מאת: ;

מהן ההקלות שהעניקו רשות המיסים והמוסד לביטוח לאומי במסגרת מלחמת חרבות ברזל?

ב-7.10.2023 תקפו מחבלים מארגון הטרור חמאס את יישובי עוטף עזה, ולאחר זמן קצר התרחבו מעשי האלימות גם ליתר אזורי הארץ באמצעות שיגורם של טילים ורקטות מאזור הרצועה. בשל כך הכריזה מדינת ישראל מלחמה. בד בבד, בגבולותיה הצפוניים של ישראל היערכות לעימות עם חיזבאללה.

בשל אירועים אלו פונו יישובים רבים בצפון ודרום הארץ מתושביהם, וישנם עשרות רבות של עקורים השוהים מחוץ לבתיהם במלונות או בתי הארחה שונים, בין אם בפקודת רשויות המדינה, ובין אם באופן עצמאי.
בשל מצב זה גייסה מדינת ישראל מאות אלפי חיילי מילואים, ובמקביל מאות אלפי אזרחים נוטלים חלק בפרויקטים שונים של התנדבות לסיוע לניצולים מיישובי עוטף עזה וכן לסיוע ליחידות צבאיות בצרכיהן השונים.
בשל הכרזת המלחמה הופסקו הלימודים במוסדות החינוך ברחבי הארץ, וכן נרשמה פגיעה משמעותית בתפקוד המשק הישראלי, ואף ישנם דיווחים על הוצאת עובדים רבים לחופשה ללא תשלום.
לאור האמור, ועל מנת להקל ככל הניתן על תושבי ישראל בתקופת הלחימה, מדינת ישראל פועלת למתן הקלות שונות לציבור הנישומים, שעיקרן להלן:
 
פיצויים מכוח חוק מס רכוש וקרן פיצויים, התשכ"א-1961: ניתן להגיש תביעה לנזק ישיר או נזק עקיף לקרן הפיצויים מכוח חוק זה. לפי הוראות  הדין הודעה על הנזק יש להגיש תוך שבועיים ממועד התרחשותו, כאשר תביעה מפורטת תוגש עד 3 חודשים ממועד קרות הנזק.
ייתכן שמועדים אלה יוארכו על ידי רשות המיסים.
מענק סיוע לתושבי עוטף עזה: רשות המיסים מציעה מענק חד פעמי לתושבי עוטף עזה שפונו מבתיהם, בסך של 1,000 ₪ לאדם ועד 5,000 ₪ למשפחה. את הבקשה ניתן להגיש באתר רשות המיסים.
דיווחים תקופתיים במע"מ 9/23; ניכויים ומקדמות במס הכנסה:רשות המיסים הודיעה על דחיית מועד הדיווח והתשלום למע"מ, דיווח על ניכויים ותשלום מקדמות למס הכנסה, והכל עד לתאריך 26.10.2023. בנוסף, דוחות שיוגשו עד ה-23.11.2023 לא יגררו הטלת קנס בגין איחור בדיווח.
עוסקים להם מחזור פעילות נמוך מ-50 מיליון ₪ בשנת 2022 יוכלו להגיש דו"ח תקופתי למע"מ עד ה-27.11.2023 מבלי שהדבר יגרור קנסות, ריבית או הצמדה.
דוחות שנתיים והצהרות הון לשנת 2022: עבור תאגידים: דחיית מועד הגשת הדו"ח השנתי למס הכנסה עד ליום 30.11.2023;
עבור יחידים: דחיית מועד ההגשה ליום 31.12.2023;
הגשת הצהרות הון : דחיית המועד עד ל-31.12.2023, או עד מועד הגשת הדו"ח לשנת 2022 (ע"ב הסדר הארכות למייצגים, לפי המאוחר).
הארכה אוטומטית לאישור ניכוי מס במקור: אישורי ניכוי מס במקור שתוקפם פג ב-30.9.2023 יוארכו באופן אוטומטי עד 30.11.2023.
ארכות למועדי הגשת השגות, ערעורים והמצאת מסמכים: יינתנו אורכות להגשת השגות, ערעורים ומסמכים.
פעולות שומה יזומות: לא יינקטו פעולות ביוזמת רשות המיסים- דיוני שומה, תשאול, ביקורות וכיו"ב.
הליכי אכיפה וגבייה: לא יוטלו עיקולים חדשים בגין חובות, לא יבוצעו הליכי הוצאה לפועל ומימוש עיקולים, והכל עד ליום 1.12.2023, אלא באישור סמנכ"לית בכירה לאכיפת גבייה. הפרשי הצמדה וריבית יחולו על פי חוק.
טיפול בדוחות בהם יתרת זכות: מתן עדיפות לדוחות בהן יתרות זכות על מנת לזרז קבלת החזרי מס לנישומים.
מענה לפניות מייצגים: מענה יינתן באמצעות מערכת מפ"ל, ולמייצגים שבשירות מילואים יינתן מענה מיוחד באמצעות תיבת דוא"ל ייעודית.
פניות הציבור : תיעדוף תושבי דרום הארץ, עוטף עזה ואנשי מילואים.
תביעות נזק עקיף ממבצע "מגן וחץ": הארכת המועד להגשת תביעות לנזק עקיף בגין מבצע "מגן וחץ" עד ליום 31.10.2023.
ארכה לתעודות רישום תוכנות לניהול מערכת ממוחשבת להנהלת חשבונות: ארכה אוטומטית לתעודות רישום לניהול מערכת ממוחשבת להנהלת חשבונות שתוקפן פג ב-30.9.2023 או לאחר מכן, עד ליום 30.11.2023.
תרומות בעת מלחמה: עמותות בעלות אישור לפי סעיף 46 תוכלנה להרחיב את תחומי פעילותן ולגייס תרומות גם לצורך סיוע במצב המלחמה.
תרומות לחיילי צה"ל – מכס: הסדרת אופן שחרור תרומות לחיילי צה"ל דרך שערי הכניסה לישראל.
 

ביטוח לאומי:

המוסד לביטוח לאומי יעניק אורכות להגשת השגות ומסמכים בביקורת ניכויים עד להודעה חדשה.

דמי ביטוח עבור חודש ספטמבר 2023 למעסיקים שמיקומם עד 40 ק"מ מרצועת עזה:

קנסות והצמדות בגין איחור תשלום דמי ביטוח לחודש ספטמבר 2023. דמי הביטוח ישולמו עד כשבועיים לאחר תום מצב החירום, כפי שיפורסם בהמשך.
הימנעות מהטלת עיקולים בגין אי תשלום דמי ביטוח.
מקדמות לתשלום עד ל-15.10.2023: איחורים בתשלום מקדמות לעצמאיים ולמי שאינם עובדים לא יגרור קנסות והצמדות, ואלה ישולמו עד כשבועיים מתום המצב הבטחוני לפי החלטות שייקבעו. עם זאת, חשוב לשים לב שבקשות לביטול קנסות והצמדה יש להגיש בהתאם לנהלי המוסד לביטוח לאומי בעניין זה, כאשר הנימוק הוא המצב הבטחוני.
 

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.