מאת:


תביעות כספיות כנגד חברות הנתונות במצוקה כלכלית

לא אחת יוצא כי בעל עסק המספק שירותים או מוצרים, המורגל לעבוד מול לקוח מסוים, מוצא את עצמו, אם כתוצאה ממצוקה תזרימית של אותו לקוח ואם מטעמים אחרים - מתקשה לגבות מאותו לקוח את חובו לעסקו וזאת למרות שמדובר בלקוח ותיק אשר עד כה שילם לעסק כספים רבים. בחלק גדול מהמקרים, דווקא בשל מערכת יחסים ארוכה בשנים, אותו לקוח מצליח להביא את בעל העסק למצב בו נפתח לזכותו אשראי בהיקף גדול מהמתוכנן או המקובל, משמע נפתח חוב בהיקף גדול אותו מתקשה בעל העסק לגבות. לפעמים החוב מגיע למידה המסכנת ממש את עצם קיומו של העסק. 
 

במקרים שכאלה, בהם לקוח ותיק מתקשה לעמוד בתשלומים, מוצא את עצמו בעל העסק בפני דילמה לא פשוטה שכן מצד אחד מדובר בלקוח ששנים רכש ושילם בצורה תקינה ומאידך, עתה מבקש הוא עקב מצוקה או מטעמים אחרים להמשיך ולספק לו שירותים או סחורה, מבלי לשלם את חובו כמוסכם או תוך הצבת דרישות ותנאים המייצרים קושי ממשי אצל בעל עסק - ספק השירותים או ספק המוצרים. מצב דברים כאמור מחייב הדלקה של נורית אדומה והערכות משפטית נכונה מצד בעל העסק, מצד זה שהלכה למעשה מעמיד אשראי בדרך של המשך אספקה של סחורה או שירותים. על בעל העסק להבין כי היה ואותו לקוח יקרוס, יש בנמצא סבירות גבוהה לפיה לא יהיה לו ממי להיפרע - על בעל העסק להבין כי בנסיבות שכאלה הוא, ביחד עם רבים אחרים, ככל הנראה יכנס לרשימת הנושים הבלתי מובטחים ולכן הבנקים וגורמים אחרים אשר דאגו לעצמם והבטיחו את מעמדם כנושים מובטחים, יראו את כספם בחזרה אבל הוא יישאר עם החוב.

 

מצב הדברים הנתון עלול להטעות שכן ייתכן והלקוח, למרות הקושי התזרימי, נוהג כתמול שלשום, אוחז בנכסים, נוהג במכונית יפה וכלפי חוץ הכל נראה תקין, אלא שכל הנראה לעין ממזמן שועבד לטובת אחרים ומשכך לאותם גורמים תנתן עדיפות בנשיה במקרה בו העסק קורס ו/או במקרה בו אותו לקוח ייכנס להליך ו/או למעמד של פירוק או חדלות פירעון. המצב מתקשה עוד שיותר שעה בה אותו לקוח מבהיר לבעל העסק כי לשם עמידה בהתחייבויות שלו ובכדי שההמחאות שלו יכובדו, יש להמשיך ולספק לו סחורות וכדומה, מה שלמעשה מעמיד עתה את בעל העסק בפני מצב בו עליו להחליט האם להיות זה ה-"גורם" לחייב לקרוס בדרך של אי הספקה או לפעול בדרך אחרת. הניסיון מלמד כי מצבים אלה הינם מורכבים - מצבים אלה נעשים מורכבים עוד יותר שעה בה יש מערכת יחסים של שנים בין הלקוח לבין בעל העסק, שלא לדבר על מצבים בהם הלקוח מתוחכם ומשכך נמנע הוא מלחשוף בפני בעל העסק, הספק, על מצבו הממשי ועל כך שהבנקים וגורמים אחרים חונקים אותו תזרימית. לפעמים אותו לקוח אף ינסה להציג בפני הספק, בעל העסק, מצגים כוזבים כאילו מצבו מעולה, כאילו בקרוב אמור הוא לקבל כספים גדולים וכו', מה שעלול לגורם לבעל העסק להגדיל עוד יותר את האשראי אותו הוא מעמיד לטובת העניין. 
 

כיצד אנחנו יכולים לסייע במקרים שכאלו?

במקרים מסוג זה משרדנו מתמחה - למשרדנו ניסיון רב בכל הקשור בטיפול בלקוחות החייבים לך, הספק, כספים גדולים. משרדנו יידע כיצד לטפל בבעיה, כאשר לפעמים די בטיפול משפטי טהור אשר אינו כרוך בהליך בפני בית משפט ולפעמים מחייבת התנהלותנו הפעלת מעורבות משפטית, לרבות פניה לערכאות. משרדנו יידע להציע לך הספק כיצד לפעול משפטית וזאת במטרה להבטיח שיפור העמדות משפטיות אם לטובת גבייה מידית ואם לטובת שיפור עמדות למקרה בו העסק יקרוס. כמובן שהמטרה היא לנסות ולפתור את הבעיה ללא מעורבות של בתי המשפט, אך לא תמיד הדבר אפשרי. לפעמים ניתן יהיה נכון לפתור את הבעיה חוזית או משפטית באופן שכזה ולפעמים המצב הוא כזה שרק התערבות משפטית של ממש, בדרך של פניה בהולה לערכאות, עשויה להביא את החוב או לפחות את חלקו לכדי פירעון.

 

לטובת גיבוש עמדה יש בנמצא צורך לפעול במהירות, לפעמים נדרשת חקירה כלכלית ולפעמים נדרשת מעורבות של גורמים משפטיים אחרים, מה שברור הוא כי הזמן פועל לחובת בעל העסק, הספק, ולכן עליו לפעול במידי ובמהירות לטובת מתן מענה נתון לסיטואציה שנוצרה. במשרדנו מחלקת ליטיגציה המנוהלת על ידי צוות מקצוענים דוגמת עו"ד ורו"ח ירון טיקוצקי ובנוסף למשרדנו מחלקת חדלות פירעון ושיקום חברות המנוהלת על ידי ד"ר עו"ד ורו"ח שלמה נס. למשרדנו מחלקות נוספות וכל אלה יחדיו ידעו לפעול בעניינך לטובת מתן מענה יעיל ומהיר.

תביעה כספית נגד חברות במצוקה כלכלית

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גירושים בעקבות מגפת הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

המתח הנגזר מהמגפה, מהמחלה, מהחובה לשמור ולהקפיד, הלחץ הכלכלי, הרצון לשמר את מקור הפרנסה וכו', כל אלה רק הוסיפו לחצים והביאו זוגות רבים למצבים חדשים, שונים מאלה אשר היו מכירים בעבר.

הקורונה בבחינת נסיבות לא צפויות לעניין סיכול חוזה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

התפרצות הקורונה הינה בבחינת נסיבות שלא ניתן היה לצפותן לעניין סיכול חוזה: אמירה חשובה של בית המשפט המחוזי בסוגיה אקטואלית שעולה במלוא העוצמה סביב הסגר השלישי - הפרות הסכמים בשל משבר הקורונה.

להתכונן משפטית וכלכלית ליום של אחרי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

"חגיגת החיסונים" בארץ מפיחה בכולנו תקווה שהנה יש אור בקצה המנהרה אליה נכנסנו עם פרוץ מגפת הקורונה - אך יש לזכור כי ישנן השלכות רבות להכרזה על סיום תקופת המשבר הרשמי בישראל, השלכות שעלולות להיות פליליות או טומנות בחובן עלות גבוהה וחשוב לפעול מבעוד מועד ולהיערך בהתאם.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם