מאת:

בבעלותך נכס ברומניה? כדאי שתהיה מודע למספר נקודות חשובות

רבים הם הישראלים שבחרו לרכוש נדל"ן ברומניה לצורכי השקעה, על אף הסיכונים הכרוכים בכך, וזאת הודות לתשואה הגבוהה של הנכסים והקרקעות. אולם, כפי שיפורט בשורות הבאות לסיכונים אלה יש משמעות קריטית שאין לזלזל בה, ועל כן חשוב כי מי מאיתנו שיבחר או כבר בחר בכיוון השקעה זה ובבעלותו קרקע ברומניה, שיהיה לו את הליווי המשפטי המתאים.

לצורך הבנת הסיכונים הכרוכים בהחזקת קרקע ברומניה, חשוב להכיר מספר הבדלים מהותיים הקיימים בין דיני הקניין בישראל לבין דיני הקניין ברומניה:
 
1. ראשית, בעוד שבישראל בעלות במקרקעין משמעה בעלות על הקרקע כולל כל הבנוי והנטוע עליה, הרי שברומניה אדם עשוי להיות בעליהם של הבנוי בלבד ללא הקרקע, קרי הדירה, הבית, הבניין וכד', וכן להפך - להיות בעלי הקרקע ללא מה שבנוי עליה. למעשה, נוצר לעיתים מצב מוזר, שבו לאותה חלקה יהיו שני בעלים שונים לחלוטין- כאשר אחד הוא בעליו של הבנוי/נטוע/מחובר, ואחר הוא בעליה של הקרקע בלבד.

2. שנית, עובדה אשר נותנת משנה תוקף לסוגיה הקודמת, היא שהחוק הרומני אינו מאפשר לאדם שאיננו אזרח להיות בעליהן של מקרקעין, אלא של הבנוי עליהן בלבד (כגון דירה).

3. שלישית, יש לציין כי בניגוד לדין בישראל, ברומניה לא מוכרים דיני הנאמנות כפי שהם ידועים במחוזותינו. קרי, החזקת מקרקעין בנאמנות באמצעות אזרח רומני לטובת אזרח זר איננה מקבלת תוקף, ולפיכך הנהנה איננו זוכה בשום זכות קניינית כלפי הנכס. לפיכך ייתכן וצדדים שלישיים, לרבות רשויות המדינה, לא יכירו בכל הסכם שכזה ככל שמפורט יהיה. על כן, זרים שחפצים לקנות קרקע ברומניה ולהגן על זכויותיהם יכולים ליצור לעצמם ישות משפטית רומנית בדמות חברה, ובאמצעותה לבצע רכישת קרקעות, ואכן, ניתן למצוא ברומניה עשרות אלפי חברות זרות שהוקמו רק לשם רכישת קרקעות, חלקם הגדול בידי ישראלים.

4. הבדל נוסף בין המדינות, שאף הוא מהווה קושי, הוא לעניין רישום הבעלות. כידוע בישראל, רישום בטאבו הינו חובה. עצם הרישום הוא היוצא את זכות הבעלות. לעומת זאת ברומניה, שם כאמור קיימת הפרדה בין הקרקע לבין מה שבנוי עליה,  נושא הרישום הינו מורכב יותר. בנוסף, אף שעסקאות הנדל"ן ברומניה מבוססות על אימות של לשכת הרישום במדינה, צוות הרישום בלשכה איננו אחראי לבדוק את תוקף המסמכים המאשרים את הבעלות, דבר המחייב בדיקה מעמיקה של הזכויות בקרקע מצד מי שמבקש לרכוש אותה.

זה המקום לציין כי למשרדנו קיימת שלוחה מקומית בבוקרשט, רומניה, אשר יכולה לבצע עבורך, בין היתר, עסקאות נדל"ן, לטפל בכל הפרוצדורה, לערוך את כל הבדיקות, ולחסוך ממך אף את הצורך בהגעה פיזית לרומניה.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.66 ע"י 9 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מדוע כדאי להוציא דרכון אירופאי?

מאת: אלי דורון, עו"ד

להוצאת דרכון אירופאי יתרונות רבים. דרכון אירופאי מספק לבעליו גישה מורחבת להזדמנויות בינלאומיות במגוון תחומים.

שירותיי הפירמה באמצעות עו"ד אוסטרי, עו"ד רומניה, עו"ד קפריסין, עו"ד ישראל ועוד

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

למשרדנו פעילות בישראל, רומניה, אוסטריה, קפריסין ועוד, כך שלטובת מתן מענה מושלם נדע להפעיל עו"ד אשר לו הרישיון, הניסיון והבקיאות המתאימים לטיפול ע"פ דיני המדינות הרלוונטיות ושעה בה יש בנמצא סוגיות המצריכות התייחסות לדין ביותר ממדינה אחת, ידע משרדנו לשלב בצוות המטפל עו"ד ממספר מדינות, אשר ביחד יספקו ללקוח את המענה האופטימלי.

ליווי משפטי באוסטריה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה במתן ייעוץ, סיוע וליווי משפטי לישראלים תושבי אוסטריה במגוון עניינים וסוגיות משפטיות - נשמח לקיים עמך פגישה בוינה לטובת הטיפול בנדרש, כל הפרטים כאן.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.