מאת:

בפסק דין שנידון לאחרונה בבית המשפט העליון, נדרש בית המשפט לבקשתה של אישה נכה (להלן: "המבקשת") לעכב את ביצועו של פסק הדין שניתן בבית המשפט המחוזי (להלן: "בית משפט קמא"), בו נקבע כי יש לממש את המשכנתא על דירתה של המבקשת (ע"א 2690/17 באלס נ' בנק דיסקונט למשכנתאות בע"מ).
 
יוער כי בית משפט קמא נסמך בפסק דינו על ראיות עובדתיות, אשר בדרך כלל ערכאת הערעור לא נוטה להתערב בהן. לפיכך, בקשתה של המבקשת לעיכוב הביצוע עוררה בעיה אינהרנטית, בעיקר לאור הכלל הידוע כי "בעל דין שזכה בהליך זכאי לממש פירות זכייתו". ככלל, עיכוב ביצוע ניתן בדרך כלל בשני תנאים, סיכויי ערעור טובים וכן מאזן נוחות הנוטה לטובת מבקש הסעד. כבר עתה יודגש כי המבקשת לא עמדה כלל בתנאי הראשון אולם זכתה לסעד המבוקש.

 
עובדות המקרה
עובדות המקרה מתארות סיפור סבוך - המבקשת ובעלה לשעבר (להלן: "הבעל") הם בעלי זכויות חכירה בדירה. ברבות השנים, עת היו נשואים, הקים הבעל עסק למאפים (להלן: "החברה") אשר נקלע לחובות אדירים. בשל חובות אלה נוצרה בחשבונה של המבקשת יתרת חוב על סך של כ-200,000 ₪. יש לציין כי חשבונה נוהל באותו בנק שבו נוהל החשבון העסקי של החברה. בשל כך הפעיל הבנק (להלן: "המשיב") לחצים על הבעל לקחת הלוואה. כתוצאה מכך לקחה המבקשת הלוואה ורשמה משכנתא לטובת הבנק, אולם הבינה זאת רק בדיעבד, כך לטענתה.
משהתגרשו השניים ותשלומי המשכנתא לא נפרעו, פתח המשיב בהליכי הוצאה לפועל לשם מימוש המשכנתא. נדגיש כי הבעל פשט רגל ולא ניתן היה לפעול כנגדו. בשל האמור לעיל פנתה המבקשת לבית המשפט קמא בבקשה כי יצהיר שלא היה לה קשר עסקי לחברה וכי הבנק פעל בחוסר תום לב, ובניגוד למצופה מתוקף חובתו לפעול בחובת זהירות מוגברת כלפי לקוחו.

 
קביעת בית המשפט
בית משפט קמא קבע כי המבקשת לא עמדה בנטל המוטל עליה להוכיח כי לא ידעה שמדובר בהלוואה לטובת העסק וכן דחה את אי ידיעתה בדבר לקיחת ההלוואה כמשכנתא על ביתה, מאחר ופקידי הבנק סתרו טענתה זו. לפיכך קבע כי יש לממש את המשכנתא. המבקשת ביקשה כי בית המשפט יעכב את הביצוע עד להכרעה בערעורה.
 
בית המשפט העליון בחן את בקשתה לעיכוב ביצוע תוך שהוא מדגיש את ההלכה שקובעת שיש להראות סיכויי ערעור טובים ושמאזן הנוחות ייטה לטובת מבקש הסעד. אלא שבמקרה דנן, קבע כי נימוקי הערעור אינם טובים כלל ועיקר! ברם, מאזן הנוחות ובעיקר המסקנה כי במידה ולא יינתן הסעד המבוקש, לא ניתן יהיה להחזיר את המצב לקדמותו, הכריעו לטובת המבקשת אשר קיבלה את הסעד המבוקש.
 
יצוין, כי בדרך כלל כאשר ישנה בקשה לעיכוב ביצוע הנוגעת לדירת מגורים ייטה ביהמ"ש לעכב הליכי פינוי אף אם סיכויי הערעור נמוכים.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הפטר על חוב מזונות - פסק דין תקדימי

מאת: אלי דורון, עו"ד

פס"ד תקדימי וחשוב זה קבע כי בתנאים מסוימים ניתן ליתן הפטר לחוב מזונות בהליך פש"ר או חדל"פ

השיטה היעילה לגביית חובות מלקוחות

מאת: אלי דורון, עו"ד

בעולם העסקי, כמעט כל עסק או גוף מסחרי, נתקל מפעם לפעם בתופעה של לקוחות, החייבים בתשלום על התמורה בגין השירות או המוצר שסופקו להם. תהליך גביית חוב על פי דין נעשית בהדרגה, 'מהקל אל הכבד', תוך הפעלת סנקציות בחומרה מתגברת על החייב על מנת לכפות את פירעון החוב.

הדרכים לטיפול בגביית חובות לעסק שלך

מאת: אלי דורון, עו"ד

חובות כספיים הינם תופעה אשר כמעט כל עסק בישראל נתקל בה במהלך פעילותו העסקית השוטפת. חובות כספיים אשר אינם מטופלים ונאכפים, עלולים לגרום לעסק לאובדן הכנסות של ממש ופגיעה בתזרים המזומנים וניהול העסק באופן תקין.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.