מאת:


דובאי - מקלט המס שהפך גן עדן לתושבי חוץ

כינון היחסים בין מדינת ישראל לאיחוד האמירויות מביא עימו התעניינות רבה מצדם של אנשי עסקים וחברות מובילות בארץ. איחוד האמירויות, הנמצאת על חופי המפרץ הפרסי, מורכבת משבע נסיכויות קטנות ונחשבת לאחת מיצואניות הנפט הגדולות בעולם. בשנים האחרונות נהנתה המדינה מפיתוח וצמיחה כלכלית אשר הציבה את דובאי, הנסיכות הידועה מבין השאר, כאחת ממוקדי המסחר והפיננסים המובילים בעולם.
 
מעמדה של דובאי כאחת המדינות העשירות בעולם הודות לייצוא הנפט, תיירות ענפה ומסחר משגשג, מציבה את כלכלת המדינה, יש הטוענים, כאחת היציבות בעולם. דובאי נחשבת למרכז עסקי עולמי הודות לפיתוח ותמיכה של הממשל במדינה על ידי הפיכתה למרכז סחר חופשי שהנחית בנסיכות הערבית משקיעים רבים מרחבי העולם ומאפשר הקמת חברות בבעלות 100% ישראלית. לעידוד ההשקעות הזרות במדינה, חולקה דובאי ל-6 אזורי מסחר חופשי אשר מאפשרים פעילות תעשייתית וכלכלית הכוללת בין היתר ייבוא וייצוא תוך תשלום אחוזי מס אפסיים וללא התערבות רשויות המכס. כל אחד מן האזורים מיועד לפעילות שונה לפי תחום העיסוק ומקבל גישה נוחה אל שדה התעופה והנמל הימי מהגדולים בעולם. באזור הסחר החופשי ניתן פטור הן ממיסים עקיפים כמו מכס ומע"מ והן פטור ממס חברות ו/או מס על דיבידנד והכל באמצעות חברות שיכולות להיות 100% בבעלות של ישראלים. חברות אלה יכולות לייבא לאזורי הסחר החופשי סחורות ללא מכס או מע"מ ולייצא משום לעולם בכלל ולעולם הערבי בלבד. בישראל, גורמים עסקיים רבים נושאים את עיניהם בסקרנות והתרגשות רבה אל דובאי לאור יתרונות המס הרבים הקיימים במערכת המקומית שנועדה למשוך משקיעים זרים אל תוך המדינה.
 
להלן תקציר היבטי המס בדובאי:
  • בדובאי לא מוטל מס הכנסה על יחידים;
  • אין מס חברות בדובאי למעט מס המוטל על חברות העוסקות בהפקת משאבי טבע הממוסות לפי שיעור מס פרוגרסיבי שיכול להגיע עד 55% וכן על סניפי בנקים זרים הפועלים בתחומי המדינה אשר ממוסים לפי שיעור מס אחיד של 20%.
  • דיבידנדים לא חייבים במס.
  • אין חובת ניכוי מס במקור בעת ביצוע תשלום דיבידנד או ריבית לתושב חוץ.  
  • רווחי הון לא חייבים במס למעט רווחים המופקים על ידי חברות שמלכתחילה חייבות במס כגון חברות העוסקות בהפקת משאבי טבע או סניפי בנקים.
  • שיעור המע"מ הסטנדרטי הינו 5% (לא לאזורי סחר) - קיימות עסקאות מסוימות הזכאיות למע"מ בשיעור אפס.
  • בדובאי קיימים כאמור מספר אזורי סחר חופשיים אשר מציעים לחברות המאוגדות באותם אזורים הטבות הכוללות בין היתר פטור ממס למשך 15 עד 50 שנה, פטור מלא ממע"מ ופטור ממכס בייבוא סחורה לאותם איזורים. יתרה מזו, באיזורים אלו אין מגבלות כלשהן על הקמת חברה בבעלות מלאה של בעלי מניות זרים שאינם תושבי מדינת דובאי.
  • אין כללי מחירי העברה - יחד עם זאת ישנה תחולה של כללי COUNTRY BY COUNTRY.
  • החל מתאריך 30 באפריל 2019, חלים בדובאי "כללי נוכחות כלכלית" לפיהם על חברות הפועלות בתחומים המוגדרים בחוק (כגון בנקאות, ביטוח, מימון, חברת אחזקות, קניין רוחני וכו') לעמוד במספר דרישות על מנת להוכיח נוכחות כלכלית מהותית, כך למשל על החברה להעסיק עובדים המוסמכים לעסוק בתחום פעילותה, על החברה להיות מנוהלת בפועל מדובאי וכו'.
 
הקמת חברה על ידי ישראלים בדובאי
הקמת חברה בדובאי מחייבת את צירופו של שותף עסקי מקומי, פרט לאזורי הסחר החופשי, שיכהן כבעל שליטה בחברה. מנגד, אזורי המסחר החופשי מאפשרים כאמור את התאגדות החברה תוך קבלת בעלות מלאה עליה על ידי זרים, לרבות ישראל, ללא כל תלות בגורמים מקומיים. יש לציין כי אין כל הגבלה בנושא זהותו ואזרחותו של בעל החברה, מה שיכול להקל ולעודד את המשקיע הישראלי להיות חלק ממרכז העסקים העולמי. חברות הממוקמות באזורי המסחר החופשי נהנות מאמנות מס ומסחר עליהם חתמה איחוד האמירויות עם שכנותיה המאפשרות תשתית נוחה ואטרקטיבית לסחר פטור ממס. רישום החברה באזור המסחר החופשי כפוף לקבלת רישיון מן הממשל המקומי אשר אינו מציב מכשולים להליך ומקבל בברכה את המשקיע הזר. חשוב לציין כי פתיחת חשבונות בנק מקומיים היא חלק בלתי נפרד מתהליך הקמת החברה. איחוד האמירויות מציעה סקטור בנקים מרשים ויציב באחד ממרכזי הפיננסים הגדולים בעולם. קבלת הרישיון והקמת העסק באזורי המסחר החופשי, מקנה את הזכות לבעלי החברה לפתוח חשבון עסקי באחד מהבנקים המקומיים. הליך פתיחת החשבון דומה ברובו להליכים בארץ. הבנקים המקומיים שבראשם נמנים Emirates NBD  ו-Abu Dhabi Commercial Bank דורשים אף הם דרישות סף לפתיחת החשבון, אך גם נוהגים במדיניות המעודדת השקעות חוץ במדינה.
 
משרדנו נותן סיוע מלא בהליכי הרישום מול הרשויות המקומיות בדובאי, לרבות הקמת פעילות וחברות בבעלות 100% ישראלית, תוך שיתוף פעולה עם פירמת עו"ד מקומית מהמובילות בנסיכות הערבית. רישום החברה באזורי המסחר החופשי בדובאי הוא ללא ספק שער הכניסה אל העולם העסקי הגדול וישראלים רבים בוחנים בחיוב את האפשרות להרחיב את פעילותם אל המפרץ ולנצל את ההזדמנות הנמצאת מעבר לפינה. משרדנו מציע שירותים משפטיים בצעדים הראשונים אל עבר הגשמת החלום, לרבות הקמת חברות, חוות דעת, הסכמים, איתור שותפים עסקיים ועוד, כל זאת תוך ליווי מקצועי וייצוג משפטי של הפירמה מול רשויות הממשל והבנקים המקומיים בענייני רגולציה וחוק כדי ליהנות מההזדמנויות העסקיות האטרקטיביות מעבר לים.

כמובן שמאמר זה אינו מהווה חוות דעת ו/או מזכר משפטי עליה ניתן להיבנות ו/או להישען לטובת ביצוע פעולות בדובאי. כל מקרה חייב להיבחן לגופו וכל המבקש לפעול במקום חייב לקבל ייעוץ פרטני, על כל המתחייב מכך. לטובת הקמת מבנים משפטיים בדובאי ובכלל, משרדנו המתמחה בדיני מדינת ישראל, פועל באמצעות משרד עו"ד מקומי המתמחה בדין המקום, על כל המשתמע מכך.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4 ע"י 4 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הטבות מס לתושב חוזר ותיק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

על מנת לעודד את אזרחי ישראל לחזור ולמדינתם בשנת 2008 אושרה רפורמת מס מקיפה, שעיקרה מתן הטבות מס לתושבים חוזרים ולתושבים חוזרים ותיקים...

תכנון השלכות מס לפני רילוקיישן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

שוקלים לעשות רילוקיישן לחו"ל? - כך תתכננו את השלכות המס הנובעות מהמעבר

החשיבות בהכנת הצהרת הון יזומה לתושבים חוזרים ועולים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד ויועץ מס

מומלץ לכל תושב חוזר ותיק או עולה חדש, להכין "הצהרת הון יזומה" בצירוף כלל המסמכים המאמתים, כדי לקבע את ההון אשר נצבר בחו"ל, כאשר על הון זה לא חלו דיני המס בישראל בעת צבירתו בשל היותם "תושבי חוץ"...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.