מאת: ;

תגמולים והטבות לנפגעי פעולות איבה

מי שהוכר כנפגע פעולות איבה זכאי לתגמולים ע"פ החוק.
נפגע בפעולת איבה שהגיש תביעה לתגמול נכות, יוזמן להופיע לפני ועדה רפואית, שבסמכותה לקבוע את דרגת נכותו לתקופה זמנית או קבועה, לפי חומרת הפגיעה.
תפקיד הוועדה הרפואית הוא להעריך את דרגת הנכות של הנפגע, על פי החומר והבדיקות הרפואיות, ולתת לכך ביטוי באחוזים.
דרגת הנכות נקבעת בהתאם לרשימת פגיעות ומחלות המופיעה  בתקנות הביטוח הלאומי; לכל פגיעה ומחלה נקבעו אחוזי נכות, עם פירוט המגבלות שהן גורמות. בחישוב אחוזי הנכות לנפגע אין לוקחים בחשבון פגם שהיה לפני הפגיעה, או פגם שנגרם אחריה ושלא כתוצאה ישירה ממנה.
גובה התקבולים שזכאי הנפגע לקבל נפגע קבוע בחוק כאשר מענק חד- פעמי יינתן לנפגעים אשר דרגת נכותם בין 10%-19%. כך למשל מענק חד פעמי בגין דרגת נכות  10% עומד כיום על מעט יותר מ 57,000 ₪ ואילו מענק חד פעמי בגין דרגת נכות של 19% עומד כיום על יותר מ 216,000 ₪.
לעומת זאת תגמול קבוע יינתן לנפגעים אשר דרגת נכותם הינה בשיעור של מעל 20%, הכל בכפוף לדרגת הנכות שתקבע על ידי ביטוח לאומי. השכר הקובע" לחישוב סכום התגמול החודשי הוא -  150.6% ממשכורתו של עובד מדינה בדרגה 17 בדירוג המנהלי – 5,310.47 ש"ח .לנכה מפעולת איבה ישולם תגמול לפי שיעור דרגת הנכות שנקבעה לו כפול השכר הקובע. כך למשל בגין דרגת נכות של 20% ישולם תגמול חודשי בסך 1,062 ₪ ואילו בגין דרגת נכות של 70% ישולם תגמול חודשי של 3,717 ₪.
תגמול בתקופת הטיפול רפואי יינתן לנפגע פעולת איבה אשר אינו כשיר לעבודה בעקבות הפגיעה, והתגמול ישולם עד  9 חודשים מיום הפגיעה למעט מקרה בו אושר המשך תשלום לנפגע על ידי הלשכה לייעוץ רפואי בביטוח לאומי.
בני משפחתו של נכה מפעולת איבה שנפטר, והיה זכאי בשעת פטירתו לתגמולים, זכאים להמשיך לקבל את התגמול שהנכה היה זכאי לובמשך 3 שנים לאחר הפטירה זאת בתנאי שהפטירה לא הייתה עקב פגיעת האיבה, ובני המשפחה אינם מקבלים תגמולים לפי חוק משפחות החיילים שנספו במערכה.
נכה הזכאי, עקב אותו מאורע, לתגמול נכות לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה ובנוסף לתגמול נכות כללית או נכות מעבודה עליו לבחור באחד מהם.
מעבר לתקבולים כאמור, זכאי כל נפגע פעולת איבה גם להחזר הוצאות רפואיות מלאות, החל מהעזרה הראשונה (מד"א) שהזעיק וכלה באשפוז, תרופות מכשירי עזר רפואיים עד שיקומו והחלמתו של הנפגע, וזאת כמובן בקבלת טיפול רפואי מבתי חולים ממשלתיים וקופות החולים. למעט חריגים טיפול פרטי לא יוכר לפיצוי.
 

זכויות והטבות לנפגעי פעולות איבה

מלבד טיפול רפואי פיזי לרשות הנפגע הנכה עומדת זכות מימון טיפול פסיכולוגי, במידה ודרגת נכותו מעל 10%, משמע גם לנפגעי חרדה והסובלים מפוסט טראומה אף אם לא בסמוך לפגיעה, זכאים לטיפול רפואי הולם. בנוסף לטיפול רפואי מקיף וכולל הנפגעים זכאים בכפוף לעמידה בתנאים להטבות בתחומי דיור, ביגוד והנעלה, ביטוח, ציוד רפואי החזרי מס, תשלומי טלפון הלוואות ואף תעסוקה ועוד.
 
 

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.