תביעות נגד משרד הביטחון להכרה בזכות נכה
 
איש כוחות ביטחון בשירות סדיר אשר שבריאותו נפגעה במהלך שירותו (ולאור תיקון חדש אף על מועמדי מלש"ב שמגיעים לימי גיבוש ליחידות התנדבותיות), רשאי להגיש תביעה כנגד קצין התגמולים במשרד הביטחון בגין פציעתו או מחלתו לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום), תשי"ט-1959 [נוסח משולב] (להלן – חוק הנכים).

 
התיקון לחוק
תיקון חדש בחוק הנכים שייכנס לתוקף ביום 27.4.17 קובע כי נכה יצטרך להוכיח כי החבלה או המחלה מהם הוא סובל נכנסים במסגרת ההגדרות של תאונת עבודה בביטוח הלאומי, כמו כל עובד במקום עבודה. התיקון לחוק, לא שינה את הקריטריונים שחלים על חיילי סדיר וחיילי מילואים אך ביחס לחיילים בצבא קבע, הזכות להכרה הצטמצמה, כך שרק במקרים של חבלה שנגרמה בפעילות מבצעית או באירוע מיוחד וייחודי לשירות הצבאי, יוכל חייל המשרת בקבע להיות מוכר כנכה צה"ל בגין החבלה.
בנוסף, במקרים של מחלה יוכל איש קבע להיות מוכר כנכה צה"ל רק אם מחלתו מופיעה ברשימה של מחלת שירות (בדומה למחלת מקצוע) ובתנאי שהמחלה הופיעה על רקע אירוע או תנאי ייחודי ומיוחד לשירות. מכאן נובע כי משרתי הקבע (ובכלל זה שוטרים, אנשי שב"ס, שב"כ ומשמר הכנסת) שנפגעו במהלך שירותם ואשר המחלה או החבלה אינם עומדים בקריטריונים לעיל, יוכלו להגיש מעתה תביעה למוסד לביטוח לאומי בגין תאונת עבודה, שתיבחן ככל תביעת לתאונת עבודה /מחלת מקצוע אחרת

.
ניהול התביעה
ניהול תביעה מול משרד הביטחון דורש בקיאות ומיומנות משפטית, התיקון האחרון לחוק הנכים רק ממחיש עניין זה ביתר שאת. משרדנו ליווה ומלווה מאות מאנשי כוחות הביטחון לאורך השנים בתביעתם מול קצין תגמולים משרד הביטחון, ייצוג בועדות רפואיות וערכאות משפטיות שונות החל מועדת נכים וכלה בערכאות הערעור השונות. למשרדנו קשר רציף עם רופאים מייעצים בתחומים שונים אשר עובדים עמנו יד ביד לטובת ייעוץ רפואי מקצועי מיטבי עבור הלקוח.
לאחר הגשת התביעה, על כל מסמכיה לאגף השיקום, נבדקות טענותיו של התובע ע"י קצין תגמולים באגף השיקום. במידה והוחלט לקבל את התביעה החייל מופנה לבצע בדיקה ע"י ועדה רפואית אשר תבחן את מצבו הרפואי ותקבע מהי דרגת הנכות המגיעה, והכל לפי הפירוט המופיע בתקנות הנכים (מבחנים לקביעת דרגות נכות), תש"ל – 1969.
את התביעה יכול להגיש החייל רק לאחר שסיים את שירות החובה. תקופת ההתיישנות על הגשת תביעות מסוג זה הנה שלוש שנים, אלא אם כן מדובר במחלות אשר מנויות בתקנות הנכים (תגמולים ושיקום) (התישנות זכויות), תשי"ז-1956. אף על פי כן, במקרים מיוחדים רשאי קצין התגמולים להאריך את הגשת הבקשה, באם נתקיימו התנאים המנויים בסעיף 32א' לחוק הנכים. כך למשל, הוכרו לאחרונה פגיעות ממלחמת יום הכיפורים וממלחמת לבנון הראשונה על אף שהוגשו שנים רבות לאחר התרחשותן.
על החייל הטוען כי נגרם לו חבלה או פציעה בזמן השירות הצבאי, לעמוד בנטל הוכחה כי הפעילות הצבאית בה עסק או תנאי שירותו מהווה אירוע שגרם לפרוץ מחלתו או פציעתו ובעקבות כך נגרם לחייל מחלה. במקרה של החמרה במצבו של החייל, נוקט קצין התגמולים בגישה המאפשרת בדיקות תקופתיות ובאם החייל מראה ומשכנע את קצין התגמולים כי מצבו הוחמר, אזי בידי קצין התמלוגים האפשרות להעלות את דרגת הנכות אשר נקבעו לחייל.
במידה ותביעתכם נדחתה ונשלל הקשר בין תנאי שירותכם הצבאי ובין הפגיעה/מחלה ממנה אתם סובלים, ניתן לערער על ההחלטה לועדת עררים, שהינה למעשה ערכאה של בית משפט שלום.

