מאת:


קצבת תלויים משולמת לאלמנה כאשר בעלה נפטר כתוצאה מארוע בעבודה שהוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי, להבדיל מגמלת שאירים לה זכאית כל אלמנה שבעלה נפטר, תהא הסיבה אשר תהא. לרוב, קצבת התלויים תהא גבוהה באופן משמעותי מגמלת השאירים, הואיל וקצבת התלויים משולמת כאחוז ממשכורתו של הבעל שנפטר ומהווה פונקציה של השכר שהשתכר הנפטר, בעוד קיצבת השארים קבועה על פי פרמטרים הקבועים בחוק.

 

הגדרת הזכאות לקיצבת תלויים: "...בני משפחתו של מבוטח, שהיה עובד שכיר או עובד עצמאי, ונפטר כתוצאה מפגיעה בעבודה (תאונת עבודה או מחלת מקצוע) עשויים להיות זכאים לגמלת תלויים (קצבה או מענק חד פעמי). בני המשפחה הזכאים לגמלת תלויים הם אלמן או אלמנה וילדים של המבוטח, העונים על תנאי הזכאות. בתנאים מסוימים יהיו זכאים לגמלה הורים, אחים, סב או סבתא, שהמבוטח היה מפרנסם..." קצבת נכות מלאה מעבודה מחושבת על פי 75% מהשכר שהיה למנוח בשלושת החודשים שקדמו ליום שבו הפסיק את עבודתו בשל הפגיעה (ועד לתקרה של 32,839 ₪ - נכון לינואר 2014).

 

דוגמא לפער שעשוי להיות בגובה הקצבה: אלמנה בת 50 ומעלה הזכאית לקצבת תלויים, שבעלה המנוח השתכר טרם פטירתו משכורת של 8,000 ₪ ברוטו תקבל 3,600 ₪ לחודש ואם יש לה שני ילדים תוכל להגיע עד 5,400 ₪ בחודש. לעומתה, אלמנה הזכאית לגמלת שאירים תקבל 1,159 ₪ לחודש ואם יש לה שני ילדים תקבל 2,247 ₪ לחודש - ההפרשים הם משמעותיים ולא אחת אנו נתקלים במקרים בהם מנסה המוסד לביטוח לאומי לפרש את החוק המעניק את הזכות לקצבת תלויים באופן מצומצם ביותר. חשוב לציין עוד, כי נישואים מחדש שוללים את הזכות לקבלת הקצבה, וזאת מכוח סעיף 135(א) לחוק הקובע כי אם "חזרה האלמנה ונישאה, תיפקע זכותה לקצבה והמוסד ישלם לה מענק בשני שיעורים...".

 

אם כך, הכרה באירוע המוות כתאונת עבודה הינה משמעותית מאוד מבחינת הזכויות הכספיות המגיעות מאת המוסד לביטוח לאומי ולכן חשוב לפעול ולדווח מול המוסד לביטוח לאומי בליווי של עו"ד מנוסה העוסק בתחום, למיצוי מלוא הזכויות המגיעות מהמוסד לביטוח לאומי.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

תביעת רשלנות רפואית

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

מתי טיפול רפואי כושל הוא בגדר רשלנות המזכה את הנפגע בתשלום פיצויים? ומתי מדובר בהתממשות של סיכון סביר הגלום בעצם קבלת הטיפול הרפואי?

נזקים על רקע לאומני / מלחמה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

משרדנו פתח מיד עם פרוץ האירועים האחרונים מוקד חירום לסיוע משפטי לעסקים ופרטיים אשר רכושם נפגע (נזק ישיר) ו/או אבדו רווחים עקב פעולות האיבה (נזק עקיף). משרדנו המורכב מעורכי דין ורואי חשבון אשר ייצגו שנים רבות את מנהל מס רכוש/רשות המיסים טיפל ומטפל במאות תביעות מס רכוש משני צדי המתרס.

תאונות עבודה - תביעת מעביד

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מורכב מעו"ד המתמחים בתאונות עבודה וכן בכלכלנים ורואי חשבון יוצאי משרד המשפטים ורשויות המס, כך שלנו הכלים לבנות את התביעה האופטימאלית ולהביא לתוצאה הטובה ביותר עבורך.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.