מאת:


רפובליקת גאנה היא מדינה בדרום מערב אפריקה, הגובלת בחוף השנהב, בורקינה פאסו, טוגו ובמפרץ הגינאי. ייחודה הרב של גאנה ביחס לשאר מדינות אפריקה מתבטא בכך שהשפה הרשמית בגאנה הינה אנגלית. בנוסף, בשונה משכנותיה, גאנה היא אחת מהמדינות האפריקאיות היחידות בהן מתקיימת דמוקרטיה במלוא מובן המילה – בחירות מתקיימות במועדן ללא גילויים חריגים של אלימות, זיופים או התנגדויות, והתקשורת והעיתונות פועלות בה באופן חופשי בדומה למדינה מודרנית ומפותחת.
 
אוכלוסייתה של גאנה מונה כ-20 מיליון נפש ומבחינה דתית ניתן לזהות בה רוב נוצרי. מאז מתן העצמאות לגאניים ב-1957, פועלת ממשלת גאנה באופן סדיר במישור הבינלאומי תוך עידוד פעילות בינה לבין מדינות אחרות בתחומי הפוליטיקה והכלכלה. כיום גאנה חברה פעילה ביותר בארגון האומות המאוחדות והאיחוד האפריקאי. גאנה הינה מדינה עשירה מאוד במשאבים טבעיים, מינרלים תעשייתיים, פחמימנים ומגוון רחב מאוד של מתכות יקרות. כלכלת גאנה הינה "דיגיטלית-ייעודית" המשלבת בין כלכלה מעורבת לכלכלת שווקים וזוכה לצמיחה משמעותית בשנים האחרונות (לדוגמא – צמיחה בשיעור של 8.7% בתמ"ג בשנת 2012). לגאנה תכנית כלכלית מרכזית בשם "חזון גאנה 2020". על פי תכנית זו, גאנה מצפה כי תהפוך למדינה מפותחת בשנות ה-20 של המאה הנוכחית ולמדינה מתועשת בשנות ה-30. בנוסף, הכלכלה של גאנה קשורה מאוד ליואן (מטבע סיני) ונמצאת במערכת יחסים חזקה מאוד עם סין. הכלכלה ההיברידית בגאנה דומה מאוד לזו של טאיוואן ומאופיינת בייצור גובר, ייצוא סחורות טכנולוגיות ודיגיטליות, הרכבה של מכוניות וספינות, ייצוא משאבים ומינרלים תעשייתיים, מוצרים חקלאיים, נפט, גז טבעי ועוד.
 

שיטת המס בגאנה

ברוב המקרים, תושבי גאנה חייבים במס על כלל הכנסותיהם המופקות בכל רחבי העולם בעוד מי שאינם תושבים חייבים במס אך ורק על הכנסות אותן הפיקו בגאנה. באופן כללי, גם לתושבי גאנה וגם לזרים ינוכה מס במקור על סוגים שונים של תשלומים שצברו בגאנה (ישירות או בעקיפין).

שיעורי המס בגאנה:

מס חברות בין 0-25% (תלוי בהכנסותיה של החברה);
* דיבידנדים: 8% (ינוכה במקור);
* ריבית: 8%;
* תמלוגים: 15%.

 
למרות שגאנה יוצרת רושם של מדינה מודרנית, דמוקרטית ומפותחת יחסית לשכנותיה, ואף מעודדת כלכלה ענפה בתחומים רבים כגון טכנולוגיה, חקלאות, גז טבעי ועוד, הרי מכיוון שבינה לבין ישראל לא קיימת אמנה למניעת כפל מס, עלולים להיות מצבים בהם חבות המס תוטל גם בישראל וגם בגאנה, ולכן יש להיזהר ולשקול טוב את אפשרות הקמת חברתכם דווקא בגאנה. אין לנו אלא להמליץ לכל אותם ישראלים המעוניינים לפעול בקונסטלציה כזו או אחרת בגאנה, לפנות לקבלת ייעוץ מס ביחס להשלכות המס בישראל הצומחות מפעילותם כאמור.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.66 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הטבות מס לתושב חוזר ותיק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

על מנת לעודד את אזרחי ישראל לחזור ולמדינתם בשנת 2008 אושרה רפורמת מס מקיפה, שעיקרה מתן הטבות מס לתושבים חוזרים ולתושבים חוזרים ותיקים...

תכנון השלכות מס לפני רילוקיישן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

שוקלים לעשות רילוקיישן לחו"ל? - כך תתכננו את השלכות המס הנובעות מהמעבר

החשיבות בהכנת הצהרת הון יזומה לתושבים חוזרים ועולים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד ויועץ מס

מומלץ לכל תושב חוזר ותיק או עולה חדש, להכין "הצהרת הון יזומה" בצירוף כלל המסמכים המאמתים, כדי לקבע את ההון אשר נצבר בחו"ל, כאשר על הון זה לא חלו דיני המס בישראל בעת צבירתו בשל היותם "תושבי חוץ"...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.