מאת:


ייצוג עובדים המקבלים מהמעביד הכנסה שחורה, אם בישראל ואם בחו"ל

המציאות מלמדת כי בימים אלו רבים עובדים בישראל ו/או בעולם עבור מעסיקים ו/או חברות זרות הנמצאות בבעלות ישראלים וזאת לא אחת כנגד קבלת תשלום אשר בחלקו לא מדווח למדינות בהם חייב הוא בדיווח. בחלק נכבד של המקרים המעסיקים הם כאמור ישראלים והעבודה המדוברת היא בארץ, אולם בחלק אחר של המקרים מדובר בחברות זרות, בבעלות ישראלית, הפועלות ברחבי העולם, ביבשת אפריקה ו/או במקומות אחרים במזרח אירופה וכו'.
 
ככל ומדובר בישראלים העובדים בחו"ל, הפרקטיקה מראה כי במקרים רבים המעסיק מודיע לעובד, עם תחילת העסקתו ואם במהלכה, כי עליו לפתוח חברה ו/או חשבון בנק במדינה זרה וכי התגמול שלו בגין העבודה בחו"ל יפוצל כך שחלק מהכסף יתקבל בתלוש שכר "מסודר" במדינה בה הוא עובד וכי היתרה תעבור לחשבון הבנק של אותו ישראלי בשוויץ, גרמניה או בכל מקום אחר בעולם. באותם מקרים המעסיק דואג להבהיר לעובד, בכתב או בעל פה, כי הוא אינו אחראי לנושא המס או לחובות הדיווח של העובד הישראלי, אולם באותה נשימה הוא גם מבהיר לו כי המס במדינה בה עובדים גבוה וכי מטעם זה נכון יהיה להעביר חלק מהתמורה למדינה זרה בחו"ל, מה שבדרך כלל מהווה עבירה פלילית. לפעמים אף מבקש המעסיק מהישראלי להקים חברה בחו"ל ולהוציא חשבונית מס קבלה בגין הכספים שיעברו לחשבון בחו"ל. באותה מידה, ישנם ישראלים רבים המעסיקים כאן בארץ עובדים ישראלים אולם מקפידים לשלם את שכרם, חלק "דרך" תלוש השכר וחלק אחר באמצעות תשלום במזומן, וזאת על מנת "להקטין" את חבות המס ובפועל להגיע למצב בו העובד מקבל יותר "נטו" בגין עמלו.
 
עסקים מסוג זה בדרך כלל הינם עסקים אשר ממילא מקבלים חלק נכבד מההכנסות "בשחור", אם מלקוחות ואם באופנים אחרים, כך שלמעביד יש בנמצא כספים במזומן בהם מבקש הוא לעשות שימוש. מנגנון זה, למרות אי החוקיות הגלומה בו, מאפשר למעסיק לשלם לעובד שכר יותר גבוה, כאשר העלות בגין השכר, עקב תשלום מס מופחת, נמוכה יותר. הבעיה היא כי בכל אותם מקרים מתבצעת בדרך כלל, אם במודע ואם שלא במודע, עבירה פלילית הן של העובד והן של המעביד. למעשה כאשר מדובר במעביד ישראלי ובעבודה בישראל, העבירה מתחילה בכך שהמעסיק נמנע מלדווח על מלוא ההכנסה, נמנע מלנכות מס מלא במקור ובפועל גורר את העובד לביצוע עבירת מס יחד עמו. באותה מידה, המעסיקים הזרים, כאשר מפצלים הם את התגמול, מחד מוציאים הם לעובד הישראלי תלוש שכר במדינת העבודה (זאת על מנת שיוכלו לקבל עבורו אשרת עבודה) ומאידך מעבירים הם כסף לחשבון בנק על שם העובד ו/או לחשבון בנק על שם חברה של העובד ובכך מקטינים מהותית את עלות העסקת העבודה. בכל מקרה כמפורט לעיל, התנהלות שכזו הינה כאמור התנהלות פלילית ויש בה כדי לייצר עבירות פליליות, אם בישראל ואם במדינות אחרות. העבירות הן למעשה עבירות של אי דיווח מלא על הכנסות במדינת התושבות ו/או במדינה בה הופקדה ההכנסה וכן עבירות של אי דיווח ועוד. יתרה מזאת, התנהלות שכזו המבוססת על הכנסות לא מדווחות מייצרת פגיעה ממשית בזכויות הסוציאליות של העובד, מה שעלול לפגוע בו בהמשך הדרך, אם במקרה של פגיעה בעבודה, אם במקרה של פרישה ואם במקרים אחרים. מעבר לאמור, בנסיבות בהן עובד צובר כספים בחו"ל, עליו לקחת בחשבון כי גם המערכת הבנקאית נכנסת לתמונה וכי זו תדחה העברת כספים מחו"ל לישראל אלא כנגד אישורים מהם יעלה כי הכספים האמורים, אותם מבקש העובד להעביר, דווחו במדינות המתחייבות וכי מלוא המס הנדרש בגין אלה שולם.
 
