מאת:

אנו עדים חדשות לבקרים, ומזה זמן רב, לידיעות לפיהן מחירי הדירות בארץ נמצאים בעלייה מתמדת. חלק מן הפעולות אותן מבצע האוצר בכדי להפחית את מחירי הדיור נעוץ בהגדלת ההיצע וחלק נעוץ בלחץ המוטל על היזמים להפחית את עלות הדירות.

על פניו נדמה כי מגמה זו מבורכת מאחר ואכן קיימת בעיה אקוטית בענף הדיור, אלא שללא רגולציה מתאימה ניתן לזהות כשלי שוק בתוך ענף הבנייה. כך למשל, הרושם המתקבל הוא כי הלחץ על היזמים להפחית את עלות הדירות מגולגל על קבלני הביצוע, מה שמביא לידי הפחתה ברווחיות של קבלני הביצוע ולפעמים מביא פרויקטים שהם מבצעים למצב של הפסד. כתוצאה מכך, נראה שקבלני ביצוע, אשר שיעור הרווחיות שלהם נשחק, נחשפים יותר מבעבר לעבירות מס. הכיצד?

מצוקה כלכלית של קבלני הביצוע

אותם קבלני ביצוע נכנסים לא אחת לקושי תזרימי, בין אם בשל רווחיות נמוכה ובין אם משום שהיזמים לא אחת מעכבים להם כספים, אם על פי הסכם ואם שלא ע"פ הסכם, מה שמכניס את אותם קבלני ביצוע למצוקה של ממש, הפוגעת ביכולת שלהם לעמוד בתשלומים השוטפים.

בנסיבות האמורות, המרחק בין אותה מצוקה כלכלית של קבלני הביצוע לביצוען של עבירות מס, קצר. אלה, נמצאים במצב בו אין להם כסף לשלם את חבויות המס השוטפות, מה שגורם לחלקם לנגוס שלא כדין בתשלומי המיסים, בפרט אלו שאמורים להיות משולמים על בסיס חודשי ואשר הנגיסה בהם קלה - מע"מ, מס הכנסה, ניכויים וביטוח לאומי. הקבלנים מגלים חוסר אכפתיות או אי מודעות לעובדה כי מבחינת הדין, מס העסקאות המתקבל בידיהם או מס ההכנסה המנוכה על ידם הנם כספים המוחזקים על ידם בנאמנות, כסף אותו עליהם להעביר לרשות המסים והימנעות מלעשות כן – מהווה עבירה פלילית שדינה ברוב המקרים מאסר.

הצורך ברגולציה שתגן על הקבלנים

משרדנו סבור כי בד בבד עם הלחץ המופעל לטובת הפחתת מחירי הדיור, יש להעביר רגולציה אשר תגן על קבלני הביצוע ותבטיח כי אלה לא ינוצלו לרעה על ידי היזמים, כך שתיוותר להם רווחיות מינימאלית אשר תמנע את התמריץ השלילי לבצע עבירות מס.

יש לציין כי קיימת רגולציה רבה בתחום הדיור אשר מגינה על רוכשי הדירות עצמם. על כן, נשאלת השאלה, מדוע שלא תהיה חקיקה אשר תגן על קבלני הביצוע. כך נוכל לשמור על ענף שלם, מסודר ומבוקר יותר באופן שבו כולם ירוויחו - הקבלנים, ציבור רוכשי הדירות וציבור משלמי המסים.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייצוג דיירים בהתחדשות עירונית

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)

במאמר זה נסקור את החשיבות בבחירת עו"ד בעל ידע וניסיון בתהליך התחדשות עירונית, נבחן את אבני הדרך ואת מקומו של עו"ד בכל אחת מנקודות זמן אלו.

הוצאות פיתוח מגרש אינן מהוות חלק ממחיר המקרקעין לצורך חישוב מס רכישה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט העליון דן בשני ערעורים שבמרכזם השאלה האם בעת רכישת מקרקעין שלא עברו פיתוח, תוך התחייבות לשאת בהוצאת הפיתוח של המגרש, יש לראות בסכום שאותו מתחייב לשלם הרוכש עבור פיתוח המגרש כחלק ממחיר המקרקעין המחויב במס רכישה או שמא יש לראות את ההתחייבות לשאת בהוצאות הפיתוח כהתחייבות נפרדת מההתחייבות לרכישת המקרקעין שאין לשלם עליה מס רכישה.

חברה קבלנית או איגוד מקרקעין ?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

ביהמ"ש קבע, כי חברה שחתמה על הסכם לביצוע פרויקט תמ"א 38, אך בפועל לא פעלה באופן שוטף ורציף לביצוע הפרויקט, כך שבפועל כל מה שהיה בידי החברה הוא בגדר זכות במקרקעין, תסווג כאיגוד מקרקעין. כפועל יוצא מכך נקבע כי מכירת מניותיה של חברה כזאת - תהיה בגדר פעולה באיגוד מקרקעין ותחויב במס רכישה כדין.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.