מאת:


סינגפור הינה מהמדינות המתקדמות בעולם ובעלת שיעור צמיחה מרשים וזאת בשל פתיחותה לעולם הגלובלי ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות. כלכלת סינגפור היא כלכלה מפותחת המבוססת על שוק חופשי, נסמכת על ייצור וייצוא מוצרי אלקטרוניקה, ביוטכנולוגיה, פרמצבטיקה, כימיקלים וכן על היותה מרכז פיננסים ומסחר חשוב.

 

סינגפור מאופיינת בכמות המעוטה ביותר של רגולציה עסקית בעולם. נוסף על כך, בסינגפור נהוג סחר חופשי ומיסוי נמוך. מאז שנת 1961, צמחה כלכלת המדינה בקצב מרשים של כ-7.5% בשנה והיא נמנית עם "ארבעת הנמרים של אסיה". יש שמייחסים את צמיחתה של סינגפור למיסוי הנהוג בה - קיים פטור לאנשים אשר מפיקים את הכנסתם מחוצה לה ובכלל, שיעורי המס נעים בין אפס אחוזים ל-22% בלבד שבתוך כך ישנם ניכויים רבים. כמו כן, קיימים פטורים רבים על רווחי הון, דיבידנד, ירושות ומתנות. בשל כל אלה הפכה סינגפור לכלי עוצמתי בתכנוני מס לחברות רבות בהן חברות כחול-לבן. ישראלים המפעילים חברה בסינגפור, אם כתושבים ואם כזרים, יוכלו ליהנות מפטור ממס חברות ככל שההכנסה מופקת מחוץ לסינגפור ובמידה וההכנסה מופקת בסינגפור יוכלו ליהנות משיעור נמוך של מס חברות העומד על כ-17% בלבד וללא מס על חלוקת דיבידנד לבעלי מניות. בעניין זה נציין, כי כדי לקבל את הטבות המס האלה, תושב ישראל צריך לתכנן את צעדיו באופן מסודר שכן הוא עלול להיחשב על ידי רשויות המס בישראל כבעלים של חברה תושבת ישראל לכל דבר ועניין (במידה והשליטה או הניהול בחברה הסינגפורית מופעלים מישראל) ואז תמוסה בישראל בשיעורים רגילים.

 

בסיס המס בסינגפור

יחידים תושבי סינגפור ימוסו רק על הכנסות שנצמחו והופקו בסינגפור ולא על הכנסות שהופקו מחוצה לה. יש לציין כי תושב סינגפור הוא מי ששוהה בה מעל ל-183 ימים בשנה או שנוכח בסינגפור במשך שלוש שנים רצופות אף אם שהה בה פחות מ-183 ימים בשנה. בעניין זה נעיר כי לפי שיטת המס בישראל, אם מרכז חייו של אדם הוא בישראל, הוא ימוסה על פי דיני המס בישראל ולכן חשוב לערוך תכנון מקדים, מאחר ויכול להיווצר מצב שאדם ייחשב תושב סינגפור וישראל בו זמנית. לשם כך קיימת אמנה למניעת כפל מס בין המדינות אשר קובעת מספר מבחנים לצורך הכרעה בדבר מקום תושבותו של האדם כגון: מבחן בית הקבע, מקום האינטרסים החיוניים, המקום בו האדם נוהג לגור ומבחן האזרחות וזאת כדי לסווג באופן נהיר את זכות המיסוי של כל אחת מהמדינות. יש לציין, כי במידה ואדם מנתק את מרכז חייו מישראל והופך להיות תושב סינגפור, אזי הוא עלול לשלם מס המכונה "מס יציאה" (ס' 100א לפקודה), אשר קובע כי אדם שהפסיק להיות תושב ישראל ייראו בו כאילו מכר את כל נכסיו ההוניים ובהתאם ישלם מס בגין המכירה דנן. ברם, יש לציין כי טיפול משפטי נכון יוכל למנוע זאת שכן ניתן לטעון כי מדובר בהוראה המנוגדת להוראות האמנה בין ישראל לסינגפור.

 

סעיפי מיסוי בולטים

כאמור לעיל, הכנסות מחוץ לסינגפור אינן חייבות במס בסינגפור כלל ועיקר. הכנסות שהופקו בסינגפור חייבות במס בשיעור בין 0%-22%. מנגד רווחי הון ממכירת נכסים, מקרקעין, מניות ונכסי הון אחרים – פטורים ממס בסינגפור אלא אם הרווח יסווג כהכנסה מעסק. דיבידנד מחברות תושבות סינגפור או זרות, פטור ממס בידי יחידים וכך גם ריבית מבנקים. לגבי זרים שמפיקים הכנסה בסינגפור: חל מס שנע בין 15%-22% לגבי הכנסות מעבודה. מע"מ בסינגפור עומד על שיעור של 7% למעט מקרים מיוחדים שנקבעו בחוק בהם חל מע"מ בשיעור אפס כגון: יצוא לחו"ל, שירותים לזרים, שירותים פיננסיים, דירות מגורים. בסינגפור אין מס ירושות ומס מתנות, וביטוח לאומי חל בשיעור של עד 20% (17% תרומת העובד). מס חברות בסינגפור עומד על 17% בלבד, אולם נדגיש כי במידה והחברה הסינגפורית מפיקה הכנסות מחוץ לסינגפור, הכנסות אלו יהיו פטורות ממס. על כן, שימוש בחברות סינגפוריות נחשב כתכנון מס אטרקטיבי עבור משקיעים שונים ברחבי העולם.

 

* אין לראות באמור לעיל משום חוות דעת משפטית ובכל מקרה חשוב מאד לקבל יעוץ מקצועי בטרם הנך בוחר להשתמש בתכנון מס בינלאומי כזה או אחר.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הטבות מס לתושב חוזר ותיק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

על מנת לעודד את אזרחי ישראל לחזור ולמדינתם בשנת 2008 אושרה רפורמת מס מקיפה, שעיקרה מתן הטבות מס לתושבים חוזרים ולתושבים חוזרים ותיקים...

תכנון השלכות מס לפני רילוקיישן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

שוקלים לעשות רילוקיישן לחו"ל? - כך תתכננו את השלכות המס הנובעות מהמעבר

החשיבות בהכנת הצהרת הון יזומה לתושבים חוזרים ועולים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד ויועץ מס

מומלץ לכל תושב חוזר ותיק או עולה חדש, להכין "הצהרת הון יזומה" בצירוף כלל המסמכים המאמתים, כדי לקבע את ההון אשר נצבר בחו"ל, כאשר על הון זה לא חלו דיני המס בישראל בעת צבירתו בשל היותם "תושבי חוץ"...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.