מאת: ;

הגמשת כללי החופשה ללא תשלום - "חרבות ברזל" 

משרד האוצר פרסם ב-30.10.23 תזכיר חוק המיועד לתת מענה ממשלתי לחלק מן הנזקים הכלכליים העקיפים שנגרמו ונגרמים לעסקים רבים ברחבי ישראל כתוצאה ממלחמת "חרבות ברזל".
כזכור, ב-7.10 ישראל הותקפה בידי מחבלים מארגון "חמאס", ובעקבות כך הוכרז על מצב מיוחד בעורף החל לגבי כל מדינת ישראל. לצורך הלחימה גויסו כ-300 אלף חיילי מילואים בצווי חירום, ניתנו הוראות לפינוי אזרחים רבים המתגוררים בנגב המערבי ובגבול הצפון למגורים חלופיים באזורים אחרים, הוטלו מגבלות על קיום לימודים, כאשר בד בבד ישראל מצויה תחת מתקפת טילים המשבשת את החיים באזורים רבים בארץ.
לצורך התמודדות עם הנזקים הכלכליים שנגרמים כתוצאה מהמלחמה לעסקים רבים בישראל, פרסמה ממשלת ישראל תזכיר חוק התכנית לסיוע כלכלי (הוראות שעה – חרבות ברזל), התשפ"ד-2023 ("תזכיר החוק") המיועד להעניק מענה מסוים למעסיקים להם נגרם נזק כלכלי.
 

עיקרי תזכיר החוק

במסגרת תזכיר זה מוצעת הוראת שעה לתיקון חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה-1995 בקשר להפסקת עבודתם של עובדים, והקלה על התנאים לקבלת דמי אבטלה.
בתזכיר החוק המוצע תקוצר התקופה המינימלית בה מצוי העובד בחופשה ללא תשלום ("חל"ת"), כך שבמקום 30 ימים כיום, תעמוד התקופה על 14 ימים בלבד.
היבט שני הוא ביטול "ימי המתנה", כך שבמקום ש-5 הימים הראשונים לתקופת החל"ת לא יובאו בחשבון לצורך תשלום, מוצע ליתן דמי אבטלה החל מהיום הראשון בו הופסקה עבודתו של העובד. בד בבד, עובד לא יידרש לנצל ימי חופשה שצבר ואלה לא יקוזזו מדמי האבטלה שישולמו לו.
היבט שלישי המוצע בתזכיר החוק הוא לקצר את תקופה האכשרה לעובדים לצורך קבלת זכאות לדמי אבטלה בגין הוצאתם לחל"ת – כך שבמקום תקופת העסקה של 12 חודשים מתוך 18 חודשים, יוכל עובד שהועסק במהלך 6 חודשים בתקופה בת 12 חודשים להיות זכאי לקבלת דמי אבטלה במקרה בו הוצא לחל"ת.
לבסוף, תזכיר החוק מציע הארכת תקופת התשלום המרבית לדמי אבטלה, כך שגם עובדים הצעירים מגיל 40 וששולמו להם דמי אבטלה בעבר יהיו זכאים לקבל דמי אבטלה לו יוצאו לחל"ת.
תזכיר החוק המוצע יחול רק עבור התקופה בין 7.10-30.11, בשלב זה.
חשוב לציין שבשלב זה מדובר בתזכיר חוק בלבד, ויש להמתין לנוסח הסופי שיאושר בכנסת.
 
 

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.