאי כאחת המדינות העשירות בעולם הודות לייצוא הנפט, תיירות ענפה ומסחר משגשג, מציבה את כלכלת המדינה, יש הטוענים, כאחת היציבות בעולם. דובאי נחשבת למרכז עסקי עולמי הודות לפיתוח ותמיכה של הממשל במדינה על ידי הפיכתה למרכז סחר חופשי שהנחית בנסיכות הערבית משקיעים רבים מרחבי העולם ומאפשר הקמת חברות בבעלות 100% ישראלית. לעידוד ההשקעות הזרות במדינה, חולקה דובאי ל-6 אזורי מסחר חופשי אשר מאפשרים פעילות תעשייתית וכלכלית הכוללת בין היתר ייבוא וייצוא תוך תשלום אחוזי מס אפסיים וללא התערבות רשויות המכס. כל אחד מן האזורים מיועד לפעילות שונה לפי תחום העיסוק ומקבל גישה נוחה אל שדה התעופה והנמל הימי מהגדולים בעולם. באזור הסחר החופשי ניתן פטור הן ממיסים עקיפים כמו מכס ומע"מ והן פטור ממס חברות ו/או מס על דיבידנד והכל באמצעות חברות שיכולות להיות 100% בבעלות של ישראלים. חברות אלה יכולות לייבא לאזורי הסחר החופשי סחורות ללא מכס או מע"מ ולייצא משום לעולם בכלל ולעולם הערבי בלבד. בישראל, גורמים עסקיים רבים נושאים את עיניהם בסקרנות והתרגשות רבה אל דובאי לאור יתרונות המס הרבים הקיימים במערכת המקומית שנועדה למשוך משקיעים זרים אל תוך המדינה.
 
להלן תקציר היבטי המס בדובאי:
  • בדובאי לא מוטל מס הכנסה על יחידים;
  • אין מס חברות בדובאי למעט מס המוטל על חברות העוסקות בהפקת משאבי טבע הממוסות לפי שיעור מס פרוגרסיבי שיכול להגיע עד 55% וכן על סניפי בנקים זרים הפועלים בתחומי המדינה אשר ממוסים לפי שיעור מס אחיד של 20%.
  • דיבידנדים לא חייבים במס.
  • אין חובת ניכוי מס במקור בעת ביצוע תשלום דיבידנד או ריבית לתושב חוץ.  
  • רווחי הון לא חייבים במס למעט רווחים המופקים על ידי חברות שמלכתחילה חייבות במס כגון חברות העוסקות בהפקת משאבי טבע או סניפי בנקים.
  • שיעור המע"מ הסטנדרטי הינו 5% (לא לאזורי סחר) - קיימות עסקאות מסוימות הזכאיות למע"מ בשיעור אפס.
  • בדובאי קיימים כאמור מספר אזורי סחר חופשיים אשר מציעים לחברות המאוגדות באותם אזורים הטבות הכוללות בין היתר פטור ממס למשך 15 עד 50 שנה, פטור מלא ממע"מ ופטור ממכס בייבוא סחורה לאותם איזורים. יתרה מזו, באיזורים אלו אין מגבלות כלשהן על הקמת חברה בבעלות מלאה של בעלי מניות זרים שאינם תושבי מדינת דובאי.
  • אין כללי מחירי העברה - יחד עם זאת ישנה תחולה של כללי COUNTRY BY COUNTRY.
  • החל מתאריך 30 באפריל 2019, חלים בדובאי "כללי נוכחות כלכלית" לפיהם על חברות הפועלות בתחומים המוגדרים בחוק (כגון בנקאות, ביטוח, מימון, חברת אחזקות, קניין רוחני וכו') לעמוד במספר דרישות על מנת להוכיח נוכחות כלכלית מהותית, כך למשל על החברה להעסיק עובדים המוסמכים לעסוק בתחום פעילותה, על החברה להיות מנוהלת בפועל מדובאי וכו'.
 