 
המלצות להגשת תביעה נכונה:
  1. 1שמירת תיעוד רפואי – תיעוד רפואי הנו נדבך חשוב בכל הקשור לתביעת פציעה או מחלה, למעשה זהו חלק עיקרי בכל הקשור לתביעה  את צה"ל. 
  2. עדים – יש לך חברים או אנשים שהיו עדים למתרחש, קבל מהם את פרטיהם בכדי שיוכלו בבוא העת לבוא ולהעיד.
  3. חוות דעת רפואיות – ניתן להיעזר בחוות דעת רפואיות. היוועץ עם עורך דין מתי השלב הנכון לעשות בהן שימוש.
  4. להתייעץ עם עו"ד לפי הגשת תביעה – על אף שרוב הטפסים נמצאים באתרי אינטרנט שונים ונראה כי נותר רק למלא את הפרטים, אל לך לזלזל בטפסים אלו. גם כאן ראוי להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום.

 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

מידע מקצועי

תביעת רשלנות רפואית

מתי טיפול רפואי כושל הוא בגדר רשלנות המזכה את הנפגע בתשלום פיצויים? ומתי מדובר בהתממשות של סיכון סביר הגלום בעצם קבלת הטיפול הרפואי?

נזקים על רקע לאומני / מלחמה

משרדנו פתח מיד עם פרוץ האירועים האחרונים מוקד חירום לסיוע משפטי לעסקים ופרטיים אשר רכושם נפגע (נזק ישיר) ו/או אבדו רווחים עקב פעולות האיבה (נזק עקיף). משרדנו המורכב מעורכי דין ורואי חשבון אשר ייצגו שנים רבות את מנהל מס רכוש/רשות המיסים טיפל ומטפל במאות תביעות מס רכוש משני צדי המתרס.

תאונות עבודה - תביעת מעביד

משרדנו מורכב מעו"ד המתמחים בתאונות עבודה וכן בכלכלנים ורואי חשבון יוצאי משרד המשפטים ורשויות המס, כך שלנו הכלים לבנות את התביעה האופטימאלית ולהביא לתוצאה הטובה ביותר עבורך.

תביעת דיני נזיקין

משרדנו יודע לנתח המקרה, לסייע באיתור ראיות ולגבש אסטרטגיה משפטית אמיתית לטובת הגשת תביעת נזיקין ולפעול בכל המרץ לטובת אכיפת זכויתו של הנפגע - לחצו כאן לפרטים.

אובדן רווחים עקב מגפת הקורונה

משרדנו מתמחה בהגשת תביעת נזיקין בגין אובדן רווחים עקב מגפת הקורונה בסיוע צוות עורכי דין ורואי חשבון, יוצאי מס רכוש, מומחים בהגשת תביעות בגין אובדן רווחים, לחצו כאן לפרטים.

תביעת אבדן רווחים בגין נזקי קורונה

אנו מזמינים אותך הנפגע לפנות למשרדנו במיידי ויחדיו לאפשר לנו להעריך עבורך את הנזק ולקדם מהלכים משפטיים בניסיון להשיב לך את הרווח ו/או להביא לידי בלימה של ההפסדים!

עו"ד תאונות עבודה

משרדנו מורכב מעורכי דין ורואי חשבון מומחים בתביעות שעניינן בתאונות עבודה, אנו נדע לקבל פיקוד מהיר על התיק, להבין את מצוקתך ובהתאם לפעול בכל המרץ על מנת להביא לך מקסימום תוצאה והכנסה במינימום סיכון.

החלפת פוליסת ביטוח - השפעות והשלכות

קושי מרכזי לממש את פוליסת אובדן כושר נובע מהחלפת פוליסת הביטוח בין חברות ביטוח שונות, בהמלצת סוכן ביטוח, עליו המבוטח, לעתים קרובות, סומך ומסתמך - קראו כאן בהרבה בנושא.

אובדן כושר עבודה

במשרדנו מחלקת דיני ביטוח ונזיקין גדולה בה מועסקים עו"ד אשר להם גם הכשרת וותק של שנים כסוכני ביטוח - אנו נדע ללוות אותך בין האותיות הקטנות של הפוליסה ועד קבלת הגימלה שמגיעה לך.

מוסך יפצה לקוחה בגין נזק גוף שנגרם בעת טיפול ברכבה

תובעת קיבלה פיצוי בסך 525,000 ₪ בגין נזקי גוף שנגרמו לה בעת ביקורה במוסך בעיר בדרום הארץ שהפר את חובת האחריות כלפיה כמי שביקרה בשטחו וכי הוא התרשל עת לא שמר על כללי הבטיחות במקום.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.