מאת:


משבר הקורונה מציב את המדינה תחת זעזוע חמור. מעבר למגיפה הבריאותית, ההשלכות הכלכליות מטרידות, אולי אף יותר. משקי בית, עסקים וחברות רבים, אשר דחו תשלומים, לקחו הלוואות, הגדילו חובות והרחיבו מסגרות אשראי – מגיעים לקווים אדומים והסכנה הגדולה ניצבת לפנינו. אם המדינה לא תפעל באופן אקטיבי להצלת המצב הכלכלי, נתעורר לתוך "מגיפה" חדשה – מגיפת חדלות הפירעון. יש דרך למנוע זאת, אבל לצורך זאת נדרשים מקבלי ההחלטות לבצע תיקונים אמיצים בחקיקה, שיאפשרו למערכת להתגמש ולמנוע נפילות. אם לא כך, מאות אלפי עסקים יקרסו במהלך התקופה הקרובה, דבר שיחריף את שיעורי האבטלה כאן ויביאו את המשק לבור עמוק ומטריד.

 
ברור לכולם שנדרשת רשת ביטחון לא רק ברמה הכלכלית אלא גם ברמה המשפטית בנושא זה של חברות במשבר וכמובן לחברות תחת מצב של חדלות פירעון. בימים אלו דנים על תזכיר לתיקון חוק חדלות הפירעון ושיקום כלכלי, שעיקר עניינו הוא הצלה ושיקום של עסקים וחברות. המתווה הנוכחי של החוק לא מתאים למצב של נתוני משבר קיצוני ולא כאשר במכה אחת כלל-הענפים במקביל במשבר. בלי תיקון ראוי ודחוף בחוק, חדלות הפרעון תהיה אחת מתופעות הלוואי הכואבות של משבר הקורונה ואף תעמוד כסיכון ממשי למשק. המלצתי המרכזית והדחופה ביותר הינה להפעיל מעין הליך "הקפאת הליכים" גורף על מגזרים מסוימים שנפגעו, לייצב אותם ולתמוך בהם מצד המדינה, תחת פיקוח והגנה על הנושים. אלה למעשה 'הליכי חדלות פירעון רכים' במטרה להחזיק את העסקים מונשמים עד שיוכלו לשוב לפעולה. 
 
מהלך אמיץ זה דורש תיקונים מרחיקי לכת ומקוריים! 
שלב ראשון לאפשר מהלך פשוט וכמעט אוטומטי, ללא תלות בתנאים הנדרשים כיום בבית משפט בסעיף 23 לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי. זאת אומרת, שלא לדרוש שקיימת הוכחה כאן ועכשיו למקורות תקציביים למימון החברה, שלא לדרוש הוכחה ודאית כי כבר עכשיו לא יפגעו הנושים, וכן לא לדרוש סיכוי מוכח להצלחת השיקום - יש לתקן את החוק כך שתנאים אלו, יושהו. בנוסף, ראוי לנקוט בעיכוב הליכים לתקופה של עד 9 חודשים, בכללו תינתן סמכות לבית המשפט לקצר או להאריך את המועד בהתאם למצב המשתנה. לשם פיקוח וליווי ההליכים עד לגיבוש הסדר, או לייצוב החברה והעסק, יש למנות נאמן מקצועי שילווה את החברה, לצד ההנהלה שלה ויגן על הנושים. החברה תהיה מחוייבת להגיש עקרונות לשיקום התאגיד ובחינת האפשרות הריאלית לשיקומו, לצד מתווה הסדר עתידי שיתאפשר לאחר חזרה לשגרה מלאה. במרבית המקרים יש לתת עדיפות ומעמד של הוצאות חדלות לפירעון למימון חדש שיועמד לתאגיד עד לגיבוש ההסדר. כמובן קיימות דרכים נוספות ותיקונים נוספים בחוק אך זו ליבת הרעיון. המסר פשוט נדרש תיקון משמעותי ומיידי, כדי למנוע מפולת של חברות חדלות פירעון של חלק גדול מהמשק.
מגפת חדלות הפירעון מאיימת למוטט את כלכלת ישראל

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

לתאום פגישה עם עו"ד

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.66 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ועדת החוקה אישרה את החוק להסדרי חוב בזמן הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח);צביה שיף,עו"ד

ועדת החוקה אישרה אתמול לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי (תיקון מס' 4 - הוראת שעה) (נגיף הקורונה החדש) (עיכוב הליכים לשם גיבוש ואישור הסדר חוב), התשפ"א 2021. החוק ייכנס לתוקפו שבועיים מיום פרסומו וחברות ויחידים יוכלו להיכנס להסדר בשנה הקרובה.

חישוב גובה מענק קורונה לעסקים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רמי זועבי, משפטן

משרדנו נותן את הליווי המשפטי המקצועי ואת הסיוע המלא בחישוב הנוסחאות והגשת הבקשות והמסמכים לרשויות המדינה - מה גובה המעניק שמגיע לכם? לחצו כאן למספרים המלאים.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.