הקמת חברה על ידי ישראלים בדובאי
הקמת חברה בדובאי מחייבת את צירופו של שותף עסקי מקומי, פרט לאזורי הסחר החופשי, שיכהן כבעל שליטה בחברה. מנגד, אזורי המסחר החופשי מאפשרים כאמור את התאגדות החברה תוך קבלת בעלות מלאה עליה על ידי זרים, לרבות ישראל, ללא כל תלות בגורמים מקומיים. יש לציין כי אין כל הגבלה בנושא זהותו ואזרחותו של בעל החברה, מה שיכול להקל ולעודד את המשקיע הישראלי להיות חלק ממרכז העסקים העולמי. חברות הממוקמות באזורי המסחר החופשי נהנות מאמנות מס ומסחר עליהם חתמה איחוד האמירויות עם שכנותיה המאפשרות תשתית נוחה ואטרקטיבית לסחר פטור ממס. רישום החברה באזור המסחר החופשי כפוף לקבלת רישיון מן הממשל המקומי אשר אינו מציב מכשולים להליך ומקבל בברכה את המשקיע הזר. חשוב לציין כי פתיחת חשבונות בנק מקומיים היא חלק בלתי נפרד מתהליך הקמת החברה. איחוד האמירויות מציעה סקטור בנקים מרשים ויציב באחד ממרכזי הפיננסים הגדולים בעולם. קבלת הרישיון והקמת העסק באזורי המסחר החופשי, מקנה את הזכות לבעלי החברה לפתוח חשבון עסקי באחד מהבנקים המקומיים. הליך פתיחת החשבון דומה ברובו להליכים בארץ. הבנקים המקומיים שבראשם נמנים Emirates NBD  ו-Abu Dhabi Commercial Bank דורשים אף הם דרישות סף לפתיחת החשבון, אך גם נוהגים במדיניות המעודדת השקעות חוץ במדינה.
 
משרדנו נותן סיוע מלא בהליכי הרישום מול הרשויות המקומיות בדובאי, לרבות הקמת פעילות וחברות בבעלות 100% ישראלית, תוך שיתוף פעולה עם פירמת עו"ד מקומית מהמובילות בנסיכות הערבית. רישום החברה באזורי המסחר החופשי בדובאי הוא ללא ספק שער הכניסה אל העולם העסקי הגדול וישראלים רבים בוחנים בחיוב את האפשרות להרחיב את פעילותם אל המפרץ ולנצל את ההזדמנות הנמצאת מעבר לפינה. משרדנו מציע שירותים משפטיים בצעדים הראשונים אל עבר הגשמת החלום, לרבות הקמת חברות, חוות דעת, הסכמים, איתור שותפים עסקיים ועוד, כל זאת תוך ליווי מקצועי וייצוג משפטי של הפירמה מול רשויות הממשל והבנקים המקומיים בענייני רגולציה וחוק כדי ליהנות מההזדמנויות העסקיות האטרקטיביות מעבר לים.

כמובן שמאמר זה אינו מהווה חוות דעת ו/או מזכר משפטי עליה ניתן להיבנות ו/או להישען לטובת ביצוע פעולות בדובאי. כל מקרה חייב להיבחן לגופו וכל המבקש לפעול במקום חייב לקבל ייעוץ פרטני, על כל המתחייב מכך. לטובת הקמת מבנים משפטיים בדובאי ובכלל, משרדנו המתמחה בדיני מדינת ישראל, פועל באמצעות משרד עו"ד מקומי המתמחה בדין המקום, על כל המשתמע מכך.
דובאי: מקלט מס וגן עדן לתושבי חוץ

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4 ע"י 4 גולשים

עשוי לעניין אתכם

דוח ניתוק תושבות לצרכי מס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד, יועץ מס

דין הפיצוי כדין הפרצה אותה נועד לכסות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

ברצוננו לעדכנכם, כי לאחרונה ניתן פסק דין אשר עסק בערעורו של שחקן כדורגל זר ששיחק בקבוצת הכדורגל מכבי חיפה, אשר במסגרת סיום חוזה העסקתו בקבוצה בטרם עת קיבל פיצוי על סך 150,000 יורו

הצטרפות ישראל למתווה מיסוי הכלכלה הדיגיטלית של ה-OECD

מאת: צביה שיף, עו"ד; עמית כהן,עו"ד

לקראת אישור המתווה בוועדה הייעודית ב-OECD בתאריך 30 ביוני 2021, ממשרד האוצר נמסר על הכוונה לאשר מתווה מיסוי הכלכלה הדיגיטלית מצד ישראל, קראו כאן בהרחבה בנושא.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים