מאת:


בפס"ד ע"פ 8355/13 פלוני נגד מדינת ישראל נדרש בית המשפט לשאלה האם עקרון אחדות הענישה צריך לחול במקרה בו מתקיימות לשני נאשמים נסיבות עובדתיות זהות.

בפס"ד זה מדובר על שני אנשים אשר ביחד דקרו אדם שלישי כאשר על אחד נגזרו 50 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצוי כספי לקורבן ועל שותפו אשר היה קטין ללא עבירות קודמות ופוטנציאל שיקום גבוה נגזרו 6 חודשי עבודות שירות, עונשי מאסר על תנאי ופיצוי כספי לנפגע, זאת במסגרת הסדר טיעון אשר נחתם כחצי שנה לאחר גזר הדין של פלוני. לא היתה מחלוקת על כך שהקטין היה זה שביצע את הדקירה בפועל ופלוני היה זה שהחזיק את הנדקר. פלוני – המערער – טען בערעורו כי גזר דינו פגע בעקרון אחדות הענישה.

עקרון אחידות הענישה – נגזר מעקרון שוויון הנאשמים בפני החוק, עקרון זה אומר כי במצבים אשר דומים בנסיבות ואופי העבירות צריך לחול שוויון גם בשיקולי הענישה וצפויה להתקבל תוצאה דומה.

במקרה הנ"ל, קבע בית המשפט העליון כי העקרון הנ"ל, אינו בבחינת "חזות הכל", אלא רק שיקול אחד במכלול השיקולים שעל בית המשפט לאזנם כיד להגיע לתוצאת הענישה הראויה. אין להפוך את מתן גזר הדין לתרגיל מתמטי. ההחלטה על קציבת העונש צריכה להיות כפופה לנסיבות העובדתיות יחד עם הנסיבות האישיות השונות של הנאשמים במקרה.

עם זאת, קבע בית המשפט, במקרה זה הפער בין העונשים שקיבלו השניים לא היה סביר ועל כן החליט כי יש לאזן בין העונש של פלוני לבין העונש של שותפו. בשל כך, הופחת עונשו של פלוני – המערער – ל- 42 חודשי מאסר בפועל (במקום 50 חודשים שנקבעו קודם לכן). 
עקרון אחדות הענישה

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גירושים בעקבות מגפת הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

המתח הנגזר מהמגפה, מהמחלה, מהחובה לשמור ולהקפיד, הלחץ הכלכלי, הרצון לשמר את מקור הפרנסה וכו', כל אלה רק הוסיפו לחצים והביאו זוגות רבים למצבים חדשים, שונים מאלה אשר היו מכירים בעבר.

הקורונה בבחינת נסיבות לא צפויות לעניין סיכול חוזה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

התפרצות הקורונה הינה בבחינת נסיבות שלא ניתן היה לצפותן לעניין סיכול חוזה: אמירה חשובה של בית המשפט המחוזי בסוגיה אקטואלית שעולה במלוא העוצמה סביב הסגר השלישי - הפרות הסכמים בשל משבר הקורונה.

להתכונן משפטית וכלכלית ליום של אחרי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

"חגיגת החיסונים" בארץ מפיחה בכולנו תקווה שהנה יש אור בקצה המנהרה אליה נכנסנו עם פרוץ מגפת הקורונה - אך יש לזכור כי ישנן השלכות רבות להכרזה על סיום תקופת המשבר הרשמי בישראל, השלכות שעלולות להיות פליליות או טומנות בחובן עלות גבוהה וחשוב לפעול מבעוד מועד ולהיערך בהתאם.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם