מאת:


אנו עדים חדשות לבקרים, ומזה זמן רב, לידיעות לפיהן מחירי הדירות בארץ נמצאים בעלייה מתמדת. חלק מן הפעולות אותן מבצע האוצר בכדי להפחית את מחירי הדיור נעוץ בהגדלת ההיצע וחלק נעוץ בלחץ המוטל על היזמים להפחית את עלות הדירות.

על פניו נדמה כי מגמה זו מבורכת מאחר ואכן קיימת בעיה אקוטית בענף הדיור, אלא שללא רגולציה מתאימה ניתן לזהות כשלי שוק בתוך ענף הבנייה. כך למשל, הרושם המתקבל הוא כי הלחץ על היזמים להפחית את עלות הדירות מגולגל על קבלני הביצוע, מה שמביא לידי הפחתה ברווחיות של קבלני הביצוע ולפעמים מביא פרויקטים שהם מבצעים למצב של הפסד. כתוצאה מכך, נראה שקבלני ביצוע, אשר שיעור הרווחיות שלהם נשחק, נחשפים יותר מבעבר לעבירות מס. הכיצד?

מצוקה כלכלית של קבלני הביצוע

אותם קבלני ביצוע נכנסים לא אחת לקושי תזרימי, בין אם בשל רווחיות נמוכה ובין אם משום שהיזמים לא אחת מעכבים להם כספים, אם על פי הסכם ואם שלא ע"פ הסכם, מה שמכניס את אותם קבלני ביצוע למצוקה של ממש, הפוגעת ביכולת שלהם לעמוד בתשלומים השוטפים.

בנסיבות האמורות, המרחק בין אותה מצוקה כלכלית של קבלני הביצוע לביצוען של עבירות מס, קצר. אלה, נמצאים במצב בו אין להם כסף לשלם את חבויות המס השוטפות, מה שגורם לחלקם לנגוס שלא כדין בתשלומי המיסים, בפרט אלו שאמורים להיות משולמים על בסיס חודשי ואשר הנגיסה בהם קלה - מע"מ, מס הכנסה, ניכויים וביטוח לאומי. הקבלנים מגלים חוסר אכפתיות או אי מודעות לעובדה כי מבחינת הדין, מס העסקאות המתקבל בידיהם או מס ההכנסה המנוכה על ידם הנם כספים המוחזקים על ידם בנאמנות, כסף אותו עליהם להעביר לרשות המסים והימנעות מלעשות כן – מהווה עבירה פלילית שדינה ברוב המקרים מאסר.

הצורך ברגולציה שתגן על הקבלנים

משרדנו סבור כי בד בבד עם הלחץ המופעל לטובת הפחתת מחירי הדיור, יש להעביר רגולציה אשר תגן על קבלני הביצוע ותבטיח כי אלה לא ינוצלו לרעה על ידי היזמים, כך שתיוותר להם רווחיות מינימאלית אשר תמנע את התמריץ השלילי לבצע עבירות מס.

יש לציין כי קיימת רגולציה רבה בתחום הדיור אשר מגינה על רוכשי הדירות עצמם. על כן, נשאלת השאלה, מדוע שלא תהיה חקיקה אשר תגן על קבלני הביצוע. כך נוכל לשמור על ענף שלם, מסודר ומבוקר יותר באופן שבו כולם ירוויחו - הקבלנים, ציבור רוכשי הדירות וציבור משלמי המסים.

האם הלחץ להפחתת מחירי הדירות גורם לפגיעה עקיפה בכספי ציבור?

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

העברת נכס מקרקעין לנאמנות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח), בת-אל עובדיה, עו"ד; לידור עמר, משפטן

החל בשלב בו נוצרת הנאמנות, ולאור השוני וחוסר הבהירות בין הוראות הדין לעמדת רשות המיסים בעניין, מתעוררות שאלות רבות אשר יש לתת עליהן את הדעת - לדוגמא, האם יצירת הנאמנות מהווה אירוע מס? בהנחה שכן, האם אירוע שכזה יהיה חייב במס או שמא פטור?

רכישת דירה בזמן קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); לידור עמר, משפטן

נגיף הקורונה (COVID-19) הגיח אל עולמנו בתחילת שנת 2020 והביא עמו סט של כללים חדשים בעולם כולו ובעולם הנדל"ן בפרט - מדריך זה, מטרתו להתוות את עשרת הדיברות למעוניין ברכישת דירה בתקופת משבר הקורונה.

רכישת / מכירת דירה בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להיכנס במהירות לפרטי העסקה, לבצע את כלל הבדיקות הנדרשות לטובת הבטחת השלמת עסקה ברורה חלקה ונקייה ובנוסף לייעץ לך, הרוכש או המוכר, בכל הקשור לשיקולי המס.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים