מאת:


רפובליקת אסטוניה ממוקמת בצפון מזרח אירופה, גובלת ממערב בים הבלטי, בצפון במפרץ פינלנד, במזרח ברוסיה ובדרום בלטביה. אסטוניה הינה חברה מן המניין באיחוד האירופי החל מה-1 לינואר 2004. מזה מספר שנים מתאפיינת כלכלת אסטוניה בשיעורי צמיחה גבוהים ובד בבד בשיעורי אבטלה מהנמוכים ביבשת ובחוב ציבורי כמעט אפסי. המשכורת החודשית הממוצעת באסטוניה הינה 800 יורו (בקירוב) לחודש.

יודגש כי רוב המסחר במדינה מתבצע עם מדינות צפון ומערב אירופה כאשר חברות טכנולוגיות רבות ממוקמות במדינה כשמהמפורסמות שבהן היא ענקית התקשורת Skype. משרדינו המתמחה בתחום המיסוי הבינלאומי וכפועל יוצא מתמקצע לאורכן ולרוחבן של שיטות המס השונות, במספר רב של מדינות מכל רחבי העולם, מייצג בימים אלו מספר לקוחות הפועלים באסטוניה. במאמר זה נבקש לעמוד בקליפת אגוז על שיטת המס באסטוניה, ממנה יוכל איש עסקים פלוני להקיש אודות הכדאיות הכלכלית שמדינה זו טומנת בחובה במישור הפיסקאלי.

על שיטת המס

שיטת המס באסטוניה בכלל ובתוכה שיטת מיסוי החברות האוונגרדית, נתפסת בעיני רבים כשיטה ליברלית וייחודית אשר שונה מהותית משיטות מס מסורתיות באיחוד האירופי ומדינות מערביות אחרות. אודות השוני הרב בין שיטת המס האסטונית לשיטות אחרות הנוהגות באיחוד נוכל ללמוד כבר מהחלתו של מס הכנסה אחיד וקבוע, זאת להבדיל מהשיטה הפרוגרסיבית המקובלת במדינות האיחוד האחרות. נדגיש כי נכון לימים אלו, שיעור מס ההכנסה על יחידים הינו 21%.

תיקון לקוד המס האסטוני שהתקבל ב- 15.12.99 שינה באופן רדיקלי את בסיס המס, והוא חל מ- 1.1.2000. הייחודיות של השיטה האסטונית הינה בכך שתשלום המס נדחה מרגע הפקת הרווח בפועל לרגע החלוקה. ישנן שתי חלוקות עקרוניות: בפועל (Explicit): לרבות דיבידנדים, בכוח (Implicit): לרבות Fringe benefits, מתנות ומענקים, הוצאות ותשלומים שאינם קשורים למהלך העסקים הרגיל. שיעור מס החברות באסטוניה הינו בשיעור 21%, שכאמור יוטל רק ביום חלוקת הרווחים.

תושבות- חברה תחשב כתושבת לצורך מס במידה והתאגדה באסטוניה. מוסד קבע של תאגיד חוץ יחשב כ- non resident taxpayer. מוסד קבע יחשב (ללא קשר לעובדה כי אין חברת בת - subsidiary- או סניף - branch - באסטוניה): מקום העסקים הקבוע על ידו מנוהלים במלואם או בחלקם עסקי תושב החוץ. תאגיד חוץ אשר נציג מטעמו הינו בעל סמכות לחתום על חוזים בשמו באסטוניה. מיסוי רווחי מוסד קבע הוא כמקובל ברוב המדינות (מיסוי של חלק הפעילות שניתן לייחס לאסטוניה). מוסד קבע נתון למיסוי כמו של תושב, קרי בעת חלוקה (של תשלומים כפי שתוארו לעיל). יחד עם זאת אין כללים ברורים של יחוס רווחים למוסד קבע. ישנה אפשרות כי התושבות תקבע על פי הסכם בינלאומי שקיבל את אישור הפרלמנט האסטוני - במידה וישנו הסכם כזה והוא סותר את כללי התושבות של קוד המס האסטוני, אזי ההסכם הבינלאומי גובר. במידה וישנה אמנה, התושבות תקבע על פי האמנה (לרוב סעיף 4).

ניכויים- עקב שיטת המס הייחודית - העדר תשלום מס שנתי לתאגיד, תאגיד אינו יכול לנכות פחת. לא ניתן להעביר הפסדים (לא ברור לחלוטין האם מדובר בהפסדים שנצברו לפני 1.1.2000, אולם נראה שכן). ניכוי מס במקור - אין חובת ניכוי מס במקור בגין תשלומים לחברות תושבות אסטוניה ולמוסד קבע של תאגיד חוץ. החל מה-1 בינואר 2009 דיבידנדים שמחולקים לתושבי חוץ אינם מחייבים ניכוי מס במקור, אם הנם מחולקים ליחידים תושבי חוץ ותאגידים תושבי חוץ שבבעלותם פחות מ- 25% מהון החברה תושבת אסטוניה. על דיבידנדים המחולקים לתאגיד חוץ הנמצא באיזור שבו שיעור המס "נמוך" חל שיעור ניכוי במקור של 21%. על ריבית המשולמת לכל יחיד על ידי מוסדות שאינם מוסדות עליהם הוחל חריג מיוחד, חלה חובת ניכוי במקור של מס בשיעור 21%. על תשלומים לתושבי חוץ בגין שירותים שסופקו באסטוניה, לרבות דמי ניהול ויעוץ – חלק חובת ניכו במקור של מס בשיור 15%. בהקשר זה, חשוב לציין כי לאחרונה נחתמה אמנת מס בין אסטוניה לישראל הקובעת, בין היתר, ניכוי מס במקור על דיבידנד בשיעור של 5%, עם זאת דיבידנד המתקבל מידי קרן פנסיה ומידי חברה בעלת שליטה בחברה המשלמת יהא פטור ממס.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הטבות מס לתושב חוזר ותיק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

על מנת לעודד את אזרחי ישראל לחזור ולמדינתם בשנת 2008 אושרה רפורמת מס מקיפה, שעיקרה מתן הטבות מס לתושבים חוזרים ולתושבים חוזרים ותיקים...

תכנון השלכות מס לפני רילוקיישן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

שוקלים לעשות רילוקיישן לחו"ל? - כך תתכננו את השלכות המס הנובעות מהמעבר

החשיבות בהכנת הצהרת הון יזומה לתושבים חוזרים ועולים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד ויועץ מס

מומלץ לכל תושב חוזר ותיק או עולה חדש, להכין "הצהרת הון יזומה" בצירוף כלל המסמכים המאמתים, כדי לקבע את ההון אשר נצבר בחו"ל, כאשר על הון זה לא חלו דיני המס בישראל בעת צבירתו בשל היותם "תושבי חוץ"...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.