מאת:


הקפאת הליכים וחדלות פירעון עקב מגפת הקורונה

מגפת הקורונה נחתה על המשק העולמי בכלל ועל המשק הישראלי בפרט ללא כל התראה מוקדמת אמיתית וכתוצאה מכך מרבית המשק נכנס למצב חדש ושונה אותו לא הכיר בעבר, מצב המשלב אתגרים רבים ומערך של שיקולים והחלטות עמן מעולם לא היה עליו להתמודד כאשר הבעיה המרכזית קיימת בעיקר בקרב עסקים וחברות אשר מחד ההכנסות שלהם נבלמו ו/או פחתו באופן ניכר, בעוד שמצבת ההוצאות נותרה קשיחה ואינה ניתנת לאיפוס או לצמצום משמעותי.

כך יצא שהמגפה פגעה בעסקים רבים אשר נבנו על ידי בעליהם שלב אחר שלב במשך שנים, במהלכן בעלי העסק הוסיפו עוד עובדים ועוד התחייבויות לטובת מקסום הפעילות, שיפור השירות, עמידה בתחרות וכו', מה שהגדיל את ההוצאות הקבועות וזאת מבלי לקחת בחשבון כי עלולים לפרוץ מגפה בריאותית שתביא עימה משבר כלכלי עצום שבשורה התחתונה יותירו את העסק עם ההוצאות הקבועות אך בלי ההכנסות. אומנם בעלי עסקים בישראל יכולים לצפות למלחמות כאירוע העלול לפגוע בעסק וביכולת ייצור ההכנסה, אולם אלה מוסדרות בחוק, בדרך כלל קצובות בזמן ובמקביל ישנה רגולציה וחקיקה על פי חוק מס רכוש שנועדה לשמר את העסקים ולפצותם בגין אובדן הרווחים אשר נגרמו כתוצאה ממלחמה ו/או אירוע בטחוני מורכב. למרבה הצער, הדין הישראלי לא מתייחס עד כה ולא נותן מענה מלא בחקיקה למקרה דוגמת מגפה, מה שהכניס את כל המשק לידי טלטלה ואי וודאות באשר לנכונות או אי הנכונות של מקבלי ההחלטות בממשלה לסייע לעסקים לעבור גל זה ולשרוד את המגפה ואת הבלימה שבהכנסות. כתוצאה מכל אלה, עסקים רבים, אשר עד לאחרונה פעלו באופן תקין ואף הותירו לבעליהם רווחים נאים, מצאו עצמם לפתע ללא יכולת לעמוד בהתחייבויות השוטפות של העסק כאשר מצבת החובות הלכה וטפחה בעוד ההכנסות ירדו הרבה מתחת לקו האדום, מה שהכניס את בעלי העסקים למצב חירום. חלק מהעסקים להם "כרית ביטחון" מצליחים לשרוד את התקופה, כך גם כאלה המצליחים להוריד את ההוצאות הקבועות עד לכדי מינימום אפשרי, אולם אין ספור עסקים אחרים מוצאים את עצמם בפני מצב בו אין באפשרותם לשלם את החובות לבנקים ולספקים, לרבות לספקים להם הם ערבים אישית, מה שמחייב את ההנהלה לנקוט בהתנהלות משפטית חריגה אשר יש בה כדי להציל את העסק, אם בכלל. כמובן שכל עסק חייב להיבחן לגופו, אך ברור וגלוי הוא כי עסקים שהיה להם קשה להתקיים עוד לפני משבר הקורונה ו/או עסקים אשר שיעור הרווחיות שלהם ממילא נמוך, הם אלה הראשונים להיפגע כתוצאה מהמצב הכלכלי שנחת על המשק כולו.
 
כיצד משרדנו יכול לסייע לעסקים שנקלעו לקשיים עקב הקורונה?
משרדנו המורכב מצוות עורכי דין ורואי חשבון המתמחים בסיוע לעסקים הנתונים בקושי תזרימי ואשר יידע לתת לעסק שלך את המענה הנדרש, משכך היה ובבעלותך חברה אשר נכנסת ו/או צפויה להיכנס לקושי תזרימי בשל הקורונה, טוב תעשה באם תפנה אלינו במהירות. הניסיון מלמד כי ככל שתפנה אלינו בהקדם, כך ייטב מצבך וניתן יהיה להגדיל את הסיכוי להביא לידי הבראת העסק/החברה שלך. משרדנו המתמחה בשיקום עסקים ובסיוע לעסקים הנתונים במצוקה תזרימית יודע לבחון במהירות הבזק את הפעילות, לבחון מה הצעדים הנדרשים לטובת הצלת העסק ולנקוט בנדרש ללא דיחוי.

משרדנו, נדגיש, יעדיף לסייע לך להציל את החברה מפני קריסה ללא התערבות משפטית וזאת בדרך של ליווי כלכלי וקבלת החלטות מהירות ונכונות אשר יש בהן כדי לסייע לך להצליח. יחד עם זאת צוות משרדנו גם יודע "לקרוא את המפה" בצורה נכונה והיה ונדרשת התנהלות נוספת, מעבר לפעולות פנימיות בחברה, נדע לעשותם עבורך. כמובן שכל מקרה חייב להיבחן לגופו והפתרון אינו שבלוני, אלא נגזר משורה ארוכה של פרמטרים אותם אנו יודעים לזהות ובהתאם לפעול. כך יוצא שבחלק מהמצבים ניתן לפתור הבעיה בדרך של נקיטת הליכים ומהלכים בתוך העסק ללא התערבות חיצונית ובחלק אחר של המקרים יוצא שנכון וניתן לאתר שותף ו/או משקיע ו/או להביא לידי מיזוג עם גוף אחר, כך שבאמצעות מהלך עסקי מתאים מביאים אנו לידי הצלת העסק ולידי שחרור הבעלים מערבותו לבנקים ו/או לחשיפות אישיות אחרות. באותה מידה ישנם גם מצבים בהם נכון לפנות בצורה סדורה ומתוחכמת לכלל הנושים ולהציג בפניהם את המצב, כך שהם יבינו כי גם להם אינטרס להביא לידי סיוע לעסק, בדרך של הסכם פריסה ו/או הסכם לפיו יקבלו על פני תקופה רק חלק מהחוב, שאם לא כן העסק יקרוס ויתפרק, מה שיותיר אותם ללא כל החזר. באותה מידה קיימים גם הליכים משפטיים בהם אנו יודעים לנקוט בזהירות יתרה, דוגמת גיבושו של הסדר נושים בחסות בית המשפט, מה שיחייב פניה לבית המשפט בבקשה לכנס את הנושים לטובת הצעת הסדר כזה או אחר. במקרים אחרים נכון לנקוט בהליך של הקפאת הליכים שהינו הליך במסגרתו יינתן לחברה פרק זמן להבריא ו/או להגיע לידי שיקום, אם בדרך של איתור משקיע, אם בדרך של ביצוע מהלך עסקי ואם בדרך של גיבוש הסכם עם מרבית הנושים.  בשורה התחתונה המחוקק יצר שורה מגוונת של כלים באמצעותם נדע לסייע לך לצאת מהמשבר ו/או לצמצם נזקים מהותית. אנו יודעים לעשות כן תוך הסתייעות בצוות עורכי הדין ורואי החשבון המנוסים של הפירמה, בראשות ד"ר שלמה נס, עו"ד ורו"ח, להם ניסיון עשיר בשיקום של אין ספור עסקים. למשרדנו ניסיון של עשרות שנים בכל הקשור בשיקום עסקים והחזרת המפתחות לבעל העסק ו/או בנקיטה בפעולות אחרות אשר הקטינו מהותית את הנזק לבעלי העסק. ההתנהלות בשעת משבר חייבת להתנהל על ידי מקצוענים להם ניסיון רב בניהול משברים מסוג זה, לנו הידע והניסיון, אנו מבינים את המקרה במהירות, את החששות של הבעלים, את המעצורים הפסיכולוגיים ויחד עם זאת אנו אומרים לך בעל העסק, בפה מלא - אל תחכה, אלה שמחכים בדרך כלל נפגעים. דווקא עבודה מהירה ומוקדמת יכולה לסייע להביא לידי פתרון מהיר ונוח ואם ניתן ללא פניה לבית המשפט. אנו גם מודעים לכך כי חלק גדול מהבעלים של החברות שבקשיים מבצעים טעויות חמורות דווקא בשלבים אלה ולנו, כמומחים בתחום, חשוב לנסות ולמנוע ממך לעשות את אותן טעויות.

מזמינים אותך ליצור עמנו קשר, נפגש באופן לא מחייב וניכנס לפעולה בכל המרץ, במטרה להביא לידי צמצום הנזק. ניתן ליצור קשר ישירות עם עו"ד אלי דורון: 054-4251054

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.87 ע"י 8 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מגמות ותהליכים בדיני חדלות פירעון, לרבות בעקבות משבר הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); עינבל רחמים-אביטל עו"ד

איזון אינטרסים הוא שם המשחק בעולם המשפט. כך גם בדיני חדלות פירעון נדרש לאזן בין האינטרסים השונים של הגורמים המעורבים בהליך חדלות הפירעון, תוך שמירה על יציבות כלכלית של שוק החברות והעסקים ומטרות ערכיות שחשובות לחברה בכללותה.

הרמת מסך נגד בעל מניות המתקשר בשם חברה חדלת פירעון

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט המחוזי בתל אביב דן בתביעה כספית בערעור על פסק דינו של בית משפט השלום במסגרתו נקבע כי יש לחייב את בעל המניות בחברה בחוב של החברה, מאחר וזה התקשר בהסכם בשם החברה לאחר שהחברה הייתה חדלת פירעון וכאשר היה ברור לו כי החברה לא תוכל לעמוד בהסכם.

תביעות נגד נושאי משרה ורואי חשבון במסגרת הליכי חדלות פירעון של תאגידים

מאת: ד"ר שלמה נס, עו"ד ורו"ח; שי גליקמן, עו"ד; עינבל רחמים-אביטל, עו"ד; עומר לוי, עו"ד

בית המשפט העליון קבע לאחרונה כי קיימת אפשרות על פי הדין להכיר בזכויות תביעה נגד רואי חשבון מבקרים של חברה ככאלו שעומדות לבעלי תפקיד מטעם בית המשפט בעת הליכי חדלות פירעון ולא רק לנושי החברה. בכך קבע כי קיימת אפשרות בדין לחייב רואי חשבון מבקרים באחריות ישירה כלפי החברה המבוקרת ובעלי מניותיה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.