מאת:


גביית "עמלה שקטה" וזכאות להחזרים למחזיקי חשבונות בנק בשוויץ

נבקש לעדכנכם בעניין פסק-דין תקדימי שניתן לאחרונה על ידי בית המשפט העליון במדינת שווייץ, במסגרתו נבחנה שאלת חוקיותם של "עמלות שקטות" שנוכו על ידי הבנקים במדינה כחלק מפרקטיקה בנקאית שוטפת - כך נקבע כי ניכוי העמלות כדבר שבשגרה, לעיתים אף מבלי שהדבר הובא לידיעת הלקוחות, נעשה שלא כדין.
 
משמעות הפסיקה האמורה הינה כי בעלי חשבונות בנק בשוויץ זכאים להשבת הכספים שנגבו שלא כדין במרוצת השנים. יובהר כי הזמן להשבת הכספים הולך ואוזל וזאת לנוכח קביעת בית המשפט בשוויץ בשנת 2012 כי זכאותם של מחזיקי החשבונות להחזר כפופה למגבלת התיישנות בת עשר שנים. ראוי לציין כי הזכאות לקבלת ההחזר הכספי רלוונטית הן למחזיקי חשבונות שדווחו לרשויות המס בישראל על החזקתם בחשבון זר והן למחזיקי החשבונות שנמנעו מדיווח; עם זאת עינינו רואות כי נישומים שדיווחו על חשבונות זרים במסגרת הליכי גילוי מרצון מקבלים הלכה למעשה החזרים גבוהים במיוחד. כזכור, נוהל הליך גילוי מרצון שאינו חל עוד בישראל, איפשר לנישום שנמנע במשך השנים מדיווח על הכנסות שהפיק, לדווח לרשויות המס ולשלם את המס המתחייב וזאת כנגד פטור מוחלט בעניין החבות הפלילית שקיימת ככלל בעבירת אי הדיווח. בימים אלו עדים אנו לכך שמחזיקי חשבונות רבים כלל אינם מודעים לזכאותם להחזר כספי וזאת על אף שעסקינן בסכומי כסף לא מבוטלים, בהיקפים משמעותיים המגיעים בממוצע לכ-2% משווי כלל נכסי החשבון.
 
משרדנו מורכב מרו"ח, יועצי מס ועו"ד יוצאי רשויות המס אשר ליווו מאות נישומים בהליכי גילוי מרצון ובקיאים בהליך הסדרת ההחזר הכספי מחשבונות הבנק בשוויץ, וידע לתת לכבודכם את מלוא השרות הכרוך בניהול הליך מורכב זה לרבות ליווי משפטי וחשבונאי וכן ניהול משא ומתן דיסקרטי תחת חסיון עו"ד-לקוח אל מול הבנקים הזרים. אם הינך מחזיק חשבון בשוויץ אנו ממליצים לך להעביר את המושכות בניהול ההליך ולא להישאר לבד מול גופים מיומנים אלו; מטבע הדברים, הבנקים אינם ששים לאתר את מחזיקי החשבונות הזכאים להחזר ואף מציבים חסמים רבים ושלל סיבות בגינן על פניו מחזיק החשבון לא זכאי לנתח גדול מהעמלות שנגבו. לנוכח האמור, ההחזר הכספי מחייב פנייה אקטיבית מצד מחזיק החשבון ו/או פנייה באמצעות הגורם המייצג ועל כן נקיטת הליך יזום מצד הלקוח בלא ליווי וידע בתחום עלול להביא את מחזיק החשבון למבוי סתום אל מול הבנקים הבקיאים מכל וכל בתחום ומחזיקים דה פקטו במידע רב לגבי כל לקוח שאין הם מעוניינים לחשוף. על אף הקשיים הכרוכים בהליך, במרבית המקרים במסגרת הליכי פשרה מוחזרים התשלומים המתחייבים מהבנקים וכאמור אלו מוחזרים פי כמה, עת עסקינן בנישום שדיווח על חשבונותיו במסגרת הליכי גילוי מרצון. ראוי לציין כי מגבלת ההתיישנות מונחת על צווארם של מחזיקי החשבונות שכן אלו לא יהיו זכאים עוד להחזר במידה ולא יינקטו הליך אקטיבי אל מול הבנק. יודגש כי בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון בשוויץ, לא חלה חובה על הבנקים להעביר את כספי ההחזר באופן אוטומטי ומכאן כי בלא הגנה על זכותכם לא יהיה זה הבנק שינקוט את הצעד עבור מימוש הלכת בית המשפט.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

3.66 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הטבות מס לתושב חוזר ותיק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

על מנת לעודד את אזרחי ישראל לחזור ולמדינתם בשנת 2008 אושרה רפורמת מס מקיפה, שעיקרה מתן הטבות מס לתושבים חוזרים ולתושבים חוזרים ותיקים...

תכנון השלכות מס לפני רילוקיישן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

שוקלים לעשות רילוקיישן לחו"ל? - כך תתכננו את השלכות המס הנובעות מהמעבר

החשיבות בהכנת הצהרת הון יזומה לתושבים חוזרים ועולים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד ויועץ מס

מומלץ לכל תושב חוזר ותיק או עולה חדש, להכין "הצהרת הון יזומה" בצירוף כלל המסמכים המאמתים, כדי לקבע את ההון אשר נצבר בחו"ל, כאשר על הון זה לא חלו דיני המס בישראל בעת צבירתו בשל היותם "תושבי חוץ"...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.