מאת:

ייצוג עובדים המקבלים מהמעביד הכנסה שחורה, אם בישראל ואם בחו"ל

המציאות מלמדת כי בימים אלו רבים עובדים בישראל ו/או בעולם עבור מעסיקים ו/או חברות זרות הנמצאות בבעלות ישראלים וזאת לא אחת כנגד קבלת תשלום אשר בחלקו לא מדווח למדינות בהם חייב הוא בדיווח. בחלק נכבד של המקרים המעסיקים הם כאמור ישראלים והעבודה המדוברת היא בארץ, אולם בחלק אחר של המקרים מדובר בחברות זרות, בבעלות ישראלית, הפועלות ברחבי העולם, ביבשת אפריקה ו/או במקומות אחרים במזרח אירופה וכו'.
 
ככל ומדובר בישראלים העובדים בחו"ל, הפרקטיקה מראה כי במקרים רבים המעסיק מודיע לעובד, עם תחילת העסקתו ואם במהלכה, כי עליו לפתוח חברה ו/או חשבון בנק במדינה זרה וכי התגמול שלו בגין העבודה בחו"ל יפוצל כך שחלק מהכסף יתקבל בתלוש שכר "מסודר" במדינה בה הוא עובד וכי היתרה תעבור לחשבון הבנק של אותו ישראלי בשוויץ, גרמניה או בכל מקום אחר בעולם. באותם מקרים המעסיק דואג להבהיר לעובד, בכתב או בעל פה, כי הוא אינו אחראי לנושא המס או לחובות הדיווח של העובד הישראלי, אולם באותה נשימה הוא גם מבהיר לו כי המס במדינה בה עובדים גבוה וכי מטעם זה נכון יהיה להעביר חלק מהתמורה למדינה זרה בחו"ל, מה שבדרך כלל מהווה עבירה פלילית. לפעמים אף מבקש המעסיק מהישראלי להקים חברה בחו"ל ולהוציא חשבונית מס קבלה בגין הכספים שיעברו לחשבון בחו"ל. באותה מידה, ישנם ישראלים רבים המעסיקים כאן בארץ עובדים ישראלים אולם מקפידים לשלם את שכרם, חלק "דרך" תלוש השכר וחלק אחר באמצעות תשלום במזומן, וזאת על מנת "להקטין" את חבות המס ובפועל להגיע למצב בו העובד מקבל יותר "נטו" בגין עמלו.
 
עסקים מסוג זה בדרך כלל הינם עסקים אשר ממילא מקבלים חלק נכבד מההכנסות "בשחור", אם מלקוחות ואם באופנים אחרים, כך שלמעביד יש בנמצא כספים במזומן בהם מבקש הוא לעשות שימוש. מנגנון זה, למרות אי החוקיות הגלומה בו, מאפשר למעסיק לשלם לעובד שכר יותר גבוה, כאשר העלות בגין השכר, עקב תשלום מס מופחת, נמוכה יותר. הבעיה היא כי בכל אותם מקרים מתבצעת בדרך כלל, אם במודע ואם שלא במודע, עבירה פלילית הן של העובד והן של המעביד. למעשה כאשר מדובר במעביד ישראלי ובעבודה בישראל, העבירה מתחילה בכך שהמעסיק נמנע מלדווח על מלוא ההכנסה, נמנע מלנכות מס מלא במקור ובפועל גורר את העובד לביצוע עבירת מס יחד עמו. באותה מידה, המעסיקים הזרים, כאשר מפצלים הם את התגמול, מחד מוציאים הם לעובד הישראלי תלוש שכר במדינת העבודה (זאת על מנת שיוכלו לקבל עבורו אשרת עבודה) ומאידך מעבירים הם כסף לחשבון בנק על שם העובד ו/או לחשבון בנק על שם חברה של העובד ובכך מקטינים מהותית את עלות העסקת העבודה. בכל מקרה כמפורט לעיל, התנהלות שכזו הינה כאמור התנהלות פלילית ויש בה כדי לייצר עבירות פליליות, אם בישראל ואם במדינות אחרות. העבירות הן למעשה עבירות של אי דיווח מלא על הכנסות במדינת התושבות ו/או במדינה בה הופקדה ההכנסה וכן עבירות של אי דיווח ועוד. יתרה מזאת, התנהלות שכזו המבוססת על הכנסות לא מדווחות מייצרת פגיעה ממשית בזכויות הסוציאליות של העובד, מה שעלול לפגוע בו בהמשך הדרך, אם במקרה של פגיעה בעבודה, אם במקרה של פרישה ואם במקרים אחרים. מעבר לאמור, בנסיבות בהן עובד צובר כספים בחו"ל, עליו לקחת בחשבון כי גם המערכת הבנקאית נכנסת לתמונה וכי זו תדחה העברת כספים מחו"ל לישראל אלא כנגד אישורים מהם יעלה כי הכספים האמורים, אותם מבקש העובד להעביר, דווחו במדינות המתחייבות וכי מלוא המס הנדרש בגין אלה שולם.
 
היה ואתה עובד המקבל כסף "שחור", אנו הכתובת לסייע לך!
משרדנו מורכב מעורכי דין ורואי חשבון, חלקם יוצאי רשויות מס, ולנו ניסיון רב בכל הקשור בטיפול בכספים לא מדווחים בעיקר בכל הקשור להכשרת משכורות ו/או הכשרה של הון לא מדווח ובנטרול חשיפות פליליות. אנו מטפלים וטיפלנו במאות רבות של מקרים כאלה ומשכך משוכנעים אנחנו כי נדע לעזור גם לך להתנהל באופן חוקי ומסודר ולנטרל את מחדלי העבר. אנו נדע כיצד לקבל לטיפול את עניינך ולהביא את הנושא לידי הסדרה, כך שהתנהלותך תהא חוקית ושקופה.
 
לתיאום פגישה דיסקרטית ולא מחייבת, ניתן ליצור קשר ישירות עם עו"ד אלי דורון בטלפון 054-4251054

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הסדרת ארנק דיגיטלי שחור - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון - צעד מתבקש למילוי הקופה המתרוקנת. לאחרונה פורסם כי רשות המס החליטה להפעיל מחדש את נוהל "גילוי מרצון" שמאפשר לנישומים תושבי ישראל לפנות מיוזמתם לרשות המסים ולדווח על הכנסותיהם שטרם הוצהרו תוך קבלת חסינות מפני העמדה לדין.

חשבוניות פיקטיביות וסנקציה של כפל מס

מאת: אלי דורון, עו"ד

לאחרונה ניתן בבית המשפט המחוזי לוד-מרכז פס"ד נוסף בהמשך ישיר למלחמה של רשויות המס בחשבוניות פיקטיביות. בפסק הדין דחה בית המשפט את ערעורו של בעל המניות בחברה וקבע, כי בפסיקה הוצבה דרישה מהותית כי חשבונית מס תשקף עסקה אמיתית שהתרחשה ואת הצדדים האמיתיים לעסקה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.