מאת: ;

בעלי עסקים ביישובי ספר זכאים לפיצויים באופן מיידי

סבבי הלחימה בדרום או בצפון מובילים לפגיעה כלכלית קשה בעסקים, במיוחד לעסקים בתחום אולמות השמחה, גני אירועים ומוסדות תרבות ופנאי. סבבי הלחימה איתן מתמודדת מדינת ישראל לאחרונה הינם סבבי לחימה קצרים אך למרבה הצער, אלו מתרחשים בתדירות גבוהה ולבעלי העסקים נגרמים נזקים כבדים. כך למשל מבצע "עלות השחר" נמשך 3 ימים, המתיחות בצפון בחול המועד פסח בין התאריכים  6-8/4/2023 נמשכה 3 ימים ומבצע "מגן וחץ" שנערך לאחרונה נמשך 5 ימים.
ביום 19 בנובמבר 2019 אישרה ועדת הכספים של הכנסת תיקון לתקנות מס רכוש וקרן פיצויים )תשלום פיצויים) נזק מלחמה ונזק עקיף (התשל"ג- 1973) (להלן: "התקנות העיקריות"). עד לתיקון האמור, אולמות שמחה, גני אירועים, מוסדות תרבות ופנאי ובתי אוכל יכלו לדרוש פיצויים בגין נזק עקיף שנגרם להם עקב הפסקת פעילות מלאה של למעלה משבוע ימים. אולם, לנוכח המציאות הביטחונית של אירועי הסלמה קצרים ובתדירות גבוהה כאמור, עלה צורך לתקן את התקנות לגבי עסקים אלו. זאת, בשל היותם חשופים לביטולים של אירועים ולהפחתה משמעותית בפעילותם בעת הסלמה ביטחונית וכן בשל הקושי להתאושש כלכלית נוכח ויתור על שירותיהם.
במסגרת התיקון עודכנה הגדרת "שוויו של נזק עקיף" בתקנות העיקריות וזאת בהתייחס לאולמות שמחה, גני אירועים, מוסדות תרבות ובתי אוכל. כך שכעת הם רשאים לתבוע פיצויים בגין הנזקים העקיפים שנגרמו להם באופן מיידי במקום התנאי של הפסקת פעילות של למעלה משבוע טרם התיקון, ובכל ניתן מענה נרחב יותר לנזקים הכלכליים שנגרמו לעסקים אלו, בשל ההסלמה במצב הביטחוני שאורכת ימים בודדים. התיקון הוא של התקנות העיקריות הקיימות וכל הסעיפים הקבועים בתקנות העיקריות יחולו על התיקון האמור.
 

להלן העסקים שהתיקון המקל חל עליהם

  1. אולמי שמחות וגני אירועים

  2. בתי אוכל - מסעדות, בתי קפה, מזנונים, ברים, פאבים, שירותי קייטרינג וכל עסק המכין אוכל. בעל עסק, שהינו בית אוכל, כמשמעותו בתיקון אשר נאלץ לזרוק מזון שהכין מבעוד מועד, ולא עלה בידו למוכרו עקב הפסקת הפעילות, יפוצה בגין אותו מזון שנזרק, ללא תלות בזמן הפסקת הפעילות.

  3. מוסדות תרבות ופנאי - תיאטרון, קולנוע, קונצרט, דיסקוטק, מחול וריקודים, משחק וספורט ועוד.
עסקים בענפים אלו, הממוקמים בישוב ספר יהיו זכאים לפיצויים בגין ביטול אירועים והשבתת פעילות עקב הנחיות פיקוד העורף ועקב קלקול חומרי גלם, ובגין כל נזק שנגרם להם עקב הפסקת פעילות ל- 24 שעות. עסקים אלו זכאים לפיצויים כאמור לא רק בגין הנזקים המיידיים שנגרמו להם בימי הלחימה אלא גם לתקופת התאוששות עד לשיקום הנזק במלואו שכן החזרה לשגרה הינה תהליך הדרגתי אשר אורך זמן.
 
יש לציין כי בעד נזקים ישירים (נזק שנגרם לרכוש כתוצאה מפגיעה ישירה של טיל) אין הגבלות באשר למקום הנכס או סוג הנכס שעבורו ניתן הפיצוי, ועבור מבנים או רכבים שניזוקו עקב ירי טילים יינתן פיצוי ללא תלות במקום הגיאוגרפי של הנזק.
מחלוקת שכיחה עם רשות המיסים בעניין תביעות הפיצויים הינה בשאלת "הקשר הסיבתי". רשות המיסים מרבה להעלות טענות, כי ירידת המחזורים כולה או חלקה אינה נובעת מהמצב הביטחוני אלא מגורמים אשר אינם קשורים למצב הביטחוני כגון: שינוי פעילות, תחרות, סגירת סניף, פערים בשערי מטבע ועוד.
 
לעניין זה נפנה לפסיקת בימ"ש המחוזי בעניין עדירן (ע"מ 16032-04-14 עדירן פיורה השקעות (1996) בע"מ נ' מנהל מס רכוש וקרן פיצויים( אשר קבע בניגוד לדעת רשות המיסים כי:
"אין לדרוש כי כל אזרח שניזוק נזק עקיף ביישוב ספר  בעתות מלחמה יציג בפני המנהל או בפני הוועדה ניתוח מקרו ומיקרו כלכלי מקיף וממצה על מנת להראות כי נזקו  נגרם דווקא כתוצאה מהמלחמה". (סעיף 46 לפסה"ד) . 
יש להביא בחשבון כי קיים גם קושי מסוים מובנה להוכיח בצורה פוזיטיבית מעשים שלא התרחשו, ובמקרה דנן עסקאות שלא יצאו אל הפועל עקב המצב הביטחוני ואין להכביד יתר על המידה על הניזוק.
למשרדנו ניסיון רב בהגשת תביעות לפיצוי מקרן הפיצויים של מס רכוש וכן בניהול הליכים בפני רשות המיסים ובפני ועדות הערר, כדאי להיעזר באיש מקצוע על מנת למצות את סכומי הפיצויים המרביים אותם ניתן לקבל לפי החוק והתקנות.
 
 

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.