היה ואתה עובד המקבל כסף "שחור", אנו הכתובת לסייע לך!
משרדנו מורכב מעורכי דין ורואי חשבון, חלקם יוצאי רשויות מס, ולנו ניסיון רב בכל הקשור בטיפול בכספים לא מדווחים בעיקר בכל הקשור להכשרת משכורות ו/או הכשרה של הון לא מדווח ובנטרול חשיפות פליליות. אנו מטפלים וטיפלנו במאות רבות של מקרים כאלה ומשכך משוכנעים אנחנו כי נדע לעזור גם לך להתנהל באופן חוקי ומסודר ולנטרל את מחדלי העבר. אנו נדע כיצד לקבל לטיפול את עניינך ולהביא את הנושא לידי הסדרה, כך שהתנהלותך תהא חוקית ושקופה.
 
לתיאום פגישה דיסקרטית ולא מחייבת, ניתן ליצור קשר ישירות עם עו"ד אלי דורון בטלפון 054-4251054
ייצוג עובד המקבל כסף שחור מהמעביד

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מהו קצין ציות ומהם תפקידיו?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שרון פישמן, עו"ד

כיום, לאור התרחבותו של המאבק בהלבנת ההון ומימון הטרור בישראל, גופים רבים בוחרים למנות קצין ציות על מנת לוודא כי אינם חשופים לביצוען של עבירות פליליות או אזרחיות, שעשויות להטיל עליהם עיצומים, קנסות, חשיפה לתביעות ואף ענישה פלילית. משרדנו מלווה חברות בינ"ל בתחום הציות ומעניק שירותים לארגונים בתחום מיפוי הרגולציה הרלוונטית, גיבוש תוכנית ציות רלוונטית לארגון, הטמעת נהלים ליישום תוכנית הציות, וידוא אכיפת הנהלים וביקורת שוטפת על ההתנהלות בנושא.

כך תתמודדו עם חקירה של רשות המסים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

התנהלות נכונה וייעוץ משפטי ומקצועי יכולים לחסוך מכם ולכל הפחות להקל , ככול שהדבר נוגע באותה חוויה לא נעימה. להלן עשרת הדיברות המרכזיות אשר כדאי להקפיד עליהם בעת הגעה לחקירת מס:

כופר מס כחלופה לניהול הליך פלילי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

"כופר" הוא מונח מוכר לכולנו - אבל בעיקר מעולמות סדרות הפשע הפלילי וסרטי הפעולה, וקצת פחות מעולמות המס. "כופר מס", חשוב לדעת, הוא מונח שגור בעולמות המיסוי, ומתאר מצב בו עברייני מס (או מי שמוגדר כ"חשוד" בעבירה זו) מגיעים להסדר מול רשויות המס המוסמכות כחלופה לניהול הליך פלילי שעשוי להסתיים בעונשים חמורים הרבה יותר, כולל מאסר בפועל.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים